Rękawiczki na rękach rowerzysty

Jakie rękawiczki rowerowe na zimę wybrać?

Zimowa jazda wymaga od rowerzysty zaopatrzenia się w ciepłe rękawiczki na rower. Jakie rękawiczki rowerowe na zimę wybrać? Sprawdź!

Wiele osób uważa, że sezon rowerowy trwa od wiosny do jesieni. Są jednak tacy, którzy zadają kłam temu twierdzeniu i udowadniają, że również w zimę można z powodzeniem „wypuszczać się” na przejażdżki rowerowe. Oczywiste jest jednak, że zimowa jazda rowerem wymaga dobrego przygotowania pod kątem ubioru. Jednym z najważniejszych jego elementów są rękawiczki. Zastanawiasz się, w jaki sposób dobrać zimowy model, aby dobrze spełniał on swoją funkcję? Dowiesz się tego z poniższego artykułu!

Rękawice zimowe na rower – czym powinny się charakteryzować?

Rozważania zacznijmy od podstawowego pytania – jakie dokładnie funkcje powinny pełnić zimowe rękawice na rower? Głównym ich zadaniem jest oczywiście zapewnienie komfortu termicznego naszym dłoniom, czyli chronienie ich przed zimnem z jednej strony oraz ocieplanie z drugiej. Stosowane zimą rękawiczki rowerowe muszą „oddychać”. Nie mogą one doprowadzać do przegrzania, ale również muszą zapewniać odpowiedni poziom ciepła. Taki efekt można osiągnąć jedynie dzięki termoaktywnym właściwościom.

Przed dokonaniem zakupu rękawiczek rowerowych na zimę trzeba być świadomym, że nie ma jednego modelu, który sprawdzi się w każdym zakresie temperatur. Nieco inne modele sprawdzą się w warunkach powyżej 0 stopni Celsjusza, a inne, kiedy robi się mroźno. Osobną kwestią są rękawice, które mają za zadanie przede wszystkim chronić przed deszczem i wiatrem. Dokładne parametry poszczególnych modeli omówimy później. Teraz przejdźmy do podstawowych kryteriów wyboru rękawic zimowych.

Jakie rękawiczki rowerowe na zimę? Podstawowe kryteria wyboru

Wybór rękawiczek zimowych, które będą dobrze przystosowane do jazdy rowerem zimą, nie należy do rzeczy prostych. Wynika to z faktu, iż ciężko jest połączyć właściwości skutecznie chroniące dłonie przed mrozem z cienką warstwą, która pozwoli na pewne trzymanie kierownicy oraz zmianę biegów. Zarówno grubsze, jak i cieńsze modele mają swoje zalety i wady, ale żaden z nich nie jest w stanie w 100% odpowiedzieć na potrzeby zapalonych rowerzystów.

Owszem, można postawić na grubsze modele, podobne do tych narciarskich, ale trzeba być świadomym, że właściwie pozbawią nas one możliwości manipulowania biegami. Samo bezpieczne trzymanie kierownicy również pozostawia wiele do życzenia. Cieńsze wersje dadzą nam za to większe pole do popisu podczas manewrowania palcami oraz pewniejszy chwyt, ale prawdopodobnie nie zapewnią wystarczającego poziomu ciepła w skrajnie niskich temperaturach.

Czy to oznacza, że dzielni kolarze toczący wymagający bój z trasą w niskich temperaturach są skazani na dyskomfort? Absolutnie nie. W sklepach rowerowych można znaleźć szeroki wybór rękawiczek przeznaczonych do jazdy rowerem zimą. Przed dokonaniem zakupu trzeba jednak rozważyć trzy podstawowe parametry, które mają znaczenie w takich okolicznościach. Są to: krój, termika oraz materiał. Omówmy teraz szczegółowo każdy ze wspomnianych kryteriów.

Mężczyzna jadący na rowerze w kasku i rękawiczkach zimowych

Rękawice zimowe – jakie powinny mieć krój?

Biorąc pod uwagę to, co napisaliśmy wyżej, kryterium wyboru jest dosyć proste. Krój rękawic musi być zaprojektowany w taki sposób, aby móc swobodnie obsługiwać zmianę biegów, operować klamkami oraz obsługiwać inne akcesoria znajdujące się na kierownicy. Tutaj powstaje jednak pewien problem. Najcieplejszymi modelami rękawiczek są wersje „jednopalczaste”, jednak te wykluczają możliwość sprawnego manipulowania przerzutkami. Wielu producentów odzieży rowerowej postanowiło wyjść naprzeciw temu wyzwaniu i stworzyło wersje „trójpalczaste”, które pozwalają na obsługę manetek, pozostając jednocześnie ciepłym okryciem dłoni. W sklepach dostępne są także wersje z pięcioma palcami, ale nie gwarantują one dodatkowego ocieplenia.

Nie mniej ważna niż liczba palców w rękawiczce jest długość mankietów, od której również zależy komfort termiczny jazdy w chłodzie. Odkryty nadgarstek może zmarznąć sam w sobie, jednak sprawia on także, że zimne powietrze dostaje się do wnętrza rękawiczki. W takiej sytuacji dłoń zmarznie nam nawet w najbardziej ciepłej rękawicy. Rozwiązania tego problemu są dwa. Jednym jest wybranie modelu, w którym mankiety luźno zachodzą na kurtkę. Alternatywą mogą być rękawiczki wyposażone w mankiety ze ściągaczami, które można schować do wnętrza kurtki. Ten wybór jest już kwestią osobistych preferencji.

Rękawiczki zimowe na rękach rowerzysty

Rękawiczki zimowe na rower – co trzeba wiedzieć o termice?

Nie będzie dużym odkryciem stwierdzenie, że głównym zadaniem zimowych rękawic rowerowych jest zapewnienie naszym dłoniom ciepła. Trzeba jednak wiedzieć, że posiadane modele powinny być dopasowane do panującej temperatury. Dobrze, aby mieć w swojej szafie dwa rodzaje rękawic zimowych – jedne przeznaczone do jazdy w temperaturze od 15 stopni Celsjusza do 0, a drugie na naprawdę mroźne dni. Oba modele różnią się od siebie zastosowanymi rozwiązaniami, dlatego też tak istotne jest, aby posiadać dwie oddzielne pary.

Jaka technologia stoi za produkcją zimowych rękawiczek na rower? Funkcjonujące na rynku modele wypełniane są syntetycznymi ocieplinami, których zadaniem jest zapewnić odpowiedni poziom izolacji. Działają one na zasadzie „przytrzymywania” ciepłego powietrza, które wytworzyły nasze dłonie i izolowanie go przed przenikaniem na zewnątrz, jednocześnie dbając o brak wnikania mroźnego powietrza z zewnątrz. Znaną tkaniną o takich właściwościach jest Primaloft, którą można znaleźć w droższych modelach rękawiczek.

Z jakiego materiału powinny być wykonane zimowe rękawiczki rowerowe?

Nieco więcej słów warto poświęcić materiałowi, z którego powinny być wykonane jakościowe rękawiczki rowerowe na zimę. Wbrew pozorom nie jest to prosta sprawa, ponieważ ma na nią wpływ wiele czynników. Dużo zależy od warunków pogodowych, w których mamy zamiar jeździć. Podczas jazdy w deszczu powinniśmy postawić na modele z membraną z neoprenu znajdującą się na wierzchniej warstwie rękawiczki. Jeżeli jednak naszą główną potrzebą jest ochrona przed wiatrem, warto zwrócić uwagę oddychające tkaniny softshellowe. Godne uwagi są również materiały pokryte powłoką DWR.

Rozważając tworzywa, z których powinny być stworzone rękawiczki rowerowe dedykowane jeździe zimą, trzeba zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. Jest nim możliwość obsługi telefonu lub urządzenia GPS znajdującego się na specjalnym etui. Producenci odzieży kolarskiej zdają sobie sprawę, że dla wielu rowerzystów ma to znaczenie, w związku z czym oferuje rękawiczki z materiałem „przewodzącym” na kciuku lub palcu wskazującym, który umożliwia swobodne obsługiwanie telefonu w trakcie jazdy na rowerze.

Istnieje jeszcze kilka innych aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę, wybierając materiał rękawiczek. Jednym z nich jest rozłożenie paneli lub wkładek żelowych na wewnętrznej stronie. Przed zakupem konkretnego modelu warto go przymierzyć, aby sprawdzić czy panele nie uciskają newralgicznych nerwów dłoni i są wygodne. W zimę słońce zachodzi wcześniej, więc warto także postawić na model wyposażony w elementy odblaskowe. Dobrze, aby dodatkowo był on w jaskrawych kolorach, które będą widoczne dla innych użytkowników drogi.

Kobieta jadąca na rowerze w kurtce i rękawiczkach

Rękawice ocieplane na rower – jak wybrać rozmiar?

Wszystkie kryteria wyboru zimowych rękawiczek przeanalizowane? Konkretny model upatrzony? Czas przejść do wyboru rozmiaru. W jaki sposób to zrobić? Na początek warto zapoznać się z tabelą z rozmiarami konkretnych producentów, ponieważ każda firma może posiadać własną rozmiarówkę. Następnie można przejść do pomiarów dłoni.

W tym celu należy zmierzyć dłoń, koniecznie na płasko. Trzeba oprzeć ją o płaską powierzchnię, rozłożyć szeroko palce i za pomocą centymetra krawieckiego owinąć ją na samym środku. Jest to najszersze miejsce. Nie należy jednak uwzględniać kciuka. Uzyskany wynik należy porównać z rozmiarówką podchodzącą od producenta.

Jeżeli szukasz zimowych rękawiczek rowerowych, które spełnią Twoje wymagania niezależnie od warunków pogodowych, koniecznie sprawdź naszą ofertę na stronie Decathlon.pl. Znajdziesz tam różne rodzaje rękawiczek dostosowane do konkretnych okoliczności we wszystkich rozmiarach. Wybierz model dla siebie i udowodnij wszystkim, że mroźna zima to za mało, aby powstrzymać zapalonego rowerzystę!

Przeczytaj także:

mężczyźni stojący zimą na rowerach w strojach i okularach rowerowych

Rower zimą - jakie ubranie na rower zimą?

Jak się ubrać na rower zimą? Ciepło, wygodnie i odpowiednio do warunków. Jazda na rowerze w zimie może być przyjemna - tylko dobrze się przygotuj!

kobieta i mężczyzna jadący w kaskach na rowerach elektrycznych

Jak działa rower elektryczny wybrać?

Poznaj zasadę działania roweru elektrycznego ✨ Dowiedz się w jaki sposób uruchomić rower elektryczny i jak się nim poruszać ⭐ Sprawdź

osoba jadąca na rowerze w butach rowerowych

Jakie buty na rower wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Zastanawiasz się, jakie buty na rower wybrać? Sprawdź poradnik rowerowy i dobierz właściwe obuwie do rekreacyjnej jazdy na rowerze!

osoba jadąca na rowerze

Jak prawidłowo ustawić siodełko w rowerze?

Sprawdź, jak dostosować wysokosć siodełka w rowerze ⭐ Dowiedz się, pod jakim kątem je ustawić ✨ Poznaj prawidłową pozycję podczas jazdy