mężczyzna i dziewczynka w kasku jadą na hulajnogach

Jakie hamulce do hulajnogi wybrać? Rodzaje układów hamulcowych

Jazda na hulajnodze coraz częściej wiąże się z dużymi prędkościami. Z tego powodu dobrej jakości układ hamulcowy to podstawa. Jakie hamulce wybrać?

Hamulce to jeden z podstawowych elementów mających wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy pojazdami, które pozwalają na rozpędzanie się do większych prędkości. Muszą one umożliwiać szybkie zatrzymanie takiego pojazdu, jak na przykład właśnie hulajnoga. Jaki układ hamulcowy warto dobrać do swojej hulajnogi i czym powinniśmy się przy tym kierować?

mężczyzna trzymający hamulec tylny hulajnogi

Rodzaje hamulców do hulajnogi

Hulajnogi przez to, że są nam znane już od wielu dekad, zaczęły być coraz bardziej rozwijane, między innymi pod względem oferowania coraz lepszych układów hamulcowych charakteryzujących się na przykład wyższą skutecznością w trakcie jazdy na mokrej nawierzchni. Dlatego właśnie na rynku można znaleźć wiele rodzajów hamulców. Oto ich przedstawienie oraz krótka charakterystyka. 

Nożne

Jest to zdecydowanie najprostsza odmiana, którą można spotkać w zwyczajnych hulajnogach miejskich i tych przeznaczonych dla dzieci. Skorzystanie z tego typu hamulca jest niezwykle proste, gdyż wystarczy docisnąć metalowy element, który znajduje się nad tylnym kołem. Głównym problemem jest to, że ten rodzaj sprawdza się tylko w modelach z twardymi kółkami, które nie zostały wyposażone w opony. 

Bębnowe

Jest to już zdecydowanie bardziej rozwinięta forma hamulca. Do skorzystania z niego służy manetka przymocowana do kierownicy. Jej naciśnięcie sprawia, że ciągniemy za linkę, która z kolei zaciska szczęki bębnowego hamulca. Szczęki generują z kolei tarcie z kołem, które zaczyna kręcić się z coraz mniejszą prędkością, pozwalając nam na wyhamowanie.

Tarczowe

Najbardziej rozwinięta forma to naturalnie hamulce tarczowe, które działają tak samo jak na przykład w samochodach osobowych. Cały układ hamulcowy składa się więc ze specjalnej tarczy połączonej z kołem, zacisku oraz klocków. Pociągnięcie za linkę poprzez naciśnięcie manetki sprawia, że zacisk dociska klocki hamulcowe do tarczy, tym samym pozwalając nam na hamowanie. 

Nie można jeszcze zapomnieć o samym rodzaju aplikacji siły hamowania, czy też klocków. Jeśli chodzi o to pierwsze, to rozróżnia się hamulce mechaniczne, które składają się z manetki, linki oraz właściwego mechanizmu. Są one najprostsze, najtańsze, lecz mają pewne wady takie jak nierównomierna praca. 

Kolejny typ to tak zwane hamulce hybrydowe. Taki sprzęt jest już nieco lepszy, gdyż zacisk dodatkowo został wyposażony w olej, który zapewnia nieco bardziej płynną pracę. Najlepsze są hamulce hydrauliczne. Ich konstrukcja jest bardzo podobna do tej spotykana w układach zamontowanych na przykład w samochodach osobowych. W tym wypadku nie znajdziemy już linki a przewód hamulcowy zawierający olej, dzięki czemu cały układ działa niesamowicie płynnie i zapewnia doskonałą siłę hamowania. 

Klocki w układach tarczowych

Mówiąc o rodzajach samych hamulców, warto też nieco bliżej przyjrzeć się klockom, które są niesamowicie ważną częścią w tarczowych układach. Wyróżnia się aż cztery ich typy. Najprostsze i najtańsze są klocki żywiczne. Bardzo powoli zużywają tarczę, lecz same mogą wymagać dość szybkiej wymiany. Są najczęściej montowane w hulajnogach z układem tarczowym.

mężczyzna w rękawiczkach roboczych reperujący koło hulajnogi

Zupełne przeciwieństwo to klocki metaliczne. Ich głównym problemem jest to, że nie oferują maksymalnej siły hamowania od samego początku. Najpierw muszą zostać bowiem rozgrzane. Ponadto powodują znacznie szybsze zużycie tarcz niż w wypadku klocków żywicznych. Rekompensują to jednak znacznie lepszą siłą hamowania.

Dobrym rozwiązaniem, które łączy zalety obu powyższych, są klocki półmetaliczne. Radzą sobie z wadami obu typów, lecz oczywiście nie zapewniają w pełni ich zalet. Ostatni dość rzadki typ to klocki metaliczne spiekane. W takowe zazwyczaj wyposaża się jedynie hamulce do hulajnogi wyczynowej, gdyż ten typ klocków charakteryzuje się bardzo szybkim zużyciem tarczy hamulcowej, lecz jednocześnie oferują świetną siłę hamowania, która jest niezwykle potrzebna w wypadku szybkich hulajnóg elektrycznych. 

Na co zwracać uwagę przy wyborze hamulców?

Aby móc czuć się w pełni bezpiecznie na hulajnodze naturalnie trzeba właściwie dobrać hamulce. Niezależnie od tego, na jaki typ części się zdecydujemy najważniejsza, jest zawsze jedna kwestia. Jakość wykonania. Hamulce po prostu muszą być solidnie zrobione, byśmy zawsze byli pewni, że korzystając z nich, wszystko pójdzie po naszej myśli i uda się bardzo sprawnie zwolnić. W tej kwestii zależy wiele od samych materiałów i tego, czy są one dobre, a także od sposobu wykonania. Dlatego warto stawiać na te od uznanych producentów. 

Wybór układów hamulcowych od dobrych marek to jedyny sposób na to, by zapewnić sobie potrzebną siłę hamowania i bezpieczeństwo w trakcie poruszania się z pomocą hulajnogi. 

Oczywiście nie bez znaczenia jest też typ wybranych hamulców. Ten trzeba dostosować do swoich potrzeb. Układy hamulcowe do hulajnóg elektrycznych zawsze powinny być przynajmniej bębnowe, lecz gdy jest ona dość mocna, to nie ma co oszczędzać i warto postawić na najwyższej jakości hamulce tarczowe. W wypadku zwyczajnych hulajnóg miejskich w zupełności wystarczy oczywiście hamulec nożny, gdyż takimi jednośladami i tak nie osiąga się zbyt dużych prędkości. 

Bardzo ważna dla większości osób będzie też naturalnie cena. Trzeba na nią patrzeć pod względem tego, jak ma się do jakości wykonania hamulców. Dobre produkty to takie, które oferują oczywiście jak najlepsze parametry przy rozsądnej cenie.

Jakie hamulce do hulajnogi kupić?

Wybranie odpowiednich hamulców potrafi sprawić ogromne problemy. Dlatego z reguły warto poradzić się ekspertów pracujących w sklepach z hulajnogami i częściami zamiennymi do nich. Chętnie pomagają oni swoim klientom w dokonaniu jak najlepszego wyboru i rozwiewają wszelkie wątpliwości dotyczące układów hamulcowych montowanych w hulajnogach.

Najważniejszą kwestią jest to, by hamulce były dopasowane do hulajnogi, jej rodzaju i przeznaczenia. Zanim wybierze się najlepsze dostępne w sklepie hamulce, warto po prostu zastanowić się, czy ma to sens. Dobrej jakości tarczowe układy są raczej niepotrzebne w zwykłych hulajnogach, a nawet i w elektrycznych niższej klasy, które są wykorzystywane bardzo rzadko i głównie w suchych warunkach.

Z drugiej strony nie warto schodzić poniżej pewnego poziomu jakości wykonania i efektywności zapewnianej przez hamulce. Od dokonanego wyboru zależy w dużej mierze bezpieczeństwo w trakcie jazdy, więc jest to kwestia, której nie można bagatelizować

Przeczytaj także

chłopiec stojący na podeście hulajnogi

Jaki rodzaj smaru do hulajnogi i łożysk wybrać?

Hulajnogi to sprzęt, w którym znaleźć można wiele ruchomych elementów, które potrzebują odpowiedniego smarowania. Najlepszy smar do hulajnogi.

mężczyzna jadący na hulajnodze elektrycznej w kasku

Ile jedzie hulajnoga elektryczna - jaka jest dozwolona prędkość?

Hulajnogi elektryczne w ostatnich latach dosłownie zalały ulice. Ich prędkość maksymalna potrafi być naprawdę imponująca. Ile jedzie hulajnoga ?

dzieci w kaskach jadące na hulajnodze

Jaką hulajnogę wybrać dla swojego dziecka?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze hulajnogi dla swojej pociechy? Które przeznaczone są wyłącznie do jazdy, a które do skoków? Poznaj hulajnogi Oxelo.

Mężczyzna stojący obok hulajnogi elektrycznej

Jaką hulajnogę elektryczną wybrać? Jaki model sprawdzi się?

Ranking hulajnóg elektrycznych – sprawdź, jak działa hulajnoga elektryczna i na jaki model warto się zdecydować.