Jaka lampka do roweru będzie najlepsza? Funkcje najlepszych lampek rowerowych
Zastanawiając się, jakie wybrać najlepsze oświetlenie rowerowe, warto wziąć pod uwagę kilka dodatkowych parametrów, które warunkują jego funkcjonalność. Należą do nich m.in.:
Tryby pracy – spośród wielu dostępnych wariantów, do najpopularniejszych trybów pracy oświetlenia rowerowego, należą lampki działające w sposób ciągły lub migający. Choć najczęściej rekomendowany jest tryb pracy ciągłej, to lampka migająca może okazać się skutecznym sposobem na zasygnalizowanie obecności jednośladu na drodze, przy niskim zużyciu energii. Jest to szczególnie istotne przy poruszaniu się w terenie o ograniczonej widoczności.
Sposób zasilania – spośród kilku możliwości zasilania różnych rodzajów lampek rowerowych, oferowanych przez głównych producentów dobrego oświetlenia rowerowego, do najpopularniejszych należy zasilanie z tradycyjnego dynama. Inną możliwością jest generowanie energii z prądnicy umieszczonej w przedniej piaście jednośladu. Obie możliwości dedykowane są głównie użytkownikom rowerów miejskich oraz trekkingowych. Natomiast dla rowerzystów uprawiających kolarstwo górskie lub szosowe, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem okaże się zasilanie takich lampek akumulatorem. Kompaktowe urządzenie ładowane przez kabel USB, jest obecnie najbardziej efektywnym i funkcjonalnym rozwiązaniem oferowanym na rynku.
Czas działania – jest to niezwykle ważny parametr produktu, który najczęściej bywa czynnikiem decydującym o zakupie danego modelu oświetlenia rowerowego. Bardzo często zdarza się, że użytkownik dużo większą wagę przykłada do czasu działania lampek, niż samej pojemności akumulatora czy baterii zasilającej osprzęt. Odpowiednio zaprojektowane, energooszczędne warianty oświetlenia, mogą działać średnio przez kilkanaście godzin w trybie oszczędnym. Natomiast w trybie intensywnego emitowania wiązki świetlnej, ich żywotność wynosi kilka godzin. Dlatego zastanawiając się nad zakupem dobrej jakości oświetlenia do roweru, warto znaleźć kompromis pomiędzy mocą lampki a źródłem energii.
Sposób montażu – rozważając zakup konkretnego modelu oświetlenia, warto mieć na uwadze, iż nie każda lampka będzie pasować do konstrukcji danego roweru. Wówczas przy wyborze należy uwzględnić rodzaj mocowania, aby dostosować je do możliwości posiadanego jednośladu. Obecnie niezwykle popularnym rozwiązaniem jest oświetlenie rowerowe, instalowane przy użyciu wytrzymałej gumy. Umożliwia to zdemontowanie lampek w dowolnym momencie lub przeniesienie oświetlenia na inny rower.
Wodoodporność – jest to istotna cecha produktu, zwłaszcza podczas jazdy w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Dla osób, które na co dzień poruszają się w terenie miejskim, podstawowy poziom zabezpieczenia przed wodą okaże się w zupełności wystarczający. Natomiast rowerzystom, którzy praktykują jazdę długodystansową na wymagających trasach górskich lub leśnych, rekomenduje się zastosowanie lampek o wysokim poziomie zabezpieczenia przed zachlapaniem, czyli modele IPX4.