Ludzie wędrujący po górach w nartach kijkach i butach skiturowych

Jakie wybrać buty skiturowe? Sprzęt skiturowy dla początkujących

Narty skiturowe wymagają dobrania odpowiedniego obuwia. Jakie buty skiturowe wybrać? Kompletujemy sprzęt sportowy na skitouring!

Skituring to znakomita aktywność dla osób, które kochają piesze wycieczki po górach. Stanowi ona połączenie jazdy na nartach oraz pokonywania wielokilometrowych szlaków pieszych. Ten rodzaj narciarstwa wymaga jednak dobrania konkretnego rodzaju obuwia. Czy buty skiturowe pasują do nart zjazdowych? Co warto wiedzieć o kryteriach wyboru? Zapoznaj się z naszym poradnikiem i zapewnij sobie pełen komfort podczas fascynujących wypraw skiturowych!

Co to są buty skiturowe?

Aby zrozumieć charakterystykę butów skiturowych, najpierw trzeba pojąć samą istotę skitouringu. Skitouring (lub po polsku: skituring) to aktywność outdoorowa, która polega na przemieszczaniu się w terenie przy użyciu nart skiturowych. Są one wyposażone w specjalne foki narciarskie, a także wiązania i właśnie buty. Głównym zadaniem obuwia skitourowego jest zapewnianie narciarzowi ruchu w kostce, ale jednocześnie blokada podczas zjazdu.

Specjalistyczne buty są jednym z najważniejszych elementów całego ekwipunku. Ze względu na pokonywanie wielogodzinnych szlaków muszą być one idealnie dopasowane. Zbyt duże modele mogą powodować obtarcia oraz nietrzymanie się stopy na zjazdach. Zbyt mały będzie powodować nadmierny ucisk palców. W trakcie dużych mrozów może to prowadzić do odmrożeń.

Ludzie uprawiający skituring

Czym się różnią buty skiturowe od zjazdowych?

Buty skiturowe a zjazdowe – wiele osób, które nie mają doświadczenia jeździe na nartach, uważa, że to dokładnie ten sam model. Jest to oczywiście błędne myślenie. Szusowanie na nartach po stoku oraz skituring to dwie zupełnie odmienne w swojej charakterystyce aktywności. Różnice te przekładają się na zupełnie inną budowę obydwu modeli. W czym się to przejawia? Co warto wiedzieć przed pierwszym wyruszeniem na szlak skiturowy? Oto kilka podpowiedzi!

Kobiety uprawiające skituring w  wygodnych butach skiturowych

Konstrukcja

Aby zauważyć pierwsze różnice, wystarczy wziąć do ręki oba modele. Tym, co od razu rzuca się w oczy, jest konstrukcja umożliwiająca przełączanie butów z trybu zjazdowego na tryb chodzenia. Mowa tutaj oczywiście o butach skiturowych. Niektóre buty zjazdowe również są wyposażone w tego typu mechanizm. Trzeba jednak wiedzieć, że występuje to niezwykle rzadko, a także jest traktowane jako zwykły gadżet.

W przypadku butów skiturowych ten mechanizm jest konieczny do samego uprawiania aktywności. Oprócz tego budowa obuwia do skitouringu zapewnia dużą ruchomość w stawie skokowym. Dzięki temu marsz w terenie płaskim oraz stromym jest bardziej komfortowy. W momencie, kiedy dochodzimy do zjazdu, wystarczy przełączyć mechanizm. Zwiększa to sztywność buta i zablokuje w odpowiednim do zjeżdżania kącie.

Podeszwa

Drugą wyraźną różnicą pomiędzy tymi modelami jest podeszwa. W przypadku butów przeznaczonych do narciarstwa zjazdowego element ten jest wykonany z plastiku. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku butów skiturowych. Tutaj podeszwa wykonana jest z gumy. Swoją konstrukcją przypomina ona nieco podeszwę butów trekkingowych. Co ma to na celu?

Powód jest bardzo prosty. But musi charakteryzować się dobrą przyczepnością w każdym terenie, również skalnym. Trzeba pamiętać, że podczas trasy skiturowej nie zawsze suniemy na nartach po łagodnym terenie. Czasem wymagane będzie zdjęcie „desek” i pokonanie pieszo terenu po skałach. W takim przypadku przyczepna podeszwa to absolutna podstawa bezpieczeństwa.

Waga

Różnice pomiędzy butami zjazdowymi a skiturowymi można również dostrzec w wadze. Modele przeznaczone do uprawiania skitouringu są lżejsze. Wynika to z samego charakteru tej aktywności. Trasy skiturowe są zazwyczaj obliczone na kilka godzin marszu. Podczas długiej wędrówki każdy dodatkowy gram przekłada się na obniżenie komfortu. Z tego powodu producenci dbają, aby obuwie było jak najlżejsze.

Taka właściwość nie ma większego znaczenia w przypadku butów zjazdowych. Mogą być one cięższe. Na stoku spędzamy zazwyczaj tylko kilka godzin, a przede wszystkim nie chodzimy długich dystansów. To właśnie dlatego niektóre modele butów skiturowych potrafią ważyć nawet poniżej kilograma (jeden but). Jest to spowodowane maksymalnym odchudzeniem obuwia przez producentów, co przekłada się na lekkość.

Jak wybrać buty skitourowe? Najważniejsze kryteria doboru obuwia

Jakie buty skiturowe kupić? Ze względu na konieczność idealnego dopasowania obuwia, przed zakupem tego rodzaju butów warto uwzględnić kilka istotnych kryteriów. Rozważenie każdego z nich z osobna pomoże zwiększyć prawdopodobieństwo udanego zakupu. Jak dobrać buty skiturowe? Oto kilka podpowiedzi!

Para narciarzy uprawiający skituring

Zakres ruchomości cholewki

Zakres ruchomości cholewki to kryterium charakterystyczne dla butów skiturowych. Z tego powodu są one często klasyfikowane przez producentów pod tym kątem. Przed zdecydowaniem się na konkretny model, trzeba dobrać go do rodzaju swojej aktywności sportowej. Wartość ta wyrażana jest w stopniach i należy ją dobierać w następujący sposób:

40 stopni (lub mniej) – buty do freeride'u;

40-60 stopni – klasyczne obuwie skiturowe;

60 stopni (lub więcej) – buty dla zawodowców do ścigania się.

Osoby uprawiające zwykłą odmianę skituringu powinny celować w tę środkową wartość.

System zapięcia

Kolejnym aspektem, nad którym należy się pochylić, jest system zapięcia. W tej dziedzinie możemy wyróżnić klamry lub system BOA. Ten drugi składa się z pokrętła oraz stalowych linek, dzięki któremu można samodzielnie dopasować zapięcie. Większość butów narciarskich do skituringu posiada 2-3 klamry lub system hybrydowy (klamry+BOA). Wybór zależy od naszych preferencji. Jeżeli jednak wolisz freeride, lepszym wyborem będą klamry.

Mechanizm przełączania pomiędzy trybami

Na koniec warto zwrócić uwagę na przełączanie pomiędzy trybami ski i walk. Trzeba zdawać sobie sprawę, że ten mechanizm może różnić się w zależności od modelu butów. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest przełączanie trybów za pomocą małej dźwigni. Może być ona ulokowana z przodu lub z tyłu cholewki (nie jest to sztywna zasada).

Obsługa tego typu systemu jest banalnie prosta. Aby włączyć tryb ski, należy przesunąć (lub podnieść) dźwignię. Żeby wrócić do trybu walk, wystarczy wrócić do wcześniejszego położenia. Trzeba jednak wiedzieć, że w niektórych butach zmiana trybu może odbywać się za pomocą klamer lub systemu BOA. W tym przypadku wystarczy jedynie przekręcić kółko.

Turyści w nartach kijkach i butach skiturowych idący na wędrówkę po górach

Lekkie buty na skitury a rodzaj aktywności – co należy wiedzieć?

Wymienione powyżej kryteria to jednak nie wszystko. Przed wyruszeniem na wyprawę skiturową trzeba zdawać sobie sprawę, że dobór obuwia zależy również od takich czynników jak między innymi: rodzaj aktywności, poziom zaawansowania, posiadane umiejętności, a także nasze osobiste preferencje. Oto kilka kolejnych podpowiedzi:

1. Buty dla osób początkujących. Na początek garść porad dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze skituringiem lub traktują tę aktywność rekreacyjnie. W ich przypadku dobrym rozwiązaniem będzie postawić na klasyczne buty skiturowe. Powinny się one oznaczać rotacją cholewki 40-60 stopni i średnim flexem. Tyle wystarczy, aby zapewnić sobie komfort podczas łatwej technicznie wycieczki.

2. Buty dla miłośników długodystansowych wycieczek. Bardziej wymagające trasy będą wymagały obuwia o nieco innych parametrach. W tym przypadku buty powinny być lekkie i elastyczne oraz zapewniać większy zakres ruchu. Cechy te zapewnią komfort podczas bardziej wymagających, kilkudniowych wypraw. Zwiększą one efektywność kroku oraz zapewnią komfort związany z wagą.

3. Buty dla skialpinistów. Jeszcze bardziej wymagającą formą aktywności jest skialpinizm. Osobom, które go uprawiają, zależy głównie na wydajności podczas wspinania się, a także kontroli nart podczas zjazdu. W takim przypadku warto postawić na lekkie obuwie o dobrym wsparciu stopy. Pozwoli to na płynne przechodzenie pomiędzy trybem chodzenia a zjazdu.

4. Buty dla osób uprawiających freeride. Ten rodzaj jazdy na nartach koncentruje się głównie na zjazdach przy wysokich prędkościach oraz wykonywaniu trików. W tym przypadku sprawdzą się bardziej masywne buty o wysokiej cholewce. Oprócz tego powinny mieć one sztywniejszy flex, zakres ruchomości 30-40 stopni oraz zapięcie na 4 klamry. Takie właściwości zapewnią wygodny zjazd.

5. Buty dla biorących udział w zawodach skiturowych. Wśród osób uprawiających skituring są również doświadczeni narciarze, którzy biorą udział w zawodach. Takie wyzwanie wymaga dobrania szczególnego obuwia. Buty do tego typu aktywności powinny być bardzo lekkie, aby szybko poruszać się po śniegu. Zwykle takie modele posiadają inteligentne systemy zaciskania oraz bardzo duży zakres ruchu cholewki (60 stopni lub więcej).

Jak dobrać sprzęt skiturowy – rozmiar butów

Niezwykle istotna w wątku wyboru butów skiturowych jest również kwestia rozmiaru. Zanim przejdziemy do przymierzania obuwia, należy dokonać pomiaru stóp. Warto do tego wykorzystać ołówek i kartkę papieru. W ten sposób wykonamy obrys, który potem powinniśmy zmierzyć od skrajnego do skrajnego punktu. Otrzymany wynik należy zaokrąglić w górę co pół centymetra (zgodnie z numeracją).

Co ważne, pomiar powinno zrobić się dla każdej stopy z osobna. Dlaczego? Ponieważ często w praktyce okazuje się, że różnią się one od siebie długością. W takim przypadku punktem odniesienia do zakupu obuwia powinna być dłuższa stopa. Trzeba jednak postawić na pełne dopasowanie, dlatego też warto wybrać najmniejszy z najbardziej wygodnych rozmiarów.

Masz wrażenie, że udało się znaleźć idealny rozmiar dla kształtu stopy? Radzilibyśmy wtedy zmierzyć jeszcze wersję pół rozmiaru mniejszą. Być może wykaże się ona jeszcze lepszym dopasowaniem. Warto również zwrócić uwagę czy dany model jest damski, czy męski, ponieważ różnią się one konstrukcją. Chodzi tutaj głównie o szerokość buta w okolicach łydki.

Jakie buty na narty skiturowe? Szeroki wybór modeli znajdziesz w ofercie Decathlon!

Czy buty skiturowe pasują do nart zjazdowych? Trzeba wiedzieć, że obuwie skiturowe nie jest tym samym, co buty zjazdowe. Oba modele różnią się od siebie, co wynika z charakterystyki danej aktywności. Skituring to dosyć wymagająca forma narciarstwa, dlatego też buty muszą być idealnie dopasowane do użytkownika. Aby tak było, konieczne jest uwzględnienie kilku niezwykle ważnych kryteriów.

Szukasz idealnie dobranych butów do skituringu oraz odpowiedniego sprzętu do tej aktywności? Znajdziesz je w sklepie Decathlon! Oferujemy szeroki wybór modeli, dzięki któremu możesz znaleźć coś dla siebie, niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy doświadczonym narciarzem. Zachęcamy również do odwiedzenia jednego z naszych punktów stacjonarnych, gdzie możesz osobiście przymierzyć wybrany przez siebie model. Uprawiaj turystykę górską wraz z markami Decathlon!

Przeczytaj także:

ludzie uprawiający skitouring

Jak się ubrać na skitury? Wskazówki dla początkujących

Jak się ubrać na skitury? Sprawdź jaki strój jest potrzebny aby jeździć na nartach skiturowych po stoku i się nie rozchorować.

Mężczyzna uprawiający skituring po ciekawych trasach skiturowych w Beskidach

Skitury Beskidy. Ciekawe trasy skiturowe w Beskidach

Skitury w Beskidach to świetny pomysł na wycieczkę. Trasy skiturowe w Beskidach oferują mnóstwo ciekawych wyzwań i widoków. Gdzie warto pójść?

Grupa ludzi z przewodnikiem uprawiająca skituring po najlepszych trasach skiturowych w Karkonoszach

Skitury w Karkonoszach – najlepsze trasy skitour

Skitouring to jedna z najpopularniejszych górskich aktywności. Gdzie na skitury w Karkonoszach? Oto nasz kompleksowy poradnik skiturowy!

Grupa ludzi uprawiająca skituring w Bieszczadach odwiedzająca najlepsze trasy skiturowe

Skitury w Bieszczadach – najlepsze trasy skiturowe

Skitury Bieszczady. Te góry przyciągają zimową porą wielu narciarzy. Oto propozycje najlepszych tras skiturowych w Bieszczadach!

Mężczyzna korzystający w pełni z wyjazdu na narty z wykupionym ubezpieczeniem narciarskim

Ubezpieczenie narciarskie – udany wyjazd na narty i snowboard

Ubezpieczenie na narty to nasza ochrona podczas wyjazdu. Ubezpieczenie narciarskie może pokryć ewentualne koszty leczenia. Co warto wiedzieć?