Unselected
mężczyzna zakładający skarpety trekkingowe w góry siedząc na pniu porośniętym mchem obok plecaka turystycznego

Jakie skarpetki w góry wybrać?

Skarpetki w góry to niezbędny element wyposażenia. Powinny przede wszystkim odprowadzać wilgoć. Sprawdź, jak dobrać skarpety trekkingowe.

Unselected

Miłośnicy górskich wędrówek z pewnością zgodzą się z tym, że odpowiednie wyposażenie podczas wypraw trekkingowych jest niezwykle ważne. Co ciekawe, nie chodzi tu tylko o buty! Dobrej jakości skarpety to element, który może uchronić Cię przed pęcherzami i otarciami. Jak zatem wybrać odpowiednie skarpetki do wypraw w góry? Na co zwrócić uwagę?

Unselected

Czym powinny charakteryzować się skarpety do chodzenia po górach?

Dobra skarpeta to taka, która jest możliwie najlepiej dopasowana do Twoich górskich poczynań. Na samym początku odpowiedz sobie na pytanie, do jakiej aktywności skarpety szukasz. Inne będą nasze potrzeby, gdy wybieramy się w Bieszczady, a zupełnie inne, gdy zamierzamy wejść na Rysy. Warto zadać sobie pytania:

- Po jakim terenie będę się poruszał? Stosunkowo płaskim z ubitym szlakiem czy technicznie wymagającym i skalistym?

- Na jaką porę roku szukam skarpet? Lato, zimę, a może przejściowe pory roku?

- Jak długo ma trwać moja aktywność? Krótki, 2-godzinny spacer czy całodniowe wyprawy trekkingowe?

- Jak szybko poruszam się na szlaku? Spokojne, spacerowe tempo, a może bieg?

Te wszystkie czynniki będą z pewnością istotnymi kryteriami podczas wyboru idealnego modelu skarpet. Jakie jednak ogólne cechy powinny charakteryzować tę część górskiej garderoby? Skarpety górskie powinny przede wszystkim skutecznie odprowadzać wilgoć na zewnątrz, tym samym dbając o to, by stopa podczas wędrówki pozostała sucha. Istotne jest także, aby odpowiednio dopasować skarpety do butów trekkingowych, tak by te dwa elementy dobrze ze sobą “współpracowały”. Właściwie dobrany do Twoich potrzeb zestaw skarpetek i butów skutecznie zadba o amortyzację i izolację stóp. To niezwykle ważne, by czuć się komfortowo i bezpiecznie podczas zdobywania górskich szczytów.

mężczyzna podciągający skarpety w góry siedząc na kamieniu w butach trekkingowych
Unselected

Jakie skarpetki w góry – wełna merino, włókno syntetyczne czy bawełna?

Przed podjęciem ostatecznego wyboru co do konkretnego modelu skarpet, warto zapoznać się ze specyfiką materiałów, z których są wykonane. Najczęściej możemy spotkać trekkingowe skarpety wykonane z dwóch rodzajów dominujących włókien: naturalnych i syntetycznych. Naturalne to najczęściej wełna merino – materiał, który miłośnicy gór z pewnością dobrze znają!

Czym charakteryzują się skarpety z wełny? Na pewno tym, że są ciepłe i grube. Nie wszyscy jednak wiedzą, że wełna merynosów znakomicie odprowadza wilgoć, pozostawiając skórę suchą. Tę właściwość docenisz zwłaszcza na szlaku, gdy podczas długiej wędrówki po prostu się spocisz. Nic nie sprawia większego dyskomfortu, niż mokra skóra, która jest dodatkowo bardziej narażona na powstawanie odcisków i bolesnych otarć. Poza tym elementy garderoby z wełny merino mają świetne właściwości termoregulujące i amortyzujące.

Co z kolei z włóknami syntetycznymi? One również zostały stworzone w ten sposób, by skutecznie chronić nasze stopy i dbać o ich suchość. Niektórzy preferują także skarpetki wykonane z połączenia tych dwu rodzajów włókien. Dzięki temu, wełna w skarpetach, wzmocniona sztucznymi materiałami, jest trwalsza i odporniejsza na odkształcenia.

Co jednak z klasycznymi, bawełnianymi skarpetkami? One niestety nie sprawdzą się na szlaku. Bawełnę charakteryzuje to, że zatrzymuje ona wilgoć – gdy podczas marszu stopy spocą się, nie będzie szans, że bawełna go odprowadzi i utrzyma stopy w odpowiednich warunkach. Skarpety z bawełny warto więc zostawić na inne okazje.

Unselected

Skarpety trekkingowe w góry – jakie wybrać na lato a jakie na zimę?

Każda pora roku stawia przed nami nieco inne wyzwania, jeśli chodzi o warunki atmosferyczne. Chcąc w pełni korzystać z uroków gór i długich wędrówek malowniczymi szlakami, musimy się przystosować do panującej obecnie pogody. Jakie więc skarpetki będą odpowiednim wyborem latem, a na jakie lepiej postawić jest zimą?

W gorących, letnich miesiącach najważniejszą funkcją skarpet będzie skuteczne odprowadzanie potu na zewnątrz, amortyzacja kroków na przykład podczas górskich wędrówek na skalistych zboczach, a także zapewnienie odpowiedniego komfortu cieplnego i zapobieganie powstawaniu otarć. Wybierając skarpety w góry na lato warto postawić na skarpetki syntetyczne, nieco cieńsze, wyposażone w specjalną technologię zapewniającą oddychalność. Skarpety wełniane również się sprawdzą – postaw jednak na te o nieco niższej gramaturze. 

Jaki wybór będzie z kolei najlepszy w mroźne, zimowe dni? Tutaj również możemy postawić zarówno na naturalne rozwiązanie, jak i na modele syntetyczne. Zimą powinniśmy wybierać przede wszystkim ciepłe skarpety, które zabezpieczą nas przed mrozem. Mogą to być nieco grubsze i wysokie skarpety z wełny merino lub wykonane z wykorzystaniem specjalnych włókien, które zatrzymują i gromadzą ciepło.

mężczyzna w odzieży termoaktywnej  i skarpetach trekkingowych w góry bawiący się z dzieckiem  na kanapie
Unselected

Jak dobrać rozmiar skarpet trekkingowych?

Poza materiałem wykonania i specyfiką, dopasowaną do warunków atmosferycznych, warto pamiętać także o doborze prawidłowego rozmiaru skarpetek górskich. Jak to zrobić? Najprostszą metodą będzie kierowanie się specjalną tabelą rozmiarową danego producenta. Warto jednak mieć na uwadze, że rozmiar stopy nie zawsze równa się rozmiarowi buta.

By dobrze dopasować skarpetę do stopy, powinniśmy najpierw dokładnie zmierzyć jej długość – od pięty po najdłuższy palec. Wówczas, wybierając skarpety, będziemy mogli perfekcyjnie dobrać je do naszego rozmiaru. Gdy kupimy skarpetki za krótkie, będą zsuwały się lub wywierały nacisk na stopę. Zbyt długie z kolei mogą się zwijać, uwierać i sprzyjać tym samym powstawaniu odcisków. 

Przygotowując się na wyjazd w góry, skupiamy swoją uwagę głównie na butach. Często zapominamy o pierwszej warstwie chroniącej nasze stopy – to właśnie skarpetki mają bezpośredni kontakt ze skórą. Jeśli dobrze dobierzesz skarpety turystyczne do swojej aktywności, jeszcze milej spędzisz czas na łonie natury. Często, aby pozbyć się dolegliwości takich jak odciski lub nadmierna potliwość stopy, wystarczy dobrać odpowiednie skarpety.

Unselected

Przeczytaj także:

mężczyzna i kobieta w butach trekkingowych z kijkami w rękach chodzą po górach

Jakie buty w góry wybrać? Najlepsze buty trekkingowe do chodzenia

Odpowiednio dobrane buty w góry ułatwią Ci poruszanie się po trudnym terenie, zapewnią komfort termiczny stopom i zwiększą Twoje bezpieczeństwo.

mężczyzna w butach trekkingowych z kijkami trekkingowymi w górach

Buty trekkingowe - co to znaczy, że buty są trekkingowe

Obuwie trekkingowe to specjalne buty do wędrówek po trudnym terenie. Sprawdź, czym się cechują i jak dobrać buty trekkingowe górskie do długości stopy

osoba zapinająca stuptuty na buty trekkingowe

Jakie stuptuty wybrać? Czym są stuptuty trekkingowe?

Kiedy poruszasz się po trudnym terenie, korzystaj z rozwiązań, które zapewnią Ci ochronę na buty i spodnie. Sprawdź, czym są stuptuty i jak je wybrać.

mężczyzna wędrujący w spodniach trekkingowych z kijami trekkingowymi w rękach

Jakie spodnie w góry? Wybieramy spodnie trekkingowe

Odpowiednio dobrana odzież to klucz do udanych wędrówek trekkingowych. Na jakie spodnie w góry się zdecydować? Sprawdź nasz poradnik!