kobiety i mężczyźni jedzący posiłek na krzesłach turystycznych obok namiotu

Jedzenie pod namiot – jaki prowiant zabrać na biwak?

Wybierasz się na biwak lub kemping?Jakie jedzenie zabrać pod namiot? Jaki prowiant będzie praktyczny i smaczny? Sprawdź, jakie jedzenie pod namiot!

Biwakowanie pod gołym niebem to dla wielu osób wymarzona forma spędzania urlopu. Często jednak przy takich okazjach pojawia się pytanie – co jeść pod namiotem? Podpowiadamy, jak zadbać o to, aby podczas biwaku nigdy nie dokuczał Ci głód.

Jakie jedzenie pod namiot?

Dobrze wyposażony namiot turystyczny to podstawa. Powinna znaleźć się w nim nie tylko karimata turystyczna, śpiwór turystyczny czy wielofunkcyjny scyzoryk, ale także prowiant, który pozwoli cieszyć się urlopem bez konieczności poszukiwania najbliższych sklepów, czy lokali gastronomicznych.

Pierwszym, co przychodzi do głowy podczas przygotowywania jedzenia na biwak, są gotowe produkty zamknięte w konserwach. Smak pasztetu czy konserwy turystycznej to niemal nostalgiczne wspomnienie, przywodzące na myśl dawne obozy harcerskie. Nie wszystkim jednak uśmiecha się takie jedzenie na biwak, szczególnie jeżeli w perspektywie mamy dłuższy wyjazd pod namiot. Co zabrać na kemping do jedzenia? Wszystko zależy od tego, czy zabierasz ze sobą ułatwienie, jakim jest lodówka turystyczna. W niej bowiem możesz przechowywać jedzenie kempingowe, które bez chłodu szybko się psują – między innymi jogurty, wędliny czy mięso na grilla. 

Jedzenie pod namiot bez lodówki

Co jeżeli pod namiotem nie będzie towarzyszyła nam lodówka? Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie skupienie się na starych dobrych puszkach i konserwach. Warto zabrać ze sobą także zupy i desery instant, do których przygotowania wystarczy gorąca woda.

Bez lodówki możesz zabrać ze sobą także wszelkiej maści suchy prowiant, przekąski oraz (jeżeli masz możliwość trzymania ich w zacienionym miejscu) także słoiki z przetworami, czy gotowe jedzenie na biwak, na przykład zupki instant czy puszki tuńczyka. Zamiast chleba, który bardzo szybko traci świeżość, do menażki lepiej wrzucić sucharki lub pieczywo chrupkie. Warto zabrać to pełnoziarniste, które zapewni Ci energię na dłużej. Dobrym pomysłem są też ciasteczka owsiane, musli lub owsianka, które są bardzo pożywne. Takie zdrowe jedzenie na biwak przygotujesz bez konieczności posiadania kuchenki turystycznej czy lodówki. 

rodzina siedząca na pikniku z termosami i naczyniami turystycznymi w lesie

Jedzenie na biwak bez gotowania

Co jeżeli nie mamy możliwości gotowania na biwaku? W takich wypadkach najlepiej skupić się na gotowych produktach, które są w miarę możliwości pełnowartościowe. Podczas wakacji pod namiotem często wybieramy się na długie wycieczki i korzystamy z różnego rodzaju aktywności fizycznej. Potrzebne jest nam więc dobre odżywienie, które w pełni pokryje nasze zwiększone zapotrzebowanie energetyczne.

Na biwak nie warto zabierać dużej ilości słodyczy. Czekolady i batony wprawdzie szybko się nie psują, powodują jednak szybki wzrost energii, po którym następuje gwałtowny spadek. Dobrą alternatywą mogą okazać się batony energetyczne, które zaspokajają zapotrzebowanie na coś słodkiego, a jednocześnie dają sporo energii.

Kiedy nie mamy możliwości gotowania dobrze sprawdzi się także suszona wołowina lub żywność liofilizowana. To prowiant, który nie obciąża ani plecaka, ani żołądka. Warto zabrać ze sobą także swojskie kabanosy (coraz częściej dostępna jest ich wegańska wersja).
W ten sposób urozmaicisz posiłki. Warto planować wcześniej, jakie jedzenie zabrać na kemping bez możliwości ugotowania posiłków. W ten sposób unikniesz niespodzianek. Przyda się spis suchego prowiantu, który warto zabrać pod namiot do jedzenia. 

Co zabrać pod namiot do jedzenia? Suchy prowiant

Co zabrać na biwak do jedzenia, jeśli chodzi o suchy prowiant? Postaw na lekkie przekąski, które dają dużo energii i jednocześnie nie obciążają układu pokarmowego.

Podczas przygotowań do wycieczki pod namiot rzadko myśli się o bakaliach. Tymczasem jest to świeża i zdrowa przekąska, która daje bardzo szybki zastrzyk energii. Dodatkową zaletą jest niewielka waga orzechów, nasion migdałów, czy suszonych owoców. W stu gramach możemy znaleźć aż sześćset kalorii, co stanowi pełnowartościowe zapotrzebowanie na energię.

Na biwak dobrze zabrać ze sobą także mleko w proszku. To dobre rozwiązanie szczególnie dla osób, które nie wyobrażają sobie życia bez białej kawy. Będzie ono zdecydowanie korzystniejsze niż ciężkie i łatwo psujące się tradycyjne mleko.

Jeżeli wybierasz się na biwak z psem, koniecznie zabierz ze sobą suchą karmę. Przywiezione na miejsce mięso może szybko się zepsuć. Sucha karma jest bardziej praktyczna, jednak warunkiem jej stosowania jest to, że zwierzak dobrze na nią reaguje. 

Składniki, które warto zabrać pod namiot

Aby dobrze przygotować się na wyjazd pod namiot, warto zabrać odpowiedni zestaw składników spożywczych. Podstawą powinno być jakiekolwiek pieczywo na przykład chleb, który przyda się do śniadań. Bardzo przydatne i uniwersalne są również jajka. Można z nimi zrobić dania zarówno na śniadanie, jak i obiad lub kolację. Przydatne będą też świeże warzywa. Świetnym pomysłem są też przygotowane wcześniej w domu sosy, które bardzo dobrze sprawdzają się w daniach jednogarnkowych.

Warto pomyśleć także o rzeczach, których nie trzeba przechowywać w specjalnych warunkach. Takie produkty jak różne liofilizaty, na przykład owoce, czy też makaron, kasza oraz ryż przydadzą się do wielu potraw, a zajmują niewiele miejsca w plecaku i jednocześnie nie trzeba ich w żaden specjalny sposób przechowywać. 

kobieta i mężczyzna używający kuchenki turystycznej przed namiotem

Przedmioty, które przydadzą się do gotowania podczas wypadu pod namiot

Same produkty spożywcze to jedno. Nie można zapomnieć o naczyniach, garnkach i innych potrzebnych do gotowania przedmiotach. Podstawa to oczywiście kuchenka, rzecz jasna turystyczna. Do tego przyda się mały garnek i patelnia, zestaw najpotrzebniejszych naczyń i sztućców, do których warto zaliczyć też miskę do spożywania bardziej płynnych potraw. Trzeba też mieć z czego pić. W tej roli z reguły sprawdzą się metalowe kubki. Warto też zabrać z domu dobrą deskę do krojenia oraz ostry nóż, którym będzie można przygotowywać warzywa i inne składniki do gotowania. 

Znajomi przygotowujący posiłki liofilizowane pod namiotem

Wbrew pozorom, aby przygotować pyszne i sycące jedzenie na kemping nie trzeba się przeogromnie starać. Istnieje naprawdę sporo prostych przepisów, które można przygotować w trakcie wypadu pod namiot. Poniżej przedstawimy 5 dań, które można z powodzeniem ugotować podczas wypadu na kemping. Wymagają one jedynie kuchenki gazowej lub ogniska, a także podstawowych produktów, które bez problemu można znaleźć w supermarkecie. 

Jajecznica z pomidorami

Jajka można jeść na śniadanie, obiad i kolację. Dlatego nie mogło ich zabraknąć w naszym pierwszym przepisie.

Składniki:
– 4 jajka,
– 1 pomidor,
– 2 łyżeczki masła lub oleju,
– sól i pieprz.

Przygotowanie:

Obierz ze skórki pomidora i pokrój go w kostkę. Roztrzep jajka na gładki kogel-mogel. Rozgrzej patelnię i roztop na niej masło. Dodaj pomidora, a po krótkim przesmażeniu wlej masę jajeczną. Dopraw całość solą i pieprzem i smaż do uzyskania konsystencji, jaką lubisz. Jajka powinny być ścięte, ale jajecznica nie może być za sucha.

Pamiętaj! Trzepaczka, której użyjesz w tym przepisie, jest jedną z rzeczy, jakie warto zabrać ze sobą, jadąc pod namiot z dzieckiem. Trzepaczka pomoże w przygotowaniu wielu dań, w tym uwielbianych przez maluchy naleśników!

Jedną z rzeczy, które przydają się na biwaku, jest garnek. Jeśli o nim nie zapomniałeś, bez problemu przygotujesz leczo z cukinią.

Składniki:
– 1 cukinia,
– 1 papryka,
– 1 cebula,
– puszka pomidorów lub 4 świeże pomidory,
– 1 laska kiełbasy,
– łyżka oleju,
– sól, pieprz, słodka i ostra papryka w proszku.

Przygotowanie:

Obierz cukinię i pokrój ją w kostkę. Paprykę i cebulę również pokrój w kostkę, a kiełbasę w plasterki. Jeśli używasz świeżych pomidorów, obierz je ze skórki i pokrój na mniejsze kawałki. Rozgrzej łyżkę oleju w garnku i podsmaż cebulę. Następnie dodaj kiełbasę i paprykę, i podsmaż je na dość mocnym ogniu, cały czas mieszając. Dodaj pomidory i cukinię. Całość dopraw do smaku i gotuj około 25-30 minut, aż wszystkie składniki będą miękkie.

Ryż z kurczakiem i warzywami

Na bazie poprzedniego dania możesz też przyrządzić ryż z kurczakiem i warzywami.

Składniki:

– 1 podwójna pierś z kurczaka,
– szklanka ryżu,
– 1 cukinia,
– 2 papryki,
– 2 marchewki,
– 6 ząbków czosnku,
– 1 cebula,
– 6 łyżek oleju,
– sól, pieprz, suszone oregano, przyprawa do kurczaka.

Przygotowanie:

Postępuj tak samo, jak we wcześniejszym przepisie, dodatkowo przesmażając na patelni pokrojoną w kostkę i przyprawioną pierś z kurczaka. Po usmażeniu piersi dodaj ją  do gotowych warzyw. Kurczaka możesz zastąpić innym dowolnym mięsem.

Naleśniki leżące na talerzu przygotowane z gotowej mieszanki

W naszych prostych i szybkich daniach pod namiot nie mogło zabraknąć naleśników.

Składniki:
– 1 szklanka mąki pszennej,
– 2 jajka,
– ¾ szklanki wody,
– 3 łyżki oleju lub masła,
– sól.

Przygotowanie:

Do miski wsyp mąkę, dodaj jajka, wodę i 3 łyżki oleju lub masła oraz szczyptę soli. Rozmieszaj składniki trzepaczką do uzyskania gładkiej masy. Następnie rozgrzej olej na patelni i smaż naleśniki. Podawaj je z owocami.

Spaghetti ze świeżymi pomidorami

Gdzie warto pojechać pod namiot? Z pewnością do Włoch, gdzie kupisz przepyszne makarony do przyrządzenia spaghetti! Oczywiście w Polsce przyrządzisz równie smaczne danie, zwłaszcza ze świeżych, letnich pomidorów.

Składniki:

– 300 gramów makaronu,
– 8 świeżych pomidorów lub 900 ml passaty pomidorowej,
– 2 ząbki czosnku,
– 2 łyżki oleju,
– sól, pieprz, suszone oregano.

Przygotowanie:

Pomidory obierz ze skórki i pokrój w kostkę. Ugotuj makaron z odrobiną soli. Rozgrzej olej na patelni i podsmaż czosnek. Dodaj pomidory, oregano, sól i pieprz do smaku, i gotuj kilka minut, aż sos zrobi się gęsty. Następnie dodaj ugotowany makaron i wymieszaj go z sosem.

Biwak pod namiotem to nie tylko bliski kontakt z naturą i ucieczka od codziennego zgiełku, ale także wyjątkowa okazja do odkrywania prostych przyjemności, takich jak gotowanie na świeżym powietrzu. Warto pamiętać, aby zabrać ze sobą naczynia turystyczne, a jeśli chodzi o jedzenie, by było pożywne i sycące. 

Czytaj więcej

rodzina siedząca wieczorem w namiocie przy stoliku turystycznym

Co zabrać na kemping? Lista rzeczy, które warto zabrać pod namiot

Spakowanie się na wyjazd pod namiot to nie lada wyzwanie. Wiele osób zastanawia się jakie rzeczy wziąć ze sobą. Co więc zabrać na kemping? Oto lista!

ludzie spędzający czas przy aucie na campingu

Jaki przedłużacz wybrać do korzystania z prądu na kempingu?

Wyjazd na kemping nie oznacza, że trzeba rezygnować z dostępu do elektryczności. Jaki przedłużacz będzie najlepszy na kemping?

kobieta i mężczyźni spędzający czas na kempingu przy stoliku turystycznym

Co jeść na kempingu? Smaczne potrawy, które można zabrać pod namiot

Nawet podczas przebywania na biwaku warto zadbać o to, co jemy, by było smacznie, świeżo i zdrowo. Co jeść na kempingu?

mężczyzna rozkładający śpiwór turystyczny na karimacie trekkingowej pod rozłożonym namiotem

Jaki śpiwór wybrać, by wyjazd pod namiot był udany

Czy na wakacyjny wyjazd pod namiot lepiej sprawdzi się śpiwór puchowy, czy syntetyczny? Jaki wybrać śpiwór na komfortowy nocleg na kempingu?

kobieta trzymająca plecak turystyczny i kije trekkingowe przed namiotem  rozłożonym w plenerze

Gdzie warto wyjechać pod namiot w Polsce - najlepsze miejsca

W tym roku chcesz spędzić urlop pod namiotem? Podpowiadamy, gdzie znaleźć najlepsze pola namiotowe w Polsce.