Buty do tańca – rodzaje do każdego tańca
Każdy rodzaj tańca charakteryzuje się innym stylem wykorzystywanego na parkiecie obuwia. Jest ono produkowane w taki sposób, aby wspierało tancerza i było dostosowane do wykonywanych przez niego ruchów, gwarantując mu komfort i wygodę, a także dobry kontakt z parkietem. Uczestnicząc w zajęciach tanecznych, powinniśmy dysponować modelem odpowiednio dopasowanym do stylu, jaki trenujemy. Wśród ich najpopularniejszych rodzajów wymienia się:
– buty do tańca towarzyskiego (standard) – wykorzystywane są do walca angielskiego, wiedeńskiego, fokstrota, tanga czy quickstepu. Są zabudowane i zazwyczaj produkowane z wysokiej jakości skóry lub satyny. Czasem ich podeszwa wykonana jest z łosiówki lub zamszu. Gwarantuje ona dobrą przyczepność, a jednocześnie pozwala nieco ślizgać się po parkiecie. Modele dla kobiet mogą mieć różne rodzaje zapięć. Męskie z kolei są zazwyczaj zamknięte i mają niski obcas.
– buty do tańca towarzyskiego (łacina) – stosuje się je do stylu latynoamerykańskiego. Zaliczana jest tu: cha-cha, samba, rumba, paso doble czy jive. Nie są one mocno zabudowane. Zazwyczaj damskie posiadają wycięcie na palce i zasłoniętą piętę, dzięki czemu przypominają nieco sandały na obcasie. Mogą być wykonane z satyny lub innych błyszczących materiałów, ponieważ są bardziej ozdobne niż te do standardu. Z kolei męskie wyróżniają się zabudowanymi palcami oraz piętami.
– obuwie do latino – buty do tańca latino, jak salsa, bachata czy merengue posiadają wycięcie na palce i zabudowaną piętę. Mogą mieć różną wysokość obcasa i być wykonane ze skóry, satyny, a także innych tworzyw. Występują zarówno w wersji z zamszową podeszwą, jak i ze skóry.
– obuwie baletowe – profesjonalne buty do tańca klasycznego występują w dwóch typach. Rozróżnia się baletki oraz pointy. Te pierwsze stanowią podstawowy model dla baletnic. Tworzone są z materiałów syntetycznych, takich jak bawełna, mikrofibra lub z miękkiej skóry. Charakteryzują się cienką, elastyczną podeszwą, która gwarantuje pełne czucie podłoża, dzięki czemu ułatwiają wykonywanie nawet najbardziej skomplikowanych ruchów. Mogą być wyposażone w elastyczną tasiemkę lub gumowy pasek, które mają utrzymać je na miejscu. Pointy to z kolei specjalistyczne produkty używane przez baletnice, które prezentują taniec na palcach. Wytworzone są z twardej, wzmocnionej pudełkowej części palcowej, która umożliwia tancerkom stawanie na palcach. Zazwyczaj wykorzystywane są podczas występów. Ich dobór wymaga jednak precyzyjnego dopasowania ze względu na to, że niewłaściwie przylegające do stopy pointy mogą doprowadzić do kontuzji.
– jazzówki – to inaczej buty do tańca nowoczesnego, takiego jak na przykład jazz, styl współczesny, lyrical jazz czy gaga dance. Wyróżniają się dużą elastycznością, dzięki czemu gwarantują tancerzom swobodę ruchów. Mogą być wykonane z miękkiej skóry lub płóciennego materiału. Często są wiązane na sznurówki, dzięki czemu można dostosować do swoich wymagań ich ciasnotę. Bardzo często jazzówki mają dwudzielną podeszwę, co oznacza, że na pięcie i przedniej części stopy wszyte są skórzane elementy, a czubki wzmocnione są dodatkową łatą. Buty jazzowe tworzone są z elastycznego materiału, co umożliwia również dynamiczne ruchy.
– buty do flamenco – obcas w nich wytworzony jest w taki sposób, by wydawał z siebie głośny dźwięk podczas uderzania nim o podłogę. Modele takie zazwyczaj produkuje się ze skóry. Cechują się zabudowaną zarówno przednią, jak i tylną częścią;
– buty do tanga argentyńskiego – mają twardą podeszwą licową, która dobrze amortyzuje i chroni śródstopie. Wykonane są ze skóry naturalnej i występują w wersji z odkrytymi palcami lub zasłoniętymi. Ta druga opcja lepiej sprawdza się podczas nauki tanga argentyńskiego. Wykorzystywana jest również na turniejach.
– buty high heels – przeznaczone są do tańców typu high heels czy sexy dance. Zazwyczaj mają zakrytą piętę i odkryte palce, a także wysoki obcas, którego wysokość wynosi minimum od 7 do 9 cm.
– buty do street dance – to najczęściej sportowe modele, które powinny gwarantować wsparcie podczas wykonywania dynamicznych i energicznych ruchów, a także dobrą amortyzację. Mogą być stworzone z materiałów takich jak skóra lub syntetycznych tkanin.