kobieta siedząca w siodle na koniu w odzieży jeździeckiej

Co to są bryczesy? Jakie wybrać w sklepie jeździeckim?

Zastanawiasz się, co to są bryczesy? Czym się wyróżniają i kiedy należy je zakładać? Sprawdź, co to są bryczesy.

Podobnie jak w każdym sporcie, także w przypadku jazdy konnej prawidłowy ubiór jest niezwykle ważny. Jednym z ważniejszych elementów stroju jeździeckiego są bryczesy. Co to takiego? Czytaj dalej, aby poznać odpowiedź.

Czym są bryczesy?

Bryczesy to specjalne spodnie przeznaczone do jazdy na koniu. Ich unikalna konstrukcja ma na celu zapewnienie jak największej swobody ruchów jeźdźcowi. Wykonane są z elastycznego materiału i nie posiadają żadnych sztywnych szwów po wewnętrznej stronie nogawek, czyli w miejscu styku nogi z siodłem lub koniem. Bryczesy chronią przed otarciami ud oraz pozwalają na wygodny dosiad. Przeważnie mają wysoki stan, który zakrywa dolną część pleców podczas jazdy. 

Jeśli chodzi o rozmiar, dobiera się go tak samo, jak w przypadku zwykłych spodni. Różnica jest jednak taka, że powinny być nieco krótsze. Dobrze dopasowane współczesne bryczesy sięgają do kostki, aby nie zwijać się w oficerkach lub w sztybletach. 

kobieta siedząca na sianie w bryczesach

Pełny lej a lej kolanowy 

Lej to specjalne wzmocnienie, które znajduje się po wewnętrznej stronie nóg. Może być wykonany z różnych tworzyw. Dawniej bryczesy wzmacniano skórą. Główną zaletą tego materiału jest duża wytrzymałość i skuteczne zabezpieczanie przeciw obtarciom, jednak skóra nie jest zbyt elastyczna. Z czasem rozpowszechniły się wegańskie materiały skóropodobne i jej imitacje. Obecnie w sklepach jeździeckich najbardziej powszechny jest lej silikonowy – elastyczny i „klejący”. 

Modele bryczesów z lejem pozwalają na wygodne usadowienie się, dobrze przylegają, zwiększając przyczepność nóg, pozwalają utrzymać równowagę w siodle na przykład w kłusie ćwiczebnym lub podczas nauki galopu. Wyróżnia się ich dwa rodzaje:

pełny – zwany jest też długim lejem. W tym typie ochraniacz wszyty jest na całej długości nogawki, obejmuje także pośladki. Pozwala to na znakomitą przyczepność. Pełny lej sprawdzi się u jeźdźców, którzy dużo trenują ujeżdżanie;

krótki lub kolanowy – jak sama nazwa wskazuje, tego typu bryczesy mają przyczepne dodatki tylko po wewnętrznej stronie kolan. Taki design zapewnia większą swobodę ruchów. Wybierany jest przez sportowców często trenujących w półsiadzie oraz osoby uprawiające skoki.

Rodzaje spodni jeździeckich – bryczesy czy legginsy?

Legginsy jeździeckie zyskały w ostatnich latach na znaczeniu. Choć spodnie te mogą kojarzyć się głównie z przysiadami, to jednak mają swoje zalety. Tego typu modele mogą wydawać się bardziej komfortowe, a do tego są zdecydowanie lżejsze, przez to są chętnie wybierane na ciepłe miesiące. Warto jednak pamiętać, że są mniej trwałe i bardziej podatne na uszkodzenia niż klasyczne bryczesy. Mogą się jednak przydać na lato, gdy grube spodnie do jazdy konnej za bardzo grzeją.

Nieco mniej znaną opcją są jodhpury. Jest to rodzaj bryczesów z pełnym lejem i prostą lub lekko rozszerzaną nogawką. Warto wybrać ten luźny, komfortowy krój, jeżeli często jeździsz w stylu westernowym. 

Z jakiego materiału powinny być bryczesy?

Materiał powinien być mocny, elastyczny, przyjemny w dotyku, a jednocześnie oddychający. Najczęściej jest to mieszanka lycry lub elastanu. Do jazdy zimowej świetnie sprawdzą się ocieplane bryczesy z softshellu, by ogrzać dolne partie ciała. Obecnie spodnie do jazdy dostępne są w nieskończonej gamie kolorów, także z rozmaitymi nadrukami. Takie modele jednak chętniej wybierają najmłodsi. Większość osób do swoich codziennych treningów preferuje jednak spodnie w ciemnych barwach, na których nie widać zabrudzeń. Do zawodów przydadzą się bardziej eleganckie – białe, kremowe lub beżowe.

Są też nieco krótsze niż zwykłe spodnie. W przypadku bryczesów sięgają lekko ponad kostkę, co ma uzasadnienie. Dzięki temu nie zawijają się w sztybletach, do których się je wkłada. Co to są sztyblety? To praktyczne, niskie buty do jazdy na koniu. Zakłada się na nie dodatkowo jeszcze czapsy lub sztylpy, w celu dodatkowej ochrony nogi. Można to pominąć i nosić wysokie oficerki zamiast sztybletów.

Kolejnym aspektem, jaki trzeba wziąć pod uwagę, jest rodzaj tkaniny. W każdym przypadku powinien być to materiał rozciągający się w czterech kierunkach. Nawet dokładnie dobrane bryczesy powinny być na tyle elastyczne, aby nie krępować ruchów jeźdźca w żadnej sytuacji. Przyjemne w dotyku i dobre dla skóry są te z dużą ilością bawełny w składzie. Zapewniają dobry przepływ powietrza, lecz szybko tracą kolor i łatwo się rozciągają. Ponadto te z syntetycznych materiałów takich jak nylon czy poliamid są bardziej elastyczne i trwalsze. Istnieją też bryczesy z tkanin wodoodpornych, antybakteryjnych czy nawet chroniących przed promieniowaniem UV.

kobieta stojąca przy płocie w bryczesach i butach jeździeckich

Jak dobrać bryczesy jeździeckie?

Wybór zależy tylko od preferencji. Leje pełne są odpowiednie dla tych intensywnie pracujących dosiadem. Gwarantują maksymalne zwiększenie przyczepności i doskonale trzymają w miejscu. Dla osób, które często jeżdżą w półsiadzie, kłusie anglezowanym lub trenują skoki, może okazać się to wadą i czynnikiem krępującym ruchy.

Pozostaje jeszcze wybór koloru i rozmiaru. Pierwszy z nich to tylko kwestia preferencji i praktyczności. Jeśli chodzi o rozmiar – wystarczy kierować się takimi samymi kryteriami jak przy zakupie zwykłych spodni. Pamiętaj, że mogą wydawać się nieco krótkie, lecz nie stanowi to wady.

Jak wybrać odpowiednie bryczesy – kolor a praktyczność

Obecnie wszystkie elementy garderoby można kupić praktycznie w każdym kolorze i wzorze. Możesz więc bez większego problemu dopasować je do własnego stylu i gustu. Większość osób jeżdżących rekreacyjnie decyduje się na ciemny kolor spodni. Nieunikniony przy kontaktach z końmi brud i kurz jest na nich mniej widoczny. Wiele firm ma w swojej ofercie między innymi chętnie kupowane brązowe, ciemnoniebieskie, czarne i jaskrawe spodnie bryczesy. Z czym nosić? Na przykład długimi spodniami, dobranymi do figury.

Wiesz już, czym kierować się przy zakupie specjalnych spodni do jeździectwa i jakie bryczesy wybrać w zależności od potrzeb. Rodzaj leja i materiał jego wykonania warto dopasować do swojego stylu jazdy. Z kolei tkanina powinna być uzależniona od pogody, a kolor – od twoich upodobań i aspektów praktycznych. Warto zadbać o swoją wygodę i zaopatrzyć się w kilka różnych rodzajów spodni do jazdy na różne okazje i warunki atmosferyczne.

Przeczytaj także:

Mężczyzna w toczku i sztylpach jeżdżący konno

Co to są sztylpy i czapsy? Podobieństwa i różnice

Swoją przygodę z jeździectwem dobrze zacząć od wyposażenia do jazdy konnej. Czapsy i sztylpy jeździeckie to ochraniacze na łydki. Jakie wybrać?

Jakie buty do jazdy konnej wybrać dla początkujących?

Jakie buty do jazdy konnej wybrać dla początkujących?

Buty jeździeckie do jazdy konnej ⭐ Sprawdź, jakie obuwie dla jeźdźca ⭐ Sztyblety czy oficerki ⭐ Zobacz więcej w naszym poradniku

amazonka z koniem

Jaki strój do jazdy konnej wybrać? [PORADY]

Jazda to konna to piękny, ale niebezpieczny sport. Sprawdź, jak odzież jeździecka będzie zwiększać twoje bezpieczeństwo. Poznaj pełny strój do jazdy k

kobieta w kasku jeździeckim

Jak dobrać kask jeździecki do jazdy konnej?

Jaki kask jeździecki? Sprawdź, jak dobrać kask jeździecki i dopasować odpowiedni rozmiar dla jeźdźca konnego.

osoby jadące konno

Jazda konna w ciąży - czy można jeździć konno z brzuszkiem

Czy można jeździć konno w ciąży? Jaki sport uprawiać w czasie ciąży? Co mówią eksperci na temat jazdy konnej w ciąży? Jeździectwo z brzuszkiem.