Kobieta z nadwagą w butach do biegania o zwiększonej amortyzacji

Jakie buty do biegania dla otyłych wybrać? Poradnik biegacza

Osoby z nadwagą muszą dobrać odpowiednie buty biegowe. Muszą one mieć amortyzację, by chronić mięśnie. Jakie buty do biegania dla otyłych wybrać?

Bieganie to sport, w którym trzeba nieco wycierpieć, aby go pokochać. Dla osób początkujących może się on wydawać ciężki ze względu na konieczność rozwinięcia swojej kondycji i przyzwyczajenia mięśni, jednak gdy to się stanie, pokonywanie każdego kolejnego kilometra to czysta przyjemność. Trening biegowy to szczególnie wyzwanie dla osób z nadwagą i otyłych ze względu na dużą masę ciała. W ich przypadku duże znaczenie ma wybór odpowiednich butów. Co warto o nim wiedzieć? Sprawdź!

Czy otyli biegacze potrzebują odpowiednich butów?

Bieganie to jeden z najprostszych sportów na świecie. Nie wymaga on właściwie wykorzystania specjalistycznego sprzętu czy żmudnego procesu nabywania umiejętności. Jedyne, co jest potrzebne osobie początkującej, aby zacząć to odpowiedni ubiór, dedykowane tej aktywności buty, a także odrobina chęci. Oczywiście, każdy z nas posiada inną kondycję, dlatego też jednym przyjdzie to łatwiej, a drugim trudniej, jednak jeżeli jesteśmy odpowiednio cierpliwi, radość z biegania może czerpać każdy.

Nie inaczej jest również w przypadku osób z nadwagą lub otyłością. Również i one mogą próbować swoich sił w tej dyscyplinie, która jest bardzo skutecznym sposobem na zrzucenie nadprogramowych kilogramów. W ich przypadku bardzo ważne jest jednak opracowanie planu treningowego, który będzie dostosowany do ich wagi oraz aktualnych możliwości. W tym celu warto skonsultować się z trenerem personalnym, ponieważ osoby z nadwagą są bardziej narażone na przeciążenia mięśni i stawów.

Dobrze dobrany plan treningowy to jednak nie wszystko – równie ważne jest odpowiednie dopasowanie butów do biegania, które zapewnią solidną amortyzację. Co warto wiedzieć o butach do biegania dla otyłych? Sprawdźmy!

Dwie kobiety jedna z nadwagą biegające

Amortyzacja w obuwiu do biegania dla otyłych – jakie ma znaczenie?

W przypadku osób z nadwagą zasada jest bardzo prosta – im wyższa waga, tym większa amortyzacja. Jest ona szczególnie ważna, jeżeli zazwyczaj biegamy po twardej nawierzchni. Zadaniem zwiększenia amortyzacji w butach do biegania jest ochrona mięśni, stawów oraz ścięgien przed przeciążeniami, które generuje każdy krok. W przypadku osób z nadwagą lub otyłością siła, z jaką stopa styka się z podłożem, jest większa, dlatego też tak istotne jest, aby obuwie posiadało odpowiedni poziom amortyzacji. Powoduje ona zwrot energii, dzięki czemu na ciało biegacza oddziałuje mniejsza siła i wibracje.

Innym bardzo ważnym czynnikiem, który decyduje o wyborze butów dla osób otyłych i ma ogromny wpływ na amortyzację, jest ich szerokość. Osoby ważące więcej powinny stawiać na szerokie obuwie. W trakcie dynamicznego biegu stopa ma tendencję do przesuwania się wewnątrz buta i warto zapewnić jej na to miejsce. Oprócz tego stopy pod wpływem wysiłku puchną, dlatego w bucie powinno znajdować się dodatkowe 0,5-1 cm dodatkowej przestrzeni, co zapewni dodatkową stabilizację stopy.

Jakie buty do biegania dla otyłych wybrać?

Osoby otyłe powinny pamiętać o kilku dodatkowych aspektach, które poprawią ich komfort biegania, jednak pozostałe kryteria wybierania butów do biegania są wspólne dla wszystkich. Na co konkretnie zwrócić uwagę podczas zakupu swojej pary lub kilku par butów? Oto kilka istotnych czynników!

Waga

W przypadku osób z nadwagą i otyłych to kryterium wyboru butów do biegania wysuwa się na czoło. Ma ono bezpośrednie przełożenie na poziom amortyzacji obuwia. Osoby, które ważą do 75 kg, mogą zdecydować się na nieco mniejszą amortyzację. Jeżeli jednak waga wynosi ponad 100 kg, amortyzacja powinna być jak największa. W tym miejscu warto dodać jeszcze jedną istotną rzecz. W przypadku osób początkujących, niezależnie od wagi, zalecany jest wysoki poziom amortyzacji, aby zapewnić ochronę nieprzyzwyczajonym do tej formy aktywności mięśniom i stawom.

Kobieta z nadwagą biegająca w butach z większą amortyzacją

Częstotliwość treningu

Jest to kolejny parametr, który ma znaczenie w kontekście doboru odpowiedniej amortyzacji. Tak jak już wspomnieliśmy wyżej – osoby otyłe, które dopiero zaczynają swoją przygodę z bieganiem, powinny postawić na dobrze zamortyzowane modele. Pozwoli to na zniwelowanie niedogodności wynikających ze zbyt dużej wagi oraz nieprawidłowej techniki biegu. Takie osoby powinny postawić na drop, czyli różnicę pomiędzy wysokością pięty i śródstopia, wynoszący od 8 do 12 mm. Oprócz tego, im dłuższe treningi, tym szersze powinny być buty, aby zapewnić stopom odpowiednią ilość miejsca.

Nawierzchnia

Warto wiedzieć, że proponowane przez producentów buty biegowe są na ogół przeznaczone do biegania po konkretnej nawierzchni. Poszczególne modele różnią się między sobą konstrukcją, dlatego też nie należy lekceważyć tego aspektu. Większość osób biega w terenie miejskim, dlatego też powinni oni postawić na buty do biegania po twardych nawierzchniach. Mowa tutaj o betonie, asfalcie czy kostce brukowej. Cechują się one elastycznymi, przewiewnymi cholewkami z technicznych materiałów, a także dużą amortyzacją. Twarda nawierzchnia to spore zagrożenie dla stawów osób otyłych, dlatego też powinni oni decydować się na modele o jak największej piance.

Innym rodzajem obuwia są buty trailowe. Są one przeznaczone do biegania po leśnych oraz polnych, nieutwardzonych szlakach. Warto zabrać je ze sobą również w góry. Charakteryzują się one twardą powierzchnią o agresywnym bieżniku, który stoi przed wyzwaniem poradzenia sobie w trudnym terenie. One również posiadają dobrą amortyzację ze względu na nierówne podłoże. Ich cholewki są skonstruowane z odpornych na czynniki zewnętrzne materiałów, które chronią stopy przed uderzeniami kamieni lub gałęzi.

W Decathlon dostępne są także modele uniwersalne. Jest to wersja łącząca w sobie najważniejsze cechy dwóch opisanych wyżej modeli. Warto z nich skorzystać biegając w zmiennym terenie. Warto jednak dodać, że na rynku znajdziemy stosunkowo niewiele butów uniwersalnych. Znacznie częstsze są buty przeznaczone do konkretnej nawierzchni.

Otyły mężczyzna uprawiający jogging w butach do biegania

Rodzaj stopy

Wbrew pozorom jest to bardzo ważny parametr przy doborze butów do biegania dla otyłych. Biomechanika biegu jest szczególnie ważna podczas przemieszczania się po twardych nawierzchniach. To właśnie na nich powstają największe obciążenia, które mogą przekładać się na kontuzje naszych mięśni i stawów. Na szczęście proponowane przez producentów obuwia do biegania modele uwzględniają różne rodzaje stóp biegaczy. Na tej podstawie możemy wyróżnić trzy podstawowe typy:

1. Supinująca – w jej przypadku staw skokowy jest lekko wychylony na zewnątrz.

2. Neutralna – w tym przypadku staw skokowy nie odchyla się w żadną ze stron.

3. Pronująca – w takiej sytuacji staw skokowy w trakcie biegu ma tendencję do wyginania się wewnątrz.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że supinacja jest dosyć rzadko spotykana, dlatego też buty, które niwelują ten sposób wygięcia stawu skokowego, nie są produkowane. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku stóp pronujących, które są bardzo częstym zjawiskiem. W sklepach można znaleźć wiele modeli butów, które próbują zaradzić tej dolegliwości, niwelując nadmierne obciążenia. Jeżeli podczas biegania odczuwasz wzmożony ból kolan lub bioder, może być to znak, że stopa potrzebuje tego typu wsparcia.

Rozmiar buta

W przypadku butów do biegania nie wystarczy jedynie sprawdzić rozmiarówki. Tego typu obuwie powinno być nieco większe, niż mówi nam o tym rozmiar. Zasadnicze pytanie brzmi – o ile? To w głównej mierze zależy od terenu, w którym się poruszamy. Kiedy biegamy po płaskim, wystarczy 0,5 cm, jeżeli jednak na trasie znajduje się dużo podbiegów i zbiegów, warto zainwestować w obuwie nawet o 1 cm większe. Taki zabieg pozwoli na zabezpieczenia palców i paznokci przed zgnieceniami. W tym celu warto bardziej szczegółowo prześledzić rozmiarówkę butów. Trzeba być świadomym, że różni się ona w zależności od konkretnego producenta, dlatego też dokładne jej sprawdzenie odgrywa ważną rolę.

Częstsza zmiana butów biegania – czy to dobry pomysł?

Większa masa ciała niestety nierozerwalnie wiąże się z szybszym zużywaniem się obuwia, dlatego też cykliczna wymiana butów jest nie do uniknięcia. Wynika to z bardzo prostego mechanizmu – z powodu sporego nacisku buty mają tendencję do odkształcania się, ugniatania, a przez to utraty swojego wyprofilowanego kształtu. Jednym z pomysłów na rozwiązanie tego problemu może być zakup więcej niż jednej pary butów i bieganie w nich na przemian. Dzięki temu czas do następnej wymiany sporo się wydłuży.

Osoby otyłe powinny jednak pamiętać, że nie można biegać zbyt długo w zużytych butach. Jest to moment, w którym amortyzacją staje się podeszwa zewnętrzna. Ze względu na duży ciężar ciała, brak sprawnej amortyzacji w obuwiu może prowadzić do przeciążeń mięśni i stawów, a przez to do poważnych kontuzji. Z tego właśnie powodu należy przyłożyć sporo uwagi do prawidłowego wyboru butów. Mamy nadzieję, że powyższy poradnik okazał się w tej sprawie pomocny, jednak swój wybór warto skonsultować również ze sprzedawcą w sklepie, który zawsze służy fachową radą.

Przeczytaj także:

Kobieta w butach sportowych uprawiająca szybki chód

Power walking – skuteczny sposób na odchudzanie. Co to jest?

Power walking to znakomity sposób, aby spalić nadprogramowe kilogramy. Czym ta forma aktywności różni się od nordic walking? Sprawdź!

kobieta w stroju sportowym na rowerze stacjonarnym

Jaki rower stacjonarny wybrać i czy to dobry sposób na odchudzanie?

Rower stacjonarny to świetny sprzęt treningowy, który może okazać się dobrym sposobem na odchudzanie i poprawę kondycji. Podpowiadamy jaki wybrać

Ćwiczenia na odchudzanie – najskuteczniejsze ćwiczenia odchudzające

Ćwiczenia na odchudzanie – najskuteczniejsze ćwiczenia odchudzające

Najlepsze ćwiczenia na odchudzanie, jakie powinien zawierać skuteczny trening na pozbycie się boczków i wzmocnienie mięśni brzucha

kobieta w stroju do biegania stojąca na jezdni

Bieganie a odchudzanie - jak bieganie pomaga schudnąć

Bieganie pomaga zrzucić zbędne kilogramy. Ten rodzaj treningu to świetny sposób na odchudzanie i poprawę sylwetki. Dowiedz się więcej na ten temat!