kobieta leżąca w śpiworze w namiocie z latarką czołową na głowie

Jaki śpiwór wybrać pod namiot?

Na biwaku nie obejdziesz się bez solidnego śpiwora. Jaki jest najlepszy śpiwór turystyczny pod namiot? Jaki śpiwór wybrać do schroniska? Przeczytaj tu

Śpiwór to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego miłośnika szeroko pojętego outdooru. Przydaje się podczas wędrówek górskich i nocowania w schroniskach, podczas biwakowania na dziko i podczas spania w namiocie. Jeśli planujesz zakup śpiwora i zastanawiasz się, jaki model wybrać, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem. Dowiesz się z niego między innymi:

czym kierować się przy wyborze śpiwora,
czym charakteryzuje się śpiwór typu mumia a czym tak zwana koperta,
jakie są zalety i wady śpiwora puchowego a jakie syntetycznego,
co oznacza zakres temperatur podany przez producenta,
jaki śpiwór będzie najlepszy na lato a jaki na jesień, zimę i wiosnę.

Najlepszy śpiwór turystyczny - jak wybrać śpiwór dopasowany do swoich potrzeb

Dobry śpiwór to taki, który zapewnia odpowiedni komfort termiczny użytkownikowi. Z założenia więc nie da się wskazać jednego modelu, który sprosta każdemu. Przede wszystkim dlatego, że inny model sprawdza się w lecie a inny jesienią czy wiosną. Śpiwory różnią się bowiem od siebie między innym zakresem temperatur, do którego są dostosowane. Ponadto znaczenie ma także ich kształt, rodzaj wypełnienia a nawet płeć użytkownika. Kobiety marzną bowiem z reguły przy wyższej temperaturze niż mężczyźni. A do tego dochodzą również indywidualne cechy fizjologiczne każdego człowieka. Odczuwalność ciepła jest w dużej mierze zależna właśnie od nich. Zmarzluchom przyda się więc cieplejszy śpiwór niż osobom zimnolubnym. Należy o tym pamiętać wybierając śpiwór.

mężczyzna ze śpiworem na ramieniu w górach

Rodzaje śpiworów

W ofercie dobrych sklepów turystycznych znajduje się cała masa różnego typu śpiworów. To, co rzuca się w oczy jako pierwsze to ich kształt. Wyróżnić można bowiem śpiwór typu mumia i śpiwór typu koperta.

Śpiwór mumia

Jak sama nazwa wskazuje, mumia cechuje się bardzo konkretnym kształtem. Śpiwór jest szeroki u góry i zwężany ku dołowi. Wyposażony jest także w regulowany pod względem wielkości kaptur. Ze względu na krój, ogranicza nieco ruchy, dlatego mogą na niego narzekać osoby wiercące się w nocy. Zwężenie na dole ma jednak swoje zalety. Mniejsza powierzchnia oznacza bowiem lepszą izolację a co za tym idzie, większy komfort cieplny. Mniej miejsca na nogi może nieco doskwierać, jednak jeśli szukasz śpiwora na chłodne noce, warto się przemęczyć. Łatwiej i szybciej można ogrzać się w mumii niż w kopercie.

Koperta

Koperta to śpiwór w kształcie prostokąta. Jest to w zasadzie zapinana na suwak kołdra, która grzeje zarówno od góry jak i od dołu. Zapewnia większą swobodę ruchu, jednak ze względu na dużą powierzchnię, posiada gorsze właściwości termiczne niż jej rywalka.

Rodzaj wypełnienia

W śpiworach stosuje się dwa typy ociepliny - syntetyczną i puchową. I jedna i druga ma swoje wady i zalety. Jakie? O tym przeczytać możesz w poniższym akapicie.

Śpiwór puchowy

Puch gęsi i kaczy, z którego producenci śpiworów puchowych korzystają podczas szycia swoich produktów, posiada rewelacyjne właściwości izolacyjne. Mimo niskiej wagi, potrafi zapewnić wysoki komfort cieplny, nawet w bardzo niskich temperaturach. Zarówno puch kaczy jak i gęsi jest niezwykle kompresyjny. Po złożeniu śpiwór zajmuje naprawdę niewiele miejsca, a po rozłożeniu go, po chwili wraca do swojej naturalnej powierzchni. Jest więc świetnym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na niskiej wadze i niedużej wielkości produktu oraz na jego wysokich właściwościach izolacyjnych. Czy w takim razie śpiwór z naturalnego puchu ma jakieś wady? Tak. Pierwszą z nich jest to, że nie lubi on dużej wody. Po zamoczeniu, puch traci swoje właściwości. Nie izoluje i tym samym nie zapewnia ciepła. Należy więc chronić go przed kontaktem z cieczą. Zamoczony puch schnie długo, więc nie ma mowy o szybkim powrocie do normalności. Procesu tego nie można też przyspieszyć, ponieważ wszelkie dosuszanie może go bezpowrotnie zniszczyć.

Śpiwór syntetyczny

Śpiwór z wypełnieniem syntetycznym jest hydrofobowy. Oznacza to, że nie wchłania on wody, a więc jego podatność na wilgoć jest znacznie mniejsza niż w przypadku modelu puchowego. Ponadto, nawet zmoczony śpiwór syntetyczny posiada właściwości izolacyjne, więc zapewnia względny komfort termiczny nawet po przemoczeniu. Do tego szybciej schnie. Syntetyk nie jest cechuje się jednak taką sprężystością jak jego rywal, który zajmuje znacznie mniej miejsca po spakowaniu. Śpiwór syntetyczny jest też cięższy, a więc przy dłuższym trekkingu może on nieco ciążyć.

Zakres temperatur - temperatura komfortu, limitu, maksymalna i minimalna

Zastanawiając się jaki śpiwór wybrać, nie sposób nie wziąć pod uwagę zakresu temperatur, w których najlepiej się on sprawdza. Producenci podają trzy lub nawet cztery wartości, oznaczając się odpowiednimi symbolami:

T max - temperatura maksymalna, czyli wartość powyżej której sen może być zakłócony zbyt wysoką temperaturą;

T comf - temperatura komfortu, czyli wartość optymalna. Oznacza temperaturę, w której w danym śpiworze śpi się najlepiej. Jako, że kobiety (cechujące się standardową budową ciała), wymagają z reguły temperatury wyższej o 7 stopni Celsjusza, niż mężczyźni (o standardowej budowie ciała), to właśnie na tę wartość panie powinny zwracać szczególną uwagę;

T limit - temperatura graniczna, z założenia oznacza najniższą wartość, przy której umożliwiony będzie spokojny, komfortowy sen. Z względu na cechy fizjologiczne, które skorelowane są z płcią, tym parametrem powinni kierować się mężczyźni, którzy szukają sprzętu idealnego dla siebie. Dla kobiet taka wartość może być zbyt niska;

T extreme - temperatura minimalna, która informuje, że wartości poniżej podanej, mogą doprowadzić do hipotermii. W przypadku śpiworów, należy przywiązać do tego oznaczenia naprawdę ogromną wagę. Gdy temperatura w nocy spadnie poniżej wskazanej, może dojść do zagrożenia życia użytkownika.
Jaki wybrać śpiwór do schroniska ?

Jaki wybrać śpiwór do schroniska ?

Miłośnicy aktywności outdoorowych, którzy szykują się na wędrówkę po górach i nocowanie w schroniskach, nie muszą w ogóle brać pod uwagę posiadania śpiwora. Na miejscu dostępna jest bowiem kołdra, za którą wystarczy dopłacić około 10 zł za dobę hotelową. Jeśli jednak z jakichś względów nie chcesz z niej korzystać i zastanawiasz się jaki śpiwór będzie najlepszy, spieszymy z podpowiedziami. Warto wybrać model lekki i nieduży, żeby nie ciążył on za bardzo podczas trekkingu. Jako, że w pomieszczeniu jest ciepło, nie musi być to ciepły śpiwór, na nie wiadomo jakie temperatury. Wystarczy taki, który sprawdzi się przy 15-20 stopniach Celsjusza. Doskonale sprawdzi się w tej roli koperta Quechua Arpenaz, która ze względu na to, że nie zwęża się ku dołowi, zapewnia większy komfort użytkowania.

mężczyzna rozkładający śpiwór w namiocie

Jaki wariant nadaje się na lato w namiocie?

Planujesz urlop na polu namiotowym? Jeśli zastanawiasz się jaki śpiwór na lato wybrać, weź pod uwagę, że pogoda nie zawsze jest taka, jakby się chciało. Tak, w Polsce nawet latem nie obejdziesz się bez solidnego śpiwora. Bywają noce, gdy temperatura spada nawet do 5 stopni Celsjusza. Warto wybrać śpiwór, który nawet przy takim chłodzie, zapewni Ci komfort termiczny. Odpuść sobie kopertę. Mumia to śpiwór odpowiedni do nocowania pod namiotem. Wśród dobrych śpiworów letnich, znajdują się między innymi modele takie jak: Forclaz MT500 i Forclaz MT900, który posiada kształt najbardziej dostosowany do sylwetki człowieka.

Pory przejściowe - jaki model na wiosnę i jesień

Jesień i wiosna, czyli przejściowe pory roku wymagają naprawdę dobrego sprzętu turystycznego. Bywają noce ciepłe, ale częściej jednak zdarzają się te chłodniejsze. W jakim zakresie temperatur należy poruszać się podczas wyboru? To zależy od tego, w jakich warunkach będzie się spało. Śpiwór pod namiot powinien cechować się temperaturą nawet do -5 stopni Celsjusza. Jeśli natomiast masz zamiar nocować pod chmurką, zainwestuj w taki śpiwór, który dedykowany jest zimowym aktywnościom. Zapomnij o kopercie. Sarkofag to jedyne sensowne rozwiązanie. Wewnątrz śpiwora jest co prawda mniej miejsca, jednak jeśli chcesz wybrać najlepszy model, nawet się nie zastanawiaj. Postaw na śpiwór dla kobiet i mężczyzn Forclaz MT500 lub Forclaz MT900. Jeśli obawiasz się zbyt dużej wilgotności powietrza lub opadów deszczu bądź śniegu, wybierz model syntetyczny lub puchowy, którego materiał zewnętrzny jest zaimpregnowany.

Śpiwór zimowy

Śpiwory na zimę to sprzęt dla profesjonalistów. W nocy należy się przygotować na niezwykle niskie temperatury, dlatego śpiwór powinien być dedykowany -20 stopniom Celsjusza. Nie sprawdzi się tu model prostokątny, choćby był najcieplejszy. Najlepiej postawić na śpiwór z puchowym wypełnieniem, ponieważ zapewnia on wysoki komfort termiczny, cechując się przy tym kompresyjnością. Puch jest także znacznie lżejszy niż syntetyk, co jak wiadomo, podczas zimowego trekkingu jest odczuwalne przy każdym kroku. Jeśli zastanawiasz się jaki śpiwór kupić na zimę, postaw na taki, który wyposażony jest w kołnierz termiczny oraz listwę zabezpieczającą zamek błyskawiczny.

Jaki śpiwór wybrać biorąc pod uwagę wszystkie parametry

Wybór odpowiedniego śpiwora nie jest wcale taki prosty. Należy bowiem zwrócić uwagę zarówno na:

krój i kształt,

rodzaj wypełnienia,

sugerowany zakres temperatur.

Poza tym, można jeszcze wziąć pod uwagę to, czy posiada on kołnierz termiczny, listwę termiczną i wewnętrzne kieszonki. Istotne jest także to, z której strony można rozpiąć suwak i czy działa on tylko w jednym kierunku czy w obu kierunkach. Bywają bowiem śpiwory, które można zapinać i rozpinać od góry do dołu i od dołu do góry. Takie rozwiązanie daje więcej możliwości regulowania stopnia wentylacji. Mamy nadzieję, że udało nam się podpowiedzieć Ci nieco w temacie wyboru odpowiedniego sprzętu i nie musisz się już zastanawiać jaki śpiwór jest najlepszy dla Ciebie.

Przeczytaj także

kobieta leżąca na trawie w śpiworze

Jak prać śpiwór puchowy i syntetyczny? Jak wyprać śpiwór?

Jak prać śpiwór syntetyczny? Jak wyprać śpiwór puchowy w pralce? Sprawdź, jak prać śpiwór turystyczny, by zachował swoje właściwości termiczne.

kobiety i mężczyzna w odzieży outdoorowej z plecakami w górach

Czym jest odzież outdoor? Wyjaśniamy, co oznacza to pojęcie

Odzież outdoor świetnie sprawdza się na świeżym powietrzu. Na czym polega to akcesorium i wyposażenie? Wyjaśniamy, czym są kurtki outdoorowe oraz samo

kobieta i mężczyzna w kurtce puchowej wędrują po górach z plecakami na plecach

Primaloft - co to jest? Czy syntetyczny puch jest wodoodporny?

Primaloft, syntetyczna ocieplina puchowa, dzięki której Twoja odzież termoaktywna będzie odporna na wilgoć, a zimowa kurtka i śpiwór lekkie i ciepłe.

Jaki namiot rodzinny wybrać? Czym się kierować?

Jaki namiot rodzinny wybrać? Czym się kierować?

Jaki namiot rodzinny wybrać? ✨ Sprawdź, na co zwracać uwagę podczas wyboru namiotu ⭐ Wybierz najlepszy model dla całej rodziny