Czym jest medytacja? Praktyka w pigułce!
Medytacja to sztuka zagłębiania się w myślach. Proces patrzenia na swoje myśli z perspektywy obserwatora, który ich nie analizuje i nie ocenia, a jedynie obserwuje. Medytacja w religiach Wschodu, na przykład buddyzmie, taoizmie czy hinduizmie jest wykorzystywana jako sposób modlitwy, tymczasem dla wielu innych ludzi na całym świecie jest to doskonały sposób redukowania stresu oraz pracy nad sobą. Medytacja ma prowadzić do samoświadomości, czyli lepszego rozumienia siebie, swoich procesów myślowych, obaw i leków. Techniki medytacji mają także dostarczyć sił życiowych, a także rozwinąć współczucie, miłość, cierpliwość, życzliwość, wielkoduszność oraz przebaczenie.
Medytacja ma wiele wspólnego ze sztuką uważności. Coraz więcej osób boryka się z problemem, jakim jest overthinking, czyli natłok myśli, nad którymi nie mamy kontroli. Skutecznie przeszkadzają nam one w normalnym funkcjonowaniu, wzmagają stres, utrudniają koncentrację. Sposobem na rozprawienie się z tym problemem jest medytacja mindfulness, czyli trening uważności. Jej celem jest rozwijanie w sobie umiejętności skupiania się na tym, co jest tu i teraz.
Warto jednak pamiętać, że w medytacji nie chodzi o całkowite pozbycie się własnych myśli, gdyż napływają one samoistnie, pod wpływem zaistniałych chwil i sytuacji, jednak dzięki medytowaniu człowiek może posiąść umiejętność nieprzywiązywania się do nich. Często mówi się, że jesteśmy niewolnikami własnych myśli i uczuć. Znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak prawidłowo medytować może okazać się jedynym sposobem “oczyszczenia” umysłu od tego, co przygnębiające i niszczące.