Mężczyzna w butach sportowych jadący na rowerze przez miasto

Jakie pedały do roweru wybrać? Rodzaje pedałów rowerowych

Choć niewiele osób zwraca na to uwagę, mamy kilka rodzajów pedałów rowerowych. Jakie pedały do roweru wybrać? Sprawdź i ciesz się jazdą!

Pedały to jeden z najważniejszych elementów roweru. To właśnie one stanowią napęd całej maszyny i pozwalają na przemierzanie długich tras w trudnym terenie. Trzeba jednak wiedzieć, że również i ten komponent posiada różne rodzaje, które należy dobrać w odniesieniu do typu uprawianego przez nas kolarstwa oraz stylu jazdy. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje pedałów do roweru. Jakie są ich największe zalety oraz wady? Kiedy należy sięgnąć po każdy z nich? Która wersja będzie najlepsza dla osoby początkującej? Na te pytania poznasz odpowiedź, czytając poniższy tekst.

Rodzaje pedałów rowerowych

W ofercie sklepów rowerowych możemy spotkać się z trzema podstawowymi rodzajami pedałów. Są to:

- Pedały zatrzaskowe z mocowaniem bloków (SPD).
- Pedały platformowe.
- Pedały hybrydowe.

Poniżej bardziej szczegółowo pochylimy się nad każdym z trzech wymienionych rodzajów oraz przedstawimy ich największa zalety i wady.

Pedały zatrzaskowe

Ten rodzaj pedałów został stworzony przez Shimano z myślą o jeździe w specjalnych butach rowerowych, które wyposażone są w specjalne śruby. Same pedały mogą posiadać bloki na 2,3 lub 4 śruby, które pozwalają na wpięcie w nie buta. Oczywiście na takich pedałach można jeździć, posiadając także zwykłe, codzienne obuwie, jednak wtedy staną się one zwykłymi pedałami platformowymi. Nie ma więc sensu ich montować, kiedy nie zamierzamy jeździć w obuwiu rowerowym.

Jakie są zalety takiego rozwiązania? Przede wszystkim zapewniają one większą kontrolę nad pedałowaniem, co przekłada się na bezpieczeństwo jazdy. Wpięcie buta w pedał unieruchamia nogę, a to z kolei sprawia, że pedałowanie staje się bardziej efektywne. Dzięki temu pedałowanie jest także o wiele płynniejsze.

Pedały SPD mają również swoje wady. Największą z nich jest konieczność zakupu do nich specjalistycznych butów kolarskich. Tak jak już wspomnieliśmy – nikt nie zabrania jeździć w zwykłym obuwia, jednak wypacza to kompletnie sens zakupu tego rodzaju pedałów. Ten typ wymaga także opanowania techniki płynnego wpinania i wypinania butów. Może być to utrudnione, kiedy bloki SPD-SL są brudne. Pedały zatrzaskowe wymagają też regulacji nie tylko siebie, ale także buta.

Rowerzyści na rowerach z pedałami zatrzaskowymi jadący drogą

Pedały platformowe

Jest to najpowszechniejszy rodzaj pedałów, w które jest wyposażona zdecydowana większość rowerów. Są one zbudowane z pojedynczej platformy, która nie posiada żadnych wpięć. Wymieńmy więc zalety tego rozwiązania. Pierwsza jest dosyć oczywista – pedały platformowe nie wymagają używania specjalnego obuwia. Można na nich jeździć w zwykłych butach codziennych. Jeżeli już decydujemy się na ten typ pedałów, nie należy w nich jeździć w butach kolarskich. Nie posiadają one wpięć, co może utrudnić prawidłowe trzymanie stopy na pedale.

Z jednej strony pedały platformowe zabierają wszelkie korzyści z korzystania z wersji zatrzaskowych, ale z drugiej zapewniają większą swobodę i wygodę pedałowania. Oprócz tego są one o wiele tańsze. Mniej kosztuje także ich użytkowanie, ponieważ nie trzeba do nich kupować specjalnego obuwia.

Warto wiedzieć, że dawniej pedały platformowe były również wyposażone w paski, sprzączki oraz noski. Dzięki nim stopa o wiele pewniej była osadzona w pedale, co przekładało się na bardziej efektywne „kręcenie”. Dzisiaj jednak takie rozwiązania są już mało popularne, a osoby, którym zależy na dobrym dopasowaniu nogi do pedała, stawiają na wersje zatrzaskowe.

Montowanie pedała rowerowego

Pedały hybrydowe

Jak można się domyślić, ten model stanowi połączenie pedałów zatrzaskowych oraz platformowych. Mogą one przyjmować dwie formy: systemu zatrzaskowego z mocowaniem bloków na dwie śruby lub magnetycznych pedałów platformowych. To niejedyne wariacje. Niektóre modele mogą posiadać wersję zatrzaskową z jednej strony, a platformową z drugiej.

Co jest wymieniane wśród zalet pedałów hybrydowych? Przede wszystkim jest to uniwersalność, która pozwala na większy dobór obuwia. Jednak jak to bywa w przypadku wersji hybrydowych – nie zapewniają one tak skutecznego pedałowania, jak pedały zatrzaskowe ani takiej przyczepności nogi jak modele platformowe. Warto w nie jednak zainwestować, jeżeli planujemy pełne przerzucenie się na wersje zatrzaskowe.

Jak dobrać pedały do rodzaju roweru?

Odpowiedni dobór pedałów do konkretnego typu roweru jest kluczowy dla efektywności i komfortu jazdy. Wpływa to także na bezpieczeństwo. Warto więc dowiedzieć się, jak umiejętnie dobrać pedały do rodzaju jednośladu.

1. Rower miejski/ trekkingowy/ crossowy. Posiadając jeden z wymienionych rodzajów rowerów, zdecydowanie warto postawić na pedały platformowe. Podczas przemieszczania się po mieście lub weekendowych wycieczek poza miejsce zamieszkania, nie ma potrzeby inwestowania w wersje zatrzaskowe. Dzięki zastosowaniu modeli platformowych mamy możliwość swobodnego wsiadania i zsiadania z roweru, co ma bardzo często miejsce podczas rekreacyjnej jazdy. Ich płaska powierzchnia pozwala na dowolne ustawienie stopy na pedale.

2. Rower szosowy. W przypadku rowerów szosowych idealnym wyborem będą pedały zatrzaskowe, które zostały stworzone głównie z myślą o szosowcach. Obuwie kolarskie zapewni mocne i stabilne połączenie buta z pedałem, dzięki sztywnej podeszwie. Umożliwia ono bardziej efektywne pedałowanie, ponieważ przylegająca do powierzchni pedała stopa umożliwia lepsze wykorzystanie siły nóg. Warto również zauważyć, że pedały zatrzaskowe charakteryzują się lekkością oraz aerodynamiczną budową, co pozwala na poprawienie osiągów podczas pokonywania długich tras szosowych.

3. Rower MTB/ rower górski/ enduro. W przypadku tego typu rowerów wybór jest nieco większy, ponieważ sprawdzą się tutaj zarówno modele platformowe, jak i zatrzaskowe. Trzeba jednak zauważyć, że wersje platformowe cieszą się większą popularnością wśród osób początkujących, ponieważ pozwalają na łatwiejsze zdjęcie stopy z pedału podczas niebezpiecznej sytuacji lub upadku. Zatrzaski są częściej używane przez osoby mające doświadczenie w uprawianiu kolarstwa górskiego. Dzięki wykorzystaniu zatrzasków stopa stabilnie spoczywa na pedale, co pozwala na precyzyjne manewrowanie jednośladem. Ten rodzaj pozwala także na generowanie większej mocy na podjazdach.

Jakie pedały rowerowe wybrać dla osoby początkującej?

Na szczególną uwagę zasługuje wybór pedałów dla osoby, która dopiero zaczyna swoją przygodę z jazdą na rowerze. I wcale nie mówimy tutaj tylko o dzieciach, ale także o dorosłych, którzy wcześniej nie mieli zbyt wiele wspólnego z jazdą na jednośladzie. W ich przypadku dobór pedałów ma kluczowy wpływ na wyrobienie prawidłowych nawyków pedałowania, zapewnienia wygody, ale także zadbanie o stabilność i kontrolę nad rowerem.

Tutaj wybór jest dosyć oczywisty. Dla osoby początkującej najlepszym wyborem będą zwykłe, pedały platformowe z aluminium lub metalu. Jest to wygodne i banalne w obsłudze rozwiązanie. Nie wymaga również kupowania specjalnego rodzaju butów, co byłoby po prostu zbędne w przypadku kogoś, kto chce pojeździć rekreacyjnie na rowerze. Z tych właśnie powodów ten rodzaj pedałów będzie odpowiedni dla tych, którzy chcą przemieszczać się po mieście lub wybierać na krótkie wycieczki poza miejską dżunglę.

Czy warto, aby osoba początkująca decydowała się na zakup pedałów z zatrzaskami? Podczas samego „zapoznawania się” z naturą jazdy na rowerze, nie jest to najlepsze rozwiązanie. W pierwszej kolejności należy opanować podstawową technikę pedałowania. Wraz z doświadczeniem i rosnącą chęcią wyciągania z jazdy rowerem więcej, można zdecydować się na przejście na modele zatrzaskowe.

Dziewczynka w kasku rowerowym jadąca na rowerze z pedałami

Czym kierować się podczas wyboru pedałów do jazdy rowerem? Podsumowanie

Czas na małe podsumowanie. Możemy rozróżnić trzy podstawowe rodzaje pedałów rowerowych – platformowe, zatrzaskowe oraz hybrydowe. Pierwszy typ jest najbardziej powszechny i możemy go znaleźć w większości rowerów rekreacyjnych. Zapewniają one dużą wygodę i sprawdzą się w przypadku osób, którzy traktują jazdę na rowerze jako środek transportu lub zwykłą odskocznię od rzeczywistości.

Pedały zatrzaskowe to bardziej zaawansowane rozwiązanie. Znajdziemy je głównie w rowerach szosowych i są one dedykowane przede wszystkim zawodowcom oraz osobom traktującym jazdę na rowerze bardziej na poważnie. Trzeba wiedzieć, że ten rodzaj wymaga użycia specjalnego obuwia kolarskiego, które zapewnia przymocowanie podeszwy do pedała. Istnieją jeszcze modele hybrydowe, które łączą sobie cechy dwóch wymienionych wyżej wersji.

Dla osób, które zaczynają swoją przygodę z jazdą na rowerze, najlepszym rozwiązaniem będą wersje platformowe, gdyż zapewniają skuteczne pedałowanie, a jednocześnie nie wymagają użycia specjalistycznego obuwia. Wersje z zatrzaskami warto wykorzystać, kiedy posiadamy szosówkę i zależy nam na osiągach.

Bez względu na to, czy jesteś początkującym rowerzystą, czy posiadasz już spore doświadczenie w jeździe rowerem, sprawdź bogatą ofertę Decathlon. W naszym sklepie internetowym znajdziesz szeroki wybór różnego rodzaju pedałów, które z łatwością dopasujesz do swojego roweru.

Przeczytaj także:

Kobieta jadąca na rowerze miejskim z dodatkowym i obowiązkowym wyposażeniem rowerowym

Obowiązkowe wyposażenie roweru – co należy sprawdzić?

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru? Co mówią na ten temat przepisy prawa? Jak wysoki mandat może dostać rowerzysta?

mężczyzna jadący na rowerze w kasku

Rower dla dorosłego? Nie tylko rozmiar i wzrost! Porady rowerowe!

Jak właściwie wybrać rower dla dorosłego pod względem rozmiaru i wzrostu danej osoby? Jakie inne porady rowerowe mają kluczowe znaczenie?

Mężczyzna trzymający kierownicę roweru z mostkiem rowerowym

Jak zmierzyć mostek rowerowy? Regulacja wspornika kierownicy

Wspornik kierownicy to ważny element roweru. Jak zmierzyć mostek? Podpowiadamy!

Rowerzysta jadący na rowerze w kasku i w kurtce z odblaskami

Czy kamizelka odblaskowa jest obowiązkowa na rowerze?

Wielu rowerzystów zastanawia się, czy posiadanie kamizelki to obowiązek. Czy kamizelka odblaskowa jest więc obowiązkowa na rowerze? Sprawdź!