drużyna siatkarek na meczu

Jaki wybrać strój do gry w siatkówkę? Co jeszcze oprócz stroju jest potrzebne?

Strój do siatkówki musi być wygodny, a siatkarz musi się w nim czuć komfortowo. Sprawdź, jak dobrać odpowiedni strój. Zapraszamy!

Kluczem do udanej gry w siatkówkę są odpowiednie umiejętności. Jednak, aby zawodnik mógł się na niej skoncentrować i czuć się komfortowo, powinien zaopatrzyć się w wygodny strój siatkarski. Dotyczy to także początkujących siatkarzy, którzy dopiero uczą się tej gry.

Jaka koszulka do gry w siatkówkę?

Wybór koszulki do siatkówki nie ogranicza się wyłącznie do wyboru w odpowiedniego rozmiaru, niekrępującego ruchów. Bardzo istotny jest także wybór materiału, z którego wykonane jest ubranie. Pomimo że większość z nas lubi nosić stroje bawełniane – naturalne i oddychające, to akurat do grania w siatkówkę nie są one wskazane. Bawełna szybko chłonie wodę oraz wolno schnie, co podczas wysiłku fizycznego obniża komfort rozgrywki.

Dlatego też, jako początkujący zawodnicy, powinniśmy zainwestować w syntetyczny strój siatkarski, wykonany z włókiem poliestrowych. Jest on nie tylko gwarancją komfortu termicznego, ale też szybko wyschnie, pozwoli skórze oddychać i odprowadzi pot. Sięgajmy też po te koszulki, które mają siateczkę na bokach i pod pachami, wspomagającą wentylację ciała. Pamiętajmy też, że spocona skóra jest podatna na otarcia, dlatego koszulki powinny mieć jedynie delikatne szwy.

Jako początkujący siatkarze powinniśmy także zaopatrzyć się w bluzę siatkarską, która zapewni nam odpowiednią temperaturę ciała. Przyda się podczas treningów, przed meczem (i po nim) lub w czasie rozgrzewki.

Jakie spodenki dla siatkarza?

Także spodenki dla siatkarza powinny być wykonane z poliestru. Wybierając je pamiętajmy, że muszą być dopasowane do naszego wzrostu i rozmiaru w pasie. Nie mogą uciskać i krępować ruchów. Spodenki powinny być sznurowane, abyśmy mogli dopasować je do swojej sylwetki. Ewentualnie – w pasie spodenek powinna znajdować się gumka, która utrzyma je w odpowiednim miejscu. Ważne jednak, aby nie uciskała talii i bioder.

Spodenki musimy dobrać tak, aby nie zakrywały naszych kolan. Muszą też być elastyczne oraz swobodnie rozciągać się w kroku i na udach. Największą popularnością cieszą się oczywiście krótkie spodenki. Warto jednak, abyśmy zaopatrzyli się także w te z długą nogawką. Przydadzą się nam w czasie przerwy podczas treningu, nie pozwalając nam zmarznąć.

Koszulki i spodenki dla Pań

Strój siatkarski damski różni się oczywiście od męskich fasonów. Kobiece spodenki są bardziej obcisłe, mają mocniejsze wycięcia nogawek i bardziej przylegają do ciała. Nie zmienia to jednak faktu, że pełnią taką samą funkcję, jak stroje męskie. Podobnie jest z koszulkami (które od męskich różnią się większą różnorodnością wycięć rękawa). Panie nie muszą jednak ograniczać się tylko do obcisłych strojów, podkreślających kształt ciała. Dostępne są bowiem także luźniejsze kroje.

kobiety w strojach siatkarskich

Rękawy siatkarskie, czyli dodatkowe akcesoria do siatkówki

Rękawki siatkarskie są bardzo przydatne podczas rozgrywki. Obowiązkowo powinien zaopatrzyć się w nie początkujący gracz, bowiem ochronią jego ręce. Dzięki nim, jako początkujący siatkarze, unikniemy nieprzyjemnych urazów i otarć od piłki. Innym zadaniem rękawów jest umożliwienie nam lepszego kontrolowania piłki, która nie będzie ślizgać się na naszych spoconych rękach. Warto, abyśmy sięgali po rękawy siatkarskie bez szwów, aby nie dopuścić do powstania dodatkowych otarć na skórze.

Nakolanniki siatkarskie to także niezbędne wyposażenie

Jako początkujący gracze zapewne szybko przekonamy się, że gra w siatkówkę wymaga wykonywania wielu ruchów, pozwalających odbić piłkę przy ziemi. Siatkówka to sport, w którym upadanie na kolana jest częścią gry. Dlatego też, aby ich nie uszkodzić, powinniśmy zaopatrzyć się w nakolanniki siatkarskie. Ochraniacze powinny być lekkie, dopasowane rozmiarem, nie uwierać i nie ograniczać naszych ruchów. Przy ich wyborze zwróćmy uwagę na gęstość pianki, tworzącej warstwę ochronną. To od niej zależy skuteczna ochrona naszych kolan.

Dobrym pomysłem jest, abyśmy zaopatrzyli się dodatkowe akcesoria do siatkówki, jak na przykład taśmę do podtrzymywania mięśni i stawów. Użyjemy jej, gdy je nadwyrężymy. W przypadku urazów kolan, warto z kolei abyśmy mieli pod ręką opaskę na kolano. Zmniejszy ona jego ból, wynikający z choroby zwyrodnieniowej czy urazów, ograniczających stabilność kolana.

mężczyzna nakładający nakolanniki siatkarskie

Buty i skarpetki do siatkówki

Na koniec musimy jeszcze wybrać i kupić odpowiednie buty i skarpetki. Skarpetki musza być wygodne i idealnie dopasowane do stopy. Najlepiej oczywiście, abyśmy wybrali skarpetki kompresyjne, zmniejszające bóle mięśni i stawów. Ich zaletą jest to, że szybko schną, wspierają ścięgna i poprawiają krążenie. Skarpetki powinny być tak dopasowane, aby nie ślizgały się w bucie.

Same buty do siatkówki powinny być natomiast przyczepne. Muszą umożliwiać szybkie hamowanie i wykonywanie nagłych zwrotów. To od ich jakości zależy, jak skutecznie odciążą nasze nogi, poprawią stabilność i ułatwią grę. W dobrych butach nasze ruchy będą dokładniejsze i pewniejsze. Pamiętajmy oczywiście, aby buty miały sprawny system amortyzacji oraz lekką i przewiewną cholewkę. Odciąży ona nogę i pozwoli wentylować stopę.

Przeczytaj także

mężczyźni grający w siatkówkę

Złoty set w siatkówce - na czym polega i co oznacza?

Złoty set w siatkówce stosowany jest podczas rozgrywek Ligi Mistrzów, europejskich pucharów i w krajowej lidze. Na czym polegają zasady złotego seta?

mecz siatkówki

Jakie buty do siatkówki wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Jakie buty do siatkówki wybrać aby trening był komfortowy i efektywny? Sprawdź jakie cechy butów muszą mieć buty siatkarskie.

dziewczyna łapiąca piłkę siatkową

Zagrywka w siatkówce - jaką funkcję pełni serwowanie?

Zagrywka z wyskoku to kluczowy element, który wpływa na losy meczu. Czym jest zagrywka w siatkówce, jakie są rodzaje zagrywki i jak wykonać serwis?

mężczyzna trzymający piłkę do gry w siatkówkę

Jak napompować piłkę do siatkówki - pompowanie z i bez igły

Do gry w siatkówkę potrzebna jest nam oczywiście napompowana piłka. Jak jednak napompować piłkę do siatkówki? Sprawdź nasze sposoby z i bez igły.