Unselected
mężczyzna wsypujący suplementy do shakera

Zastanawiasz się, jakie suplementy warto brać? Sprawdź, jakie suplementy diety warto stosować na co dzień

Zastanawiasz się, jakie suplementy diety warto stosować? Sprawdź, jaką suplementację warto brać, jakie preparaty należy przyjmować regularnie–poradnik

Unselected

Odpowiednio zbilansowana dieta i aktywny tryb życia to podstawa prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Nie zawsze jednak można dostarczyć mu wszystkiego, czego potrzebuje. I tutaj na przeciw wychodzi nam suplementacja. Uzupełnianie niedoborów witamin i minerałów poprzez przyjmowanie odpowiednich suplementów diety pozwala na utrzymanie prawidłowego stanu zdrowia i lepszego samopoczucia. Jeśli zastanawiasz się nad suplementowaniem witamin czy minerałów w swojej diecie, ale nie wiesz, jakie suplementy warto brać, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.

Unselected

Podstawowe informacje – na czym polega suplementacja i czym się różni od leczenia?

Suplementy często mylone są z lekami. Nie stosuje się ich jednak w leczeniu, a w uzupełnianiu niedoborów witamin oraz minerałów, które powstają na skutek niewłaściwej diety. Wiele osób nie dostarcza bowiem swoim organizmom odpowiedniej ilości wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych. I tutaj na przeciw wychodzą nam suplementy, czyli środki spożywcze, które zwierają brakujące składniki odżywcze. Najczęściej w ich skład wchodzą minerały i witaminy takie jak między innymi: witaminy z grupy B (B1,B2, B6, B12), witaminy A, D, E, K i C, niacyna, kwas foliowy, kwas pantotenowy, biotyna, żelazo, magnez, wapń, cynk, jod, miedź, potas, selen, sód, mangan, krzem, bor, fosfor czy chrom. 

Ponadto, suplementy zawierają także probiotyki i prebiotyki, aminokwasy, błonnik, luteinę, kwasy tłuszczowe oraz wyciągi ziół. Prawnie suplementy nie są zaliczane do leków, a jak wspomnieliśmy wyżej, do środków spożywczych. Podlegają więc zupełnie innym regulacjom i przepisom prawa, ponieważ stanowią one żywność, nie zaś lekarstwa. Za wprowadzanie ich do obrotu odpowiada więc Główny Inspektor Sanitarny, a nie jak w przypadku leków Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Suplementy stanowią bowiem jedynie uzupełnienie niedoborów składników w organizmie i mogą wspierać leczenie, ale w większości przypadków nie mogą go zastąpić.

Unselected

Tabletki, kapsułki i nie tylko – po jakie formy suplementów diety warto sięgnąć?

Choć najbardziej popularne są tabletki i kapsułki, suplementy występują jednak także w innych formach. Można spożywać je w drażetkach do ssania, gumach do żucia i postaci płynnej (proszek do rozpuszczenia w wodzie lub gotowy syrop suplementujący). Różnorodność postaci, w których występują suplementy, pozwala na dopasowanie ich do swoich osobistych preferencji.

Unselected
mężczyzna w szatni na siłowni stosujący kreatyne

Wspomaganie organizmu – kiedy warto stosować suplementy?

Ruch oraz dobrze zbilansowana dieta to podstawa do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Czy w takim razie powinno się spożywać suplementy uzupełniające? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ jest to kwestia niezwykle indywidualna. O ile suplementacja może pomóc w przypadku niedoborów witamin lub minerałów, o tyle może ona również zaszkodzić, w przypadku ich nadmiaru. Tak, zdrowe składniki odżywcze również można przedawkować.

Unselected

Suplementów nie należy więc przyjmować, o ile nie występuje taka konieczność. Tylko skąd wiedzieć, czy nasz organizm z boryka się z niedoborami jakiegoś składnika? W reklamach telewizyjnych często usłyszeć można, że warto stosować suplementy diety w przypadku zmęczenia, wypadania włosów, występowania bolesnych skurczy lub problemów ze snem. Marketingowcy sugerują nam bowiem, że nasze dolegliwości są wynikiem niedoborów konkretnych witamin i minerałów, na co "lekarstwem" jest zażycie danego preparatu. I czasami mają oni rację, jednak zażywanie suplementacji bez wcześniejszego upewnienia się, że jest ona konieczna, może stanowić dla naszego organizmu pułapkę. Oczywiście, na końcu reklamy usłyszeć można informację mówiącą o tym, że jest to środek spożywczy, który służy do uzupełnienia normalnej diety i nie ma on właściwości leczniczych, jednak nie widnieje tam zalecenie konsultacji z lekarzem, które usłyszeć można w reklamach leków. Z tego powodu ludzie bardzo często, nieświadomie nadużywają preparatów suplementujących dietę, zakładając, że ich problemy są wynikiem wspomnianych w reklamach niedoborów. Dlatego zanim zdecydujesz się na przyjmowanie jakichkolwiek, nawet naturalnych suplementów diety, skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym.

Unselected

Propozycje – jakie suplementy diety warto stosować na co dzień?

Jak wspomnieliśmy w poprzedniej części poradnika, suplementacja jest korzystna tylko i wyłącznie wtedy, gdy w ludzkim organizmie występują konkretne niedobory. Poszczególne składniki preparatu należy więc dobierać pod kątem ich uzupełnienia. Najczęściej przyjmuje się preparaty z:

- magnezem,
- witaminą D3,
- witaminą C,
- witaminą K2,
- witaminami z grupy B,
- witaminą E,
- cynkiem,
- kolagenem,
- żelazem,
- potasem,
- L-karnityną,
- kreatyną,
- aminokwasami rozgałęzionymi BCAA,
- białkiem serwatkowym,
- glukozaminą,
- nienasyconymi kwasami tłuszczowymi omega-3.

Unselected

Przeznaczenie – kto powinien przyjmować suplementy diety?

Grupą, która w dużej mierze powinna suplementować niektóre mikroelementy, są sportowcy. Ich organizmy narażone są bowiem na utratę wielu minerałów i witamin w wyniku intensywnego wysiłku fizycznego. Poza miłośnikami sportu, w celu zachowania zdrowia, nad suplementacją powinny zastanowić się również osoby, które w prowadzą siedzący tryb życia i nie uprawiają żadnej aktywności fizycznej. Ponadto, warto pomyśleć o dostarczaniu sobie kilku najważniejszych składników w przypadku, gdy nie jest się w stanie z jakiegoś powodu zadbać o odpowiednią dietę.

Osoby, które nie jedzą produktów pochodzenia zwierzęcego, borykać się mogą z niedoborem witaminy B12. Kobiety w ciąży wymagać mogą suplementacji kwasu foliowego. Seniorzy powinni zadbać o uzupełnianie lecytyny, luteiny i witamin z grupy B. Oczywiście, w pierwszej kolejności należy zadbać o zdrową dietę, ponieważ aby to zrobić, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, jednak jeśli nie jest to możliwe, warto zastosować suplementy. Odpowiednio dobrane mogą stać się odpowiedzią na potrzeby Twojego organizmu.

Unselected
mężczyzna pije shake'a przed siłownią

Skuteczność – jakie suplementy wybrać?

Regularne uzupełnianie niedoborów minerałów i witamin może poprawić nie tylko samopoczucie człowieka, ale i jego stan zdrowia. Nie wszystkie preparaty działają jednak równie skutecznie. Niektóre wchłaniają się gorzej, inne lepiej. Niektóre mogą wywołać niepożądane skutki uboczne, inne nie powinny tego robić. Aby zadbać o swoje bezpieczeństwo, warto przyjrzeć się bliżej suplementom, zanim zacznie się je stosować. Warto więc zwrócić uwagę na to czy:
- na opakowaniu danego preparatu widnieje pełen skład suplementu,
- producent przedstawia jakiekolwiek wyniki badań, informujące o skuteczności swojego produktu,
- w danym preparacie znajdują się wszystkie niezbędne składniki aktywne i uzupełniające, na których nam zależy.

Unselected

Definicje – co oznaczają terminy na etykietach suplementów diety

Na opakowaniach suplementów znaleźć można informacje, dotyczące ich składów. Nie każdy jednak wie, jak należy je czytać. Terminy, które tam widnieją nie są dla wszystkich równie jasne, dlatego postanowiliśmy opisać po krótce ich znacznie:

- składnik aktywny – substancja o określonym działaniu (na przykład wspierająca odporność organizmu lub prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego),

- składnik odżywczy – substancja, którą dostarcza się do organizmu wraz z pożywieniem (mogą być to przykładowo: białka, węglowodany, tłuszcze, minerały, witaminy),

- alergen – antygen zewnątrzpochodny, który może wywoływać reakcję alergiczną,

- RWS – referencyjna wartość spożycia (szacowana ilości składników, które dostarcza się swojemu organizmowi w ciągu jednej doby po spożyciu porcji zażytego produktu),

- substancja pomocnicza – substancja, której zadaniem jest związanie poszczególnych składników w całość,

- substancja dodatkowa – substancja, którą dodaje się do żywności ze względów technologicznych.

Unselected

Podsumowanie – jak bezpiecznie brać suplementy?

Suplementy są ważnym elementem nieodpowiednio zbilansowanej diety. Ich przyjmowanie powinno być jednak uzależnione od faktycznych potrzeb danego organizmu. Przyjmowanie preparatów suplementujących dietę bez potrzeby, może mieć wiele negatywnych skutków. Zanim więc podejmiesz decyzję o ich przyjmowaniu, skonsultuj się z lekarzem.

Unselected

Przeczytaj także

różne suplementy diety w opakowaniach

Jak przyjmować suplementy diety? – prawidłowe stosowanie

Prawidłowa suplementacja – jak przyjmować suplementy diety, jak łączyć je ze sobą poprawnie, kiedy można je brać, czy można zażywać je do posiłku?

mężczyzna przygotowujący napój proteinowy siedząc na ławeczce do ćwiczeń

Jaka suplementacja przy treningu crossfit?

Sprawdź, jaką należy stosować suplementację trenując crossfit. Dowiedz się jakie makroskładniki są niezbędne przy uprawianiu tego typu aktywności.

kobieta trzymająca kubek termiczny na biwaku

Alkohol a treningi– jak picie alkoholu wpływa na efektywność treningu

Alkohol to jedna z najpopularniejszych używek w naszym kraju. Jak jednak spożywanie alkoholu wpływa na efektywność treningów?

mężczyzna rozpuszczający suplement w wodzie

Suplementacja w sporcie – odżywki i suplementy w sporcie wg. AIS

Czy osoby uprawiające sport powinny stosować suplementację? Czy przy zbilansowanej diecie organizm potrzebuje suplementów diety? Sprawdź!