Kim jest preppers? Czym jest prepping? Prepper a survival

Kim jest preppers? Czym jest prepping? I co ma wspólnego prepper z survivalem? 

Chcesz wiedzieć czym jest prepping? Przeczytaj nasz poradnik. Dowiesz się z niego kim jest preppers i czym różni się prepping od survivalu.

Blackout, wojna, konflikty zbrojne, terroryzm, katastrofa klimatyczna, klęski żywiołowe, a nawet apokalipsa. Jeśli tak jak wielu ludzi na całym świecie, także i Ty obawiasz się wymienionych przez nas zagrożeń, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem, dotyczącym preppingu. Dowiesz się z niego między innymi tego, czym jest prepping, kim jest preppers i czym różni się survival od preppingu.

Czym jest prepping - podstawowe informacje na temat tego zjawiska

Prepping jest ogółem działań, których celem jest umożliwienie przetrwania w różnego typu sytuacjach kryzysowych. Wojna, pandemia, zagłada nuklearna, powódź a nawet zjawiska występujące znacznie częściej, takie jak utrata pracy, pożar czy brak prądu wchodzą w ich skład. Na takie sytuacje przygotowują się preppersi. Do zadań prepperingu należy więc między innymi:

- gromadzenie zapasów żywności i wody pitnej,
- zbieranie niezbędnych do przetrwania akcesoriów,
- nauka survivalu,
- przygotowywanie planów ewakuacji,
- przeszukiwanie otoczenia pod kątem organizacji lub budowy różnego rodzaju schronień.

Zjawisko to najbardziej popularne jest w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, gdzie już od czasów zimnej wojny, wiele osób obawiało się wybuchu bomby atomowej i w związku z tym zaczęło przygotowywać się na jego przeżycie. W Polsce, preppering nie jest zbyt znanym stylem życia. Największa liczba osób zainteresowała się nim niedawno, w czasie wybuchu pandemii koronowirusa, a następnie po rozpoczęciu się wojny w Ukrainie. Nadal jednak na poważne nie myśli o tym zbyt wielu Polaków.

Kim jest preppers - czym zajmują się zwolennicy preppingu

Preppers - kto to taki? Jak nietrudno się domyślić, jest to osoba, która realizuje zadania, wpisujące się w założenia prepperingu. W tej grupie znajdują się zarówno osoby początkujące (które dopiero zaczynają przygotowywać się na nadejście końca świata, klęski naturalnej i innych sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia w świecie, jaki znamy) oraz osoby zaawansowane (które w skrajnych przypadkach posiadają nawet własne schrony przeciwatomowe). Preppers to osoba, która powinna być przygotowana na przeżycie w terenie, w razie konieczności ucieczki. Z tego powodu poznanie terenu, leżącego w pobliżu miejsca zamieszkania jest jedną z podstawowych zadań każdego preppersa. Podobnie jak zdobywanie umiejętności survivalowych, które mogą umożliwić przetrwanie poza domem, a nawet poza miastem czy ogólnie rzecz biorąc, cywilizacją.

Kim jest preppers? Czym jest prepping? Prepper a survival

Prepping a survival - najważniejsze różnice

Mimo, że te dwie dziedziny na wzajem się przenikają, nie są pojęciami tożsamymi. Preppersi kładą bowiem nacisk na przygotowanie do przeżycia w trudnych czasach. Z tego powodu latami zbiera zaopatrzenie, które ułatwi mu to zadanie. Survivalowiec natomiast stawia na umiejętność przetrwania na danym terenie, przy użyciu zasobów, które może na nim zdobyć. Preppers uważa na to, by poświęcić odpowiednią ilość czasu na doskonalenie swoich umiejętności przeżycia w trudnych warunkach, ale w tym samym czasie gromadzi zapasy, które mu to ułatwią. Zwolennik survivalu nie przykłada wagi do tego, by utrzymać najdłużej obecny poziom życia. Walczy o przeżycie, korzystając z umiejętności przetrwania w terenie. Sztuka survivalu pozwala na przeżycie niebezpiecznych sytuacji, które zdarzyć się mogą całkowicie niespodziewanie. Preppers przygotowuje się z kolei na nadejście kryzysowych sytuacji różnego typu, aby móc przeżyć je we własnym domu, bądź w jego pobliżu.

Najgorsze scenariusze - na co szykują się preppersi

Prepperingiem określa się między innymi bycie przygotowanym na wszelkie okoliczności. Z tego powodu, preppersi zajmują się przewidywaniem różnego rodzaju sytuacji kryzysowych i przygotowywaniem różnych scenariuszy. Wśród najbardziej popularnych i zarazem prawdopodobnych, znajdują się sytuacje, takie jak między innymi:

konflikty zbrojne i wojny. Należą do nich nie tylko ataki konwencjonalne, podczas których stosuje się różnego rodzaju broń (także atomową lub bioligoczną), ale również cyberataki i zamachy terrorystyczne,

różnego rodzaju katastrofy naturalne. Możemy zaliczyć do nich pożary, powodzie, wichury, trąby powietrzne, trzęsienia ziemi, zbyt intensywne opady śniegu lub deszczu,

pandemie. Ostatnimi czasy dał nam się odczuć Covid-19, dlatego wielu ludzi zaczęło gromadzić na przyszłość maseczki, rękawiczki i środki czystości. Preppersi przygotowują się jednak także na skażenia biologiczne,

Peak Oil. To hasło, osobom niezainteresowanym prepperingiem, nie mówi zbyt wiele. Oznacza on szczyt wydobycia ropy, czyli początek końca wydobywania tego surowca,

kryzys na rynku finansowym. Problemy finansowe świata to niestety bardzo realny problem. Niestabilny system walutowy sprawić może, że pieniądze (zarówno gotówka jak i pieniądze wirtualne) stracą wartość, czego obawiają się zwolennicy prepperingu.

Jak zostać preppersem - wskazówki dotyczące prepperingu

Wiesz już czym jest preppering, dlatego jeśli zastanawiasz się, jak rozpocząć swoją przygodę z tym stylem życia, przygotuj listę potencjalnych zagrożeń oraz planów działania, które dadzą Ci możliwość przetrwania własnego oraz Twojej rodziny. Zrób więc listę niezbędnych akcesoriów a także długoterminowej żywności i źródła wody pitnej. Zaplanuj budżet domowy tak, aby konkretną kwotę miesięcznie przeznaczać na jego gromadzenie. Musisz przygotować się na najgorsze, dlatego jeśli nie interesowała Cię wcześniej sztuka przetrwania, zacznij poświęcać dużo czasu na doskonalenie swoich umiejętności przeżycia oraz na ich zdobywanie. Hasła, które musisz wdrożyć w życie to między innymi: samodzielność, samowystarczalność, pracowitość, zaradność, organizacja, planowanie, oszczędność, edukacja, przygotowanie i świadomość zagrożeń.

Co warto gromadzić - wyposażenie podstawowe każdego preppersa

Poradnik początkującego preppersa mówi, że aby być przygotowanym na najgorsze, powinno się posiadać:

zapasy żywności (w tym konserw i potraw liofilizowanych) i wody pitnej,
baterie, powerbanki, akumulatory,
latarki, świeczki,
apteczkę i leki różnego rodzaju,
narzędzia, multitoole,
krzesiwo,
ciepły śpiwór,
tarp,
paracordy, liny, sznury,
tabletki do uzdatniania wody, filtry,
spakowany wcześniej plecak ucieczkowy.

Zobacz także

mężczyzna rozpalający ogień za pomocą krzesiwa

Jak używać krzesiwa, aby skutecznie rozpalić ogień?

Rozpalanie ognia to podstawowa umiejętność, którą należy nabyć przed wyprawą survivalową. Sprawdź jak poprawnie używać krzesiwa i poznaj techniki!

mężczyzna rozpalający ognisko w lesie

Co to jest krzesiwo? Czym kierować się przy zakupie?

Co to jest krzesiwo? Odpowiedź na pytanie zna każdy survivalowiec. Materiał ten służy do rozpalania ognia w trudnych warunkach. Zobacz, jak działa!