Zawodnicy biegnący w ultramaratonie w butach do biegania

Jakie buty do biegania na ultramaraton? Amortyzacja na biegi ultra

Ultramaraton to wyzwanie, które wymaga dobrania butów do biegania z odpowiednią amortyzacją. Jakie wybrać najlepsze buty na bieg ultra? Sprawdź!

Wielu początkujących biegaczy postrzega przebiegnięcie maratonu jako urzeczywistnienie biegowych marzeń. Co więc można powiedzieć o ultramaratonach, czyli biegach, które liczą jeszcze więcej kilometrów? To ogromne wyzwanie, które wymaga przygotowania nie tylko kondycyjnego, ale także sprzętowego. Kluczem do ukończenia rywalizacji jest dobrze dobrane obuwie. Czym powinno się charakteryzować? Odpowiadamy!

Czym jest ultramaraton?

Większość z nas doskonale wie, czym jest maraton. Osoby, które nie są zagłębione w świat biegania, mają jednak prawo nie do końca być zaznajomionymi z pojęciem ultramaratonu. Zanim przejdziemy do samego tematu wyboru butów, warto nieco przybliżyć tę kwestię. Wbrew pozorom zrozumienie natury tego typu biegów jest kluczowe dla późniejszego właściwego doboru obuwia.

Ultramaraton lub biegi ultra – co to właściwie oznacza? Tym mianem określamy każdy bieg, który swoim dystansem przekracza tradycyjną długość maratonu, czyli 42,195 km. Tego rodzaju imprezy mogą odbywać się na różnych dystansach – 50, 70, 100, a nawet 150 km. Co ważne w kontekście doboru obuwia – są one organizowane na bardzo różnych nawierzchniach. Jakich?

W tym miejscu należy rozróżnić dwie podstawowe odmiany biegów ultra. Pierwszym z nich jest ultramaraton szosowy. Jak łatwo się można domyślić, jego charakterystyka opiera się na bieganiu po utwardzonych nawierzchniach w miastach lub na wsiach. Istnieją jednak także biegi ultra trail. Odbywają się one w terenie po miękkich, zmiennych nawierzchniach. Mogą być to ścieżki leśne, łąki czy szlaki górskie. Rodzaj biegu, w którym bierzemy udział, ma bezpośrednie przełożenie na wybrane buty do ultramaratonu.

Ludzie biegnący w ultra trail maratonie w butach do biegania

Buty do biegania po asfalcie – czym powinny się charakteryzować?

Na początek przyjrzyjmy się butom szosowym. Aby dobrze spełniały one swoją funkcję, muszą odznaczać się kilkoma charakterystycznymi cechami. W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na amortyzację. Obuwie na ultramaratony szosowe musi posiadać bardzo wysoką amortyzację. Jest to spowodowane dużą liczbą uderzeń buta o twardą nawierzchnię. Trzeba być jednak świadomym, że im większa amortyzacja, tym cięższy but.

Podczas biegnięcia ultramaratonu po utwardzonej nawierzchni absolutnym priorytetem dla butów staje się także trwałość oraz wygoda. Cholewka tego rodzaju obuwia biegowego musi charakteryzować się wykonaniem z wysokiej jakości, trwałych i przewiewnych materiałów. Wewnątrz wyłożona jest ona miękką tkaniną, która zapewni pełen komfort podczas wielogodzinnego wysiłku.

Podczas kupowania butów na ultramaraton szosowy, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na szerokość i rozmiar. Należy pamiętać, że stopa podczas długiego wysiłku ma tendencję do puchnięcia. Oznacza to, że będzie potrzebowała więcej miejsca w bucie niż podczas klasycznych biegów. Z tego powodu należy kupować buty o 1-2 rozmiary większe. W przypadku szerokich stóp trzeba uwzględnić także ten parametr.

Bieg ultra trail – jakie buty wybrać do biegania w terenie?

Czas nieco dokładniej przyjrzeć się butom do górskich biegów ultra. Specyfika biegania po nieutwardzonych ścieżkach wymaga od obuwia nieco innej charakterystyki. Podstawową cechą butów do biegania w terenie jest wzór na podeszwie środkowej i zewnętrznej. Zadaniem agresywnego bieżnika jest zapewnienie nodze stabilności oraz przyczepności w każdym terenie.

Buty trailowe również powinny posiadać maksymalną amortyzację, ale o nieco innej specyfice niż wersje szosowe. Podłoże podczas trailowego ultramaratonu jest bardziej miękkie, ale bieganie z dużą amortyzacją jest konieczne ze względu na dystans. W tym przypadku wybór poziomu amortyzacji jest już nieco bardziej indywidualny. Mniejsza amortyzacja to mniejszy komfort, ale za to lepsza przyczepność. I na odwrót. Wysoki poziom amortyzacji przekłada się na wyższy komfort, ale słabszy kontakt z podłożem. Może się to przełożyć na gorszą zdolność do utrzymywania równowagi.

Aspektem ściśle związanym z amortyzacją jest stabilność. To bardzo ważna właściwość podczas biegania w terenie. Dlaczego? Na nierównej, zmiennej nawierzchni kluczowe jest ustabilizowanie kostki w taki sposób, aby nie dochodziło do skręceń. Dla biegacza długodystansowego kluczowe jest, aby w terenie zachować równowagę pomiędzy amortyzacją a stabilizacją.

Szczególną uwagę należy także zwrócić na materiały, z których został wykonany but. Muszą być one niezwykle wytrzymałe, ponieważ cholewka jest podczas biegu nieustannie narażona na kontakt ze skałami lub korzeniami. Co do rozmiaru, to dokładnie ta sama rada, co w przypadku butów szosowych. Warto postawić na 1-2 rozmiary większe, aby uniknąć ucisku.

Mężczyzna w odzieży i butach do biegania rozciągający nogę przed ultramaratonem

Czym różnią się buty na ultramaraton od obuwia na krótsze dystanse?

Nie jest żadną tajemnicą, że buty przeznaczone do biegania ultramaratonów są skonstruowane inaczej niż te stosowane w przypadku biegania na co dzień. Jest to spowodowane faktem, że bieg ultra stawia przed biegaczem zupełnie inne wymagania niż trasa na 5, 10 czy 20 km. Abyście mogli lepiej zrozumieć, dlaczego przed ultramaratonem należy zainwestować w lepsze obuwie, pokusiliśmy się o wyodrębnienie najważniejszych różnic pomiędzy takimi modelami.

Amortyzacja

Temu aspektowi poświęciliśmy już nieco słów w tym artykule. W przypadku ultramaratonów – niezależnie od nawierzchni – amortyzacja jest kluczowa ze względu na ekstremalnie długi dystans i liczbę wykonywanych kroków. Amortyzowane buty mają zazwyczaj grubszą podeszwę z większą ilością pianki. Ten zabieg ma na celu maksymalne zminimalizowanie wstrząsów, lepszy zwrot energii i tym samym zmniejszenie zmęczenia nóg i stóp.

Jak można się domyślić, buty przeznaczone do biegania krótszych dystansów posiadają mniejszy stopień amortyzacji. Powód jest dosyć klarowny – mniej kilometrów przekłada się na mniejszą potrzebę amortyzowania wstrząsów. Dzięki pozbyciu się nadmiar pianki, buty są lżejsze. To bardzo ważne na krótszych dystansach, gdzie ogromne znaczenie odgrywa dynamika i szybkość.

Waga

Ilość pianki amortyzacyjnej ma bezpośrednie przełożenie na wagę obuwia. Z powodu dodatkowej amortyzacji lub użycia bardziej wytrzymałych materiałów, buty do ultramaratonów są po prostu cięższe. Waga buta ma oczywiście znaczenie w bieganiu, dlatego też nie są one bardzo ciężkie. W przypadku obuwia trailowego najważniejsza jest jednak skuteczna ochrona stopy i komfort przez wiele godzin biegu.

W przypadku butów przeznaczonych do biegania krótszych dystansów priorytetem jest niska waga. Lżejsze obuwie pozwala na narzucenie sobie szybszego tempa, a czas na mecie ma tutaj największe znaczenie. Z tego powodu bardzo popularne wśród biegaczy krótkodystansowych jest wybieranie mniejszej wagi buta kosztem amortyzacji.

Mężczyzna niosący w ręku buty do biegania

Wsparcie i stabilizacja

Duże różnice można również odnaleźć w kwestiach dotyczących wsparcia stopy. Jak można się domyślić, buty przeznaczone do biegania długich biegów w trudnym terenie muszą oferować lepszą stabilizację. Jest to podyktowane długotrwałym obciążeniem stawów i mięśni. Dodatkowe wsparcie ma więc za zadanie zminimalizowanie ryzyka kontuzji. Zwłaszcza kiedy trasa wiedzie po technicznych trasach, gdzie biegacz musi mierzyć się z kamieniami i innego rodzaju nierównościami.

Z dodatkowego wsparcia można spokojnie zrezygnować, jeżeli biegamy krótsze dystanse. Jeżeli jest to 10 czy 20 km po asfalcie, nie będzie ono potrzebne. Dzięki temu guma buta będzie bardziej sprężysta, a stopa będzie miała w nim więcej swobody. Warto jednak pamiętać, że im dłuższy dystans, a także im trudniejszy teren, tym bardziej warto zastanowić się nad dodatkowym wsparciem obuwia.

Przyczepność

Jednym z głównych zadań obuwia podczas ultramaratonu jest zapewnianie możliwie jak największej przyczepności w zróżnicowanym terenie. Chodzi tutaj przede wszystkim o biegi trailowe, gdzie biegacz biegnie po nieutwardzonych ścieżkach, kamieniach czy błocie. Z tego powodu podeszwa zewnętrzna takiego buta ma bardzo agresywny i głęboki bieżnik. Jego zastosowanie pozwala na zachowanie stabilności na nierównym podłożu.

Oczywiście nie oznacza to, że dobra przyczepność jest nieistotna w przypadku krótszych dystansów. Jest, ale nie na taką skalę jak w ultramaratonach. Ogólna zasada jest taka, że podczas biegania na asfalcie warto stosować buty z gładką podeszwą, co zwiększy przyczepność na takiej nawierzchni. Agresja bieżnika powinna rosnąć wraz z wyzwaniami, z którymi mierzymy się na trasie.

Oddychalność

Ultramaraton oznacza dla biegacza naprawdę długotrwały wysiłek. Nierzadko ma on miejsce w zmiennych warunkach pogodowych. Obuwie musi być gotowe na wszelkie okoliczności – od upału aż po deszcz. Z tego powodu buty do tego rodzaju biegów muszą oferować doskonałą wentylację, ale jednocześnie być wytrzymałe, aby nie dać się kamieniom, błotu i innym wyzwaniom na trasie. Materiały użyte do stworzenia cholewki muszą być wytrzymałe, ale jednocześnie lekkie i oddychające.

W przypadku butów do biegania stosowanych do codziennych treningów sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku parametru przyczepności. Tutaj również ochrona przed czynnikami zewnętrznymi ma znaczenie, ale nie aż tak duże. Poziom wentylacji znajduje się nawet na wyższym poziomie, ale mniej jest elementów wzmacniających but. Dzięki temu obuwie jest mniej zabudowane, lżejsze, a przez to bardziej przewiewne.

Kobieta biegnąca przez kałuże biorąca udział w utlra trail maratonie

Personalizacja

Podczas wielogodzinnego biegu komfort w bucie ma kluczowe znaczenie. Jest ono tak duże, że może się przełożyć na sukces lub fiasko w biegu. Z tego powodu biegacze często decydują się na stworzenie im personalnie dopasowanego obuwia, które jest oparte na pomiarach ich stóp. Często zawiera ono takie dodatkowe elementy jak wymienne wkładki, dodatkowe ochraniacze lub modyfikację cholewki.

Personalizację buta biegowego może oczywiście wykonać każdy, ale w przypadku krótkich dystansów nie jest to opłacalne. Oczywiście buty również muszą być dopasowane i wygodne, to nie ulega wątpliwości. Jednak biegi na 10 czy 20 km nie wymagają stosowaną specjalnych technologii. Dla tego typu biegaczy dostępne w sklepach standardowe modele będą w pełni wystarczające, aby pokonywać takie dystanse.

Najlepsze buty do biegania ultramaratonów – jakie wybrać?

Ultramaraton to wyzwanie, którego podejmują się jedynie doświadczeni biegacze. Doskonale wiedzą oni, że w przypadku ekstremalnych dystansów właściwy dobór obuwia jest kluczowy. Podczas takiego biegu nie sprawdzą się buty, które stosuje się na półmaratonach, a nawet maratonach. Szukasz obuwia, które nie polegnie w wyzwaniu biegu ultra trail? Sprawdź, co przygotowaliśmy dla Ciebie w ofercie Decathlon!

Przeczytaj także:

mężczyźni biegający w odzieży i butach do biegania

Buty na maraton - jak wybrać najlepsze buty do biegania?

Dobrze wybrane buty na maraton to klucz do sukcesu. Ułatwiają bieganie i pozwalają uniknąć wielu kontuzji. Dowiedz się jak wybrać buty do biegania.

uczestnicy maratonu biegnący w odzieży do biegania

Maraton - ile km ma królewski dystans?

Ile km ma maraton? Równo 42, 195 km. Skąd wzięła się ta nierówna liczba i co ona oznacza? Dowiedz się więcej o długości i historii maratonu.

kobieta w trakcie biegu w maratonie

8 najtrudniejszych i ekstremalnych ultramaratonów

Odkryj 8 najtrudniejszych i ekstremalnych ultramaratonów na świecie, w tym mordercze biegi przez Dolinę Śmierci i Maraton Piasków!

Uczestniczka maratonu biegnąca w odzieży do biegania w mieście

Jak przygotować się do maratonu? Czy plan treningowy wystarczy?

Przygotowanie do maratonu to kluczowy element, który musi przejść każdy biegacz, który chce wystartować. Poznaj nasze wskazówki na pierwszy maraton.

mężczyzna biegnący w stroju i butach do biegania

Jak przebiec półmaraton? Jak przebiec ponad 21 km!

Przygotowujesz się do półmaratonu? Systematycznie zwiększaj dystans na treningach i zadbaj o regenerację mięśni. Dowiedz się, jak biec maraton!