Jakie mięśnie pracują podczas biegania – krótka charakterystyka
Zdarza się, że osoby rozpoczynające przygodę z bieganiem skupiają się jedynie na rozwoju mięśni w dolnych partiach ciała. Wynika to z przekonania, że wyłącznie ten obszar wykonuje najbardziej intensywną pracę podczas biegu. Jednak ta dyscyplina sportu angażuje wiele innych mięśni – praktycznie w każdym obszarze ciała. Przede wszystkim rąk i nóg mięśnie pracują podczas biegu. Należą do nich:
Mięśnie rąk (m.in. triceps, biceps) – praca rąk podczas biegania jest najlepiej przebadaną częścią całej metodyki biegu. Mięśnie naramienne – większe,
mniejsze i piersiowe – są najbardziej aktywne w związku z wykonywaną pracą rąk. Wspomagają równowagę i dodają rozpędu. Właściwe opanowanie techniki pozwala na zharmonizowanie działania górnych kończyn z dolnymi.
Mięsień biodrowo-lędźwiowy – jest odpowiedzialny głównie za zginanie uda w stawie biodrowym i stabilizację kręgosłupa, utrzymując przy tym jego prawidłową krzywiznę.
Mięśnie brzucha – utrzymywanie właściwej sylwetki, skręcanie i pochylanie tułowia, wspomaganie pracy miednicy i oddychania, to tylko kilka spośród wielu funkcji, które sprawują w ciele biegacza. Dlatego niezwykle istotne jest, aby w trakcie biegu mięśnie brzucha pozostawały napięte.
Mięśnie pośladków – poza funkcją stabilizującą, mięśnie pośladkowe zapewniają dodatkowe wzmocnienie w trakcie wbiegania pod górę, lub podczas biegu tyłem.
Uda – z całej grupy mięśni, z których zbudowane są uda, najbardziej zaangażowane są mięśnie czworogłowe ud i dwugłowe. Zginanie nóg w stawie biodrowym i kolanowym, pilnowanie prawidłowej pozycji rzepki czy ogólna stabilizacja i amortyzacja, należą do kluczowych zadań tej ogromnej partii mięśniowej.
Mięśnie łydek – jako najsilniejsze mięśnie umożliwiające zginanie stopy, wpływają również na jej dociskanie do podłoża. Dzięki temu możliwe jest zachowanie równowagi na ruchomym lub niestabilnym terenie.
Mięśnie stopy – pełnią funkcję podpory dla całego ciała. Stopy, niczym sprężyna, pozwalają odbić się od ziemi po wylądowaniu, oddając energię przyjętą w wyniku kontaktu z podłożem.