Czym jest joga nidra czyli joga świadomego snu i medytacji?
Nazwa tej techniki jogi pochodzi od hinduskiego słowa nidra, oznaczającego sen. Z tego powodu nazywana jest także jogą snu albo joginicznym snem. Ta starożytna tantryczna metoda, została spopularyzowana przez hinduskiego nauczyciela Saraswati, który zaadaptował tę technikę, przystosowując ją do potrzeb współczesnego człowieka z Zachodu.
Praktyka trwa ok. 45 minut i jej głównym celem jest wprowadzenie umysłu w stan psychicznego snu. Jest to metoda na wycofanie się ze świata wrażeń, dlatego osoba doświadczająca takiego stanu, znajduje się na granicy świata psychicznego i zewnętrznego.
W kulturze wschodniej uznaje się, że joga nidra umożliwia przezwyciężenie swojej karmy, czyli sposobu działania, składającego się z nawyków i wrażeń zakorzenionych wewnątrz umysłu. Podobno dzięki medytacji nidra, możliwie jest odnalezienie bodźców, które wywołują negatywne zachowania, lub emocje oraz wyeliminowanie ich ze swojego życia.
W trakcie sesji praktykujący nastawiony jest na osiągnięcie uczucia rozluźnienia, odprężenia oraz wewnętrznego spokoju. Praktyka ma wprowadzić do codzienności harmonię, równowagę oraz dystans do otaczającego świata.