kobieta czyszcząca konia szczotką w stajni

Jakie szczotki dla konia kupić do czyszczenia i pielęgnacji? 

Jakie szczotki dla konia? Sprawdź, jaki zestaw szczotek powinien znaleźć się w Twojej skrzynce akcesoriów do pielęgnacji i czyszczenia konia.

 Pielęgnacja i czyszczenie konia to nie tylko niezbędny zabieg prozdrowotny dla zwierzęcia. To także idealny moment na spędzenie z nim większej ilości czasu oraz okazja do nawiązania głębszej więzi i sposób na budowanie zaufania. Szczotkowanie konia należy wykonywać dość często, najlepiej przed każdą jazdą. Zacznij od dokładnego wyczyszczenia i sprawdź, czy nie ma żadnych widocznych zmian skórnych. Poświęć na to około pół godziny. Jeśli nie jesteś pewien, jak właściwie się za to zabrać, podpowiemy, jakie szczotki dla konia powinny się znaleźć w twojej skrzynce ze sprzętem do pielęgnacji.

dziewczynka czyszcząca konia szczotką w stajni

Jakie szczotki dla konia do czyszczenia? Czym wyczyścić włosie?

Podczas czyszczenia sierści konia pamiętaj, aby zaczynać od lewej strony, od szyi do zadu, ciągle wykonując okrężne ruchy. Kolejną ważną zasadą jest używanie swojego zestawu szczotek wyłącznie do własnych koni. W ten sposób zmniejszysz ryzyko przenoszenia chorób skórnych pomiędzy zwierzętami. 

Poniżej znajdziesz cenne porady w kwestii tego, jakie szczotki dla konia kupić i do czego je używać. Wszystkie te produkty bez problemu dostaniesz praktycznie w każdym sklepie jeździeckim. Oto niezbędne szczotki do czyszczenia konia z dużych i twardych zabrudzeń wierzchnich oraz rozczesywania włosia:

naturalna twarda szczotka ryżowa – ma długie, twarde włosie, które idealnie nadaje się do oczyszczania konia z warstwy kurzu, piasku i innych zabrudzeń. Jest to pierwszy, wstępny etap rutynowej pielęgnacji. Tę szczotkę można także używać do rozczesywania kołtunów w grzywie i ogonie, ponieważ nie powinna wyrywać włosów. Polecanym produktem tego typu jest twarda szczotka dla konia firmy Fouganza;

metalowe zgrzebło (np. stalowe marki Kerbl) oraz zgrzebło plastikowe lub gumowe (np. duże, giętkie zgrzebło od Fouganza) – pierwsze z nich stosuje się do dużych, umięśnionych partii ciała, takich jak brzuch i boki. Świetnie nadaje się do rozczesywania sklejonej sierści oraz poprawy krążenia. Miękkie zgrzebło gumowe lub plastikowe nadaje się do bardziej wrażliwych partii ciała i okolic kości, takich jak kłąb czy kręgosłup. Dobrze sprawdzi się też do wyczesywania liniejącej sierści. Zgrzebeł nie wolno stosować do ogona i grzywy, ponieważ wyrywają włosy;

kopystka ze szczotką – kopyta konia brudzą się zarówno na spacerach, padoku, ujeżdżalni, jak i w boksie. Regularne i dokładne ich oczyszczanie zabezpieczy twojego wierzchowca przed gniciem strzałki. Użyj metalowej części kopystki do wyciągnięcia grud błota i kamieni, a następnie szczotki do dokładnego wyczyszczenia wewnętrznej i zewnętrznej części kopyt. Takie dwufunkcyjne kopystki ma w swojej ofercie marka Start.

Jakie szczotki do pielęgnacji konia?

Gdy twój koń jest już wstępnie wyczyszczony z piachu i błota, czas na kolejny etap pielęgnacji. Poniżej znajdziesz listę niezbędnego sprzętu:

miękka szczotka – najlepiej wybrać taką z naturalnego włosia, np. Fouganza Sentier. Idealnie nadaje się do czyszczenia uszu, głowy oraz miejsc styku z siodłem, popręgiem czy ochraniaczami. Dodatkowo nadaje też zdrowy blask sierści;

gąbka i ręcznik – przydadzą się do mycia delikatnego nosa, chrap i pyska, które również wymagają pielęgnacji;
grzebień lub specjalna szczotka do grzywy i ogona – metalowy grzebień do grzywy Fouganza pomoże usunąć kołtuny i słomę oraz pozwoli dokładnie rozczesać grzywę. Wyczesując ogon, pamiętaj, by działać od dołu do góry;

ściągaczka do wody – bardzo praktyczne akcesorium do ściągania nadmiaru wody z sierści i przyspieszania wysychania.

torba z akcesoriami do czyszczenia konia

Sporą popularność zyskała sobie tzw. magiczna szczotka (magic brush). Ma ergonomiczny kształt, który ułatwia chwytanie i może być stosowana do wielu czynności, w tym np. usuwania liniejącej sierści, czyszczenia kopyt, ściągania wody, a nawet czyszczenia czapraków. Jest bardzo praktyczna, lecz nie zastąpi wszystkich powyższych sprzętów.

Skoro wiesz już, jakie szczotki  używa się w różnych celach, czas wybrać się do sklepu jeździeckiego po całe niezbędne wyposażenie. Każdy element zestawu powinien być używany wyłącznie zgodnie z przeznaczeniem. Pamiętaj, że regularnie należy wyczyścić też same szczotki. W przeciwnym razie twój rumak może być narażony na nieprzyjemne konsekwencje związane z namnażaniem się na nich bakterii i zanieczyszczeń.

Przeczytaj także

Wyposażenie konia - przygotowanie konia do jazdy i do stajni

Wyposażenie konia - przygotowanie konia do jazdy i do stajni

Jazda konna bez siodła jest możliwa, ale nie każdy chce jeździć na oklep. Z tego względu w wyposażeniu konia musi znaleźć się siodło. Co jeszcze? Spra

kobieta stojąca przy koniu z założonym  kantarem i wędzidłem w pysku

Rodzaje wędzideł dla koni - czym jest wędzidło?

Jakie typy i rodzaje wędzideł dla koni wyróżnia się w jeździectwie? Sprawdź, które wybrać dla swojego wierzchowca.

osoba siedząca na osidłanym koniu z założonym czaprakiem

Co to jest czaprak jeździecki? Jakie są rodzaje?

Co to jest czaprak na konia, zwany inaczej potnikiem? Czaprak wszechstronny, skokowy czy western to ważny element wyposażenia jeździeckiego.

mężczyzna w odzieży jeździeckiej lonżujący konia

Co to jest lonża dla konia? Do czego służy?

Co to jest lonża jeździecka? W jeździe konnej lonżowanie stosuje się w ramach nauki dosiadu u początkujących lub podczas tresury konia.

konie w derkach stojące na śniegu

Jaka derka dla konia? Jak dobrać derkę w sklepie jeździeckim?

Jaka derka dla konia będzie odpowiednia? Poznaj różnicę między derkami stajennymi a padokowymi i dopasuj rozmiar derki do konia.