Jak działa medytacja i co to takiego?
Medytacja często utożsamiana jest z systemem wierzeń wschodnich religii, takich jak hinduizm czy buddyzm. Jednak bazowe elementy tejże praktyki, mają swoje zastosowanie również w innych wyznaniach, np. w judaizmie. Z tego względu medytacja uznawana jest za uniwersalną metodę i narzędzie, które umożliwia wykształcenie zdolności koncentracji oraz długotrwałego skupienia na wykonywanych zadaniach. Współcześnie medytacja (w jej pierwotnym założeniu) postrzegana jest jako jedna z form profilaktyki zdrowotnej. Umiejętność utrzymywania niepodzielnej uwagi, zwłaszcza w sytuacjach stresogennych, jest bowiem niezwykle cenną umiejętnością.
Zwykle wyróżnia się dwie podstawowe formy medytacji, skategoryzowane według sposobu, w jaki można osiągnąć pożądany poziom skupienia:
– Technika skupionej uwagi (z ang. focused attention) – polega na próbie skoncentrowania się na jednym obiekcie lub zadaniu, w trakcie całego procesu medytacji. Podczas tej metody osoba skupia się wyłącznie na jednym przedmiocie lub czynności, np. miarowym oddychaniu, tym samym starając się ograniczyć negatywny wpływ bodźców z otoczenia.
– Technika otwartej obserwacji (z ang. open monitoring) – potocznie nazywana także medytacją uważności "mindfulness". Podczas tej praktyki, osoba uczestnicząca w medytacji nie skupia swojej uwagi wyłącznie na jednym obiekcie, ale na wszystkich docierających do niej zewnętrznych bodźcach. Technika ta pozwala ćwiczyć stan wyostrzonej uwagi i zarządzać poziomem rozproszenia w danej sytuacji.