Kobieta nalewająca mężczyźnie napój z termosu turystycznego odpoczywając  w górach

Jaki termos w góry wybrać?

Dobry termos turystyczny to niezwykle cenny element wyposażenia podczas górskich wędrówek. Sprawdź jaki termos w góry wybrać. Na co zwrócić uwagę ?

Górskie wycieczki niejednokrotnie wiążą się z niskimi temperaturami. Aby skutecznie z nimi walczyć, dobrze jest wyposażyć się w odpowiedni pojemnik, który utrzyma ciepło zabranych napojów i pożywienia. Co jednak sprawdzić kupując termos turystyczny i jaki model warto wybrać?

Rodzaje termosów turystycznych

Większość osób termos kojarzy z pojemnikiem na ciepłe napoje, w które rodzice zabierali herbatę podczas wspólnych wycieczek. Jest to jednak zaledwie jeden z kilku typów termosów, które można znaleźć na rynku. Oczywiście termos na napoje to najpopularniejszy z nich i pozwala na zabranie zarówno zimnych, jak i ciepłych napojów.

Kolejna odmiana to tak zwany termos obiadowy, czyli przeznaczony do przechowywania żywności. Oczywiście od tego przeznaczonego do picia różni się znacząco swoją konstrukcją, która jest lepiej dostosowana do przechowywania żywności.

Ostatni rodzaj to kubek termiczny, który w zasadzie podobny jest do tradycyjnego termosu na napoje. Główna różnica to rozmiar, gdyż termiczny kubek jest mniejszy, a także mniej szczelny, przez co gorzej utrzymuje temperaturę napojów w dalszej perspektywie.

kobiety i mężczyzna w strojach trekkingowych  przy stoliku turystycznym  z termosem na blacie

Dlaczego warto zabrać termos w góry?

Termos to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia podczas dłuższych górskich wędrówek. Zabranie go do plecaka umożliwi nam picie gorących napojów, czy nawet żywności, co jest nieocenioną pomocą na wielu szlakach. W trakcie trudnej wędrówki łyk ciepłej herbaty potrafi być naprawdę zbawienny i dodaje energii, a także motywacji do tego, by ruszać dalej w drogę. 

Nie można też zapominać o tym, jak ważne jest odpowiednie odżywianie się. W trakcie długich wędrówek nasze ciało spala całą masę kalorii, które musimy w jakiś sposób dostarczyć, by mieć siłę do dalszej drogi. Przy całodniowych wędrówkach zabranie ze sobą jedzenia w termosie obiadowym może pozwolić nam na zjedzenie ciepłego posiłku, który dostarczy sił potrzebnych w trakcie chodzenia i wspinania się w górach. 

Nie zapominajmy również o tym, że termosy i kubki termiczne służą nie tylko do utrzymania ciepła. Mogą one pozwolić na przenoszenie zimnych napojów tak, by przez cały czas pozostawały chłodne i zapewniały nam orzeźwienie wtedy, gdy będziemy go potrzebować. W ten sposób można zabrać w góry wodę z lodem, ulubiony słodki napój, czy nawet piwo, jeśli wycieczka ma dość luźny charakter i nie zawiera trudnych i niebezpiecznych fragmentów. 

Trzeba pamiętać też o tym jak uniwersalny może być klasyczny termos na napoje. On również może posłużyć do zabrania posiłku na wycieczkę w góry. W końcu nic nie stoi na przeszkodzie, by do wygodnego termosu nalać zupy zamiast napoju i móc się nią delektować, gdy złapie nas ochota na szlaku, by zjeść ciepły posiłek. 

osoba nalewająca wodę z termosu do naczynia na kuchence turystycznej

Na co zwracać uwagę przy wyborze termosu w góry ? , BPA i ftalany, szklany czy stalowy?

Oczywiście chcąc wybrać się na wyprawę w góry z termosem ,warto postawić na jak najlepszy termos. Dlatego przy zakupie trzeba sprawdzić naprawdę wiele kwestii.

Pojemność

Z reguły warto zacząć od pojemności. Ma ona duży wpływ na funkcjonalność. Najpopularniejsze to 0,5 l, 0,75 l oraz 1 l. To, jaki jest najlepszy to kwestia czysto indywidualna. Wybierając się w góry w więcej niż jedną osobę, dobrym pomysłem może być wybranie termosu o nieco większej pojemności, dzięki czemu dla każdego starczy przenoszonej w nim kawy czy herbaty. 

Temperatura

Kolejna ważna rzecz to czas utrzymywania temperatury napoju. Zależy ona od naprawdę wielu elementów wykonania takiego termosu. Pierwsza z nich to materiały, które użyto w trakcie jego produkcji. Najlepsze są termosy wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Bardzo dobrze trzymają temperaturę i jednocześnie nie zostaną zniszczone przez wilgoć. Łatwiejsze jest też ich czyszczenie, gdyż w większości wypadków dobrze nadają się nawet do mycia w zmywarce. Alternatywa dla termosów ze stali to modele wykonane ze szkła. O ile całkiem nieźle trzymają ciepło, tak mają jedną, bardzo dużą wadę. Znacznie łatwiej uszkodzić je i sprawić, że będą nadawały się tylko do wyrzucenia. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, czy stalowy termos ma podwójne ścianki z próżnią w środku. Są one bardzo skuteczne w zakresie trzymania ciepła. 

Korek odkręcany czy automatyczny

Na to, jak dobrze termos będzie sprawdzać się w zakresie utrzymywania temperatury płynów, wpływ ma również jego korek. Wyróżnia się tradycyjne, czyli odkręcane oraz automatyczne. Te drugie czasami określa się mianem korków z gwintem. Są dużo bardziej popularne i skuteczne, gdyż dopóki się nie zepsują, pozwalają na dobre uszczelnienie wnętrza, jednocześnie umożliwiając łatwe nalewanie napoju. Kolejna zaleta korków automatycznych to fakt, iż przy otwieraniu zimne powietrze trafia do termosu przez bardzo mały fragment, a nie przez całkowicie otwarty wlot, co również pozwala utrzymać napój w odpowiedniej temperaturze na dłużej. 

Aby otworzyć termos z korkiem automatycznym, wystarczy nacisnąć specjalny przycisk na jego środku, dlatego można wtedy mówić jedynie o częściowym odkręceniu. W tradycyjnych wymagane jest całkowite wykręcenie wraz z uszczelką, co oczywiście nie jest pożądane. 

BPA i ftalany

Warto cofnąć się jeszcze na chwilę do zastosowanych materiałów. W tanich termosach można bowiem spotkać się z bardzo szkodliwymi dla zdrowia substancjami, takimi jak BPA lub ftalany. Każdy dobry termos powinien być od nich wolny. Jeśli przy opisie produktu nie ma informacji mówiącej o tym, że jest to termos wolny od wyżej podanych związków, lepiej zastanowić się przed jego zakupem. 

Grip

Wybierając się w góry, często nasze możliwości w zakresie wygodnego złapania termosu będą ograniczone. Dlatego liczy się też jego tak zwany grip. Mowa tu na przykład o obecności specjalnej antypoślizgowej powłoki zewnętrznej, która będzie chropowata, co umożliwia wygodne trzymanie termosu nawet w zimowych rękawicach. Bardzo przydatny może być też uchwyt, który ułatwi trzymanie termosu w dłoni. Trzeba jednak pamiętać, że większy termos sam w sobie zajmuje już sporo miejsca w plecaku, który ma jednak ograniczoną pojemność. Uchwyt może jeszcze bardziej pogorszyć sytuację. 

Kształt

Skoro właściwości termiczne, to z jakich materiałów może być termos oraz pojemność mamy z głowy czas na kolejną ważną rzecz. Mowa tu oczywiście o kształcie. W wypadku termosów na napoje najlepiej sprawdzają się takie, które są dość wąskie, lecz długie. Znacznie łatwiej można zmieścić je w plecaku, gdyż zajmują naprawdę niewiele miejsca. 

Design

Ostatnia rzecz, o której warto wspomnieć to kwestie wizualne. Jest to naturalnie indywidualna decyzja każdej osoby, która kupuje termos. Niektórzy preferują prosty design, w którym termos wykonany ze stali nierdzewnej nie posiada żadnego krzykliwego koloru, tylko ma dość klasyczny metaliczny wygląd. Są też oczywiście tacy, którzy chcą wyróżnić się swoim turystycznym termosem czy też kubkiem termicznym. Dla takich osób przygotowane są modele w różnych kolorowych wzorów. Zadowoleni będą też fani różnych drużyn piłkarskich. Istnieją bowiem także termosy z herbami najpopularniejszych klubów. 

Jaki termos w góry wybrać?

Wybranie dobrego termosu w góry potrafi być naprawdę trudnym zadaniem. Dlatego, by pomóc Ci w wyborze, prezentujemy kilka polecanych termosów turystycznych, które mogą okazać się świetną pomocą podczas pieszych wędrówek w górach i nie tylko. 

mężczyzna i kobieta siedzący przed namiotem przy stoliku turystycznym w górach

Termos Quecha 

Pierwsza propozycja to solidny termos o pojemności 1 litra, który przede wszystkim może zachęcać prostotą. Nie jest to skomplikowany pojemnik. Jego ścianki są podwójne z próżnią w środku, a do tego nierdzewne. To co jest najważniejsze, czyli skuteczność termiczna, również stoi na bardzo wysokim poziomie. Termos może bowiem utrzymać ciepło nawet przez 24 godziny, gdyż zakładając, że wlejemy do niego płyn o temperaturze 95 stopni, po dobie powinien on mieć temperaturę rzędu około 60 stopni w skali Celsjusza. 

Jest to ponadto termos prosty w utrzymaniu. Jego główną część można myć w zmywarce. Wyjątkiem jest korek i kubek. Te elementy trzeba umyć ręcznie, lecz również jest to proste. W materiałach, które użyto do produkcji nie znajdziemy też bisfenolu A i innych szkodliwych związków, które nie powinny znajdować się w pojemnikach na żywność i napoje. 

Termos Quechua MH500

Jest to kolejny termos od firmy Quechua w naszym zestawieniu. Ten model ma jednak nieco inne zastosowanie. Jest bowiem skuteczny z reguły przez około 6 godzin. Dlatego ma posłużyć do zabrania ciepłego napoju lub posiłku na krótszą wyprawę. Termos rekompensuje to jednak prostotą użycia. 

Termos z otworem u góry posiada świetny korek z uchwytem i blokadą. Dzięki czemu nie ma ryzyka wylania jego zawartości. Sam korek jest do tego dostosowany do otwierania jedną ręką, co często bywa bardzo przydatne. 

Utrzymanie tego termosu jest jeszcze prostsze. Każdy jego element można myć w zmywarce. Jedyne zastrzeżenie jest takie, że możemy wtedy ryzykować zgubieniem uszczelki korka. Dlatego lepiej ją wyjąć, umyć manualnie i pozostawić do wyschnięcia. W ten sposób mamy pewność, że szczelność naszego termosu będzie na najwyższym możliwym poziomie. 

Termos Quechua MH100

Kolejny model od firmy quecha. Ten termos ze stali nierdzewnej podobnie jak pozostałe posiada dwuwarstwowe ścianki z próżnią w środku dla podniesienia sprawności cieplnej. Elementem wyrózniającym się jest zdecydowanie korek tego termosu. Został on bowiem wyposażony w specjalny uchwyt, który ułatwia przenoszenie go. 

Termos Quechua MH100 bez problemu pozwala na przenoszenie ciepłych napojów przez sześć, a nawet i dwanaście godzin. Jest to naprawdę dobry termos turystyczny dla osób, które wybierają się w góry i potrzebują małego termosu, który można przymocować do plecaka. 

Świetnym dodatkiem podczas górskich wypraw jest też specjalna kieszonka, którą umieszczono w korku. Można tam na przykład schować workeczki z herbatą tak, by wyrzucić je w lepszym miejscu, czy też zabrać coś czego potrzebujemy, na przykład leki. Zdecydowanie wyróżnia to ten termos. Kolejna taka rzecz to szerokość jego otworu wynosząca aż 6 centymetrów. Dzięki temu nie ma problemu z wsypaniem do środka lodu i przenoszenia chłodnych napojów, które swoją temperaturę utrzymają naprawdę na długo. 

Jak dobrze dbać o swój termos?

Aby wybrany termos turystyczny był w stanie długo służyć, trzeba odpowiedniego o niego dbać. O tym trzeba pamiętać już od momentu, w którym kupimy termos. Z reguły producent przed wykorzystaniem zaleca zalać termos wrzątkiem kilkukrotnie tak, by go dobrze wyparzyć i mieć pewność, że użycie go będzie w pełni bezpieczne. 

Chcąc używać swojego termosu do różnych typów napojów, warto też zadbać o to, by mieć oddzielny termos do kawy. Nawet przy bardzo dobrych modelach usunięcie aromatu kawy z wnętrza termosu może być naprawdę trudne, a czasem wręcz niemożliwe. Chyba nie trzeba nikomu mówić, że picie herbaty czy innego napoju z kawowym posmakiem nie jest przyjemne. 

Kolejna bardzo ważna kwestia to odpowiednie mycie termosu. Powinniśmy robić to po każdym jego użyciu, a następnie każdą z części pozostawić oddzielnie do wysuszenia tak, by mogły swobodnie się osuszyć. Do pozbywania się zabrudzeń takich jak naloty po kawie lub herbacie warto wykorzystać sodę oczyszczoną. 

Oczywiście podczas mycia można wspomóc się zmywarką. W tej kwestii trzeba się jednak stosować do zaleceń producenta. Przy każdym termosie można na szczęście znaleźć informację mówiącą o tym, które jego elementy nadają się do mycia w ten sposób. Przy myciu nie powinno pomijać się też uszczelek, jeśli te są wyjmowalne, gdyż jeśli będą zabrudzone, to efektywność termiczna i szczelność naszego termosu może być niższa. 

Przeczytaj także

termos i naczynia turystyczne z jedzeniem na drewnianym stole

Jak wyczyścić termos - jak usunąć osad z herbaty i kawy itd.

Jak odkamienić termos? Jak usunąć osad z herbaty w termosie? jak wyczyścić termos? Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z termosu? Poradnik

Znajomi robiący przerwę nad wodą w górach z pełnym ekwipunkiem w góry latem

Co zabrać w góry latem? Przygotowanie do wyprawy w góry

Co zabrać w góry latem? Co spakować do plecaka na wyprawę w góry? W jaki ekwipunek wyposażyć się na wędrówkę po górskich szlakach?

ludzie siedzący na ziemi z latarkami czołowymi i torebkami z prowiantem

Jedzenie w góry – jaki zabrać prowiant na wycieczkę?

Wybierasz się na wędrówkę na szlak? Nie wiesz, co zabrać do jedzenia w góry? Jakie przekąski i posiłki wziąć? Co z suchym prowiantem? Sprawdź!

kobieta wkładająca apteczkę turystyczną do plecaka

Apteczka w górach – co powinna zawierać apteczka turystyczna

Sprawdź jak spakować apteczkę turystyczną na wyprawę górską, co skompletować, aby apteczka w górach umożliwiła udzielenie pierwszej pomocy.