Mężczyzna jedzący posiłek z termosu obiadowego używając widelca turystycznego

Jaki termos obiadowy wybrać na zupę i ciepłe danie? 

Najlepszy termos obiadowy – czyli jaki? Zajrzyj do rankingu i sprawdź, jaki termos wybrać na zupę i drugie danie

Termos obiadowy to produkt, po który warto sięgnąć, gdy planujesz być dłużej poza domem i wiesz, że o ciepły posiłek będzie trudno. Dzięki specjalnej technologii wcześniej przygotowane danie pozostanie przez wiele godzin ciepłe, świeże i gotowe do spożycia. Jaki termos na obiad warto wybrać? Przeczytaj i sprawdź!

Jak zbudowany jest termos obiadowy?

Termos obiadowy to naczynie, które niewiele różni się od zwykłego termosu turystycznego do przechowywania napojów. Zbudowany jest podobnie ze stali nierdzewnej, a za utrzymanie odpowiedniej temperatury odpowiedzialne są podwójne ścianki z próżnią techniczną. Podstawową różnicą jest kształt naczynia. Termos obiadowy jest niski i obszerny, posiada też szeroki wlew z nakręcaną miską. Taka budowa jest niezbędna do wygodnego użytkowania – łatwiej jest w takim naczyniu umieścić zupę, czy drugie danie, znacznie prościej też go wyczyścić.

Wnętrze termosu na żywność może też zostać pokryte specjalną powłoką izolacyjną, której zadaniem jest poprawienie właściwości termicznych naczynia.

Pamiętaj, że nakręcaną miskę możesz wykorzystać do nałożenia porcji obiadowej i wygodnego spożycia posiłku. Dzięki temu nie musisz już wozić ze sobą dodatkowych naczyń, bo wszystko, czego potrzebujesz to dobry termos i sztućce.

Osoba trzymająca widelec turystyczny i termos obiadowy z ciepłym daniem

Rodzaje termosów obiadowych

Termosy na jedzenie zbudowane są podobnie i różnić się mogą przede wszystkim pojemnością. Na rynku spotkasz: 

– Termosy małe: ich pojemność mieści się w zakresie 350-600 ml. Pomieszczą porcję zupy lub ciepłe śniadanie (owsiankę na ciepło) albo obiad dla dziecka. Ze względu na kompaktową budowę nie zabierają dużo miejsca w plecaku. 

– Termosy średnie: pojemność termosów tego typu mieści się w zakresie 600-1000 ml. Z powodzeniem uda Ci się w takim modelu zmieścić obfity obiad dla dorosłej osoby. Średni termos będzie dobrym wyborem na górski szlak, długą trasę samochodową. Znakomicie sprawdzi się też jako pojemnik na obiad do pracy. 

– Duże termosy: większy termos obiadowy o pojemności powyżej 1000 ml sprawdzi się idealnie dla rodziny lub grupy znajomych. Jeśli wybierasz się w podróż samochodem lub planujesz całodzienną wycieczkę w grupie, to koniecznie zabierz ze sobą termos na zupę i napełnij go pysznym gorącym posiłkiem. Taki termos obiadowy długo trzyma ciepło, więc nawet po wielu godzinach aktywności nadal będzie czekał na Ciebie świeży domowy obiad. 

Jaki termos obiadowy wybrać? 

Jeśli prowadzisz aktywny tryb życia, to pewnie zdążyłeś się już przekonać, że warto kupić termos obiadowy. Pozostaje jednak pytanie, na co zwrócić uwagę szukając odpowiedniego termosu obiadowego dla siebie. Kupując termos, koniecznie sprawdź te aspekty: 

– Pojemność termosów obiadowych: ten parametr został szczegółowo omówiony powyżej.

– Materiał, z którego naczynie jest wykonane: na rynku znajdziesz różne modele termosów obiadowych. Jedne wykonane będą ze stali, inne z tworzywa sztucznego. Te plastikowe są lżejsze, jednak zdecydowanie krócej trzymają ciepło. Za to termos obiadowy ze stali nierdzewnej wykazuje doskonałe właściwości izolacyjne i dzięki temu świetnie nadaje się na całodzienne wyprawy. 

– Powłoka zewnętrzna:
warto celować w modele wyposażone w praktyczną powłokę antypoślizgową, która sprawi, że korzystanie z termosu będzie nie tylko wygodne, ale i bezpieczne. Pokryty takim materiałem termos nie wyślizgnie Ci się z rąk i nie wyleje na spodnie gorącej zupy. 

– Sposób pielęgnacji: niektóre termosy ze stali nierdzewnej można z powodzeniem myć w zmywarce, a to zdecydowanie ułatwia ich pielęgnację. Koniecznie więc sprawdź, czy producent dopuszcza taką możliwość w swoich zaleceniach. 

– Jak długo utrzymuje temperaturę: to jeden z najważniejszych aspektów, jaki trzeba wziąć pod uwagę. Producent powinien określić parametry związane z utratą ciepła w określonym przedziale czasowym. W przypadku termosu obiadowego Quechua z miseczką wygląda to tak: temperatura początkowa potrawy: 95°, a po upływie 6 godzin wynosi ona: 71°C. 

– Uchwyt lub pasek do przenoszenia: niektóre stalowe termosy obiadowe posiadają dodatkowe uchwyty, lub paski ułatwiające ich przenoszenie. Ten praktyczny dodatek sprawia, że korzystanie z naczynia jest jeszcze przyjemniejsze.

– Szczelność: termos wyposażony w uszczelkę i zawór bezpieczeństwa zapewni dobrą szczelność i dłużej utrzyma ciepło.

– Miska i sztućce: wiele modeli termosów obiadowych posiada obszerną zakrętkę, która jednocześnie jest miską do spożywania posiłków. Nie wszystkie mają jednak specjalne miejsce na sztućce – zwróć uwagę, jak zbudowane jest naczynie, które Cię interesuje i wybierz najlepszy termos obiadowy dla siebie. 

Mężczyzna dzielący się ciepłym posiłkiem z termosu obiadowego siedząc na stołku turystycznym w plenerze

Co można przechowywać w termosie obiadowym? 

W stalowym termosie na obiad możesz umieścić właściwie wszystko, na co masz ochotę – nie ma tu żadnych ograniczeń, jednak warto wybierać produkty i dania, których jedzenie w terenie nie sprawi Ci trudności. Może to być delikatny bulion lub gęsta zupa krem, danie jednogarnkowe takie jak gulasz, risotto z sezonowymi warzywami, makaron z sosem, czy bigos, ale także pierogi, kluski czy danie wieloskładnikowe z tłuczonymi ziemniakami i sznyclem w roli głównej.

Pamiętaj, że termos obiadowy pozwoli Ci nie tylko cieszyć się ciepłym, ale także zimnym posiłkiem – w zależności od Twoich preferencji. Latem umieść w nim porcję ulubionych lodów i zabierz na plac zabaw, aby sprawić radość swojemu dziecku. Uśmiech od ucha do ucha gwarantowany!

Co ciekawe – termos sprawdzi się również w roli jogurtownicy. Wystarczy, że doprowadzisz mleko do wrzenia, a następnie ostudzisz je do ok. 43°C. Tak przygotowane mleko przelej do wcześniej przygotowanego termosu obiadowego, dodaj łyżkę jogurtu naturalnego, zamknij i zakręć nakrętkę i pozostaw go na całą noc. Rano po otwarciu będziesz mógł cieszyć się świeżym i własnoręcznie przygotowanym jogurtem naturalnym!

Wybór termosów obiadowych jest duży. Z roku na rok te innowacyjne pojemniki zyskują coraz szersze grono zwolenników. Jeśli i Ty po lekturze tego artykułu chcesz zaopatrzyć się w dobry termos obiadowy, to koniecznie zajrzyj do oferty Decathlon i sprawdź, co ciekawego czeka tam na Ciebie!

Przeczytaj także:

Kobieta nalewająca mężczyźnie napój z termosu turystycznego odpoczywając  w górach

Jaki termos w góry? Co sprawdzić kupując termos turystyczny?

Dobry termos turystyczny to niezwykle cenny element wyposażenia podczas górskich wędrówek. Sprawdź jaki termos w góry wybrać. Na co zwrócić uwagę ?

Kobieta w okularach przeciwsłonecznych pijąca napój z termosu turystycznego

RANKING termosów turystycznych 2023 - jaki model kupić?

Dzięki rankingowi najlepszych termosów szybko sprawdzisz, jaki termos turystyczny warto kupić w 2023, aby na każdej wycieczce móc zjeść ciepły posiłek

Termosy stalowe leżące na liściach w lesie obok plecaka turystycznego

Jak działa termos i jak jest zbudowany?

Czym jest termos, jaka jest zasada działania termosu, czy kubek termiczny i termos to jest to samo? Po co w termosie podwójne ścianki i próżnia?

termosy leżące na blacie

Jaki termos najdłużej trzyma ciepło? Który model wybrać?

Dobry termos na napój to taki, który długo trzyma ciepło. Jaki termos turystyczny wybrać? Postanowiliśmy to sprawdzić. Przedstawiamy nasz ranking.

termos i naczynia turystyczne z jedzeniem na drewnianym stole

Jak wyczyścić termos - jak usunąć osad z herbaty i kawy itd.

Jak odkamienić termos? Jak usunąć osad z herbaty w termosie? jak wyczyścić termos? Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z termosu? Poradnik