Śpiwór mumia
Jak sama nazwa wskazuje, mumia cechuje się bardzo konkretnym kształtem. Śpiwór jest szeroki u góry i zwężany ku dołowi. Wyposażony jest także w regulowany pod względem wielkości kaptur. Ze względu na krój, ogranicza nieco ruchy, dlatego mogą na niego narzekać osoby wiercące się w nocy. Zwężenie na dole ma jednak swoje zalety. Mniejsza powierzchnia oznacza bowiem lepszą izolację a co za tym idzie, większy komfort cieplny. Mniej miejsca na nogi może nieco doskwierać, jednak jeśli szukasz śpiwora na chłodne noce, warto się przemęczyć. Łatwiej i szybciej można ogrzać się w mumii niż w kopercie.
Koperta
Koperta to śpiwór w kształcie prostokąta. Jest to w zasadzie zapinana na suwak kołdra, która grzeje zarówno od góry jak i od dołu. Zapewnia większą swobodę ruchu, jednak ze względu na dużą powierzchnię, posiada gorsze właściwości termiczne niż jej rywalka.
Rodzaj wypełnienia
W śpiworach stosuje się dwa typy ociepliny - syntetyczną i puchową. I jedna i druga ma swoje wady i zalety. Jakie? O tym przeczytać możesz w poniższym akapicie.
Śpiwór puchowy
Puch gęsi i kaczy, z którego producenci śpiworów puchowych korzystają podczas szycia swoich produktów, posiada rewelacyjne właściwości izolacyjne. Mimo niskiej wagi, potrafi zapewnić wysoki komfort cieplny, nawet w bardzo niskich temperaturach. Zarówno puch kaczy jak i gęsi jest niezwykle kompresyjny. Po złożeniu śpiwór zajmuje naprawdę niewiele miejsca, a po rozłożeniu go, po chwili wraca do swojej naturalnej powierzchni. Jest więc świetnym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na niskiej wadze i niedużej wielkości produktu oraz na jego wysokich właściwościach izolacyjnych. Czy w takim razie śpiwór z naturalnego puchu ma jakieś wady? Tak. Pierwszą z nich jest to, że nie lubi on dużej wody. Po zamoczeniu, puch traci swoje właściwości. Nie izoluje i tym samym nie zapewnia ciepła. Należy więc chronić go przed kontaktem z cieczą. Zamoczony puch schnie długo, więc nie ma mowy o szybkim powrocie do normalności. Procesu tego nie można też przyspieszyć, ponieważ wszelkie dosuszanie może go bezpowrotnie zniszczyć.
Śpiwór syntetyczny
Śpiwór z wypełnieniem syntetycznym jest hydrofobowy. Oznacza to, że nie wchłania on wody, a więc jego podatność na wilgoć jest znacznie mniejsza niż w przypadku modelu puchowego. Ponadto, nawet zmoczony śpiwór syntetyczny posiada właściwości izolacyjne, więc zapewnia względny komfort termiczny nawet po przemoczeniu. Do tego szybciej schnie. Syntetyk nie jest cechuje się jednak taką sprężystością jak jego rywal, który zajmuje znacznie mniej miejsca po spakowaniu. Śpiwór syntetyczny jest też cięższy, a więc przy dłuższym trekkingu może on nieco ciążyć.