Mężczyzna biegający po górach

Jakie buty do biegania po górach? Wskazówki

Chcesz kupić buty do biegania po górach? Jakie wybrać? Co sprawdzić? Oto wskazówki, jak znaleźć buty do biegania w górach. 

Biegi górskie i terenowe nabrały dużej popularności w naszym kraju. Jednak zdrowe i bezpieczne uprawianie tego rodzaju aktywności wymaga odpowiednio dobranego obuwia. Jakie buty do biegania w górach wybrać? Oto porady.

Jakie buty do biegów górskich? Podstawowe cechy

Interesują Cię buty do biegania po górach? Ranking tego typu obuwia, który znajdziesz w sieci może być przydatny, jednak na samym początku warto wiedzieć, czym się charakteryzuje. Buty te dedykowane są osobom, które na co dzień trenują w terenie, pokonując dystanse na trasach o zróżnicowanej nawierzchni. Są absolutną koniecznością dla wszystkich biegaczy górskich, niezależnie od długości i intensywności pokonywanych odcinków.  Cechują się stabilnością i wytrzymałością. Decydując się na zakup butów trailowych, masz pewność, że ich parametry sprawdzą się zarówno na trasach nizinnych, jak i miękkich, pozbawionych asfaltu.

Oprócz stabilności i dobrej przyczepności do podłoża, profesjonalne buty powinny się charakteryzować:

odpowiednią budową podeszwy – dostosowaną do typu i długości trasy,
dobrą wentylacją,
możliwością szybkiego schnięcia – gwarantuje komfort niezależnie od temperatury lub warunków na trasie,
odpowiednio dostosowaną wysokością dropu – różnicy pomiędzy wysokością pięty i palców, która ma wpływ na amortyzację kończyn,
zabezpieczeniem palców – szczególnie istotne przy poruszaniu się w skałach i na nierównych trasach.

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając buty do biegania w górach?

Bez względu na to, czy planujesz biegi po górach skalnych, czy także po terenie o miększym, powinieneś wybrać buty o zwiększonej wytrzymałości. Cholewka powinna być szczególnie odporna na otarcia (co jest najważniejsze w górach skalistych), a cała powierzchnia musi cechować się większą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Warto zwrócić też uwagę, by była wzmocniona w okolicach palców, by uchronić je przed ewentualnymi kontuzjami.

Treningi w terenie są dużo bardziej wymagające pod względem przygotowań oraz zagwarantowania sobie odpowiedniego bezpieczeństwa. Właściwie dostosowana podeszwa i bieżnik z pewnością pomagają sprostać wyzwaniom, jakie stawia nierówne ugruntowanie górskiego terenu. Jak zatem wybrać buty trailowe do biegania, które sprawdzą się na codzienny trening i różne warunki (na przykład błotniste), zapewniając komfort i amortyzację?

mężczyzna biegnący butach trailowych

Odpowiednie wiązanie

Podstawowym zadaniem tego rodzaju obuwia jest przytrzymywanie stopy w odpowiedniej pozycji. W takiej sytuacji niewystarczająco szczelne wiązanie może spowodować, że palce zaczną uderzać o przednią część buta, obciążając je, a w konsekwencji prowadząc do kontuzji lub uszkodzeń. Ponadto odpowiednie wiązanie daje gwarancję, że stopa nie zaklinuje się w skale, lub nie ugrzęźnie w błocie na leśnej ścieżce. W takich sytuacjach, najlepiej sprawdzi się wiązanie na zaciąganie, które umożliwia sprawne dociągnięcie wiązania w dowolnej chwili, a także szybką zmianę skarpet – niezwykle przydatna cecha w trakcie ultra maratonów.

Język buta

Bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem stosowanym w nowoczesnych modelach obuwia sportowego, jest połączenie języka z cholewką. Ten rodzaj technologii nosi nazwę Endofit. Połączenie języka z cholewką tworzy w bucie tzw. pół skarpetę. W praktyce jest to okalający stopę rękaw, wszyty w środek buta. Dzięki niemu stopa pozostaje w tej samej pozycji w trakcie zbiegów, nie przesuwając się. Taka konstrukcja umożliwia ochronę palców, które nie uderzają nadmiernie o przód buta.

kobieta i mężczyzna biegnący po górach

Drop

Drop, czyli stosunek wysokości położenia pięty względem śródstopia w obuwiu. Pełni on funkcję amortyzującą, a także wspomaga tych, którzy jeszcze nie udoskonalili techniki biegu z lądowaniem na tym miejscu stopy. Ponadto odpowiednio dobrany drop daje podparcie dla pięty, ułatwiając przy tym szybkie przemieszczanie się w terenie. Dla osób początkujących, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę, rekomenduje się zakup obuwia z dropem od 6 mm do 12 mm. Natomiast w przypadku doświadczonych osób, które opanowały podstawową technikę biegową, zaleca się użytkowanie z poniżej 5 mm.

Podeszwa – dostosowana do trudnych warunków

Podstawowym atrybutem butów jest podeszwa. W zależności od rodzaju gór, po jakich zamierzasz biegać, dobrać możesz nieco inny rodzaj obuwia trailowego. W końcu zdecydowanie inne podłoże występuje na przykład w skalistych Tatrach, a inne w łagodniejszych Pieninach czy Bieszczadach. Warto zatem zadbać o dobre dopasowanie podeszwy do terenu.

Buty do biegania po górach skalistych wyróżniają się znacznie bardziej rozbudowanym, gęstszym i grubszym bieżnikiem. Takie ukształtowanie podeszwy gwarantuje przede wszystkim lepszą przyczepność na nierównych skałach i kamieniach. Co więcej, zapobiega dostawaniu się kamieni do przestrzeni pomiędzy wypustkami bieżnika. Buty powinny też mieć dużą odporność na ścieranie. Aby osiągnąć taki efekt, należy wybierać obuwie produkowane z najlepszej mieszanki gum, które będą zwiększać przyczepność nóg do kamieni. To zapewni większą stabilność.

Inna podeszwa będzie natomiast charakterystyczna dla butów biegowych po miękkim podłożu. W przypadku biegów na przykład na terenie Bieszczad, lepiej sprawdzi się obuwie o nieco rzadszym bieżniku, ale charakteryzującym się dłuższymi, miększymi wypustkami. Taki bieżnik lepiej „wgryzie” się w powierzchnię i zagwarantuje lepszą przyczepność – także podczas deszczów i ulew. 

Agresywny bieżnik w butach do biegania po górach czy lesie ma rzadko rozmieszczone, wysokie klocki, mierzące około 6-8 mm. Umożliwia to bieg na miękkim podłożu, bez nadmiernego zapadania się, nawet w trudnych warunkach atmosferycznych, na przykład w trakcie zimy. Luźne rozmieszczenie klocków sprawia, że buty nie nabierają obciążenia przez gromadzące się błoto w bieżniku

Ponadto miękka podeszwa i stabilna konstrukcja gwarantuje stopom odpowiednią elastyczność. Dzięki temu użytkownik bez problemu może wybić się w tracie biegu, nawet na grząskim czy miękkim podłożu.

Dobre buty do biegania w górach – jak dobrać model do nawierzchni dla początkujących?

Największą różnicą pomiędzy obuwiem do biegania po górskich terenach a modelami standardowymi, jest konstrukcja podeszwy oraz rozbudowany bieżnik. Z tego względu, decydując się na zakup, warto dostosować je do rodzaju pokonywanych tras.

Wśród wielu dostępnych modeli znaleźć można m.in. buty dedykowane na:

Trasy szosowe – charakteryzują się uzbrojoną strukturą podeszwy. To oznacza, że posiadają rzadko rozmieszczone, głębokie wypustki o miękkiej budowie. Tak zaprojektowana podeszwa jest łatwa w czyszczeniu oraz gwarantuje komfort i bezpieczeństwo w tracie biegania po drogach szosowych, nawet w błocie lub śniegu.

Na skalnych szlakach – najczęściej posiadają bieżnik o gęściej usadowionych wypustkach, które są osadzone dość płytko. Natomiast mieszanina materiałów, z jakich są produkowane buty, powinna być bardziej miękka, niż w przypadku modeli standardowych. Daje to efekt, jakby podeszwa dostosowywała się do skał. Ponadto niezwykle istotna jest również osłona na palce w postaci gumowego otoku. Jej zadaniem jest zabezpieczenie stopy przed nadmiernym przemieszczaniem się w bucie. To pozwala na ochronę palców przed obijaniem się o przód buta w trakcie zbiegów.

Każdy teren – są to obecnie popularne na rynku modele, przeznaczone głównie do biegania po nawierzchniach mieszanych. Ich głównym zadaniem jest dostosowanie parametrów technologicznych buta, oferując wydajną przyczepność do skał oraz skuteczne odbicie na ścieżkach szosowych. Dedykowane są biegaczom długodystansowym, którzy pokonują wiele kilometrów w zróżnicowanym terenie górskim. Jednak aby uniwersalne buty mogły w pełni sprawować należną im funkcję, należy dostosować wypustki na podeszwie. Powinny cechować się średnią wielkością i znajdować się w regularnej odległości od siebie.

Buty na trudne warunki pogodowe

Jeśli planujesz gruntowne, mocne treningi bez względu na warunki pogodowe, Twój wybór powinien paść na wodoodporne buty do biegania w terenie górskim. Powszechne są na rynku buty wyposażone w nieprzepuszczalną membranę Gore-Tex, jednocześnie gwarantującą właściwą wentylację stopy. Dlaczego to takie ważne? Przesiąknięta woda, w połączeniu z potem, może być szkodliwa dla stopy i sprzyjać na przykład rozwojowi bakterii i grzybów na skórze. Mogłoby to zahamować treningi i obniżyć ich komfort. Planując zakup obuwia, należy wziąć pod uwagę również i niniejszy aspekt.

Jakie powinny więc być buty dedykowane do biegania po górskich terenach? Przede wszystkim powinieneś ustalić teren, po jakim będziesz biegał i dobrać odpowiedni bieżnik. Zwróć też uwagę na wzmocnienia, drop, jak i wentylację buta. Niemniej ważne, by obuwie dobrze leżało na stopie, amortyzowało wstrząsy i chroniło nogę. Dzięki temu Twoje treningi będą komfortowe i efektywne, niezależnie od tego, czy jesteś na skalistym terenie czy bardziej grząskim.

Przeczytaj także:

kobieta i mężczyzna uprawiający jogging

Ile wynosi najlepsze tętno do spalania tłuszczu?

Spalanie tłuszczu w trakcie biegania i nie tylko nie odbywa się przez cały czas. Sprawdź, jak obliczyć tętno maksymalne i wpłynąć na redukcję tłuszczu

Kobieta biegająca w zimię w kurtce do biegania

Jak biegać zimą? Sprawdź, jak się do tego przygotować

Zimowy trening biegowy może nieść mnóstwo korzyści. Sprawdź, jak biegać zimą, gdy szybko zapada zmrok w niskiej temperaturze na zimnym powietrzu.

kobieta w stroju sportowym uprawia jogging

Jakie buty do biegania po lesie? Wszystko o butach do lasu | Decablog

Wybierz swoje buty do biegania w terenie i ciesz się radością z biegania w lesie. Wejdź i poznaj nasze TOPowe propozycje na Decablog!

dziewczynka biegnąca po bieżni w zimowej kurtce biegowej i rękawiczkach do biegania

Bieganie dla dzieci zimą – jak przygotować i ubrać dziecko?

Zimowa pogoda jest często wymagająca. Sprawdź, w co ubrać dziecko zimą, by mogło trenować biegi nawet w niskiej temperaturze.

mężczyźni biegający w odzieży i butach do biegania

Buty na maraton - jak wybrać najlepsze buty do biegania?

Dobrze wybrane buty na maraton to klucz do sukcesu. Ułatwiają bieganie i pozwalają uniknąć wielu kontuzji. Dowiedz się jak wybrać buty do biegania.