Rolki rekreacyjne (fitness)
Najczęściej spotykane są rolki rekreacyjne, czy też tak zwane rolki fitness. Niezależnie od tego, która z tych nazw zostanie użyta, odnosi się ona do dokładnie tego samego typu rolek. Są one nastawione na jak największy komfort jazdy i w większości to właśnie one są wybierane jako pierwsze rolki. Naturalnie dostosowane są do jazdy rekreacyjnej, więc posiadają dość miękkie kółka. Zapewniają one niezłą przyczepność, a także dobrą amortyzację i tłumienie drgań, dzięki czemu można dość długo jeździć bez dyskomfortu.
Rolki szybkościowe
Dla doświadczonych rolkarzy, którzy pragną osiągać wysokie prędkości, przeznaczone są z kolei tak zwane rolki szybkościowe. Ich elementy szczególne to przede wszystkim twarde i duże kółka, a także łożyska. W najlepszych modelach, by umożliwić szybką jazdę, znajdziemy często nawet te z najwyższej półki. Wszystko dlatego, że łożyska klasy ABEC9 zapewniają najmniejszy opór i pozwalają na rozwijanie bardzo wysokich prędkości.
Rolki hokejowe
Pierwotnie rolki powstały jako sprzęt treningowy dla hokeistów, by mogli trenować również poza lodowiskami. Dlatego właśnie istnieją też specjalne rolki hokejowe. Nie skupiają się tak bardzo na prędkości, jak szybkościowe. Dużo ważniejsza jest stabilność, zwrotność, czy też dobre dopasowanie do stopy i jej utrzymanie, by zredukować ryzyko urazu.
Rolki agresywne
Dla osób lubiących wykonywać triki na skateparkach stworzono z kolei tak zwane rolki agresywne. Są bardzo sztywne, dość małe, a do tego korzystają z małej wielkości kółek, które do tego są naprawdę twarde. W ten sposób można wykonywać różne skoki, czy też triki takie jak ślizgi na poręczach. Od tego właśnie pochodzi ich nazwa. Są to w końcu rolki do jazdy agresywnej.
Rolki figurowe
Ostatnie są rolki figurowe. Zostały stworzone z myślą o łyżwiarzach, którzy chcą trenować, przez co ich konstrukcja różni się od zwyczajnych. Największym znakiem szczególnym jest stoper, czyli hamulec, który montowany jest z przodu tak, by jak najbardziej zbliżyć rolki do łyżew figurowych.