Mężczyzna czyszczący przednie koło i szprychy rowerowe

Jakie są rodzaje szprych rowerowych?

Szprychy to jeden z najważniejszych elementów koła rowerowego. Ta niepozorna część również posiada różne rodzaje. Oto kilka słów na ich temat.

Jazda na rowerze jest możliwa dzięki współpracy wielu elementów. Pokonywanie wielokilometrowych tras w ogóle nie byłoby możliwe, gdyby nie szprychy rowerowe. Jest to nieoczywisty bohater, któremu poświęca się niewiele uwagi, a który ma kluczowe znaczenie dla prawidłowej pracy całego roweru. Co warto wiedzieć o szprychach rowerowych? Jakie są ich rodzaje? W jaki sposób są wykonywane? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu!

Szprychy rowerowe – czym są?

Szprychy to element, któremu niewiele czasu poświęca się w dyskusjach pomiędzy pasjonatami jazdy na jednośladzie, jednak są one jednym z najważniejszych elementów koła rowerowego. W sposób stabilny łączą one piastę z obręczą, co stanowi podstawę napędu roweru. Szprychy mają postać cienkich i lekkich prętów wykonanych z wytrzymałych tworzyw, które są odporne na odkształcenia.

Podobnie jak inne elementy roweru, również i szprychy są cały czas udoskonalane przez producentów rowerów. Dzieje się tak, ponieważ to w dużym stopniu od nich zależy prawidłowa praca jednośladów. Dzięki temu stają się one jeszcze bardziej wytrzymałe i funkcjonalne, co przekłada się na osiągi naszego sprzętu.

Rodzaje szprych rowerowych

Każdego roku powstają nowe innowacje, które udoskonalają nasze jednoślady. Jak już wspomnieliśmy, rozwój technologiczny nie ominął również takiego małego elementu jak szprychy rowerowe. W zależności od typu kolarstwa, które uprawiamy, można rozróżnić aż trzy rodzaje szprych. Sprawdźmy więc, czym charakteryzuje się każdy z nich.

- Szprychy zwykłe. Jest to klasyczny, najbardziej podstawowy typ szprych rowerowych. Możemy go odnaleźć w różnych rodzajach rowerów służących głównie do rekreacyjnej jazdy w zróżnicowanym terenie. Ich cechą charakterystyczną jest taka sama średnica na całej długości.

- Szprychy cieniowane. Ten rodzaj szprych odróżnią przede wszystkim kształt. Mają one mniejszą średnicę w środkowej części niż na końcówkach. Zabieg ten przekłada się na nieco mniejszą wagę. Ten typ szprych jest stosowany głównie przez osoby, które są zaangażowane w amatorskie uprawianie danej dziedziny kolarstwa i zależy im na „odchudzeniu” swojego sprzętu.

- Szprychy aerodynamiczne. Jak można się domyślić, ten rodzaj szprych jest najczęściej używany przez zawodowych kolarzy. Ich budowa charakteryzuje się spłaszczeniem w środkowej części pręta, co przekłada się na zmniejszenie oporów powietrza. Takie modele wykorzystywane są w kołach aerodynamicznych, które odznaczają się bardzo niską masą. Możemy je spotkać głównie w rowerach szosowych.

Mężczyzna z kołem rowerowym ze szprychami trzymający narzędzia rowerowe w rękach

Wytrzymałość szprych, czyli kilka słów o materiale wykonania

Pierwsze rowery były wyposażone w szprychy drewniane. Było to jednak rozwiązanie niezwykle niepraktyczne, ponieważ takie koła były po prostu za ciężkie. Z tego powodu zaczęto stosować szprychy stalowe, które pokrywano chromem, aby zabezpieczyć je przed korozją.

Modele stalowe są już właściwie niewykorzystywane. Spotkać je można jedynie w najtańszych rowerach. Obecnie najpopularniejszym tworzywem jest stal nierdzewna. Wśród praktyk niektórych firm można spotkać również wykorzystywanie stopów tytanu, aluminium oraz włókna węglowego.

W jaki sposób powstaje szprycha rowerowa? Jest ona wytwarzana z ciągnionego na zimno drutu. Na jednym jej końcu tworzone są nyple, czyli gwinty a na drugim powstaje zakrzywiony łebek. Co ciekawe, cały proces produkcji odbywa się na zimno. Nie ma potrzeby obróbki termicznej w celu zwiększenia wytrzymałości elementu. Niektóre rodzaje szprych wymagają jednak obróbki plastycznej.

Miejski rower na stojaku rowerowym

Rozmiary szprych rowerowych – jak dobrać ich grubość, długość i liczbę?

Dobór wymiarów szprych rowerowych do naszego jednośladu to zadanie, z którym możemy poradzić sobie samodzielnie. Trzeba jednak zwrócić tutaj uwagę na trzy podstawowe parametry: grubość, długość oraz liczbę. Oto co należy wiedzieć o każdym z nich.

Tak jak już wspomnieliśmy przy okazji opisywania rodzajów, możemy znaleźć szprychy o różnych grubościach. Zasada w tym przypadku jest bardzo prosta – im grubsza średnica, tym bardziej wytrzymała szprycha, co przekłada się na zwiększoną sztywność koła. Większa grubość wiąże się jednak ze wzrostem wagi i pogorszeniem właściwości aerodynamicznych. Sprawia to, że wąskie szprychy sprawdzą się lepiej w przypadku szosówek, a grubsze w rowerach górskich lub MTB, gdzie liczy się większa wytrzymałość konstrukcji.

Kolejnym znaczącym parametrem jest długość szprych. Nie ma innej możliwości, szprychy muszą być idealnie dopasowane do obręczy, piasty i nypli roweru. Jeżeli nie będą one pasować, bardzo szybko ulegną uszkodzeniu, a tym samym obniżeniu ulegnie wytrzymałość samego koła. W jaki sposób obliczyć długość szprych? Z pomocą przychodzą tutaj internetowe kalkulatory. Wystarczy podać takie dane jak m.in. średnica kołnierza piasty oraz obręczy i liczba otworów. Resztę pracy wykona za nas kalkulator.

Na koniec pozostaje dobór odpowiedniej liczby szprych. Jej obliczenie jest banalnie proste. Polega na policzeniu liczby otworów w obręczy. Potrzebnych elementów będzie dokładnie tyle, ile naliczymy otworów.

Szukasz szprych dobrze dopasowanych do swojego roweru? Sprawdź bogatą ofertę sklepów Decathlon! Znajdziesz w niej różne rodzaje szprych, a nasi konsultanci bardzo chętnie pomogą Ci w ich prawidłowym doborze. Sprawdź dostępne produkty na Decathlon.pl lub udaj się do jednego z naszych sklepów stacjonarnych!

Przeczytaj także:

koło rowerowe

Centrowanie koła w rowerze - na czym polega? Jak to zrobić?

Sprawdź, na czym polega centrowanie koła w rowerze ⭐ Dowiedz się, w jaki sposób możesz zrobić to samodzielnie ⭐ Przeczytaj nasz artykuł

Jaki rower damski wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jaki rower damski wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Zastanawiasz się, jaki rower kobiecy wybrać? ✨ Opisaliśmy wszystkie rodzaje rowerów damskich ⭐ Wybierz idealny jednoślad do jazdy

mężczyzna jadący na rowerze typu gravel w kasku i okularach rowerowych

Jaki rower gravel wybrać? Które parametry są ważne?

Rowery gravelowe cieszą się coraz większą popularnością. Są to jednoślady łączące jazdę szosową i szutrową. Jak wybrać rower gravel? Podpowiadamy!

mężczyzna skaczący na rowerze w kasku rowerowym

Czy kask na rower jest obowiązkowy?

Kaski na rower pomagają zminimalizować ryzyko odniesienia obrażeń. Jednak czy są one obowiązkowe? Dlaczego warto je zakładać? Dowiedz się!