Zadowolona kobieta siedząca w samochodzie w okularach przeciwsłonecznych do samochodu

Jakie okulary przeciwsłoneczne do jazdy samochodem?

Słońce potrafi mocno utrudniać jazdę. Jakie okulary przeciwsłoneczne do jazdy samochodem? Oto poradnik dla kierowców, jak wybrać okulary do jazdy!

Jazda samochodem to nie tylko sposób na przemieszczanie się z miejsca na miejsce, ale także duża przyjemność. Niestety czasem sielanka ta jest psuta przez słońce, które oślepia nas i tym samym utrudnia prowadzenie pojazdu. Istnieje jednak na to pewien skuteczny sposób – okulary przeciwsłoneczne przystosowane do prowadzenia auta. Jakie okulary dla kierowców wybrać? Czym się kierować przy ich wyborze? Oto kilka wskazówek!

Czy można prowadzić auto w okularach przeciwsłonecznych?

Każdy samochód jest wyposażony w specjalny daszek przeciwsłoneczny, który można rozłożyć, aby chronić nasze oczy przed oślepiającymi promieniami słońca. Każda osoba, która jeździ samochodem, wie jednak, że bardzo często nie stanowi on skutecznej ochrony. Dzieje się to zwłaszcza w sytuacjach, kiedy słońce znajduje się tuż przed nami i odbija się od różnych elementów znajdujących się na drodze. Powstaje wtedy pytanie, czy za kierownicą dozwolone jest korzystanie z okularów przeciwsłonecznych

Polskie prawo dostarcza nam jednoznacznej odpowiedzi. Prowadzenie pojazdu w specjalnych okularach wyposażonych w filtr UV jest nie tylko legalne, ale również zalecane. Zwiększają one nasz komfort podczas jazdy, ale przede wszystkim dbają o nasze bezpieczeństwo, ponieważ mamy lepszą widoczność na to, co dzieje się na drodze. Ważne jest jednak, aby wyposażyć się w specjalne okulary przeznaczone dla kierowców. Zanim jednak przejdziemy do konkretnych parametrów, powiedzmy sobie, dlaczego ochrona oczu podczas jazdy jest tak ważna.

Mężczyzna w samochodzie wyglądający przez okno w okularach przeciwsłonecznych do samochodu

Dlaczego zakładanie okularów przeciwsłonecznych do jazdy samochodem jest tak ważne?

Lista korzyści z zakładania okularów przeciwsłonecznych do jazdy jest bardzo długa. Plusy te dotyczą zarówno bezpieczeństwa samej jazdy, naszego zdrowia, jak i zwykłego komfortu. Warto być świadomym tych powodów, aby używać okularów z filtrem UV w sposób świadomy. Jakie są więc najważniejsze przesłanki, aby regularnie korzystać z ochrony dla oczu w trakcie jazdy?

1. Ochrona przed oślepianiem. Każda osoba, która jeździ samochodem, wie, że słońce potrafi dać popalić. Szczególnie kiedy znajduje się nisko nad horyzontem. Jazda w takich warunkach na drodze znacząco ogranicza nam dobre widzenie, przez co możemy mieć problemy z dostrzeżeniem innych uczestników ruchu drogowego. Zadaniem okularów słonecznych jest zredukować ten efekt, zwiększyć widoczność i tym samym poprawić bezpieczeństwo nasze i innych użytkowników drogi.

2. Zwiększenie kontrastu i ostrości widzenia. Wysokiej jakości okulary do jazdy samochodem są wyposażone w specjalne filtry, które pomagają poprawić kontrast i ostrość widzenia. Ta drobna rzecz znacząco ułatwia dostrzeganie szczegółów na drodze takich jak na przykład znaki drogowe.

3. Ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV. Promienie słoneczne są źródłem promieniowania UV. Długotrwałe narażanie oczu na jego działanie może mieć dla nas poważne skutki zdrowotne. Wśród nich można wymienić między innymi zaćmę lub zwyrodnienie plamki żółtej. Zakładając odpowiednie okulary podczas jazdy w słoneczny dzień, zwiększamy ochronę naszych oczu.

4. Redukcja zmęczenia oczu. Długotrwała ekspozycja na promienie słoneczne przekłada się na większe zmęczenie oczu. To z kolei może prowadzić do obniżenia zdolności do koncentracji, a także obniżyć szybkość reakcji. Regularne używanie okularów przeciwsłonecznych sprawia, że nasze oczy męczą się zdecydowanie wolniej.

5. Bezpieczeństwo podczas jazdy w trudnych warunkach oświetleniowych. Co ciekawe, okulary z filtrem UV sprawdzą się również w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z jazdą w warunkach zmiennego oświetlenia. Mowa tutaj między innymi o przejazdach przez tunele, obszary zacienione lub mocno nasłonecznionych. Okulary wyposażone są w filtry, które korygują zmiany jasności na trasie.

Okulary przeciwsłoneczne dla kierowców – na co zwrócić uwagę?

Prawidłowy wybór okularów przeciwsłonecznych do jazdy autem wymaga uwzględnienia kilku istotnych czynników. W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, czy okulary są wyposażone w filtr UV400. Jego zadaniem jest blokowanie szkodliwego promieniowania UVA, UVB oraz UVC. Bez niego okulary nie będą spełniać swojej podstawowej funkcji, a wręcz mogą doprowadzić do uszkodzenia oka.

W jaki sposób zweryfikować czy dana para okularów posiada wspomniany filtr? W tym celu warto zwrócić uwagę, czy posiada ona oznaczenie CE. Oznacza ono, że oglądany produkt został wytworzony zgodnie z certyfikatami jakości UE i jest bezpieczny do użytkowania. Okulary bez filtra UV400 nie zostałyby dopuszczone do dystrybucji, więc możemy być spokojni, że są w niego wyposażone.

Mężczyzna jadący samochodem w czapce i okularach przeciwsłonecznych do samochodu

Jakie okulary przeciwsłoneczne do samochodu? Zwykłe czy z polaryzacją?

Na początek należy zaznaczyć, że do jazdy samochodem można używać zarówno okularów zwykłych, jak i z polaryzacją – oba rodzaje skutecznie chronią przed promieniami słońca. Czy jednak używanie za kierownicą okularów bez filtra polaryzacyjnego to dobry pomysł? Jeżeli nie mamy do dyspozycji innych, warto je założyć. Ale co do zasady – prowadząc auto, warto zakładać okulary polaryzacyjne. Dlaczego?

Niesie to za sobą kilka niezwykle istotnych korzyści. Po pierwsze, okulary z polaryzacją znacząco ograniczają one wpływ refleksów świetlnych. Zdecydowanie przekłada się to na poprawę widoczności. Tego rodzaju okulary posiadają także właściwości, które zwiększają kontrast oraz sprawiają, że dostrzegane barwy są bardziej wyraziste. Przyczyniają się one również do wolniejszego męczenia się oczu. Z powyższych powodów będą one nieporównywalnie lepszym wyborem.

Jakie okulary do samochodu? Kwestia koloru soczewek

Okulary korekcyjne mogą posiadać różny kolor szkieł. Należy zdawać sobie sprawę, że nie jest to jedynie kwestia estetyczna. Każdy kolor charakteryzuje się nieco innymi właściwościami, dzięki czemu możemy dopasować go do swoich potrzeb. Co warto wiedzieć o poszczególnych barwach soczewek i jak dopasować je do jazdy w konkretnych warunkach pogodowych? Oto kilka podstawowych informacji:

1. Soczewki brązowe. Ich zadaniem jest zatrzymywanie światła niebieskiego. Stosując tego typu soczewki okularowe, zyskamy lepszy kontrast widzenia kolorów, ale poprawie ulegnie także głębia ostrości. Takimi modelami powinny zainteresować się szczególnie osoby, które posiadają wrażliwe oczy.

2. Soczewki szare. Tego rodzaju szkła uważane są za neutralne. W praktyce oznacza to, że patrząc przez nie, widziane kolory nie ulegną zniekształceniu. Pozwala to na dobrą ocenę odległości, a także zwiększa ostrość widzenia. Z tego powodu bardzo chętnie są one stosowane podczas jazdy autem.

3. Soczewki zielone. Jest to rodzaj szkieł, których powinny unikać osoby prowadzące auta. Dlaczego? Charakteryzują się one dobrą ochroną oczu, ale jednocześnie zaburzają postrzeganie koloru zielonego. Jako że jest on bardzo istotny w kierowaniu pojazdem, wyklucza to używanie takich soczewek przez kierowców.

4. Soczewki żółte oraz pomarańczowe. Prowadzenie pojazdu w takich szkłach dobrze sprawdzi się podczas jazdy nocnej. Jest to spowodowane właściwościami zwiększającymi pole widzenia, a także jakość obrazu po zapadnięciu zmroku. Używanie takich soczewek może znacząco poprawić nasze bezpieczeństwo.

5. Soczewki czerwone. W tego typu soczewki warto wyposażyć się podczas jazdy wieczorem. O tej porze światło słoneczne staje się o wiele bardziej delikatne, a czerwony kolor szkła pozwala dobrze dopasować się do takich warunków.

6. Soczewki niebieskie. To zdecydowanie najbardziej uniwersalny rodzaj szkieł. Można je stosować podczas dowolnych warunków pogodowych – zarówno podczas słońca, jak i deszczu. Dzięki ich właściwościom uwydatnia się kolor żółty, co sprawia, że doskonale sprawdzają podczas jazdy samochodem.

Kobieta za kierownicą w samochodzie w okularach przeciwsłonecznych do samochodu

Okulary do jazdy nocą – jakie sprawdzą się najlepiej?

Jazda samochodem w nocy to bardzo duże wyzwanie dla naszych oczu. O tej porze dnia musimy mierzyć się ze stosunkowo szybkimi zmianami ilości światła, które dociera do naszego aparatu wzroku. Z tego powodu wyborowi okularów przeciwsłonecznych do prowadzenia samochodu nocą warto poświęcić nieco więcej czasu. Czym powinny charakteryzować się takie modele?

Antyrefleks

Okulary przeznaczone do jazdy po zmroku powinny być wyposażone w powłokę antyrefleksyjną. Jej zadaniem jest poprawa kontrastu oraz koncentracji widzenia. Dzięki jej działaniu w znacznym stopniu ograniczane są odblaski świateł samochodów, latarni, a także innych źródeł światła, które występują na drodze. 

Działanie powłoki antyrefleksyjnej oparte jest na lepszym przepuszczaniu światła przez soczewki, co przekłada się na lepszą ostrość widzenia, a postrzegane obrazy stają bardziej wyraźne. Dzięki wspomnianej powłoce jazda samochodem po zmroku staje się o wiele bardziej bezpieczna.

Filtr polaryzacyjny

Dobrym wyborem do jazdy po zmroku będą również okulary z filtrem polaryzacyjnym. Ich głównym zadaniem jest zredukować odblaski świateł innych samochodów, a także latarki lub reklam. Takie czynniki mogą powodować zmęczenie oczu, a także utrudniać widoczność. Tego typu soczewki polaryzacyjne poprawiają widoczność, a przez to skracają czas reakcji. Warto dodać, że filtr polaryzacyjny chroni oczy przed promieniowaniem ultrafioletowym.

Fotochrom

Soczewki fotochromowe to stosunkowo nowe rozwiązanie. Tego rodzaju okulary posiadają specjalną warstwę, której zadaniem jest reagowanie na zmiany natężeń światła. To bardzo przydatna właściwość, ponieważ zapewnia doskonałą widoczność o każdej porze dnia. Dobrze, aby okulary fotochromowe były stosowane przez osoby z wadami wzroku. W nocy szkła stają się jaśniejsze, podczas gdy po zmroku zwiększają stopień przyciemnienia.

Dobre okulary przeciwsłoneczne w ofercie sklepu Decathlon

Każda osoba, która regularnie jeździ autem, powinna posiadać na wyposażeniu parę okularów przeciwsłonecznych do prowadzenia. Dobrze dobrane okulary z filtrem UV zwiększają nasze bezpieczeństwo na drodze, ale także dbają o nasze zdrowie i komfort widzenia. Wybierając model dla siebie, warto zwrócić uwagę na filtry, które posiada. Szeroki wybór okularów do jazdy znajdziesz w ofercie Decathlon!

Przeczytaj także:

mężczyzna jadący na rowerze w okularach rowerowych  i kasku

Jakie okulary na rower wybrać?

Sprawdź nasz poradnik dotyczący okularów rowerowych. Zobacz jakie są rodzaje okularów rowerowych. Sprawdź, jakie okulary na rower wybrać

Mężczyzna jadący na rowerze w okularach fotochromowych

Co to są okulary fotochromowe i jak działają?

Okulary fotochromowe to soczewki, które chronią przed promieniowaniem uv oraz światłem niebieskim. Dlaczego jeszcze warto je wybrać? Wyjaśniamy.

mężczyzna w okularach przeciwsłonecznych z plecakiem na plecach

Okulary polaryzacyjne co to - czym jest polaryzacja w okularach

Czym jest polaryzacja w okularach? Czy warto mieć okulary polaryzacyjne? Jak sprawdzić czy okulary mają polaryzację? Okulary z polaryzacją - poradnik.

kobieta wędrująca po górach w okulach przeciwsłonecznych z kijami trekkingowymi w rękach

Okulary przeciwsłoneczne - jakie wybrać?

Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko modny dodatek, ale także ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV. Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?

Jak prawidłowo i czym czyścić okulary przeciwsłoneczne?

Jak prawidłowo i czym czyścić okulary przeciwsłoneczne?

Aby zadbać o szkła i soczewki, warto wiedzieć czym czyścić okulary, aby uniknąć smug i rys. Jak i czym czyścić okulary? Wyjaśniamy.