Promień skrętu, profil boczny, długość i szerokość – podstawowe cechy nart
Na rynku sprzętu sportowego znaleźć można niezliczoną ilość modeli nart różnego typu. Jak wybrać narty odpowiednie dla siebie? Na co zwrócić uwagę przed zakupem? Jak pewne cechy nart wpływają na jakość jazdy? Aby przybliżyć naszym czytelnikom nieco to zagadnienie, postanowiliśmy stworzyć krótki opis podstawowych cech charakterystycznych nart, które wywierają bezpośredni wpływ na styl jazdy. Stając przed wyborem nart, zwróć uwagę na następujące parametry:
- długość nart – ta cecha ma niesamowicie istotny wpływ na jakość i styl jazdy. Dłuższe narty są bardziej stabilne i pozwalają na łatwiejsze opanowanie oparcia na krawędzi, a co za tym idzie łatwiejsze manewrowanie. Jednak, jako że większa długość wiąże się z większą wagą, wymagają użycia większej prędkości. Jazda na krótkich nartach pozwala natomiast na szybszą reakcję. Sprzęt jest bardziej zwrotny. Długość nart dobiera się oczywiście do wysokości wzrostu użytkownika oraz do jego wagi, ale też stylu jazdy i poziomu zaawansowania. Narty dłuższe będą więc stabilniejsze, ale i ciężej będzie Ci się na nich skręcać.
- szerokość nart – jak łatwo się domyślić, szerokość nart przekłada się bezpośrednio na ich wyporność na śniegu, a więc i tym samym na stabilność jazdy. Narty o większej szerokości będą lepiej utrzymywać się na świeżym śniegu, także na puchu, co pozwoli na lepsze opanowanie ich podczas trudniejszych warunków pogodowych. Oczywistym też wydaje się fakt, że szerokość nart ma ogromne znaczenie w przechodzeniu z krawędzi na krawędź. Im szerszy sprzęt, tym więcej czasu potrzeba na przeniesienie ciężaru z jednej krawędzi na drugą. Szerokie narty są więc mniej dynamiczne, ale sprawdzą się zarówno na przygotowanej trasie jak i na tej, przysypanej świeżym śniegiem
- profil boczny nart (rocker lub camber) – termin ten oznacza sposób wygięcia sprzętu, czyli geometrię bocznej części narty. Niektóre modele, o profilu typu rocker, mają na przykład bardziej podniesione dzioby i tyły nart, dzięki czemu łatwiej się nimi skręca na miękkim podłożu. Niektóre modele, o profilu typu camber, natomiast wygięte są w ich środkowym odcinku. To rozwiązanie pozwala na szybszą reakcję na twardszym podłożu. Rodzaj profilu dobiera się więc do sposobu jazdy i rodzaju śniegu, czyli do stylu i miejsca jazdy. Przykładowo narty, które mają niewielki rocker i długi camber, lepiej sprawdzają się na utwardzonych trasach.
- promień skrętu – promieniem skrętu nazywamy sposób taliowania nart. Stopień wytaliowania jest wprost proporcjonalny do poziomu zwrotności. Im większe jest taliowanie, tym bardziej zwrotne są narty. Oznacza to również mniejszą stabilność.