Jaki styl warto praktwykować?
Na początku swojej przygody z jogą warto zapoznać się z jej odmianami i wybrać najodpowiedniejszą dla siebie technikę. Cała praktyka podzielona jest bowiem na wiele odłamów, które różnią się od siebie zarówno zestawem ćwiczeń, jak i rezultatami.
Jedna metoda nastawiona jest na relaksację i pozycje statyczne, inna natomiast na pobudzenie ciała i umysłu, poprzez dostarczenie odpowiedniej dawki ruchu. Istnieją także odłamy jogi skoncentrowane na oddychaniu i medytacji, a także te, których głównym celem jest zwiększenie siły i elastyczności konkretnych obszarów ciała.
Spośród wielu rodzajów jogi, do głównych jej odmian zaliczyć można:
Joga Hatha – najbardziej tradycyjny styl, w którym wszystkie pozycje służą przygotowaniu ciała do skupienia podczas medytacji. Ćwiczenia są odpowiednie dla wszystkich osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z jogą, lub posiadają mniejszą sprawność fizyczną.
Joga Iyengar – celem tego rodzaju ćwiczeń jest lepsze zrozumienie własnego ciała, aby móc w pełni wykorzystywać jego potencjał i możliwości. Iyengar Yoga cechuje się precyzyjnymi instrukcjami anatomicznymi, z wykorzystaniem różnego rodzaju przedmiotów, takich jak bloki, koce, pasy, czy krzesła.
Joga Ashtanga – składa się z sześciu serii, mających na celu ogólne wzmocnienie ciała oraz przyspieszenie tętna, dla pobudzenia pracy całego organizmu. Wszystkie asany praktykowane są w tej samej kolejności, a odpowiednio zaaranżowane serie stanowią harmonijnie połączenie.
Joga Kundalini – w dużej mierze opiera się na zestawie ćwiczeń, skupionych wokół pracy kręgosłupa. Jej elementami bazowymi jest regulacja oddechu, medytacja i powtarzalność asan. Uznawana jest za najbardziej mistyczną odmianę jogi, której celem jest osiągnięcie określonego stanu metafizycznego.
Joga Vinyasa – celem tej praktyki jest energetyzowanie ciała i wprowadzenie w stan równowagi. Składa się z kilku serii intensywnych ćwiczeń. Jednak dzięki dużej rotacji wykonywanych pozycji, może okazać się bardziej przystępna niż wiele innych odmian, np. joga Ashtanga.
Joga Yin – zadaniem tego stylu jogi jest wprowadzenie ćwiczącego w stan relaksu i skupienia. Dzięki sesjom zbudowanym z pozycji, które muszą być utrzymywane przez dłuższy czas, joga Yin umożliwia prawidłowe rozciąganie poszczególnych partii mięśni.