Jakie skoki wyróżniamy w łyżwiarstwie figurowym?
Jazda na łyżwach figurowych dostarcza niesamowitych wrażeń – kiedy już ją opanujemy, jest płynna, estetyczna i miła dla oka. Jeśli dodatkowo wzbogacimy ją o różnego rodzaju figury oraz skoki, to będziemy mieć do czynienia ze sportowo-tanecznym widowiskiem. Każda figura, każdy ruch i każdy skok w łyżwiarstwie figurowym mają swoją nazwę. Znacznie ułatwia to komentowanie komentatorom podczas zawodów. Jakie nazwy w odniesieniu do skoków możemy usłyszeć, siedząc na widowni?
Salchow – w tym skoku ląduje się jadąc tyłem na zewnętrznej krawędzi prawej łyżwy.
Rittberger – w tym przypadku wyskakuje się do tyłu, z zewnętrznej krawędzi prawej nogi.
Flip – skok podobny do luzta, ale polega na tym, że łyżwiarz ustawia się na wewnętrznej krawędzi lewej łyżwy i prawą wbija się ząbkami w lód.
Lutz – aby go wykonać, łyżwiarz musi być ustawiony tyłem, na zewnętrznej krawędzi lewej nogi. Potem musi wbić ząbki łyżwy (prawej) w lód i wyskoczyć.
Axel – to najwyżej punktowany przez sędziów skok. Występuje wtedy, gdy zawodnik skacze do przodu. Początkowo znajduje się na zewnętrznej krawędzi lewej łyżwy. Potem prawą nogą zamachuje się do skoku, po czym musi wylądować tyłem! Od tego, ile razy pod rząd to zrobi, zależy określenie komentatorów (“podwójny axel”, “poczwórny axel”).
Każdy skok wymaga maksymalnego wysiłku i skupienia. Aby prawidłowo wykonywać powyższe figury, potrzeba wielu godzin wręcz morderczych treningów. Efekt jest jednak wart tego poświęcenia!