Kobieta w odzieży do jogi praktykująca jogę przy użyciu wałka do jogi

Jaki wałek do jogi wybrać? Porady

Do praktykowania jogi potrzebne są różne akcesoria, w tym wałek. Jak wybrać odpowiedni? Sprawdź, na co zwrócić uwagę kupując wałek do jogi.

Wałek, znany również jako bolster do jogi, ma za zadanie zapewnić podparcie różnym częściom ciała podczas praktykowania tej aktywności. Zapewnia też większą swobodę podczas ćwiczeń. Jaki wybrać wałek do jogi? Oto wskazówki.

Joga z wałkiem – do czego jest potrzebne to akcesorium?

Wałek do jogi jest bardzo przydatnym akcesorium, zwłaszcza dla osób, które są początkujące lub mają ograniczenia ruchowe, a także dla tych, którzy szukają nowych wyzwań i sposobów na urozmaicenie swojej praktyki. Co zapewnia?

Wsparcie w asanach: pomaga w prawidłowym ułożeniu ciała.

Poprawa równowagi: pozwala na dłuższe utrzymanie pozycji i mniejsze zmęczenie mięśni podczas praktykowania jogi.

Bezpieczeństwo: pozwala wybrać odpowiednią pozycję ciała bez nadmiernego obciążania stawów i mięśni. Redukuje ryzyko kontuzji i poważniejszych dolegliwości.

Pogłębienie pozycji: dla bardziej zaawansowanych osób bolstery mogą służyć do pogłębiania zakresu ruchów w trakcie praktyki jogi, co pozwala na bardziej intensywne ćwiczenia.

Kobiety i mężczyźni praktykujący jogę na matach przy użyciu akcesoriów do jogi

Wałki do jogi – rodzaje

Wałki do jogi są zazwyczaj wykonane z naturalnych tkanin takich jak len czy bawełna. Zapewnia to komfort i oddychalność. Wypełnienie to najczęściej łuski gryki lub bawełna, choć dostępne są też inne opcje. Jeśli chodzi o te pierwsze, jej zaletami jest naturalność i ekologia. Łuska gryczana jest w pełni biodegradowalna i ekologiczna. Do tego też ma właściwości przeciwzapalne, gdyż zawiera taninę. Dostosowuje się także do kształtu ciała i temperatury, zapewniając wygodę podczas jogi czy medytacji.

Na rynku można znaleźć również wałki wypełnione łuską orkiszową. Ta jest nieco bardziej miękka i elastyczna, dzięki czemu może być wykorzystywana przez osoby, które mają problemy z kręgosłupem. W sklepach dostępne są też wałki z pianki.

Jeśli chodzi o rodzaje, jogini powinni mieć świadomość, że występują takie wałki jak:

Cylindryczny: wałek o średnicy ok. 20 cm i długości 70 cm. Jest uniwersalny i pomocny w takich asanach jak Supta Virasana, Supta Badhakonasana i Salamba Sarvangasana.

Mały wałek: ma średnicę 10 cm i długość 40 cm. Ma niewielkie rozmiary i niską wagę, co sprawia, że można go zabrać ze sobą wszędzie, razem z matą do jogi i innymi akcesoriami. Zapewnia dobrą stabilność, nadaje się więc pod plecy, szyję czy głowę.

Duży wałek: podstawa 30x15 cm i długość 70 cm sprawdzi się dla osób, które mają solidniejszą postawę ciała lub słabą elastyczność. Z uwagi na jego długość oraz spłaszczony kształt, zapewnia komfort i stabilność w trakcie wykonywania ćwiczeń.

Pokrowce występują w różnych kolorach, więc można bez problemu dobrać je do własnych upodobań. Pamiętaj, że do jogi, zamiast bolstera możesz użyć zwiniętego koca.

Kobieta w legginsach do jogi wykonująca asanę siedząc na wałku do jogi

Wałek do jogi – ćwiczenia 

Wałek wypełniony łuską gryki czy orkiszem sprawdzi się zarówno w szkołach jogi, jak i w domowym zaciszu. Zastanawiasz się, jakie ćwiczenia można z nim wykonywać? Oto kilka z nich, polecanych zarówno osobom początkującym, jak i bardziej zaawansowanym.

Virasana: połóż wałek między nogi, zegnij kolana i usiądź na nim swobodnie. Przytul go kolanami, a stopy swobodnie opuść na ziemię. Ta asana pomoże Ci rozciągnąć mięśnie czworogłowe i wzmocnić lędźwie. Jest odpowiednia dla większości osób.

Supta Baddha Konasana: jest to relaksująca pozycja, która obniża tętno i łagodzi stres. Przechodząc z pozycji Virasana weź głęboki wdech, a przy wydechu połóż plecy na wałku. Nogi powinny być ułożone w pozycji motyla, a ręce mogą opadać wzdłuż ciała. Pamiętaj, by w trakcie ćwiczenia głęboko oddychać.

Kapotasana: początkowo może być trudna dla osób o obniżonej sprawności fizycznej, jednak warto ją wykonywać, gdy siedzi się przez cały dzień przy biurku. Rozpocznij ćwiczenie jogi od pozycji psa z głową w dół. Następnie podnieś jedną nogę i robiąc wdech, pochyl się do przodu, by umieścić nogę pod klatką piersiową. Zegnij kolano na zewnątrz i umieść wałek pod biodra, by zmniejszyć obciążenie i rozciągnąć dolną partię ciała. 

Anjenayeasana: stań na macie do jogi w rozkroku i skieruj tułów w stronę wybranej nogi. Zegnij kolano przedniej, a tylną opuść na ziemię. Wałek umieść pod kolano, które leży. Ręce powinny znajdować się obok zgiętej nogi. Pamiętaj o stabilizacji.
Viparita Karani: połóż się na macie, prostopadle do ściany i oprzyj o nią nogi, podsuwając pośladki w jej kierunku. Wałek połóż na stopy i wyprostuj nogi.

Jak dbać o wałek do jogi? 

Aby zachować wałek do ćwiczeń w dobrym stanie i jak najdłużej czerpać z niego korzyści, należy o niego odpowiednio dbać. Pamiętaj, by po każdym użyciu przetrzeć go wilgotną ściereczką, by usunąć pot i zabrudzenia. Jeśli dobrany wałek ma zdejmowany pokrowiec, regularnie go pierz zgodnie z zaleceniami producenta oraz dokładnie wysusz na powietrzu przed następnym użyciem. Wałek przechowuj w czystym i suchym miejscu, unikając zostawiania go w bezpośrednim świetle słonecznym lub w wysokich temperaturach.

Wiesz już, z czego wykonany jest wałek do praktyki jogi i medytacji, a także, przy jakich ćwiczeniach się przydaje. Pamiętaj o prawidłowym wykonywaniu asan i głębokim oddychaniu. Przy pomocy wałka możesz wykonać trudniejsze pozycje i dobrze rozciągnąć mięśnie. Do swojej praktyki możesz też dodać inne elementy. Oprócz bolsterów przydadzą się akcesoria takie jak klocki i poduszki do medytacji. Powodzenia!

Przeczytaj także:

Mężczyzna wykonujący pozycję odwróconą z użyciem paska do jogi

Joga – pozycje odwrócone. Jak działają? Przykłady asan

Joga – pozycje odwrócone w praktyce. Czym są pozycje odwrócone? Jak ćwiczyć je z pozycji stojącej? Przykłady asan: pies z głową w dół i inne.

Mężczyzna praktykujący jogę na stres

Joga na stres – polecane asany. Czy joga pomaga na napięcie?

Joga na stres może skutecznie zniwelować przewlekły stres i napięcie mięśni. Sprawdź, jakie asany wykonywać i jak praktyka wpływa na stres.

Mężczyzna robiący jogę po treningu

Joga po treningu siłowym i nie tylko – jak wpływa na elastyczność?

Joga po treningu siłowym czy przed intensywnymi ćwiczeniami? Poznaj jej wpływ na giętkość ciała. Jak sprawdza się joga przed treningiem?

Kobieta robiąca jogę z dzieckiem w domu

Joga dla dzieci – zdrowy start w życiu

Odkryj zalety jogi dla dzieci! Dowiedz się, jak praktyka ta może wspierać prawidłowy rozwój fizyczny, emocjonalny i społeczny najmłodszych.

Mężczyzna w odzieży do jogi wykonujący asanę na macie aby zostać instruktorem jogi

Jak zostać instruktorem jogi – przewodnik, kursy i certyfikaty

Marzysz o karierze instruktora jogi? Dowiedz się, jakie wymagania musisz spełnić, jakie kursy wybrać i jak zdobyć certyfikaty i uprawnienia.