Jakie asany obejmuje praktyka jogi kundalini?
Yoga kundalini opiera się na wykonywaniu różnych pozycji (asan). Każda z nich, połączona z mantrą i kontrolą oddechu, ma doprowadzić ćwiczącego do otrzymania określonego rezultatu. Asany w jodze kundalini wykonywane są w określonej kolejności. Tego rodzaju ćwiczenia fizyczne, połączone są ze specjalnymi technikami oddechowymi, mają wspomagać prawidłowe dotlenienie organizmu oraz wprowadzić ciało w stan relaksacji.
Do podstawowych pozycji w jodze kundalini zaliczyć można:
Pozycja kwiatu lotosu (Padmasana)
Stosowana jest jako początkowa asana we wszystkich odmianach jogi. Pozwala ona bowiem ustawić ciało w pozycji sprzyjającej medytacji i prawidłowemu oddychaniu. Jednocześnie stymuluje ciało do utrzymania prawidłowej postawy.
Wykonanie pozycji kwiatu lotosu rozpoczyna się od siadu ze skrzyżowanymi nogami na macie. Następnie nogi należy rozłożyć i skierować ku górze, w stronę sufitu.
Wykonując tę pozycję, warto upewnić się, że stopy nie są nienaturalnie powykręcane, co mogłoby spowodować kontuzję kostki. Plecy należy utrzymać w prostej pozycji, a dłonie ułożyć swobodnie na kolanach. Wówczas można przejść do medytacji i ustanowienia odpowiedniego rytmu oddychania.
Pozycja drzewa (Vrksasana)
Asana pełniąca zarówno funkcję fizyczną, jak i medytacyjną. Pomaga w utrzymaniu koncentracji i skupienia. Uczy zrównoważenia ciężaru, stojąc w pozycji na jednej nodze. Wykonanie asany Vrksasana należy rozpocząć od wyprostowania sylwetki i rozstawienia ramion na boki. Następnie wystarczy zgiąć jedną nogę z kolanem skierowanym w bok i oprzeć stopę o przeciwległe udo. Można także spleść ręce na klatce piersiowej lub unieść je nad głowę.
Pozycja zwłok (Savasana)
Asana często stosowana do zakończenia poszczególnej sesji jogi kundalini. Utożsamiana jest z pozycją relaksacyjną, ze względu na swój regenerujący charakter. Zdaniem wielu osób nie jest ona trudna do wykonania, gdyż wystarczy położyć się na plecach, a ręce i nogi rozłożyć równomiernie na podłodze. Tego rodzaju asana wymaga jednak pełnego skupienia, ciszy i spokoju. Jej celem jest zablokowanie wszelkich psychicznych i fizycznych bodźców oraz oderwanie się od codzienności.
Pozycja kota i krowy (Marjarasana-Balasana)
Składa się z dwóch odmiennych pozycji. Jednak w rzeczywistości utożsamiana jest jako pojedyncza asana, gdyż ćwiczenia najczęściej praktykowane są jednocześnie. Wykonanie pozycji kota i krowy polega na stanięciu na czworaka, z kolanami rozstawionymi na szerokość bioder. W momencie wdechu należy przyjąć postawę krowy – unosząc głowę oraz klatkę piersiową w kierunku sufitu i opuszczając brzuch. Natomiast w trakcie wydechu, wykonuje się pozycję kota – wyciągając plecy do góry i zbliżając brodę do klatki piersiowej.
Pozycja kobry (Bhujangasana)
Pomaga skutecznie rozciągnąć różne partie pleców, wzmacniając przy tym mięśnie ramion i łagodząc bóle krzyża. Wykonanie tej asany polega na przyjęciu pozycji leżącej brzuchu, z nogami dotykającymi maty. Ręce natomiast należy trzymać blisko boków. Następnie wystarczy zgiąć łokcie i położyć dłonie płasko na macie, tuż w pobliżu ramion. Na koniec, używając ramion do podparcia, należy unieść górną część ciała w taki sposób, aby plecy tworzyły łuk, a głowa została uniesiona w kierunku sufitu.