Śmiejące się roczne dziecko na sankach w górach

Jakie najlepsze sanki dla rocznego dziecka? Z oparciem czy bez? 

Jakie sanki dla rocznego dziecka będą odpowiednie? Sprawdź, czy wybrać sanki drewniane, metalowe, z oparciem czy klasyczne. Poradnik.

Co roku, gdy spadnie pierwszy śnieg, sklepy przeżywają oblężenie – wszyscy rodzice i dziadkowie rzucają się do zakupu sanek. Jakie sanki dla rocznego dziecka wybrać? Na co warto zwrócić uwagę? Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się wszystkiego, czego potrzebujesz.

Od kiedy sanki dla niemowlaka?

Zanim posadzisz dziecko w sankach, musisz wiedzieć, kiedy możesz to zrobić. Od kiedy sanki dla niemowlaka będą dobrym wyborem? Na pewno dziecko powinno już stabilnie siedzieć, a najlepiej poruszać się również o własnych siłach. Roczne dzieci podejmują pierwsze próby chodzenia, co oznacza, że znacznie lepiej łapią równowagę i są w stanie na przykład złapać się rączek, aby się nie przewrócić, gdy sanki ruszą. Z tego powodu sanki dla dzieci poleca się u maluchów rocznych i starszych, przede wszystkim z uwagi na ich bezpieczeństwo.

Pierwsze drewniane sanki dla dzieci, które dopiero siedzą samodzielnie, przypominają raczej rozbudowany wózek z płozami. Są to modele wyposażone w śpiworek oraz pchacz, a także sznurek do ciągnięcia. Takie sanki z oparciem gwarantują dziecku wygodę, zapobiegają przed wypadnięciem, ale nadają się przede wszystkim do spokojnej jazdy po parkowych alejkach. Dla małych dzieci warto wybrać sanki wygodne, które przekonają je do takiej formy spędzania czasu i zapewnią rozrywkę – niekoniecznie takie, które umożliwiają od razu zjeżdżanie z górki.

Mama siedząca z dzieckiem na sankach w odzieży zimowej

Jakie sanki dla roczniaka?

Kupując sanki, możesz trafić na kilka różnych modeli, jeśli chodzi o rodzaj materiału. Są to:

sanki drewniane – często bukowe, zabezpieczone dodatkowo impregnatem przed wilgocią; lekkie, zwrotne i dostępne w największej liczbie wariacji, jeśli chodzi o wygląd,
sanki metalowe – ten rodzaj sanek jest cięższy i zwykle ma drewniane siedzisko,
sanki plastikowe – lekkie, ale dość podatne na uszkodzenia na przykład po uderzeniu w przeszkodę; dostępne również w wersji przypominającej skuter śnieżny, to znaczy z kierownicą i hamulcem,
ślizgacze na śnieg – lżejsze od pozostałych, dlatego zwykle wykorzystywane jako sanki zjazdowe. Są szybkie, ale mniej zwrotne i trudniejsze w opanowaniu, więc nadają się dla starszych dzieci.

Dodatkowo można dokupić do sanek rozmaite dodatki, takie jak:

pchacze – sanki z pchaczem to sanki z drewnianym pałąkiem zamontowanym z tyłu odpowiednie dla młodszych dzieci,
sznurki do ciągnięcia – często z rączką, która ułatwia trzymanie,
montowane oparcia – przydatne w sankach dziecięcych dla młodszych pociech, ale i tych w wieku przedszkolnym.

Najstabilniejsze, ale przy tym dające dobry poślizg są metalowe płozy. Sprawdzą się do jazdy po płaskim terenie, jak i szaleństw na górach na świeżym powietrzu. Są też trudne do uszkodzenia, co stanowi dodatkową zaletę.

Wygodne siedzisko i oparcie

Dla tak małego dziecka jazda na sankach powinna być przede wszystkim przyjemna. Nie ma tutaj mowy o samodzielnym szusowaniu z górek. Z tego powodu wybór sanek powinien uwzględniać kwestie wygody. Dla najmłodszych dzieci dobrze sprawdzają się modele sanek klasycznych z dodatkowym śpiworkiem. Bardziej zaawansowaną wersją są specjalne siedziska kubełkowe albo foteliki do sanek. Zabezpieczają przed zimnem, gwarantują miękkie podłoże do siedzenia i są zwyczajnie wygodne. Budka to dobry wybór, jeśli dziecko lubi ciepło – będzie chronić przed wiatrem.

Dziewczynka siedząca na sankach ciągnętych przez tatę

Sposób poruszania się w sankach

Do przejażdżki po płaskim terenie potrzebujesz modelu z pchaczem albo sznurkiem do ciągnięcia (lub obiema rzeczami jednocześnie). Takie sanki dla małych dzieci łatwo będzie przemieszczać, a jednocześnie umożliwiają one zabawy na śniegu, gdy postanowisz nieco zwiększyć tempo. Jednocześnie, jeśli będą to sanki dziecięce z oparciem, nie masz ryzyka, że dziecko wypadnie.

Materiał ma znaczenie

Zdecydowanie odpowiednim wyborem będą klasyczne drewniane sanki z oparciem. Pozwalają dziecku samodzielnie siedzieć, a przy okazji są wygodne. Plastikowe sanki mogą być zbyt chłodne, bo dziecko siedzi praktycznie na samej ziemi. Często też nie są to bezpieczne sanki, bo nie mają oparcia. Z kolei całe metalowe sanki trudno znaleźć i nie zapewniają one takiego komfortu jak siedzisko wykonane z drewna.

Zwróć uwagę na certyfikaty

Jeśli kierujesz się bezpieczeństwem dziecka, ważne będą dla Ciebie materiały i sposób wykonania. W przypadku sanek drewnianych z oparciem warto szukać certyfikatu FSE, co oznacza, że są wyprodukowane zgodnie z normami Unii Europejskiej dotyczącymi poszanowania natury. W przypadku elementów z plastiku szukaj oznaczeń HDPE lub LDPE. Sanki ze śpiworkiem powinny mieć też certyfikat Oeko-Tex. Jego mniej zaawansowaną, ale również akceptowalną wersją jest TUV GS, który jest niemieckim certyfikatem bezpieczeństwa, jeśli chodzi o jakość wykorzystanych materiałów tekstylnych.

Pamiętaj, że starsze dziecko będzie korzystać z sanek inaczej niż młodsze. Staraj się kupić sanki, które będą odpowiadać potrzebom malucha. Zadbaj o jakość płóz i zwróć uwagę na sposób wykonania, ponieważ dobre sanki nie są chybotliwe i nie budzą wątpliwości, jeśli chodzi o stabilność.

Przeczytaj także:

Gdzie na sanki z dzieckiem i nie tylko? Sprawdź!

Gdzie na sanki z dzieckiem i nie tylko? Sprawdź!

Gdzie na sanki z dzieckiem? Sprawdź, gdzie wybrać się na sanki zimową porą!

Dziewczynka siedząca na sankach

Jak ubrać dziecko na sanki? Sprawdzone porady

Aby maluch nie przeziębił się podczas zimowych spacerów na śniegu, należy zapewnić mu ciepły i komfortowy ubiór. Sprawdź, jak ubrać dziecko na sanki.

dzieci w odzieży zimowej siedzące na sankach na śniegu

Co zamiast sanek? Alternatywne rozwiązania dla dużych i małych

Co na śnieg zamiast sanek? Sanki drewniane można zastąpić plastikowym jabłuszkiem i innymi ciekawymi sprzętami, które zapewniają bezpieczeństwo.

Dziewczyna w kasku i goglach zjeżdżająca z ośnieżonej górki na sankach

Ferie zimowe z dziećmi – jak je spędzić, by były pełne atrakcji?

Ferie zimowe z dziećmi to idealny czas, by odpocząć i zwiedzić różne atrakcje. Jak sprawić, by nie było nudno? Oto pomysły na ferie z dzieckiem.

Dzieci spędzające z mamą ferie zimowe w polskich górach

Gdzie warto pojechać na ferie zimowe z dziećmi w Polsce?

Ferie to znakomity czas na wyjazd rodzin z dziećmi. Gdzie warto pojechać na ferie zimowe z dziećmi w Polsce? Oto nasze propozycje atrakcji!