mężczyźni leżący w namiocie w śpiworach

Jaki śpiwór wybrać pod namiot? Wybierz śpiwór turystyczny

Jaki śpiwór wybrać pod namiot? Jaki powinien być najlepszy śpiwór turystyczny? Sprawdź, jak wybrać śpiwór dopasowany do Twoich potrzeb.

Każdy uczestnik wyprawy turystycznej wie, że od jakości posiadanego śpiwora zależy komfort nocnego odpoczynku, a w rezultacie satysfakcja z całej wycieczki. Dobry śpiwór zapewnia odpowiednią temperaturę podczas noclegu w namiocie. Sprawdź, jak dobrać śpiwór do wzrostu, śpiwór jakiej firmy sprawdzi się i dowiedz się, jaki śpiwór polecamy. Śpiwory turystyczne – ranking.

Dlaczego wybór śpiwora jest tak ważny?

Śpiwór oprócz dobrego plecaka turystycznego to podstawowy ekwipunek turysty. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu, z czego powinien być wykonany, do jakiej temperatury sprawdzi się dany model? Na rynku istnieje wiele rodzajów śpiworów różniących się wypełnieniem (syntetyczne lub puchowe), krojem (proste, mumie) oraz zakresem temperatur, na jakie są przeznaczone. Oczywiście każdy z takich śpiworów ma swoje wady i zalety.

Jeśli dobrze wybierzemy śpiwór – dopasujemy go do naszych potrzeb i warunków, w których będzie używany – mamy gwarancję wygodnego wypoczynku w plenerze oraz pewność, że ten sprzęt posłuży nam przez długi czas. Oczywiście pod warunkiem, że będziemy wiedzieli, jak dbać o śpiwór. Najważniejszy jest fakt, że wyjazd pod namiot kempingowy bez dobrego śpiwora może być średnio przyjemny, więc warto zainwestować w dobry sprzęt, aby potem nie żałować.

kobieta rozkładająca śpiwór pod namiotem

Jak wybrać śpiwór? Na co zwracać uwagę?

Jaki śpiwór turystyczny? Na to pytanie można odpowiedzieć innym pytaniem: a na jakie potrzeby? Czy będzie to wyjazd w wysokie góry, czy zwykłe wakacje na polu namiotowym? Czy potrzebujemy mocnej termoizolacyjności, czy wystarczy nam lekka ochrona przed chłodem? Jak możemy przechowywać śpiwór po wyjeździe? Nawet takie elementy wpływają na wybór śpiwora!

Jeśli nie wiesz, jak wybrać śpiwór, zwróć uwagę na:

kształt – może być to na przykład „mumia” albo prostokąt,
kaptur w śpiworze – jeśli będziemy spać w zimowych warunkach, musi dokładnie przylegać do głowy,
zamek – jakiego jest rodzaju i z której strony ma być, aby było nam wygodnie go zapinać? To zależy od indywidualnych upodobań.
swój własny wzrost – śpiwór nie może być za mały, może być lekko za duży, ale bez przesady.

Podstawową zasadą wyboru śpiwora jest określenie, do jakich temperatur go potrzebujemy. W sklepach możemy dostać śpiwory zimowe, wiosenno-jesienne oraz letnie. Różnią się od siebie stopniem termoizolacyjności.

Rodzaje śpiworów – jaki kupić śpiwór turystyczny?

Większości ludzi śpiwór kojarzy się z prostokątną i trochę nieporęczną kołdrą, do której można wejść i zasunąć się zamkiem. Nowoczesne śpiwory mają wiele różnych kształtów i stylów, od modeli zaprojektowanych, aby zapewnić ciepło w chłodne noce, po takie, które przeznaczone są dla osób z problemem niespokojnych nóg. Każdy rodzaj śpiwora ma unikalne zalety i wady i warto je poznać, aby móc dokonać właściwego wyboru. Poniżej znajdziesz krótki opis pięciu podstawowych rodzajów śpiworów: koperty, półprostokątnego, typu mumia, podwójnego i dziecięcego. Na wyjazd wybrać śpiwór mumia czy zwykły?

Koperta – to najbardziej tradycyjny model – pojemny, z dużą ilością przestrzeni do rozciągnięcia się i z tego powodu zajmujący też sporo miejsca po zwinięciu. To zdecydowanie nie jest lekki śpiwór ani też nie zapewnia zbyt dużego komfortu termicznego. Bardziej nadaje się jako zapasowa kołdra niż jako sprzęt na poważną turystyczną wyprawę, gdyż zapewnia więcej wygody niż ciepła. Z wymienionych względów jest częstym wyborem podczas wyjazdu na kemping w ciepłe dni. Unikalną korzyścią jest oferowana przez ten typ śpiwora możliwość rozpięcia zamka i użycia jak zwykłej kołdry, jeśli podczas snu zrobi Ci się za gorąco.

Półprostąkątny – śpiwory półprostokątne są bardziej podobne do śpiworów w kształcie mumii. Nie dopasowują się jednak tak dokładnie do kształtu ciała. Nazywane również beczką modele półprostokątne mogą mieć różne kształty i oferują wyższy komfort cieplny. Większość jest smuklejsza niż produkty prostokątne, z bardziej zaokrągloną górną częścią śpiwora. Bardziej istotne jest zwężenie dolnej części śpiwora – ta modyfikacja kształtu ma na celu znalezienie równowagi między trzymaniem ciepła a przestronnością. Dzięki temu ten ciepły śpiwór nadaje się do biwakowania w chłodne dni, gdy temperatury nie spadają poniżej zera.

Mumia – śpiwory typu mumia mają ściśle przylegać do ciała. Z kapturem i kształtem dopasowującym się do kształtu ludzkiego ciała, mumia zapewnia ciepło. Ta konstrukcja nie zapewnia przestronności i jeśli przewrócisz się na drugi bok, prawdopodobnie zrobisz to razem ze śpiworem, a nie w nim. Dokładnie przylegający śpiwór zapewnia jednak maksymalne zatrzymywanie ciepła, dzięki zmniejszeniu ilości przestrzeni powietrznej wokół ciała. Ta mała przestrzeń powietrzna oznacza, że twoje ciało szybko podgrzeje powietrze wewnątrz śpiwora, a mniej powietrza zostanie wypchnięte z worka, gdy się przesuniesz lub poruszysz podczas snu.

Podwójny – śpiwór dwuosobowy przeznaczony jest dla par, które chcą spać razem podczas biwakowania. Wystarczająco pojemne, aby wygodnie zmieściły się dwie osoby dorosłe, podwójne śpiwory są zwykle szerszymi wersjami modeli prostokątnych. Niektóre modele prostokątne mają specjalne zamki błyskawiczne i z dwóch śpiworów wybranych właściwe, stworzysz prowizoryczny śpiwór podwójny.

Dziecięcy – jaki śpiwór dla dziecka? Śpiwory dla dzieci lub niemowląt to mniejsze wersje śpiworów dla dorosłych. Można je znaleźć we wszystkich kształtach: prostokątne, półprostokątne i mumie. Wiele z nich ma zabawne nadruki, wzory i kolory, dzięki czemu Twoje dziecko może wybrać model odpowiadający jego gustom i zainteresowaniom. 

Rodzaj wypełnienia – śpiwór puchowy czy śpiwór syntetyczny?

W śpiworach stosuje się dwa typy ociepliny – syntetyczną i puchową. I jedna i druga ma swoje wady i zalety. Jaki więc wybrać – śpiwór puchowy czy syntetyczny?

Śpiwór puchowy – puch gęsi i kaczy, z którego producenci śpiworów puchowych korzystają podczas szycia swoich produktów, posiada rewelacyjne właściwości izolacyjne. Mimo niskiej wagi potrafi zapewnić wysoki komfort cieplny, nawet w bardzo niskich temperaturach. Zarówno puch kaczy jak i gęsi jest niezwykle kompresyjny. Po złożeniu śpiwór zajmuje naprawdę niewiele miejsca, a po rozłożeniu go po chwili wraca do swojej naturalnej powierzchni. Jest więc rozwiązaniem dla osób, którym zależy na niskiej wadze i niedużej wielkości produktu oraz na jego wysokich właściwościach izolacyjnych. Czy w takim razie śpiwór z naturalnego puchu ma jakieś wady? Tak. Pierwszą z nich jest to, że nie lubi się z wodą. Po zamoczeniu puch traci swoje właściwości. Nie izoluje i tym samym nie zapewnia ciepła. Należy więc chronić go przed kontaktem z wilgocią. Zamoczony puch schnie długo, więc nie ma mowy o szybkim powrocie do normalności. Procesu tego nie można też przyspieszyć, ponieważ wszelkie dosuszanie może go bezpowrotnie zniszczyć.

Śpiwór syntetyczny – śpiwór z wypełnieniem syntetycznym jest hydrofobowy. Oznacza to, że nie wchłania on wody, a więc jego podatność na wilgoć jest znacznie mniejsza niż w przypadku modelu puchowego. Ponadto nawet zmoczony śpiwór syntetyczny posiada właściwości izolacyjne, więc zapewnia względny komfort termiczny nawet po przemoczeniu. Do tego szybciej schnie. Syntetyk nie jest cechuje się jednak taką sprężystością jak jego rywal, który zajmuje znacznie mniej miejsca po spakowaniu. Śpiwór syntetyczny jest też cięższy, a więc przy dłuższym trekkingu może on nieco ciążyć w plecaku.

mężczyzna siedzący w śpiworze pod namiotem

Zakres temperatur – temperatura komfortu, limitu, maksymalna i minimalna

Zastanawiając się jaki śpiwór wybrać, nie sposób nie wziąć pod uwagę zakresu temperatur, w których się on sprawdza. Producenci podają trzy lub nawet cztery wartości, oznaczając się odpowiednimi symbolami.

T max – temperatura maksymalna, czyli wartość, powyżej której sen może być zakłócony zbyt wysoką temperaturą;

T comf – temperatura komfortu, czyli wartość optymalna. Oznacza temperaturę, w której w danym śpiworze śpi się dobrze. Jako, że kobiety (cechujące się standardową budową ciała), wymagają z reguły temperatury wyższej o 7 stopni Celsjusza niż mężczyźni (o standardowej budowie ciała), to właśnie na tę wartość panie powinny zwracać szczególną uwagę;

T limit – temperatura graniczna, z założenia oznacza najniższą wartość, przy której umożliwiony będzie spokojny, komfortowy sen. Ze względu na cechy fizjologiczne, które skorelowane są z płcią, tym parametrem powinni kierować się mężczyźni, którzy szukają sprzętu dla siebie. Dla kobiet taka wartość może być zbyt niska;

T extreme – temperatura minimalna, która informuje, że wartości poniżej podanej, mogą doprowadzić do hipotermii. W przypadku śpiworów należy przywiązać do tego oznaczenia naprawdę ogromną wagę. Gdy temperatura w nocy spadnie poniżej wskazanej, może dojść do zagrożenia życia użytkownika.

Jak dobrać śpiwór do wzrostu?

Kolejnym krokiem w znalezieniu śpiwora jest znalezienie właściwego rozmiaru. Modele prostokątne oferują bardziej uniwersalne rozmiary, ale tylko dobrze dopasowany śpiwór jest w stanie zapewnić wymagany komfort termiczny. Dlatego przy wyborze śpiwora trzeba wziąć pod uwagę nie tylko wzrost, ale także miejsce na ubranie i to, czy będziesz używać koca w śpiworze.

Najpierw upewnij się, że dokładnie zmierzyłeś swój wzrost. Unikaj śpiworów, które dokładnie pasują do twoich wymiarów. Na przykład, jeśli masz 180 cm wzrostu, śpiwór o takiej długości będzie pasował zbyt ciasno i możesz nie mieć miejsca na ruch. Dlatego wybierz produkt, który jest o co najmniej 5 cm dłuższy niż twój wzrost.

Kolejnym parametrem, który uwzględniają producenci zaawansowanych rozwiązań stosowanych w trudnych warunkach pogodowych, jest obwód ramion i bioder. Śpiwory mają zwykle różne wymiary obwodu ramion dla mężczyzn i kobiet. Oto zestawienie tego, czego można oczekiwać od tych dwóch typów. Większość męskich śpiworów ma obwód w ramionach w zakresie od 150 do 160 cm. Modele przeznaczone dla kobiet mają zwykle od 140 do 150 cm obwodu na wysokości ramion. Obwód okolicy biodrowej śpiworów męskich to zwykle około 145-150 cm, a modeli damskich od 150 do 160 cm. 

Jaki śpiwór do schroniska?

Miłośnicy aktywności outdoorowych, którzy szykują się na trekking górski i nocowanie w schroniskach, nie muszą w ogóle brać pod uwagę posiadania śpiwora. Na miejscu dostępna jest bowiem kołdra, za którą wystarczy dopłacić około 10 zł za dobę hotelową. Jeśli jednak z jakichś względów nie chcesz z niej korzystać i zastanawiasz się jaki śpiwór będzie odpowiedni, spieszymy z podpowiedziami. Warto wybrać model lekki i nieduży, żeby nie ciążył on za bardzo podczas trekkingu. Jako że w pomieszczeniu jest ciepło, nie musi być to ciepły śpiwór, na nie wiadomo jakie temperatury. Wystarczy taki, który sprawdzi się przy 15-20 stopniach Celsjusza.

Jaki śpiwór pod namiot? Jaki śpiwór na lato?

Planujesz urlop na polu namiotowym? Rozważasz, jaki śpiwór w góry? A może szukasz modelu dla dziecka i zastanawiasz się, jaki śpiwór na obóz harcerski? Weź pod uwagę, że pogoda latem nie zawsze jest taka, jakby się chciało. Tak, w Polsce nawet latem nie obejdziesz się bez solidnego śpiwora. Bywają noce, gdy temperatura spada nawet do 5 stopni Celsjusza. Warto wybrać śpiwór, który nawet przy takim chłodzie, zapewni Ci komfort termiczny. Odpuść sobie kopertę. Mumia to śpiwór odpowiedni do nocowania pod namiotem.

Pory przejściowe – śpiwór na wiosnę i jesień

Jesień i wiosna, czyli przejściowe pory roku wymagają naprawdę dobrego sprzętu turystycznego. Bywają noce ciepłe, ale częściej jednak zdarzają się te chłodniejsze. W jakim zakresie temperatur należy poruszać się podczas wyboru? Jaki śpiwór na jesień? To zależy od tego, w jakich warunkach będzie się spało. Śpiwór pod namiot powinien cechować się temperaturą nawet do -5 stopni Celsjusza.

Jeśli natomiast masz zamiar nocować pod chmurką, zainwestuj w taki śpiwór, który przeznaczony jest do zimowych aktywności. Zapomnij o kopercie. Sarkofag to jedyne sensowne rozwiązanie. Wewnątrz śpiwora jest co prawda mniej miejsca, jednak jeśli chcesz wybrać swój model, nawet się nie zastanawiaj. Jeśli obawiasz się zbyt dużej wilgotności powietrza lub opadów deszczu bądź śniegu, wybierz model syntetyczny lub puchowy, którego materiał zewnętrzny jest zaimpregnowany. Możesz postawić także na najbardziej uniwersalny wybór, czyli śpiwór na trzy sezony. Jaki śpiwór trzysezonowy się sprawdzi? Taki, który może wytrzymać niskie temperatury wiosną i jesienią, a także cieplejsze letnie warunki. Śpiwór trzysezonowy oferuje zakres temperatur rozciągający się od kilku stopni mrozu do kilku stopni dodatnich, co oznacza, że może się również sprawdzić w łagodnych warunkach zimowych.

Dodatkowe funkcje i nietypowe modele śpiworów

Śpiwory są z założenia prostymi sprzętami przeznaczonymi do wykorzystywania w konkretny sposób. Okazuje się jednak, że producenci wprowadzają ciekawe innowacje i urozmaicenia, które podnoszą ich funkcjonalność. Być może powinieneś zwrócić uwagę na wbudowane poszewki na poduszki, które będą ciekawym ulepszeniem, jeśli poduszka wysuwa Ci się w nocy spod głowy. Producenci stosują też zintegrowane koce, wewnętrzne kieszenie do przechowywania małych przedmiotów, takich jak latarka czołowa oraz tunele wentylacyjne do zatrzymywania ciepła i usuwania wilgoci z puchowego śpiwora.

Niektóre nowoczesne modele pozwalają dostosować ilość izolacji w zależności tego, w jakich temperaturach śpiwór jest używany. Dzięki temu pozwalają użytkownikowi na dopasowania odpowiadającej mu temperatury w nocy. Nowoczesne systemy poprawy wentylacji pozwalają odprowadzić wilgoć bez potrzeby rozsuwania zamka i narażania się na marznięcie. Z pewnością wiele z tych dodatków nie stanowi przełomu, ale czasem ich obecność w jakimś modelu może sprawić, że zdecydujesz o jego wyborze. 

Wybór odpowiedniego śpiwora nie jest prostym zadaniem. Weź pod uwagę wszystkie najważniejsze czynniki, które liczą się podczas korzystania ze śpiwora i wybierz śpiwór dla siebie.

Przeczytaj także:

mężczyzna rozkładający śpiwór pod namiotem

Jak wyprać śpiwór puchowy i syntetyczny?

Jak wyprać śpiwór puchowy a jak śpiwór syntetyczny? Czy prać śpiwór ręcznie czy w pralce? Jak wysuszyć śpiwór turystyczny? Jak przechowywać śpiwór?

mężczyzna pakujący śpiwór na trawie

Jak złożyć śpiwór turystyczny? PORADY

Jak złożyć śpiwór turystyczny? Jeden z najważniejszych elementów wyposażenia pod namiot? Dowiedz się tego z naszego poradnika!

kobieta i mężczyzna w kurtce puchowej wędrują po górach z plecakami na plecach

Primaloft - co to jest? Czy syntetyczny puch jest wodoodporny?

Primaloft, syntetyczna ocieplina puchowa, dzięki której Twoja odzież termoaktywna będzie odporna na wilgoć, a zimowa kurtka i śpiwór lekkie i ciepłe.

kobieta leżąca w śpiworze w namiocie z latarką czołową na głowie

Jaki śpiwór wybrać pod namiot? Z jakim wypełnieniem?

Na biwaku nie obejdziesz się bez solidnego śpiwora. Jaki jest najlepszy śpiwór turystyczny pod namiot? Jaki śpiwór wybrać do schroniska? Przeczytaj tu

kobieta leżąca na trawie w śpiworze

Jak prać śpiwór puchowy i syntetyczny? Jak wyprać śpiwór?

Jak prać śpiwór syntetyczny? Jak wyprać śpiwór puchowy w pralce? Sprawdź, jak prać śpiwór turystyczny, by zachował swoje właściwości termiczne.