Chłopcy w czepkach i okularkach pływackich trenujący style pływackie na basenie

Techniki pływania – poznaj najpopularniejsze style pływackie

Jakie są podstawowe style pływackie? Na czym polega pływanie stylem klasycznym, kraulem, stylem motylkowym, delfinem? Poznaj techniki pływania. 

Chcesz rozpocząć swoją przygodę z pływaniem? A może umiesz już pływać, ale zależy Ci na podszkoleniu techniki? Bez względu na to, czy w basenie czujesz się jak ryba w wodzie, czy stawiasz tam dopiero swoje pierwsze kroki – warto wiedzieć, jakie są style pływackie. Sprawdź, jakie są najbardziej znane sposoby poruszania się w wodzie, jakie nazewnictwo stosuje się w odniesieniu do nich i który styl pływacki jest najszybszy.

Pięć najpopularniejszych stylów pływackich

Styl pływacki to nic innego jak sposób pływania czyli technika poruszania się w wodzie. Pływać można na wiele różnych sposobów. Nie wszystkie da się określić, ponieważ nie każdy mieści się w ramach opisanych przez specjalistów od tej aktywności fizycznej. Dlaczego więc warto zwracać uwagę na technikę pływacką, zamiast po prostu robić to tak, jak dyktuje nam ciało? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – ponieważ wiedząc o tym, jak i kiedy poruszać nogami i rękami, jak angażować głowę czy tułów, a także kiedy łapać oddech, możemy to robić sprawniej. Opanowując styl pływacki, można pływać szybciej, znacznie mniej się przy tym męcząc. Pływając dobrze technicznie, zapewniasz sobie większą efektywność treningów.

Ile jest stylów pływackich? Najbardziej popularnych jest pięć. Jakie są techniki pływania sportowego? Są to: kraul, styl klasyczny, motylkowy i grzbietowy. Wśród najpopularniejszych wyróżnia się także pływanie pieskiem, jednak ono nie zalicza się do stylów sportowych.

Pływanie pieskiem – sposób idealny dla osób początkujących

Jeśli uczyłeś się pływać w dzieciństwie, najpewniej wiesz, na czym polega ten rodzaj pływania. Ten sposób poruszania się w wodzie nie należy może do zbyt popularnych wśród doświadczonych pływaków, ale jest zdecydowanie najłatwiejszym stylem pływackim. Jest też bardzo intuicyjny, dlatego większość początkujących amatorów pływania decyduje się właśnie na niego. Na czym więc on polega?

Piesek polega na ułożeniu się przodem do tafli wody i ruszaniu nogami i rękami w górę i w dół tak, aby pokonywały one opór wody pod jej powierzchnią. Ruch kończyn górnych przypomina nieco młynek. Jest więc kolisty. Praca nóg natomiast opiera się o ruch nożycowy. Należy więc naprzemiennie poruszać kończynami dolnymi, które są lekko ugięte w kolanach. Nie jest to najszybsza ani najbardziej wydajna technika pływacka, jaką znamy, jest ona jednak bardzo łatwa do opanowania.

Co ciekawe, istnieją pewne profesjonalne zastosowania pieska. Przykładowo pływając kraulem, zawsze łamana jest powierzchnia wody, co powoduje dodatkowy hałas. Piesek stoi w całkowitej opozycji, więc przydaje się w trakcie… operacji wojskowych! Tak, chociaż z boku wygląda to dość zabawnie, to w określonych sytuacjach gwarantuje pełną skuteczność w niemal bezgłośnym przemieszczaniu się.

Mężczyzna w czepku i okularkach pływackich trenujący pływanie kraulem

Kraul – jak wygląda technika pływania kraulem?

Kraul to zdecydowanie najszybsza technika pływacka, ale też stosunkowo trudna do opanowania. Zapewnia najbardziej opływowy kształt sylwetki pod wodą, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej pokonywany jest opór, który stawia woda. W tym stylu pływackim liczy się zasięg ramion, siła mięśni, zapas posiadanej energii i pojemność płuc.

Aby płynąć kraulem, trzeba także nauczyć się, jak łapać oddech w bardzo małej odległości ust od powierzchni wody. W ten sposób można płynąć dość szybko, ale jeśli ruchy nie zostaną skoordynowane z oddechem, to dynamika ta znacząco osłabnie. Sekret tkwi w konieczności wypuszczania całego powietrza z płuc do wody, aby później można było nabrać pełen oddech. Bez tego pływak nie wykorzystuje pełni potencjału, jaki daje kraul, a także zdecydowanie szybciej się męczy.

Płynie się na brzuchu, powietrze zaś łapane jest trzymając głowę skierowaną w bok, zazwyczaj co drugi pełen obrót rąk. Podstawą pływacką jest proste ułożenie całego ciała i płynna praca rąk, ułożonych pod odpowiednim kątem do tafli. Ramiona muszą wykonywać ruch kolisty naprzemianstronnie. Nogi pracują naprzemiennie, ruchem nożycowym. Mimo że mięśnie nóg są silniejsze niż mięśnie rąk, w kraulu to właśnie ręce generują główny napęd. Ramiona odpowiedzialne są bowiem za 70-85% prędkości.

Styl klasyczny – pływanie żabką od podstaw

Nie jest to co prawda najszybszy styl pływacki, jednak wygrywa ze wszystkimi innymi pod względem popularności. Zdecydowana większość pływaków amatorów wybiera go jako swój ulubiony. Aby płynąć żabką, należy położyć się na brzuchu, a następnie ruszać rękami i nogami tak, jak robi to żaba. Trzeba jednak pamiętać o tym, że poprawna technika pływacka wymaga zanurzania głowy pod wodę i wynurzaniu się tylko w celu złapania oddechu.

W odróżnieniu od kraula żabka polega na symetrycznej pracy lewej i prawej połowy ciała. Prawa ręka i prawa noga muszą być więc ze sobą skoordynowane tak jak lewa ręka z lewą nogą. Górne i dolne kończyny wykonują taki sam ruch. Technika żabki polega na podkurczeniu nóg w czasie, gdy ręce wykonują wymach boczny i prostowaniu rąk w momencie, gdy nogi kopią wodę po jej powierzchnią. Oddech łapie się, wynurzając głowę przy odepchnięciu się ramionami od wody. Siłę napędową zyskuje się ze skoordynowanej pracy wszystkich kończyn.

Pływanie żabką jest o tyle trudne, że dość nietypowy i trudny ruch rąk związany bezpośrednio z oddechem i systemem wynurzania się, trzeba jeszcze skoordynować z dość ciężkim w opanowaniu, właściwym ułożeniem nóg. Żabka powinna być też dynamiczna, więc całość trzeba wykonać nie tylko pieczołowicie, ale i z energią.

Grzbiet – na czym polega pływanie stylem grzbietowym?

Różne style pływackie mają wiele zalet, ale ten jest jedyny w swoim rodzaju. Po pierwsze tylko przy nim zaczyna się od ułożenia na plecach, a po drugie, ma on niesamowite działanie na kręgosłup.

Styl grzbietowy jest stosunkowo prosty w nauce. Jako że przyjmuje się pozycję leżenia na plecach, nie występuje tu problem z łapaniem oddechu. Oddychać można więc normalnie, ponieważ głowa cały czas znajduje się nad powierzchnią wody. Podobnie jak w kraulu, to ręce odpowiadają za siłę napędową.

Technika dla stylu grzbietowego polega na dopracowaniu trzech, istotnych aspektów:

– swobody ciała – należy ułożyć się na wodzie w sposób luźny, nie napinać mięśni i nie zadzierać głowy;

– właściwej pracy nóg – stopy powinny w trybie nożycowym pracować jak najbliżej siebie, koniecznie tuż pod powierzchnią wody, z odpowiednią szybkością gwarantującą prawidłowe ułożenie bioder;

– dodatkowej pracy rąk – ręce mają wykonywać naprzemienny ruch obrotowy w tył, palce muszą być złączone, a cała kończyna prosta nad wodą i lekko ugięta w momencie ponownego zanurzenia.

Kobieta w stroju pływackim i czepku płynąca motylkiem w basenie sportowym

Styl motylkowy – jak pływa się motylkiem?

Styl motylkowy nazywany jest inaczej delfinem. Delfinem pływamy na brzuchu, naśladując pracę wykonywaną przez te zwierzęta. W nauce pływania motylkiem najważniejsza jest odpowiednia koordynacja pracy nóg i rąk oraz duża siła. Nie tylko ułożenie ciała ma tutaj znaczenie. Nie jest to więc propozycja dla każdego. Aby płynąć motylkiem, należy w jednym czasie przenosić obie ręce nad wodę, a następnie wprowadzić je pod wodę. Odepchnięcie musi być na tyle silne, aby wynieść nad jej powierzchnię zarówno głowę i ramiona jak i klatkę piersiową.

Nogi powinny również pracować symetrycznie względem siebie. W tym celu należy je złączyć, a następnie odpychać wodę tak, jak robi to delfin. Motylek sprawia, że ciało musi falować, począwszy od głowy, skończywszy na stopach. Aby to osiągnąć, należy skoordynować pracę całego ciała. 

Styl dowolny i zmienny – na czym polegają te sposoby pływania?

Mimo że nazwa może może sugerować coś innego, terminy te nie odnoszą się do konkretnych technik. Dotyczą one konkurencji w zawodach pływackich. Styl zmienny dotyczy konkurencji, która wymaga, aby zawodnik biorący w niej udział, pokonał ustalony dystans najpierw motylkiem, a następnie grzbietem, żabką i stylem dowolnym, innym niż wcześniej wymienione.

Dowolny styl pływacki może być także oddzielną konkurencją. Wtedy dosłownie oznacza on technikę dowolną. Pływak może ruszać się tak, jak chce, ale jego technika musi spełniać określone warunki. W praktyce, na zawodach w kategorii dowolnej, najczęściej wybierany jest kraul. Jest najszybszy, dzięki czemu pozwala na osiągnięcie przewagi nad przeciwnikami, którzy zdecydowali się na inną technikę.

Który styl pływacki jest najtrudniejszy?

Pływanie różnymi stylami pływackimi to ważna umiejętność. Dzięki niej można dostosowywać technikę w zależności od tego, co chcemy danego dnia potrenować.

Nie każdy sposób pływania jest jednak tak samo trudny. Na prowadzenie wysuwa się tu zdecydowanie delfin. Aby go opanować, należy poświęcić dużo czasu na skoordynowanie pracy całego ciała. Nauczenie się falowania, a następnie wykonywania zamaszystych ruchów obu ramion jednocześnie jest trudnym zadaniem i wymaga naprawdę dużej siły. W przeciwieństwie do żabki, kraula i pływania na grzbiecie, nie każdy jest się w stanie nauczyć motylka.

Wszystkie style pływackie mają swoich zwolenników. Warto się z nimi zapoznać i przekonać, który będzie najbardziej odpowiedni dla nas samych.

Nauka pływania dla dorosłych pozwala na stopniowe opanowanie wszystkich stylów, w tym nawet wymagającego delfina, bez względu na poziom zaawansowania. Również nauka pływania dla dzieci kładzie nacisk na różnorodność stylów, pomagając najmłodszym odkryć, który z nich sprawia im najwięcej radości. Warto sprawdzić gdzie w Twojej okolicy możesz skorzystać z zajęć na basenie, pomocna będzie aplikacja Decathlon GO.

Przeczytaj także:

osoby w strojach kąpielowych, czepkach i płetwach pływające w basenie

Sposoby na trening szybkościowy w pływaniu

Uwielbiasz pływanie? Trening szybkościowy może być idealnym wyborem dla Ciebie! Sprawdź, jak zacząć trenować i zwiększyć szybkość w basenie.

mężczyzna płynący w czepku i okularach pływackich

Oddychanie w pływaniu - jak robić wdech i wydech do wody

Jak wykonywać prawidłowe oddychanie w wodzie? Jak łapać oddech w trakcie pływania? Jak wykonywać wdech i wydech do wody? Zapraszamy do lektury

osoby pływają z bojką asekuracyjną open water

Jak pływać w morzu? Nauka i bezpieczne pływanie w morzu

Przygotowaliśmy podstawowe informacje na temat bezpiecznego pływania w morzu. Dowiedz się, jak pływać w morzu i jaki sprzęt wybrać.

Pływanie żabką - zalety, oddychanie, jak nauczyć się pływać

Pływanie żabką - zalety, oddychanie, jak nauczyć się pływać

Żabka to inaczej styl klasyczny w pływaniu ⭐ Poznaj zasady pływania żabką oraz jej zalety ⭐ Sprawdź jak nauczyć się pływania żabką

Mężczyzna pływający na basenie w szortach

Jakie kąpielówki męskie na basen? Stroje pływackie i na plażę

Dobór stroju na basen musi być adekwatny do okoliczności. Jakie kąpielówki męskie wybrać na basen, a jakie na plaże? Oto przegląd męskich kąpielówek!