rower z zapiętą blokadą rowerową

Jakie zapięcie do roweru wybrać aby zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

Niestety kradzieże rowerów się zdarzają. Dlatego warto postawić na dobre zapięcie rowerowe. Sprawdź jakie zapięcie do roweru kupić!

Zmiany klimatyczne i zakorkowane miasta sprawiły, że coraz więcej osób przesiada się na rower. Ten jednak bardzo łatwo ukraść. W końcu jeśli stoi on niezabezpieczony, to potencjalny złodziej musi tylko potrafić jeździć na rowerze, wsiąść na niego, a następnie odjechać i szybka oraz prosta kradzież jest już na jego koncie. Dlatego warto postawić na dobre zabezpieczenie roweru. 

mężczyzna zapinający blokadę rowerową

Rodzaje zapięć do roweru — łańcuch, U-lock, linka, spirala, zapięcie składane

Na rynku można znaleźć naprawdę dużo zapięć rowerowych. Różnią się od siebie takimi rzeczami jak konstrukcja, typ zamka, czy też zastosowane materiały. Przed wyborem zapięcia warto zapoznać się z każdym z typów i w ten sposób zdecydować, które z nich sprawdzi się najlepiej. 

Linka/Spirala

Jest to najprostszy typ zabezpieczenia roweru przed kradzieżą. Niestety z tego też powodu wcale nie zapewnia dobrej ochrony. Linkę tworzy się bowiem ze specjalnie splecionych ze sobą drutów, które bardzo łatwo przeciąć. Nie oznacza to jednak, że nie jest ona użyteczna. Z linki można skorzystać w roli dodatkowego zabezpieczenia, gdy chcemy mieć pewność, że złodziej nie ukradnie nam tak łatwo koła, czy też siodełka, jeśli korzystamy z drogiego elementu.

Linka zbrojona

Linka zbrojona zabezpiecza rower nieco lepiej. Wciąż jednak jej skuteczność w kwestii ograniczania ryzyka kradzieży nie jest specjalnie duża. Mimo wszystko sprawdza się nieco lepiej od zwyczajnej linki. Wszystko przez to, że pierścienie, które chronią linkę, są zamocowane przegubowo, a ponadto osłonięte tworzywem sztucznym. Taka linka stanowi więc nieco lepsze zabezpieczenie od standardowej. Mimo wszystko nie jest raczej wystarczająca na główne zabezpieczenie.

Łańcuch

Jedna z najlepszych form ochrony roweru. W przypadku łańcucha poziom zabezpieczenia roweru, gdyż oczywiście znacznie trudniej jest go przeciąć, szczególnie w biały dzień. Łańcuch ma formę połączonych ze sobą ogniw, najczęściej z hartowanej stali, które często są dodatkowo osłonięte. Przeciąć taki łańcuch jest naprawdę trudno, a do tego wymaga już nieco mocniejsze sprzętu, co naturalnie utrudnia pracę złodziejowi.

U-Lock

U-lock to rodzaj zabezpieczenia, który powszechnie uznawany jest za najlepsze zapięcie do roweru. Jest to bowiem bardzo mocny pałąk ze stopów stalowych lub tytanowych w kształcie litery U, który przypomina nieco ogromną kłódkę. Zapięcie U-Lock umożliwia łatwiejsze przypięcie roweru niż w wypadku łańcucha. Do tego jest naprawdę solidne.

Zabezpieczenie składane

Składane zabezpieczenie do roweru można uznać za pewnego rodzaju połączenie U-locka oraz łańcucha. Z jego pomocą można przymocować rower tak samo mocno i solidnie jak wykorzystując powyższe sposoby, również trudno takie zabezpieczenie sforsować, a do tego jego waga jest niższa i dzięki temu, że można je złożyć, nie ma problemu z transportem tego zapięcia w trakcie jazdy na swoim rowerze.

Rodzaj zamka — na klucz i na kod

Przy dzieleniu zabezpieczeń na rodzaje nie można też zapomnieć o tym, co będzie pozwalać na ich odblokowanie. Najpopularniejsze są dwa sposoby. Pierwszy to wykorzystanie prostego kluczyka, którym przekręcamy zamek. Drugi to kod, a dokładniej specjalny kilkucyfrowy szyfr wpisywany na przeznaczonym do tego zapięciu. To, który sposób jest lepszy to raczej kwestia osobistych preferencji. Skuteczność zależy bowiem od jakości zabezpieczenia. Najtańsze nie będą stanowić żadnego problemu osoby, którą interesuje kradzież roweru. Dlatego najlepiej wybrać to, co nam pasuje, lecz oferuje wysoki poziom zabezpieczenia.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zabezpieczenia do roweru?

Pierwsza kwestia to sama solidność zabezpieczenia. Ma ono skutecznie ogranicząć ryzyko kradzieży, więc powinno być wykonane z solidnych materiałów, których nie da się przecinać z wykorzystaniem najprostszych narzędzi. Tak wykonana blokada powinna być możliwa do sforsowania jedynie przez naprawdę dobry sprzęt. Do tego musi być ono dobrze zabezpieczone przed korozją i warunkami zewnętrznymi. 

Najlepsze są więc zazwyczaj zapięcia typu u-lock oraz łańcuchy, takie jak te od firmy Kryptonite, która jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów zapięć na rynku. 

Kolejna ważna kwestia to zwrócenie uwagi na mechanizm umożliwiający rozpięcie łańcucha lub odblokowania U-locka. Dobre zapięcie to takie, które nie tylko trudno sforsować, ale też trudno rozpiąć poprzez zgadnięcie kodu, czy też otworzenie zamka z pomocą narzędzi. 

Sprawdzając inne rodzaje zapięć, można zwrócić uwagę na linki rowerowe, które są dobrym wyborem do ochrony możliwych do zdemontowania elementów w naszym rowerze. 

rowery przypięte do słupa za pomocą blokady

Najlepsze zabezpieczenia rowerowe — jakie wybrać?

Wybór najlepszego zabezpieczenia roweru to naprawdę trudne zadanie. Trzeba wziąć pod uwagę między innymi swój budżet, ale też wartość roweru i to, gdzie go zostawiamy. Zmiennych jest naprawdę dużo, więc, które zapięcie będzie najlepsze to kwestia czysto subiektywna. 

My polecamy jednak przede wszystkim zapięcia U-lock, które świetnie sprawdzają się w roli blokady roweru. Zapięcia tego typu są nieco droższe od alternatyw, lecz ich skuteczność jest na tyle wysoka, że po prostu warto dać im szansę. Najlepsza alternatywa dla U-locka, jeśli chodzi o zapięcie do jednośladu to naturalnie łańcuch. Na takie powinien jednak postawić nieco silniejszy rowerzysta, który nie będzie miał problemu z przewożeniem ze sobą nawet dwóch czy trzech dodatkowych kilogramów. 

Jak skutecznie wykorzystać zapięcie rowerowe do zabezpieczenia roweru przed kradzieżą?

Samo zabezpieczenie nie pomoże i nie uchroni nas od utraty roweru, jeśli nie będziemy w stanie dobrze z niego korzystać. Podstawa jest prosta. Gdy zostawiamy rower, zapięcie powinniśmy zawsze przypiąć za ramę roweru. Tylko w ten sposób będzie mogło ono skutecznie działać i chronić nas przed jego ewentualną utratą. Jeśli będziemy przypinać zapięcie do ramy roweru i stojaka, to jedynym sposobem na kradzież będzie zabranie demontowalnych elementów roweru lub usunięcie samego stojaka, czy też sforsowanie zabezpieczenia. Jeśli to jest dobre, to trzeba jednak naprawdę się o to postarać. 

W przypadku nieco droższego sprzętu można też rozważyć ubezpieczenie roweru od kradzieży. Dotyczy to szczególnie topowych modeli, czy rowerów elektrycznych, których ceny są całkiem wysokie, a ich utrata byłaby sporym ciosem z perspektywy finansowej. Trzeba w końcu pamiętać, że w przypadku wyższej wartości roweru możemy kupić dobre zapięcie rowerowe, a i tak zdeterminowany złodziej, który wie z jak drogim modelem ma do czynienia, będzie w stanie w jakiś sposób sprawić, by nasze zapięcie nie było już tak skuteczne. 

Ponadto trzeba pamiętać, że jeśli wybieramy zapięcie na klucz, to powinniśmy bardzo dobrze go chronić i nosić zawsze w bezpiecznym miejscu. Znalezienie go przez mającego szczęście złodzieja pozwoli na odjechanie na rowerze bez wyglądania podejrzanie, co znacząco utrudni znalezienie ewentualnego złodzieja i odzyskanie swojego roweru. 

Przeczytaj także

osoba jadąca na rowerze

Jak prawidłowo ustawić siodełko w rowerze?

Sprawdź, jak dostosować wysokosć siodełka w rowerze ⭐ Dowiedz się, pod jakim kątem je ustawić ✨ Poznaj prawidłową pozycję podczas jazdy

mężczyzna skaczący na rowerze w kasku rowerowym

Czy kask na rower jest obowiązkowy?

Kaski na rower pomagają zminimalizować ryzyko odniesienia obrażeń. Jednak czy są one obowiązkowe? Dlaczego warto je zakładać? Dowiedz się!

mężczyzna jadący na rowerze w kasku

Rower dla dorosłego? Nie tylko rozmiar i wzrost! Porady rowerowe!

Jak właściwie wybrać rower dla dorosłego pod względem rozmiaru i wzrostu danej osoby? Jakie inne porady rowerowe mają kluczowe znaczenie?

rower stojący z zapięciem na ramie

Zabezpieczenia rowerowe - sposoby by uniknąć kradzieży

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą? Rodzaje zabezpieczeń rowerowych, które najlepiej wybrać? Zainwestuj w dobrą blokadę aby uniknąć kradzieży.