Osoba wpinająca buty do nartorolek

Nartorolki – jakie wybrać do klasycznego i łyżwowego stylu jazdy?

Na nartorolki terenowe oraz treningowe stawiają początkujący i zaawansowani fani rolek, oraz nart. Sprawdź, jakie nartorolki wybrać.

Mimo że nartorolki nie są jeszcze tak popularne jak narty czy tradycyjne rolki, to jednak są coraz chętniej używane przez osoby, które szukają alternatywy dla klasycznych biegówek, umożliwiającej im trening również poza sezonem zimowym. Zbudowane są w taki sposób, by imitowały bieg narciarski z wykorzystaniem kijów. Wybór odpowiedniego modelu, może być jednak sporym wyzwaniem, zwłaszcza jeśli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z takim sportem. Czym kierować się dobierając nartorolki? Podpowiadamy.

Nartorolki – jakie wybrać do stylu klasycznego oraz do stylu łyżwowego?

Ważnym czynnikiem przy wyborze nartorolek, jest technika jazdy, jaką chcemy trenować. Wyróżnia się wersję klasyczną oraz łyżwową, czyli tak zwany skating. Sprzęty stosowane w tym pierwszym przypadku, mają zazwyczaj dłuższy korpus, który zbliżony jest do nart biegowych, a także większe koła, umieszczone na końcach ramy. Przednie zaś posiadają zazwyczaj system blokujący, który zapobiega toczeniu się wstecz. Imituje on również mechanizm odbicia się podczas wykorzystywania biegówek. Takie produkty są mniej zwrotne, lecz stabilniejsze. Z tego powodu będą dobrym wyborem nie tylko dla osób trenujących technikę klasyczną, ale także rozpoczynających swoją przygodę z tym sportem.

Modele przeznaczone do techniki łyżwowej są z kolei krótsze i mają mniejsze koła. Dzięki temu gwarantują większą zwrotność i dynamikę ruchu. Najlepiej jednak stosować je na twardych, równych powierzchniach. Dobrze sprawdzą się zwłaszcza w przypadku zaawansowanych osób, które chcą poprawić swoją technikę i szybkość.

Obecnie dostępne są również wersje combi. Stanowią one kompromis między tymi do techniki klasycznej i łyżwowej ze względu na to, że ich rama jest średniej długości, a koła nieco większe. Pozwalają one więc na trening obu tych dyscyplin, choć nie są tak wyspecjalizowane w jednej z nich. Stanowią jednak uniwersalny sprzęt, na który mogą postawić osoby chcące zwiększyć różnorodność swoich treningów.

Osoba jadąca na nartorolkach

Nartorolki z szyną aluminiową czy kompozytową?

Szyna nartorolek powinna być solidna i wytrzymała. W przypadku jazdy po trudnych nawierzchniach, musi być dostosowana do większych obciążeń. Dobór jej materiału ma kluczowe znaczenie nie tylko dla komfortu, ale również stabilności jazdy, a także wytrzymałości sprzętu. Stanowi też główną część konstrukcyjną, do której przymocowane są koła i wiązania. Dlatego od jej jakości zależy sprężystość, a także ogólna responsywność podczas jazdy. Najczęściej wykorzystywane w takich elementach materiały to:

aluminium – stanowi najbardziej popularny wybór u początkujących i średniozaawansowanych użytkowników ze względu na to, że jest lekkie i trwałe, a jednocześnie wytrzymałe i stabilne. Jest odporne na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu może być użytkowane w różnych warunkach terenowych. Szyny z niego wykonane, zazwyczaj zapewniają dobrą sztywność, a dodatkowo są bardziej przystępne cenowo. Aluminium nie jest jednak pozbawione wad, ponieważ nie gwarantuje tak dobrej amortyzacji jak kompozyty czy włókno węglowe. Dlatego jazda, zwłaszcza po nierównych powierzchniach, może być w takim przypadku mniej komfortowa, ponieważ będziemy czuli wszelkie wstrząsy i wibracje;

włókno węglowe – to najwyższej klasy materiał, który cenią sobie zwłaszcza zaawansowani użytkownicy. Cechuje się wyjątkowo niską wagą, dzięki czemu jest lżejszy niż aluminium. Dodatkowo gwarantuje łatwiejsze manewrowanie i pozwala na bardziej dynamiczną jazdę. Jest to szczególnie istotne w przypadku techniki łyżwowej. Karbon cechuje się doskonałą wytrzymałością i sztywnością, a także zdolnością do tłumienia wstrząsów. Dzięki temu zapewnia duży komfort, nawet podczas jazdy po nierównych terenach. Materiał ten jest również dość elastyczny. Może być więc dobrym wyborem dla osób trenujących na ścieżkach leśnych czy szutrowych drogach. Jego wadą jest jednak stosunkowo wysoka cena, a także podatność na uszkodzenia punktowe wynikające na przykład z mocnych uderzeń;

kompozyty – łączą w sobie cechy kilku różnych surowców, dzięki czemu gwarantują optymalny balans między wytrzymałością, wagą i elastycznością. Szyny kompozytowe najczęściej wykorzystywane są w modelach przeznaczonych do techniki klasycznej ze względu na to, że ich elastyczność lepiej naśladuje ruch znany z biegówek. Takie wersje jednak zazwyczaj są droższe od tych wykonanych z aluminium, lecz tańsze od karbonowych. To więc czyni je atrakcyjnym wyborem na przykład dla średniozaawansowanych użytkowników poszukujących sprzętu o dobrych właściwościach tłumienia wstrząsów, którzy nie dysponują dużym budżetem pozwalającym na zakup karbonowych produktów.

Dobór materiału szyny nartorolek, musi być dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkownika, warunków terenowych, a także zasobności portfela. Ważna może być także trenowana technika, czy nasz poziom zaawansowania.

Mężczyzna stojący na nartorolkach

Jakie nartorolki kupić – rozmiar kół

Koła odgrywają istotną rolę nie tylko w zwykłych rolkach, ale również w tej nietypowej wersji. Wpływają one na stabilność, prędkość, przyczepność, a także możliwość poruszania się po różnych powierzchniach. Ich dobór powinien być podyktowany przede wszystkim terenem, po jakim zamierzamy jeździć, a także poziomem umiejętności użytkownika. Do wyboru mamy koła:

małe – o średnicy 70-80 mm. Najczęściej wykorzystywane są w modelach do techniki łyżwowej ze względu na to, że gwarantują większą dynamikę i zwinność podczas jazdy, co jest szczególnie istotne w przypadku tego stylu. Sprawdzają się jednak najlepiej na gładkich, asfaltowych trasach. Nie radzą sobie dobrze na nierównych powierzchniach ze względu na niską amortyzację wstrząsów. Ich zaletą jest jednak większa kontrola nad sprzętem oraz łatwość w manewrowaniu;

średnie – w rozmiarze 80-100 mm. To dość uniwersalne rozwiązanie, które doceniane jest przez narciarzy biegowych trenujących zarówno technikę klasyczną, jak i łyżwową. Umożliwiają one jazdę na różnych typach dróg. Pozwalają też na osiąganie większych prędkości niż małe kółka, gwarantując lepszą stabilność i komfort jazdy na nierównym podłożu. Często stawiają na nie średniozaawansowani użytkownicy;

duże – o wymiarach 100-150 mm. Umożliwiają one jazdę po drogach gruntowych, szutrowych ścieżkach, trawiastych łąkach i innych trudnych terenach. Modele pneumatyczne o średnicy 15 cm doskonale amortyzują wstrząsy i radzą sobie z nierówną powierzchnią, gwarantując jednocześnie płynność jazdy. Produkt ten choć tłumi drgania, to jednak jest mniej zwrotny i może być trudniejszy do kontrolowania. Dlatego najczęściej sięgają po niego zaawansowani fani tego pięknego i miłego sportu.

Istotna jest również ich twardość. Ma ona istotne znaczenie z punktu widzenia przyczepności oraz komfortu jazdy. Twardsze koła lepiej sprawdzają się na gładkich powierzchniach, gdzie mogą pomóc nam rozwijać większe prędkości. Z kolei nie będą zbyt komfortowe na nierównych drogach. Mniejsze wersje zaś zapewnią nam lepszą amortyzację wstrząsów oraz przyczepność, co jest szczególnie ważne w przypadku mokrych lub nierównych gruntów, jednak rozwiną nieco mniejszą prędkość.

Nartorolki do stylu klasycznego i łyżwowego – z jakiego tworzywa wybrać koła?

Ważny jest także materiał opon w nartorolkach. Do wyboru mamy modele:

gumowe – doskonale sprawdzają się zwłaszcza w nartorolkach do klasyka. Miękkie gumowe koła mają większy opór toczenia. Zapewniają więc doskonałą przyczepność, również na mokrych nawierzchniach oraz dobrą amortyzację wstrząsów. Są też dość trwałe i odporne na ścieranie. Prawidłowo symulują odczucia występujące podczas biegania na nartach biegowych;

poliuteranowe – często stosowane są w nartorolkach startowych do techniki łyżwowej. Cechują się większą twardością niż guma, co pozwala na rozwijanie większych prędkości. Świetnie sprawdzają się podczas jazdy po gładkich asfaltowych powierzchniach, gdy naszym priorytetem jest szybkość i precyzja. Poliuretan ma też wyższą odporność na ścieranie, dzięki czemu jest trwały, nawet przy intensywnym użytkowaniu. Jednak ze względu na swoją twardość, gorzej amortyzuje wstrząsy. Dlatego może nie być zbyt komfortowy na nierównym i szorstkim podłożu;

pneumatyczne – są one wypełnione powietrzem. Dlatego wyposażone są w nie głównie nartorolki treningowe i rolki terenowe, które umożliwiają jazdę po nierównych, szutrowych czy trawiastych ścieżkach. Materiał ten jest bardziej elastyczny niż guma czy poliuteran, dzięki czemu gwarantuje świetną amortyzację wstrząsów i komfort w trudnych warunkach. Ich wadą jest większa waga i mniejsza zwrotność. Są też bardziej podatne na przebicia. Dlatego zazwyczaj są wybierane przez zaawansowanych użytkowników zainteresowanych jazdą po terenach poza asfaltowymi ścieżkami.

Najwyższa jakość wykonania i doskonała precyzja tego sprzętu, który imituje bieg narciarski, jest ważna, zarówno w przypadku sportowców odpychających się kijkami, jak i niewykorzystujących tego elementu.

Jakie nartorolki terenowe wybrać?

Jeśli zastanawiamy się, jakie powinniśmy wybrać nartorolki treningowe do stylu klasycznego narciarstwa biegowego w terenie, musimy zwrócić uwagę na ich:

ramę – ma być solidna i wytrzymała ze względu na to, że w tym stylu najczęściej poruszamy się po trudnych powierzchniach, co wiąże się z większym obciążeniem. Nartorolki do techniki klasycznej w terenie najczęściej wykonuje się z aluminium i kompozytów, które są lekkie, a jednocześnie trwałe;

hamulce – odgrywają one kluczową rolę zwłaszcza podczas jazdy po stromych zjazdach i nierównych torach. W wielu sprzętach terenowych są montowane bezpośrednio na kołach lub przy ramie. Czasami można je aktywować ręcznie, lub stopą, co gwarantuje większą kontrolę nad prędkością i zapewnia bezpieczeństwo. Warto zainwestować w model z efektywnym systemem hamowania, zwłaszcza jeżeli stawiamy na specyficzny styl nartorolkowy lub będziemy poruszać się po wymagających trasach;

waga – terenowe wersje zazwyczaj są cięższe od tych wykorzystywanych na asfalcie ze względu na konieczność użycia większych kół i bardziej wytrzymałych materiałów. Ich ciężar wpływa na komfort jazdy, ponieważ im są lżejsze, tym łatwiej będzie nam się w nich poruszać. Pamiętajmy jednak, że jednocześnie powinny być one wystarczające stabilne, by radziły sobie z trudnym terenem;

wielkość i typ kół – większe ułatwiają pokonywanie przeszkód, takich jak kamienie czy korzenie. Z kolei pneumatyczne dodatkowo amortyzują wstrząsy. W przypadku takiej jazdy najlepiej postawić na model z pompowanymi kołami o średnicy minimum 15 cm.

Mężczyzna trzymający nartorolki w rękach

Jakie nartorolki na początek?

Bieg na nartach, czy jazda na zwykłych rolkach to bardzo piękny sposób na spędzanie wolnego czasu. Wiele osób, szukając czegoś nowego, sięga po nartorolki biegowe. Początkujący amatorzy tej dyscypliny, powinni postawić na sprzęty nadające się do stylu klasycznego lub łyżwowego, a najlepiej do obu z nich. 

Na początek warto wybrać model z szerszymi kołami, który zapewni lepszą stabilność. Jest to istotne ze względu na to, że łatwiej nam będzie na nich utrzymać równowagę, co ma duże znaczenie dla osób, które dopiero uczą się techniki jazdy. Dodatkowo postawmy na wersje o niższych prędkościach, dzięki czemu łatwiej nam będzie kontrolować ruch. Powinny być one również proste w obsłudze. Dobrym pomysłem będzie zakup sprzętu ze średniej półki cenowej, który zapewni odpowiedniej komfort jazdy, a jednocześnie nie nadwyręży naszego budżetu. Wraz z rosnącym doświadczeniem, będziemy mogli zdecydować się na droższe i bardziej zaawansowane odmiany.

Nartorolki treningowe i startowe dla zaawansowanych

Jeśli naszym celem jest przygotowanie do sezonu na nartach biegowych to powinniśmy wybrać nartorolki, w których koła są wykonane w wersji pneumatycznej. To istotne dla osób, którym zależy na precyzji, zwrotności i możliwości rozwijania dużych prędkości. Świetnym rozwiązaniem będą ramy z włókna węglowego lub aluminium

U profesjonalistów dobrze sprawdzą się wyspecjalizowane, lżejsze i dynamiczne sprzęty. W opcji treningowej ich konstrukcja musi być przystosowana do wielogodzinnego użytkowania i różnych warunków terenowych. Dobrze więc, jeśli będą umożliwiały jazdę także po drogach gruntowych. Ich rozstaw kół również musi być nieco dłuższy, dzięki czemu zagwarantuje nam lepszą stabilność. Sprawdzą się one u początkujących i zaawansowanych użytkowników.

Z kolei startowe wersje są zoptymalizowane pod kątem osiągania maksymalnych prędkości. Wykorzystywane podczas zawodów modele, mają poliuretanowe opony przeznaczone do jazdy na równych powierzchniach. Są zaprojektowane z myślą o jak najmniejszym oporze powietrza, lecz są mniej stabilne od sprzętów stosowanych podczas treningów. Istotny jest też właściwie dopasowany kijek, który zapewni nam nie tylko podporę, ale i trening ramion i barku.

Dobór nartorolek nie powinien być kwestią przypadku. Warto uwzględnić nie tylko swój poziom zaawansowania, ale również preferencje związane ze stylem jazdy czy powierzchnią, po której zamieszamy się poruszać. Nie bez znaczenia jest również budżet, jakim dysponujemy. Zwłaszcza początkujący użytkownicy, którzy rozpoczynają swoją przygodę z takim sportem i jeszcze nie do końca wiedzą, czy stanie się on ich pasją, mogą postawić na tańsze modele. Warto poćwiczyć na nich styl łyżwowy czy klasyczny, zanim zacznie się sezon narciarski. Duży wybór nartorolek znajdziesz w ofercie Decathlon.

Przeczytaj także:

Osoba jadąca na nartorolkach odpychająca się kijkami

Jak dobrać kije do nartorolek?

Nartorolki terenowe wykorzystywane są nie tylko przez miłośników stylu klasycznego, ale i terenowego. Sprawdź, jak dobrać kije do nartorolek.

Para ucząca się hamować na nartorolkach

Jak hamować na nartorolkach?

Nartorolki to coraz popularniejszy sport wśród osób, które chcą zadbać o swoją kondycję. Jakie są techniki hamowania na nartorolkach? Podpowiadamy.

Kobieta i mężczyzna w kaskach i z kijkami jadący na nartorolkach

Nartorolki czyli jak przedłużyć bieganie na nartach latem

Bieganie na nartach latem? Nic prostszego – nartorolki spowodują, że latem również możesz uprawiać narciarstwo biegowe. Sprawdź!

osoba w odzieży narciarskiej trzymająca kijki narciarskie na stoku

Jak dobrać kijki narciarskie? Na co zwrócić uwagę?

Jak dobrać kijki narciarskie? Istnieje kilka sposobów na to, jak dobrać kije narciarskie do wzrostu. Zobacz, jak to zrobić.

Para trenująca narciarstwo biegowe z odpowiednio dobranymi kijami

Jak dobrać kije do nart biegowych?

Kije do narciarstwa biegowego mogą być pomocne dla osób zainteresowanych szaleństwem na stoku. Sprawdź, jak dobrać kije do nart biegowych?