Pojemność
Z reguły warto zacząć od pojemności. Ma ona duży wpływ na funkcjonalność. Najpopularniejsze to 0,5 l, 0,75 l oraz 1 l. To, jaki jest najlepszy to kwestia czysto indywidualna. Wybierając się w góry w więcej niż jedną osobę, dobrym pomysłem może być wybranie termosu o nieco większej pojemności, dzięki czemu dla każdego starczy przenoszonej w nim kawy czy herbaty.
Temperatura
Kolejna ważna rzecz to czas utrzymywania temperatury napoju. Zależy ona od naprawdę wielu elementów wykonania takiego termosu. Pierwsza z nich to materiały, które użyto w trakcie jego produkcji. Najlepsze są termosy wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Bardzo dobrze trzymają temperaturę i jednocześnie nie zostaną zniszczone przez wilgoć. Łatwiejsze jest też ich czyszczenie, gdyż w większości wypadków dobrze nadają się nawet do mycia w zmywarce. Alternatywa dla termosów ze stali to modele wykonane ze szkła. O ile całkiem nieźle trzymają ciepło, tak mają jedną, bardzo dużą wadę. Znacznie łatwiej uszkodzić je i sprawić, że będą nadawały się tylko do wyrzucenia. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, czy stalowy termos ma podwójne ścianki z próżnią w środku. Są one bardzo skuteczne w zakresie trzymania ciepła.
Korek odkręcany czy automatyczny
Na to, jak dobrze termos będzie sprawdzać się w zakresie utrzymywania temperatury płynów, wpływ ma również jego korek. Wyróżnia się tradycyjne, czyli odkręcane oraz automatyczne. Te drugie czasami określa się mianem korków z gwintem. Są dużo bardziej popularne i skuteczne, gdyż dopóki się nie zepsują, pozwalają na dobre uszczelnienie wnętrza, jednocześnie umożliwiając łatwe nalewanie napoju. Kolejna zaleta korków automatycznych to fakt, iż przy otwieraniu zimne powietrze trafia do termosu przez bardzo mały fragment, a nie przez całkowicie otwarty wlot, co również pozwala utrzymać napój w odpowiedniej temperaturze na dłużej.
Aby otworzyć termos z korkiem automatycznym, wystarczy nacisnąć specjalny przycisk na jego środku, dlatego można wtedy mówić jedynie o częściowym odkręceniu. W tradycyjnych wymagane jest całkowite wykręcenie wraz z uszczelką, co oczywiście nie jest pożądane.
BPA i ftalany
Warto cofnąć się jeszcze na chwilę do zastosowanych materiałów. W tanich termosach można bowiem spotkać się z bardzo szkodliwymi dla zdrowia substancjami, takimi jak BPA lub ftalany. Każdy dobry termos powinien być od nich wolny. Jeśli przy opisie produktu nie ma informacji mówiącej o tym, że jest to termos wolny od wyżej podanych związków, lepiej zastanowić się przed jego zakupem.
Grip
Wybierając się w góry, często nasze możliwości w zakresie wygodnego złapania termosu będą ograniczone. Dlatego liczy się też jego tak zwany grip. Mowa tu na przykład o obecności specjalnej antypoślizgowej powłoki zewnętrznej, która będzie chropowata, co umożliwia wygodne trzymanie termosu nawet w zimowych rękawicach. Bardzo przydatny może być też uchwyt, który ułatwi trzymanie termosu w dłoni. Trzeba jednak pamiętać, że większy termos sam w sobie zajmuje już sporo miejsca w plecaku, który ma jednak ograniczoną pojemność. Uchwyt może jeszcze bardziej pogorszyć sytuację.
Kształt
Skoro właściwości termiczne, to z jakich materiałów może być termos oraz pojemność mamy z głowy czas na kolejną ważną rzecz. Mowa tu oczywiście o kształcie. W wypadku termosów na napoje najlepiej sprawdzają się takie, które są dość wąskie, lecz długie. Znacznie łatwiej można zmieścić je w plecaku, gdyż zajmują naprawdę niewiele miejsca.
Design
Ostatnia rzecz, o której warto wspomnieć to kwestie wizualne. Jest to naturalnie indywidualna decyzja każdej osoby, która kupuje termos. Niektórzy preferują prosty design, w którym termos wykonany ze stali nierdzewnej nie posiada żadnego krzykliwego koloru, tylko ma dość klasyczny metaliczny wygląd. Są też oczywiście tacy, którzy chcą wyróżnić się swoim turystycznym termosem czy też kubkiem termicznym. Dla takich osób przygotowane są modele w różnych kolorowych wzorów. Zadowoleni będą też fani różnych drużyn piłkarskich. Istnieją bowiem także termosy z herbami najpopularniejszych klubów.