kobieta i mężczyzna w kapokach niosący kajak na plaży

Jakie spodnie na kajaki ubrać?

Jeśli pierwszy raz wybierasz się na spływ kajakowy, sprawdź nasz poradnik, jak się ubrać na kajaki i jaki ekwipunek ze sobą zabrać

Spływ kajakiem to coraz częściej i chętniej realizowany pomysł na ciekawą przygodę. Nawet krótki, jednodniowy spływ kajakowy oznacza, że spędzisz wiele godzin na wodzie w otoczeniu dzikiej przyrody, wiele ekscytujących wrażeń i wspaniałe widoki jako tło na dynamicznych zdjęciach. Wiadomo jednak, że aby wszystko przebiegało bezpiecznie, należy się wcześniej solidnie przygotować. Odpowiednio dobrane spodnie nie tylko zapewniają odpowiedni poziom komfortu, ale często mogą decydować o bezpieczeństwie całej wyprawy. Jeśli nie wiesz, jak się odpowiednio przygotować do swojego pierwszego spływu kajakowego i na co zwrócić uwagę wybierając z szafy spodnie na wyjazd, koniecznie sprawdź nasz poradnik. Zawarte w nim wskazówki mogą być bardzo pomocne. 

Pamiętaj, aby ubrać się na kajaki zgodnie z temperaturą wody, a nie powietrza

Na chłodne, zimne lub wręcz mroźne dni oznacza to grubą kurtkę, rękawice kajakowe i parę ciepłych spodni chroniących nogi. Dobre spodnie kajakowe powinny być wykonane z tkanin syntetycznych z wygodnym krojem. Dzięki temu uzyskasz ochronę dolnej części ciała przed zimnem, wodą i promieniowaniem słonecznym. Warto pamiętać, że spodnie do turystyki górskiej sprawdzą się podczas kajakowej wyprawy zdecydowanie lepiej niż jeansy lub bawełniany dres.

mężczyzna płynący w kajaku trzymający wiosło

Jakie spodenki zabrać na spływ kajakowy

Zanim przejdziemy do porad dotyczących spodni kajakowych, przyjrzyjmy się różnym rodzajom krótkich spodenek do sportów wodnych, które możesz już mieć w szafie, a które można zabrać na kajak. Nie rozpędzaj się jednak i razem z nimi nie zabieraj sandałów ani klapek (znacznie lepiej sprawdzą się nieprzemakalne buty sportowe). 

Spodenki do wiosłowania – są dość elastyczne, bardzo podobne do szortów do biegania. Sięgają do kolana i dzięki temu uzyskujesz w nich pełną wszechstronność i swobodę ruchu nogami podczas szybkiego wiosłowania.

Spodenki na deskę – to klasyczny strój do surfingu, z którego korzysta prawie każdy, ponieważ są luźne, elastyczne, dobrze odprowadzają wilgoć i szybko schną. Zwykle sięgają do kolan lub nieco poniżej. Są bardzo lekkie i nadają się do każdego sportu wodnego.

Spodenki neoprenowe – spodenki piankowe, których zadaniem jest ochrona przed obcieraniem i izolacja w zimnej wodzie. Nie utrzymują ciepła tak skutecznie, jak pełnowymiarowe spodnie piankowe, ale będzie Ci w nich cieplej, niż w spodenkach opisanych wcześniej.

Spodenki z podszewką z polaru lub neoprenu – Takie szorty są nieco grubsze dzięki zastosowaniu nylonu (lub innego wodoodpornego materiału) na zewnątrz i wewnętrznej podszewki z neoprenu lub polaru, aby zapewnić ciepło. Zatrzymują powietrze wewnątrz, aby ocieplić górne części nóg.

Spodnie, które warto zabrać na kajak

Legginsy – to dobry wybór na ciepłe dni na wodzie. Zapewniają wystarczającą osłonę, aby twoje nogi nie odczuwały chłodu, i są zazwyczaj wykonane z odprowadzających wilgoć i szybkoschnących tkanin syntetycznych.

Spodnie ortalionowe – są odpowiednikiem wiatrówki lub płaszcza przeciwdeszczowego w dolnej części ciała. Są przeznaczone do naciągania na szorty, bokserki, legginsy lub cienkie spodnie i służą jako zewnętrzna wodoodporna warstwa chroniąca przed zachlapaniem. Nie są bardzo ciepłe, dlatego najlepiej nadają się do noszenia jako warstwa wierzchnia.

Spodnie wędkarskie lub spodnie trekkingowe – przeznaczone do ochrony przed rozpryskami wody. Zazwyczaj są wykonane z wodoszczelnego materiału, a niektóre mają wewnętrzną podszewkę z polaru, aby zmaksymalizować izolację w chłodne dni. Mają wiele kieszeni i specjalne zaczepy na sprzęt wędkarski.

Wodery – często stosowane przez wędkarzy łowiących na muchę. Mogą się przydać podczas pływania kajakiem w deszczowych warunkach. Można je założyć na ubranie i wyeliminować potrzebę noszenia obuwia. Zwykle mają wewnętrzną warstwę izolacyjną, dzięki czemu chronią przed chłodem.

Jakiej długości spodnie ubrać na kajaki

W gorące dni, gdy chcesz się wygrzewać na kajaku, krótkie spodenki są najlepsze. Jeśli jednak planujesz łowić ryby, co może wiązać się z potrzebą wyjścia z kajaka na brzeg, nie zapomnij zabrać dłuższych spodni (i koszuli z długim rękawem). Nie tylko ochronią Twoje nogi przed gęstą trawą i trzciną, ale będą miały obszerne kieszenie na potrzebny Ci sprzęt.

Wybierając się na kajaki w chłodne dni, warto wziąć spodnie termoaktywne, które ochronią Twoje nogi przed wychłodzeniem. Długie siedzenie w kajaku z wyciągniętymi nogami (nawet bez kontaktu z wodą) źle wpływa na Twoje krążenie, więc ryzyko przeziębienia jest znacznie większe. Dlatego musisz zabrać ciepłe spodnie z dodatkowymi warstwami ocieplenia lub legginsy zakładane pod spodnie przeciwdeszczowe, aby chroniły Cię przed zimnem.

Jeśli istnieje ryzyko wywrotki i wylądowania w rzece, powinieneś być przygotowany na chłód. Oznacza to, że warto wziąć pod uwagę noszenie spodni piankowych, które zapewnią ciepło nawet po zmoczeniu.

kobieta i mężczyzna wraz z dzieckiem niosą kajak nad wodą

Jaka jest najlepsza tkanina na strój na kajaki

Najczęściej ubrania na kajaki są wykonane z jednego z następujących materiałów syntetycznych:

Elastan, poliester i lycra — są to lekkie tkaniny syntetyczne, bardzo elastyczne i pozwalające na dużą mobilność. Uszyte z nich ubrania dobrze odprowadzają wilgoć i szybko wysychają. Są bardzo skuteczne w utrzymywaniu suchości i ciepła nawet w mokrych warunkach, dlatego są powszechnie używane do produkcji odzieży sportowej, spodenek na deskę i sprzętu do kajakarstwa. Poliester, Lycra i Spandex są zwykle mniej wytrzymałe niż nylon, ale są lekkie i elastyczne.

Nylon, PUL, TPU, Tkaniny powlekane PCV – to tkaniny syntetyczne zaprojektowane ze specjalną wodoodpornością. PUL, czyli laminat poliuretanowy, to poliester z cienką wodoodporną powłoką z tworzywa sztucznego. TPU, czyli termoplastyczny poliuretan, jest twardszy, bardziej miękki i bardziej elastyczny niż PUL. Niektóre tkaniny syntetyczne są powlekane PVC lub polichlorkiem winylu, aby były w pełni wodoodporne.

Polar – to materiał syntetyczny o właściwościach izolacyjnych dorównujących naturalnej wełnie. Jest zwykle używany jako wewnętrzna wyściółka pod warstwą wodoodporną, ponieważ podobnie jak wełna ma tendencję do nasiąkania wodą i obciążenia, gdy jest mokry.

Neopren – to syntetyczna forma gumy, w pełni wodoodporna i bardziej wytrzymała niż inne tkaniny syntetyczne. Zwykle jest używany w piankach, chociaż można znaleźć szorty lub spodnie do wiosłowania, które wykorzystują wewnętrzną podszewkę z neoprenu, aby zwiększyć izolację.

Czy spodnie na spływ muszą być wodoodporne?

Nie wszystkie spodnie używane przez kajakarzy są wodoodporne. Bardzo często używają oni sportowych spodni, które szybko wysychają i odprowadzają wilgoć z ciała. Jeśli jednak chcesz chronić się przed wodą, możesz wybrać spodnie wędkarskie lub specjalistyczne spodnie kajakarskie z własną izolacją. Na spływ jednodniowy zimą możesz też zabrać spodnie przeciwdeszczowe i pod spód założyć ciepłą warstwę termoaktywną.

Jeśli spodziewasz się, że znajdziesz się w zimnej wodzie, dobrym rozwiązaniem mogą być spodnie piankowe, które najlepiej chronią Cię przed wychłodzeniem w takiej sytuacji.

Izolacja i komfort termiczny

W warunkach zimowych musisz ubrać się na spływ kajakowy tak, by zadbać o ogrzanie dolnej części ciała! W Twoim ekwipunku (oprócz solidnej kurtki przeciwdeszczowej) powinny znaleźć się spodnie z dobrą warstwą izolującą – poliestrowy polar, neopren, a nawet syntetyczne wypełnienie puchowe.

Możesz też podwoić liczbę warstw i założyć parę ciepłych legginsów pod spodnie przeciwdeszczowe lub spodnie od suchego skafandra. Spodnie do skafandra bardzo skutecznie izolują, nawet gdy są wypełnione wodą. Oczywiście, w suchych warunkach gruby neopren zapewnia bardzo dobrą ochronę przed zimnem.

Zadbaj o to, by było Ci wygodnie

Komfort to absolutna konieczność przy planowaniu całodniowej lub kilkudniowej wyprawy wiosłowej! Potrzebujesz wygodnej pary spodni, które zapewniają dobrą swobodę ruchów, jaka potrzebna Ci jest przy wykonywaniu wszystkich czynności związanymi ze spływem, zakładaniem biwaku, przenoszeniem kajaka itp.

Porozmawiaj z każdym wędkarzem lub myśliwym, a powie ci, że kieszenie są absolutną koniecznością. Musisz mieć ze sobą dużo sprzętu, aby na środku rzeki nie zorientować się nagle, że o czymś zapomniałeś. Większość spodni przeciwdeszczowych, spodni wędkarskich i innych przeznaczonych do sportów wodnych ma wiele kieszeni (w tym kilka zapinanych na zamek). Sprawa jest prosta – im więcej kieszeni w spodniach do wiosłowania, tym lepiej!

mężczyźni płynący w kajaku ubrani w kapoki

O czym zawsze warto pamiętać

Odpowiedni ubiór jest bardzo ważnym elementem ekwipunku, jednak jest kilka rzeczy, które zawsze warto zabrać na spływ kajakowy. Pamiętaj, by zawsze mieć na sobie sprzęt ochronny (kapok. kamizelka ratunkowa, kamizelka asekuracyjna dla psa). Przyda się też wodoodporne etui, do którego powinieneś zapakować apteczkę, portfel i inne rzeczy osobiste, które nie mogą zamoknąć. Warto mieć (nawet jeśli nie świeci słońce) krem przeciwsłoneczny z mocnym filtrem, środek chroniący przed komarami i czapkę z daszkiem lub kapelusz.

Przeczytaj także

ludzie pływający na kajakach

Szlaki kajakowe na Podkarpaciu - TOP 5 najlepszych szlaków

Marzą Ci się zjawiskowe spływy kajakowe? Podkarpacie ma do zaoferowania wiele ciekawych propozycji. Sprawdź zestawienie na Decablogu!

Grupa osób pływająca kajakami dmuchanymi po rzece

Jaki kajak dmuchany czy sztywny wybrać? Rodzaje kajaków

Nie wiesz, jaki kajak wybrać? Jaki będzie odpowiedni dla początkujących? Kajak pneumatyczny czy sztywny? Oto porady, jaki kajak kupić.

mężczyzna w butach na kajak i kobieta wciągający kajak z dzieckiem w kapoku do wody

Jakie buty na kajaki zabrać, jeśli wybierasz się na spływ?

Jeśli wybierasz się na spływ kajakowy, sprawdź jakie buty na kajaki najlepiej zabrać ze sobą, by dobrze wspominać czas na rzece

kobieta z dzieckiem i mężczyznami płyną w kajakach ubrani w  kapoki kajakowe

Sposoby na transport kajaka – jak przewieźć kajak?

Transport kajaka na dachu samochodu to sposób na przewożenie kajaka. Sprawdź, jak możesz przetransportować własny kajak