Mężczyzna w butach sportowych z kijkami nordic walking z wymienionymi końcówkami

Końcówki kijków nordic walking – jakie groty, do czego stosować?

Jakie końcówki do kijków nordic walking stosować? Jakie groty, do czego używać? Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć o końcówkach do kijów!

Nordic walking to sport, który cieszy się w Polsce bardzo dużą popularnością. Maszerowanie z kijkami jest o wiele skuteczniejsze niż zwykły spacer, ponieważ angażuje większą liczbę mięśni. Jeżeli planujesz zacząć chodzenie z kijkami, musisz wiedzieć, że dobór odpowiednich końcówek jest kluczowy dla komfortu treningu. Nieco inaczej należy przystosować kijki do chodzenia po asfalcie niż podczas wycieczki do lasu. Co powinieneś wiedzieć o końcówkach do kijków? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Rodzaje końcówki do kijków nordic walking

Każda osoba, która zaczyna swoją przygodę z nordic walking, powinna wiedzieć, że stosowane końcówki do kijów do nordic walking mają duże znaczenie dla całej aktywności. Jej głównym zadaniem jest zapewnić kijowi przyczepność. Z tego powodu należy dobrać ją adekwatnie do terenu, w którym się poruszamy. Możemy wyróżnić dwa podstawowe typy końcówek. Jakie?

Grupa ludzi uprawiająca nordic walking podziwiająca zachód słońca

Ostre groty

Podstawowa wersja sprzętu do nordic walking jest zakończona ostrym grotem. Końcówka ta jest zazwyczaj wykonana z metalu. Może być to stal hartowana lub węglik wolframu. Tego rodzaju grot ma spiczasty kształt, co ułatwia mu wbijanie się w podłoże. Ta właściwość zapewnia stabilność i lepszą kontrolę podczas marszu po nierównym terenie. Ze względu na swoją konstrukcję ostre groty są wytrzymałe i odporne na zużycie.

Miękkie „buciki”

Na metalowe groty można nałożyć miękkie „buciki”. W ten sposób nazywane są specjalne nakładki wykonane z gumy lub innego miękkiego materiału. Swoją nazwę zawdzięczają one lekko zaokrąglonemu kształtowi, który przypomina buty. Ich konstrukcja sprawia, że zapewniają one dobrą przyczepność na twardej nawierzchni, redukują hałas i drgania oraz zapewniają amortyzację. Ich zaletą jest również bardzo duża łatwość wymiany w momencie, kiedy ulegną zużyciu.

Kijki do nordic walking – jakie, do czego końcówki?

Opisane wyżej końcówki do kijków nie są jedynie kwestią preferencji. Każda z nich posiada swoje unikalne właściwości, co sprawia, że jest używana w specyficznych warunkach. Głównym kryterium wyboru jest tutaj rodzaj nawierzchni, po której się poruszamy. W jaki sposób dopasować końcówkę do kijków nordic walking do konkretnego terenu? Oto garść porad!

Kobieta w stroju sportowym uprawiająca nordic walking z kijkami z miękkimi końcówkami

Jakie końcówki do kijków nordic walking na asfalt?

W przypadku asfaltu oraz innych utwardzonych nawierzchni najlepiej sprawdzą się gumowe końcówki, czyli wspomniane już „buciki”. Mogą mieć one różny kształt – zaokrąglony lub ścięty. Tego rodzaju osłonka znakomicie sprawdzi się podczas chodzenia po miejskich chodnikach oraz drogach asfaltowych ze względu na charakter samych bucików.

Dlaczego akurat gumowe końcówki będą w tym przypadku najlepsze? Przede wszystkim zapewniają one znakomitą amortyzację. Guma skutecznie redukuje drgania, co przekłada się na odciążenie stawów. Pomaga ona również w uzyskaniu optymalnej przyczepności do podłoża. Podczas długich treningów nie bez znaczenia jest także redukcja hałasu, który powstawałby w wyniki zetknięcia metalowego grotu z asfaltem.

Jakie końcówki do kijków nordic walking do lasu?

Jeżeli zamierzamy wybrać się na wyprawę trekkingową do lasu, zdecydowanie lepszym wyborem będą ostre groty. Zwykle mamy tam do czynienia z dosyć grząskim podłożem, co sprawia, że spiczaste końcówki będą się w nie wbijać i tym samym zapobiegną ślizganiu się kijków. Groty są wskazane do użycia na leśnych ścieżkach, drogach szutrowych, trawiastych łąkach oraz innych miękkich nawierzchniach.

Głównym zadaniem grotów jest zapewnienie przyczepności na grząskim podłożu. Wbija się on w nawierzchnię, dzięki czemu zyskujemy stabilność i kontrolę nad kijkami, nawet w sytuacji, kiedy jest dosyć ślisko. Ta właściwość końcówek do kijów zwiększa nasze bezpieczeństwo, ponieważ minimalizuje ryzyko poślizgnięcia się i upadku. Zdjęcie „bucików” przed wejście do lasu ochroni je również przed szybkim zużywaniem się.

Para uprawiająca nordic walking na szlaku górskim z użyciem kijków

Jakie końcówki do kijków nordic walking w góry?

Podczas wyprawy na górski szlak najlepszym wyborem również będą końcówki z grotami, jednak z pewną modyfikacją. Dobrze, aby kijki były wyposażone w specjalne talerzyki. Mają one postać okrągłych dysków. Ich zadaniem jest ograniczanie zapadania się kijków w bardziej grząskim terenie. Trzeba pamiętać, że w górach mamy do czynienia z dosyć zróżnicowaną nawierzchnią – od miękkiego terenu po skały. Talerzyki to ochrona kijów przed zapadaniem się w piasku lub śniegu.

Kijki są ogólnie bardzo przydatnym wyposażeniem podczas chodzenia po górach. Zapewniają nam one stabilność podczas wędrówki po nierównej nawierzchni. Zaletą ostrych końcówek z talerzykami jest również uniwersalność. Spełnią one swoją funkcję niezależnie od podłoża, na które natrafimy. Zapewniają one także przyczepność, jednocześnie dbając o nasze bezpieczeństwo, co w górskim środowisku jest kluczowe.

Jak założyć końcówki na kije nordic walking?

Każdy kijek w podstawowej wersji jest wyposażony w metalowy grot. Jeżeli planujemy trening po utwardzonej nawierzchni, należy samodzielnie nałożyć na niego miękką końcówkę. Z tego powodu warto kilka słów poświęcić również samemu zakładaniu „bucika” na końcówkę od kijków nordic walking. Proces ten może nieco różnić się w zależności od danego modelu, ale w większości przypadków przebiega podobnie. Co dokładnie należy zrobić?

1. Wyczyszczenie metalowego grotu. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie czystości końcówki grotu. Jeżeli wcześniej używaliśmy kijków w lesie lub w górach, należy usunąć z metalowego elementu pozostałości trawy oraz błota, a następnie wysuszyć.

2. Dobór gumowej końcówki. Każdy kij do nordic walking ma nieco inną średnicę. Jeżeli używamy „bucików” dołączonych do zestawu, nie ma najmniejszego problemu. Czasem jednak gumowe wykończenia potrzebują wymiany, a wtedy musimy zakupić nową parę. Warto wiedzieć, że większość dostępnych w sklepach modeli jest uniwersalna i pasuje na każde kijki.

3. Zakładanie końcówki. Aby założyć „bucik”, należy trzymać kij w jednej ręce, a końcówkę w drugiej. Następnym krokiem jest dopasowanie otworu nakładki do końcówki kija i wciśnięcie jej na tyle mocno, ale dobrze przylegała. Jeżeli końcówka kijka jest szersza, może to wymagać włożenia trochę siły. Na koniec wystarczy upewnić się, czy bucik został nałożony równomiernie i nie ma luzów.

4. Sprawdzenie mocowania. Ostatnim etapem jest lekkie potrząśnięcie kijem, aby upewnić się, że gumowa końcówka została prawidłowo założona i nie zsuwa się.

Kobieta w stroju sportowym z kijkami do nordic walking z dobranymi końcówkami

Kije do nordic walking oraz gumowe stopki znajdziesz w ofercie Decathlon

Uprawianie nordic walkingu niesie za sobą więcej korzyści dla zdrowia niż zwykłe spacery. Wybierając się na trening, nie można jednak zapominać, że tak małe elementy, jak końcówki do kijków mają kluczowe znaczenie dla komfortu chodzenia. Miękkie wykończenia sprawdzą się na utwardzonych drogach, a ostre groty w lasach oraz w górach.

Zbliża się czas wymiany „bucików”? W takim razie zapraszamy do sklepu Decathlon, gdzie znajdziesz ich szeroki wybór. A może chcesz kupić nowe kijki do nordic walking? Nasz bogaty asortyment pozwoli Ci z największą łatwością dopasować model do swoich indywidualnych potrzeb!

Przeczytaj także:

osoba z kijkami nordic walking w górach

Przygoda z nordic walking dla początkujących. Chodzenie z kijkami

Nordic walking to lubiana forma aktywności. Poznaj technikę chodzenia z kijkami, sprawdź, jak dobrać kijki do nordic walking.

Kobieta i mężczyzna w odzieży sportowej trenujący nordic walking używając dobrze dobrane kije do nordic walking

Jak dobrać kije do nordic walking – jak ustawić ich długość

Sprawdź, jak dobrać kije do nordic walking. Jaka powinna być ich długość i jak stawiać kijek w czasie treningu? Poznaj szczegóły!

Jak chodzić z kijkami żeby schudnąć? TRENING nordic walking

Jak chodzić z kijkami żeby schudnąć? TRENING nordic walking

Nordic walking to trening idealny – angażujesz całe ciało i tracisz zbędne kilogramy. Sprawdź, jak chodzić z kijkami żeby schudnąć.

ludzie rozgrzewający się przed treningiem w strojach sportowych

Ćwiczenia przed treningiem Nordic Walking – jak się rozgrzać?

Uprawiasz nordic walking? Zanim rozpoczniesz trening, wykonaj rozgrzewkę. Takie ćwiczenia sprawią, że zmniejszysz ryzyko kontuzji.

mężczyzna idący z kijkami w butach do nordic walkingu

Jakie buty do nordic walking wybrać? Które lepsze? Wskazówki

Zastanawiasz się jakie buty do nordic walking wybrać? Postaw na komfort, niezawodność i bezpieczeństwo Twoich stóp. Sprawdź jak wybrać obuwie.