Co ciekawe, przed Jigoro Kano system pasów z podziałem na kyu i dan nie istniał w żadnej innej sztuce walki. W uznaniu za osiągnięcia na wcześniejszym etapie nauki przyznawano certyfikaty. Kano wprowadził pewną modyfikację, przyznając w 1883 r. dwóm swoim uczniom rangę shodan. Jako przykładny nauczyciel stosował podział na kolejne stopnie, który stanowił system motywacyjny dla swoich uczniów.
Wówczas nie istniał jeszcze podział na tzw. yudansha (ranga czarnego pasa) i mudansha (uczniowie, którzy nie uzyskali jeszcze czarnego pasa). Czarne pasy wprowadzono dopiero w 1886 r. Były to obi, które wyglądały nieco inaczej niż pasy w judo używane w czasach dzisiejszych. Trening judo odbywał się wtedy w tradycyjnych kimonach.
Symbolika barw. Kiedy wprowadzano kolejne pasy?
W 1907 roku po raz pierwszy pojawiły się stosowana do dziś judoga oraz nowy model pasa. Wciąż stosowano jednak podział tylko na białe i czarne pasy. Miało to swoje uzasadnienie. Zestawienie czerni i bieli reprezentowało uzupełniające się przeciwieństwa i równowagę. Z kolei biel początkujących symbolizowała pustą kartę, która z czasem się zapełni.
Około 1930 r. do systemu oznaczeń dodano szósty, siódmy i ósmy stopień pasa czarnego. Były to specjalne obi, które posiadały umieszczone naprzemiennie czerwone i białe paski. Specjalistyczna nazwa tego modelu to kohaku obi. Tutaj również kolory nie były przypadkowe. Biel oznaczała czystość, a czerwony pasję do doskonalenia się.
W 1943 roku wprowadzono pasy odpowiadające 9. i 10. stopniowi zaawansowania. Kolorowe pasy dla osób na poziomie kyu pojawiły się jeszcze później – dopiero po rozprzestrzenieniu się tego sportu poza teren Japonii. Za osobę, która dała początek temu podziałowi, uznaje się Mikonosuke Kawaishiego. Uznał, że dzięki temu jego uczniowie będą robić większe postępy i będą bardziej zmotywowani do rozwoju. Jego system obejmował pasy w judo w kolorach: białym, żółtym, pomarańczowym, zielonym, niebieskim i fioletowym. Dopiero później dołączyły do nich tradycyjne pasy brązowe i czarne.