Para tańcząca w butach do tańća na turnieju

Jakie buty do tańca wybrać? Najlepsze propozycje butów do tańca

Buty taneczne występują w wielu wersjach. Inne są do tańca towarzyskiego a inne do nowoczesnego. Sprawdź, jakie buty do nauki tańca wybrać.

Taniec może być naszą życiową pasją, ale również formą ruchu, która będzie sprawiała nam przyjemność. Podczas zajęć tanecznych jednym z kluczowych elementów, który wpływa na ich komfort, jest odpowiednie obuwie. W poszczególnych stylach tanecznych wykorzystuje się różne typy, które mają zagwarantować wygodę i swobodę podczas ćwiczenia ruchów.

Jakie buty do nauki tańca wybrać? Podstawowe kryteria

Dobór butów do tańca może być niemałym wyzwaniem, zwłaszcza dla osób, które dopiero od niedawna uczęszczają na takie lekcje. Obecnie z łatwością znajdziemy model, który spełni nasze oczekiwania. Podczas jego wyboru, powinniśmy uwzględnić kilka najważniejszych czynników. Zalicza się do nich:

– styl, jaki trenujemy,

– preferowany rodzaj obuwia,

– materiał,

– wysokość obcasa,

– jego przeznaczenie,

– design produktu,

– rozmiar stopy.

Oczywiście dla wielu osób istotną kwestią jest także cena. Ze względu na to, że takie produkty często są dość kosztowne, decydując się na ich zakup, powinniśmy określić budżet, jakim dysponujemy na ten cel. Obecnie producenci oferują zarówno modele z nieco niższej półki cenowej, średniej, jak i wysokiej. Jeżeli dopiero rozpoczynamy naszą przygodę z treningami tanecznymi i poszukujemy butów, z których będziemy korzystać wyłącznie podczas ćwiczeń, wówczas możemy postawić na nieco tańszy, lecz wygodny i komfortowy typ.

Para tańcząca w butach tanecznych na turnieju

Buty do tańca – czym się różnią poszczególne modele taneczne?

Obecnie dostępnych jest wiele modeli butów do tańca, które różnią się między sobą nie tylko designem, ale również sposobem wykonania. Poszczególne obuwie dostosowane jest do różnych styli w taki sposób, by zapewnić użytkownikowi maksymalną wygodę i komfort ruchu. Czym więc różnią się konkretne typy? Przede wszystkim: 

konstrukcją – wersje do baletu są lekkie i przewiewne, do salsy i tańców latynoamerykańskich przypominają sandały na obcasie. ,do standardu są zabudowane, a na przykład do technik współczesnych mają w charakterystyczny sposób wyżłobioną podeszwę;

dopasowaniem – w niektórych rodzajach tańca buty nie muszą być idealnie dostosowane do stopy. Jednak w stylach takich jak na przykład balet czy taniec towarzyski, aby uniknąć ryzyka kontuzji, a także utrzymać równowagę, zalecany jest wybór tych dobrze przylegających do stóp;

materiałem – w zależności od stylu, mogą być wykonane zarówno ze skóry, jak i materiałów skóropodobnych, a także tkanin czy tworzyw syntetycznych. Bardzo często dostępne są w kilku różnych typach. Wówczas wybierając te skórzane, mamy pewność, że będą one trwałe i wygodne. Z kolei syntetyczne typy najczęściej są łatwiejsze w utrzymaniu i zazwyczaj też tańsze;

podeszwą – w butach do tańca towarzyskiego wykorzystuje się jej zamszową wersję. Z kolei jej elastyczny typ stosowany jest w tych do gatunków współczesnych. Skórzaną posiadają również baletki;

obcasem – w zależności od techniki, obuwie taneczne może być w niego wyposażone lub też nie. W przypadku towarzyskich styli, już te przeznaczone dla początkujących użytkowników, w tym dzieci, wyposażone są w niewielkie podwyższenie. Te dla bardziej zaawansowanych tancerzy, mogą wyróżniać się szpilką o wysokości kilku, a nawet kilkunastu centymetrów. W nowoczesnych technikach stosuje się buty na płaskiej podeszwie lub nieco grubszej koturnie. W hip-hopie czy street dance stawia się najczęściej na te sportowe. W balecie z kolei płaskie pointy lub baletki.

Buty do tańca – rodzaje do każdego tańca

Każdy rodzaj tańca charakteryzuje się innym stylem wykorzystywanego na parkiecie obuwia. Jest ono produkowane w taki sposób, aby wspierało tancerza i było dostosowane do wykonywanych przez niego ruchów, gwarantując mu komfort i wygodę, a także dobry kontakt z parkietem. Uczestnicząc w zajęciach tanecznych, powinniśmy dysponować modelem odpowiednio dopasowanym do stylu, jaki trenujemy. Wśród ich najpopularniejszych rodzajów wymienia się:

buty do tańca towarzyskiego (standard) – wykorzystywane są do walca angielskiego, wiedeńskiego, fokstrota, tanga czy quickstepu. Są zabudowane i zazwyczaj produkowane z wysokiej jakości skóry lub satyny. Czasem ich podeszwa wykonana jest z łosiówki lub zamszu. Gwarantuje ona dobrą przyczepność, a jednocześnie pozwala nieco ślizgać się po parkiecie. Modele dla kobiet mogą mieć różne rodzaje zapięć. Męskie z kolei są zazwyczaj zamknięte i mają niski obcas.

buty do tańca towarzyskiego (łacina) – stosuje się je do stylu latynoamerykańskiego. Zaliczana jest tu: cha-cha, samba, rumba, paso doble czy jive. Nie są one mocno zabudowane. Zazwyczaj damskie posiadają wycięcie na palce i zasłoniętą piętę, dzięki czemu przypominają nieco sandały na obcasie. Mogą być wykonane z satyny lub innych błyszczących materiałów, ponieważ są bardziej ozdobne niż te do standardu. Z kolei męskie wyróżniają się zabudowanymi palcami oraz piętami.

obuwie do latino – buty do tańca latino, jak salsa, bachata czy merengue posiadają wycięcie na palce i zabudowaną piętę. Mogą mieć różną wysokość obcasa i być wykonane ze skóry, satyny, a także innych tworzyw. Występują zarówno w wersji z zamszową podeszwą, jak i ze skóry.

obuwie baletowe – profesjonalne buty do tańca klasycznego występują w dwóch typach. Rozróżnia się baletki oraz pointy. Te pierwsze stanowią podstawowy model dla baletnic. Tworzone są z materiałów syntetycznych, takich jak bawełna, mikrofibra lub z miękkiej skóry. Charakteryzują się cienką, elastyczną podeszwą, która gwarantuje pełne czucie podłoża, dzięki czemu ułatwiają wykonywanie nawet najbardziej skomplikowanych ruchów. Mogą być wyposażone w elastyczną tasiemkę lub gumowy pasek, które mają utrzymać je na miejscu. Pointy to z kolei specjalistyczne produkty używane przez baletnice, które prezentują taniec na palcach. Wytworzone są z twardej, wzmocnionej pudełkowej części palcowej, która umożliwia tancerkom stawanie na palcach. Zazwyczaj wykorzystywane są podczas występów. Ich dobór wymaga jednak precyzyjnego dopasowania ze względu na to, że niewłaściwie przylegające do stopy pointy mogą doprowadzić do kontuzji.

jazzówki – to inaczej buty do tańca nowoczesnego, takiego jak na przykład jazz, styl współczesny, lyrical jazz czy gaga dance. Wyróżniają się dużą elastycznością, dzięki czemu gwarantują tancerzom swobodę ruchów. Mogą być wykonane z miękkiej skóry lub płóciennego materiału. Często są wiązane na sznurówki, dzięki czemu można dostosować do swoich wymagań ich ciasnotę. Bardzo często jazzówki mają dwudzielną podeszwę, co oznacza, że na pięcie i przedniej części stopy wszyte są skórzane elementy, a czubki wzmocnione są dodatkową łatą. Buty jazzowe tworzone są z elastycznego materiału, co umożliwia również dynamiczne ruchy.

buty do flamenco – obcas w nich wytworzony jest w taki sposób, by wydawał z siebie głośny dźwięk podczas uderzania nim o podłogę. Modele takie zazwyczaj produkuje się ze skóry. Cechują się zabudowaną zarówno przednią, jak i tylną częścią;

buty do tanga argentyńskiego – mają twardą podeszwą licową, która dobrze amortyzuje i chroni śródstopie. Wykonane są ze skóry naturalnej i występują w wersji z odkrytymi palcami lub zasłoniętymi. Ta druga opcja lepiej sprawdza się podczas nauki tanga argentyńskiego. Wykorzystywana jest również na turniejach.

buty high heels – przeznaczone są do tańców typu high heels czy sexy dance. Zazwyczaj mają zakrytą piętę i odkryte palce, a także wysoki obcas, którego wysokość wynosi minimum od 7 do 9 cm.

buty do street dance – to najczęściej sportowe modele, które powinny gwarantować wsparcie podczas wykonywania dynamicznych i energicznych ruchów, a także dobrą amortyzację. Mogą być stworzone z materiałów takich jak skóra lub syntetycznych tkanin.

Para tańcząca w strojach i butach do tańca na treningu

Jakie buty na kurs tańca towarzyskiego?

Zapisując się na kurs, możemy zaopatrzyć się w jeden model zarówno do tańców standardowych, jak i latynoamerykańskich lub oddzielne fasony do obu tych dziedzin. Jeśli na początek mamy zamiar kupić tylko jedną parę, lepiej wybrać obuwie latino.

W przypadku butów do tańca standardowego, warto postawić na eleganckie typy wykonane z satyny lub skóry naturalnej. Obcas w takich wersjach zazwyczaj wynosi od 5 do 7 cm i wyróżnia się cienką, lecz stabilną konstrukcją. Podeszwa powinna być wytworzona z zamszu, by umożliwiała płynne przesuwanie się po parkiecie i nie stawiała oporu podczas obrotu. 

Z kolei buty do tańca latynoamerykańskiego produkuje się z satyny, skóry lub materiału z ozdobnymi detalami. Ich obcas może być wyższy i sięgać od 7 do 9 cm. Podeszwa tutaj również jest z zamszu, a klasycznym zapięciem jest pasek lub klamra. 

Buty dla mężczyzn do tańca towarzyskiego z kolei wykonywane są zazwyczaj ze skóry naturalnej i są czarne. Mają niski obcas, który wynosi od 2 do 3 cm, dzięki czemu gwarantuje komfort i stabilność. Posiadają taki sam spód jak wersje damskie. Zapinane są na rzep lub sznurowane.

Para tańcząca w butach tanecznych na turnieju

Jakie buty na kurs tańca nowoczesnego?

Na kursie najlepiej sprawdzą się dopasowane modele na grubej lub cienkiej podeszwie. Możemy postawić zarówno na lekkie buty do tańca jazzowego z elastycznym, płaskim spodem, który pozwala swobodnie obracać się, jak i specjalnie zaprojektowane do tańca sneakersy. Często wyróżniają się one lekką podbitką i dodatkową amortyzacją. 

Do bardziej technicznych form nowoczesnych można wykorzystać skórzane baletki. Jeśli jeszcze nie mamy dedykowanych modeli, na początku kursu, możemy postawić na sportowe. Unikajmy jednak tych na grubej i sztywnej gumie, ze względu na to, że ogranicza ona ruch oraz kontrolę nad stopami.

Jaki obcas powinny mieć buty taneczne?

Idealnie dopasowane buty przeznaczone do tańców, nie mogą być za ciasne. Musimy pamiętać, aby zwrócić uwagę także na ich obcas. Występuje on w następujących wersjach:

typu klocek – stawiają na niego zwłaszcza początkujące tancerki, których stopy potrzebują komfortu i miękkości. Ma on od 2 do 4 cm;

typu flare, czyli kieliszkowy – to model, który rozszerza się ku dołowi, a jego wysokość wynosi od 4 do 7 cm, czasem do 9 cm;

typu slim – jego wysokość wynosi od 6,5 cm do 9 cm. Wybierają go bardziej doświadczone tancerki.

Zanim zdecydujemy się na zakup obuwia, warto wcześniej zgłębić ten temat, aby wybrać dobre buty taneczne, dostosowane do naszych potrzeb i predyspozycji.

Przeczytaj także:

Buty do baletu leżące na podłodze

Baletki do tańca. Jakie buty do baletu wybrać?

Odpowiednie baletki do tańca to spora część sukcesu tanecznego. Jakie wybrać najlepsze buty do baletu? Sprawdź w naszym artykule!

Kobieta tańcząca taniec współczesny w stroju sportowym i nakolannikach

Akcesoria do tańca współczesnego. Co się przyda poza butami do tańca?

Planujesz zacząć tańczyć? Sprawdź, jakie akcesoria do tańca warto kupić. Są akcesoria, które zwiększają komfort, bezpieczeństwo podczas treningów.

Jaki strój do tańca wybrać?

Jak się ubrać na kurs tańca – strój do tańca na pierwsze zajęcia

Jak przygotować się na pierwsze zajęcia taneczne? W co wyposażyć się na kurs tańca? Sprawdź, jaki strój do tańca wybrać, by nie krępował ruchów.

Dziewczyna w butach sportowych tańcząca taniec nowoczesny

Taniec od czego zacząć?

Jeśli interesuje Cię nauka tańca, koniecznie sprawdź ten artykuł – podpowiadamy w nim, jak stawiać pierwsze kroki!

Para trzymająca się za ręce tańcząca salse

Salsa czy bachata – który rodzaj tańca wybrać?

Zmysłowa muzyka sprawia, że aż chce się tańczyć. Salsa czy bachata – na który z latynoamerykańskich rodzajów tańca warto postawić? Sprawdź!