świecąca lampka rowerowa na kierownicy

Jakie oświetlenie do roweru wybrać? Przednie i tylne lampki do roweru

Dobre oświetlenie rowerowe zwiększa bezpieczeństwo rowerzysty. Przednia i tylna lamka do roweru powinna być jednak odpowiednio dobrana. Jak wybrać?

Odpowiednie oświetlenie w rowerze jest podstawą bezpiecznej jazdy po mieście po zmroku. Służy ono do zwiększenia widoczności na trasie, a także zasygnalizowania swojej obecności innym pojazdom znajdującym się w pobliżu. Warto także pamiętać, że posiadanie sprawnych lampek rowerowych jest wymagane przez przepisy ruchu drogowego. Zastanawiając się jakie oświetlenie do roweru wybrać, warto zaznajomić się z bogatą ofertą produktów dostępnych na rynku. Branża bowiem stale się rozwija, wprowadzając mnogość innowacyjnych rozwiązań, ściśle dostosowanych do potrzeb użytkownika. Ważne także, by oświetlenie nie oślepiało aut jadących z naprzeciwka. Zatem w jakie lampki zainwestować, aby było wytrzymale i funkcjonalnie? Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie?

Rodzaje lampek rowerowych – jaką lampkę rowerową wybrać?

Obecnie w prężnie rozwijającym się przemyśle oświetleniowym znaleźć można wiele typów lampek rowerowych. Wszystkie dostępne rodzaje różnią się między sobą mocą skupienia strumienia świetlnego, a także posiadają odmienne typy uwalniania wiązek światła. Poszukując odpowiedniego produktu, znaleźć można zarówno modele podstawowe, jak i specjalistyczne lampy rowerowe o odmiennej pojemności oraz możliwościach zasilania.

lampka rowerowa zamontowana na kierownicy roweru

Poszukując informacji o tym, jakie oświetlenie rowerowe wybrać, warto poznać trzy podstawowe typy świateł rowerowych. Należą do nich:

Lampki ostrzegawcze przednie – są to tzw. światła pozycyjne. Ich główną rolą jest zapewnienie, że będziemy widoczni na drodze. Światła przednie ostrzegawcze sprawdzą się w trakcie jazdy w ciągu dnia, umożliwiając użytkownikowi informowanie innych uczestników ruchu drogowego, o zbliżającym się pojeździe jednośladowym. Lampki przednie stanowią najpopularniejszy element świetlny całej konstrukcji pojazdu, ponieważ każdy rower obowiązkowo musi zostać wyposażony w co najmniej jedno światło tego typu. Tego rodzaju oświetlenie wytwarza światło o niewielkim natężeniu. Jest ono jednak wystarczające, aby zapewnić rowerzyście widoczność na trasie oraz bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Lampki przednie ostrzegawcze, w zależności od wybranego modelu, mogą charakteryzować się różną optyką. Prawidłowa optyka lampki umożliwia rozproszenie światła w kierunkach zgodnych z założeniami producenta. Obecnie na rynku znaleźć można zarówno lampki szeroko oświetlające drogę, jak i urządzenia punktowe, które emitują wąski strumień światła.

Lampki przednie oświetlające – jest to zdecydowanie najmocniejsze oświetlenie rowerowe, spośród wszystkich trzech wariantów. Te niewielkich rozmiarów lampki sprawiają, że rowerzysta jest widoczny dla innych użytkowników jezdni, ale także oświetla otaczającą go przestrzeń. Intensywny strumień światła umożliwia bezpieczną jazdę po zmroku, oświetlając najistotniejszy odcinek drogi. Wybór przednich lampek oświetlających jest naprawdę duży. Z tego względu warto wybierać rozwiązania, które posiadają nowoczesną i funkcjonalną konstrukcję. Przednie światła rowerowe często mocowane są do kierownicy. Zdarzają się jednak modele, które przeznaczone są do montażu na widelcu. W zależności od rozwiązań technologicznych producenta, lampki przednie oświetlające odznaczają się zróżnicowaną mocą światła, a także odmiennymi trybami świecenia. Warto jednak pamiętać, że światło przednie oświetlające powinno emitować wiązkę świetlną w trybie ciągłym.

Lampki tylne – jest to rodzaj świateł rowerowych, których głównym zadaniem jest oświetlenie przestrzeni za jednośladem. To sprawia, że rower jest widoczny dla uczestników ruchu, którzy poruszają się za nim. Lampki tylne dedykowane są do jazdy zarówno w ciągu dnia, jak i po zmroku. Podstawowe oświetlenie tego rodzaju zazwyczaj montowane jest na sztycy podsiodłowej, czyli metalowej rurce regulującej wysokość siodełka.

Lampki tylne rowerowe są obowiązkowym elementem podstawowego wyposażenia roweru. Obowiązek ten regulowany jest przez polskie przepisy ruchu drogowego. Najlepsze lampki posiadają określone parametry, jakie powinny zostać zachowane przy zakupie wybranego modelu. Przede wszystkim oświetlenie mocowane w tyle, powinno emitować światło o intensywnej barwie czerwonej. To rozwiązanie umożliwi kierowcom jadącym za jednośladem, wcześniejszą reakcję i bezpieczne wyminięcie pojazdu.

Podstawowe oświetlenie rowerowe – regulacje prawne

Zastanawiając się nad zakupem dobrej lampki, na początku należy zaznajomić się z przepisami prawa ruchu drogowego, które jednoznacznie wskazują, czym powinny charakteryzować się te elementy wyposażenia roweru. Znowelizowane przepisy dotyczące oświetlenia rowerowego, zostały zawarte w ustawie Prawo u Ruchu Drogowym.

Zgodnie z wytycznymi, lampka z przodu może zostać czasowo zdemontowana wtedy, gdy na drodze nie występują warunki konieczne do jej używania – zmrok, mgła, jazda w tunelu itp. Natomiast w tylnej części jednośladu, światło czerwone odblaskowe i pozycyjne, muszą zostać zamontowane na stałe.

Znowelizowana ustawa dopuszcza posiadanie trybu migania w przednim oświetleniu rowerowym. Jednak światło tylne przez cały czas powinno emitować stałą wiązkę. Pomimo uchyleń prawnych, migające i rozproszone strumienie świetlne, nie należą do najbardziej rekomendowanych rowerzystom wariantów. Tego rodzaju tryby działają bowiem dekoncentrująco na kierowców jadących z naprzeciwka. 

świecące lampki rowerowe

Znowelizowana ustawa dopuszcza posiadanie trybu migania w przednim oświetleniu rowerowym. Jednak światło tylne przez cały czas powinno emitować stałą wiązkę. Pomimo uchyleń prawnych, migające i rozproszone strumienie świetlne, nie należą do najbardziej rekomendowanych rowerzystom wariantów. Tego rodzaju tryby działają bowiem dekoncentrująco na kierowców jadących z naprzeciwka.

W świetle obowiązujących przepisów, niezwykle istotny jest również sam sposób montażu oświetlenia rowerowego. Zarówno przednie, jak i tylne lampki powinny znajdować się na wysokości nieprzekraczającej 25 cm poniżej jezdni oraz nieprzekraczającej 150 cm powyżej jezdni. Wcześniejsze regulacje umiejscowiły lampki na wysokości 35-90 cm. Obowiązujące wysokości dotyczą jednak wyłącznie oświetlenia uzupełniającego. Dopuszczone jest bowiem używanie mini-lampek lub odblasków na kołach i kokpicie. Natomiast podstawowe lampki z przodu i tylne powinny być montowane w miejscach ich przeznaczenia – na kierownicy oraz na sztycy podsiodłowej.

Warto dodać, że ustawa Prawo o Ruchu Drogowym, umożliwia zastosowanie dowolnej liczby świateł pozycyjnych w rowerze. Istotne jest, aby zostało zamontowane co najmniej jedno światło białe lub żółte widoczne z przodu roweru oraz co najmniej jedno czerwone widoczne z tyłu. Warunkiem koniecznym jest także posiadanie światła odblaskowego tylnego.

Decydując się na zakup oświetlenia do roweru, należy także pamiętać, że wedle przepisów, każdy z tych elementów powinien zapewniać rowerzyście dobrą widoczność w nocy, chcąc jeździć np. po słabo oświetlonym mieście. W warunkach dobrej przejrzystości powietrza, jednoślad powinien być widoczny z odległości co najmniej 150 m.

Jaka lampka do roweru będzie najlepsza? Funkcje najlepszych lampek rowerowych

Zastanawiając się, jakie wybrać najlepsze oświetlenie rowerowe, warto wziąć pod uwagę kilka dodatkowych parametrów, które warunkują jego funkcjonalność. Należą do nich m.in.:

Tryby pracy – spośród wielu dostępnych wariantów, do najpopularniejszych trybów pracy oświetlenia rowerowego, należą lampki działające w sposób ciągły lub migający. Choć najczęściej rekomendowany jest tryb pracy ciągłej, to lampka migająca może okazać się skutecznym sposobem na zasygnalizowanie obecności jednośladu na drodze, przy niskim zużyciu energii. Jest to szczególnie istotne przy poruszaniu się w terenie o ograniczonej widoczności. 

Sposób zasilania – spośród kilku możliwości zasilania różnych rodzajów lampek rowerowych, oferowanych przez głównych producentów dobrego oświetlenia rowerowego, do najpopularniejszych należy zasilanie z tradycyjnego dynama. Inną możliwością jest generowanie energii z prądnicy umieszczonej w przedniej piaście jednośladu. Obie możliwości dedykowane są głównie użytkownikom rowerów miejskich oraz trekkingowych. Natomiast dla rowerzystów uprawiających kolarstwo górskie lub szosowe, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem okaże się zasilanie takich lampek akumulatorem. Kompaktowe urządzenie ładowane przez kabel USB, jest obecnie najbardziej efektywnym i funkcjonalnym rozwiązaniem oferowanym na rynku.

Czas działania – jest to niezwykle ważny parametr produktu, który najczęściej bywa czynnikiem decydującym o zakupie danego modelu oświetlenia rowerowego. Bardzo często zdarza się, że użytkownik dużo większą wagę przykłada do czasu działania lampek, niż samej pojemności akumulatora czy baterii zasilającej osprzęt. Odpowiednio zaprojektowane, energooszczędne warianty oświetlenia, mogą działać średnio przez kilkanaście godzin w trybie oszczędnym. Natomiast w trybie intensywnego emitowania wiązki świetlnej, ich żywotność wynosi kilka godzin. Dlatego zastanawiając się nad zakupem dobrej jakości oświetlenia do roweru, warto znaleźć kompromis pomiędzy mocą lampki a źródłem energii.

Sposób montażu – rozważając zakup konkretnego modelu oświetlenia, warto mieć na uwadze, iż nie każda lampka będzie pasować do konstrukcji danego roweru. Wówczas przy wyborze należy uwzględnić rodzaj mocowania, aby dostosować je do możliwości posiadanego jednośladu. Obecnie niezwykle popularnym rozwiązaniem jest oświetlenie rowerowe, instalowane przy użyciu wytrzymałej gumy. Umożliwia to zdemontowanie lampek w dowolnym momencie lub przeniesienie oświetlenia na inny rower.

Wodoodporność – jest to istotna cecha produktu, zwłaszcza podczas jazdy w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Dla osób, które na co dzień poruszają się w terenie miejskim, podstawowy poziom zabezpieczenia przed wodą okaże się w zupełności wystarczający. Natomiast rowerzystom, którzy praktykują jazdę długodystansową na wymagających trasach górskich lub leśnych, rekomenduje się zastosowanie lampek o wysokim poziomie zabezpieczenia przed zachlapaniem, czyli modele IPX4.

Czytaj więcej

mężczyzna w kasku jadący na rowerze miejskim

Jak wygląda prawidłowa pozycja na rowerze MTB i miejskim?

Rodzaje rowerów a prawidłowa postawa podczas jazdy. Dowiedz się jak ważna jest pozycja na rowerze i jakie są skutki nieprawidłowej jazdy.

mężczyźni w kaskach jadący na rowerach górskich

Ile kalorii spalamy na rowerze? Jak to sprawdzić?

Rower - ile kalorii spalamy podczas jazdy? Trening na jednośladzie może pomóc nam szybko zrzucić wagę. Sprawdź, ile kalorii spalamy na rowerze.

mężczyzna stojący przy rowerze w kasku i stroju do jazdy na rowerze

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu? [PORADNIK]

Dowiedz się, jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu ✨ Sprawdź poradnik doboru kół w rowerach dziecięcych ⭐ i dla dorosłych.