Unselected
Grupa osób idąca na stok z nartami

Nauka jazdy na nartach dla początkujących – jak jeździć? Poznaj podstawy jazdy na nartach!

Nauka jazdy na nartach dla dorosłych i początkujących – sprawdź, jakie są podstawy jazdy na nartach. Poznaj narciarskie zasady zachowania się na stoku

Unselected

Jazda na nartach to wyjątkowy i chętnie uprawiany sport, którego może nauczyć się praktycznie każdy. Jednak odpowiedni sprzęt narciarski to nie wszystko – liczy się także technika jazdy, nad którą należy stale pracować. Sprawdź, jak stawiać swoje pierwsze kroki na nartach, dowiedz się, czy jazda na nartach jest trudna i spróbuj nauki jazdy na nartach krok po kroku. Jak szybko nauczyć się jeździć na nartach?

Unselected

Nauka jazdy na nartach dla początkujących

Pierwsze kroki w nauce jazdy na nartach warto stawiać, korzystając z pomocy. By zacząć przygodę z nartami, warto pomyśleć o szkole narciarskiej bądź kursach grupowych dla dorosłych. Dobrym pomysłem będą również pojedyncze lekcje jazdy pod okiem instruktora. Ile lekcji jazdy na nartach warto wziąć? Tyle, by dobrze opanować wszystkie podstawy. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby umiejętności nabywać samemu lub ze znajomymi. Jak prawidłowo jeździć na nartach?

Metodyka nauki jazdy na nartach obejmuje kilka etapów. Zacząć należy od przyjęcia prawidłowej postawy. Powinna być ona swobodna, niewymuszona oraz bez zbędnych usztywnień kręgosłupa. Kiedy stajemy na nartach, nogi powinny być rozstawione na szerokość bioder. Same narty ustawiamy równolegle do siebie. Naukę zaczynamy od powolnego przemieszczania się po płaskim terenie. Na początek trzymamy lekko ugięte kolana i odpychamy się do przodu za pomocą kijków. W ten sposób ćwiczymy zachowanie równowagi i podstawowy ruch.

Innym sposobem przemieszczania się jest przesuwanie na zmianę nogi za nogą, szusując na lekko ugiętych kolanach. Pomagamy sobie przy tym kijkami. Wygląda to następująco: lewa noga idzie do przodu wraz z prawym kijkiem, a potem prawa noga idzie do przodu wraz z lewym kijkiem. Ręce staramy się trzymać po bokach, blisko ciała. Nie można trzymać ich przed sobą – oczywiście poza manewrowaniem kijkami.

Alternatywną techniką jest przemieszczanie się na nartach rozstawionych w literkę V. Dzioby nart są wtedy od siebie oddalone, a tyły do siebie zbliżone. Kije trzymamy wtedy z tyłu.

Kobieta ucząca się jeździć na nartach metodą carvingową
Unselected

Jak jeździć na nartach? Technika jazdy na nartach pługiem

Wiemy już jak skutecznie utrzymać równowagę na nartach. Teraz przyszła pora na naukę techniki jazdy pługiem, czyli innymi słowy, zjazdu. Jak jeździć na nartach zjazdowych? Na początek należy ustawić narty pod odpowiednim kątem w stosunku do siebie. Tyły nart powinny być rozstawione szeroko, a ich dzioby zbliżone do siebie. Należy pamiętać, że obie deski muszą być równomiernie obciążone.

Postawa przyjmowana przez narciarza musi być luźna, z kijkami narciarskimi rozłożonymi na boki oraz ugiętymi i skierowanymi ku sobie kolanami. Jeśli chcemy nabrać prędkości, wtedy prostujemy narty. Jeśli chcemy się zatrzymać, zbliżamy dzioby do siebie i jak najszerzej rozstawiamy tyły.

Podczas początkowych prób jazdy pługiem powinniśmy przygotować się na liczne upadki. Jeśli czujemy, że nie jesteśmy w stanie utrzymać równowagi, zawsze starajmy się upadać w górę stoku. Upadki w dół stoku mogą być bardzo niebezpieczne. Zawsze starajmy się upaść na prawą lub lewą stronę ciała i jeśli damy radę, starajmy się nie krzyżować nart. Warto wtedy wypuścić kijki z rąk, aby uniknąć nadziania się na nie. Z drugiej strony jeśli upadną zbyt daleko to nie będziemy mogli się nimi posłużyć, aby wstać. Pamiętaj, że podczas jazdy zawsze należy mieć odpowiednio dopasowany kask narciarski, który ochroni głowę przed upadkami. Jazdę na nartach dla dorosłych również obowiązuje ta zasada!

Unselected

Jazda na nartach – podstawy jazdy carvingowej

Osoby, które obyły się już ze sprzętem i opanowały podstawy, chętnie sięgają po nowe wrażenia. Przykładem jest tutaj jazda carvingowa, zwana potocznie jazdą na krawędziach nart. O co w tym chodzi?

Do tej techniki jazdy konieczne jest używanie tak zwanych nart carvingowych, czyli takich, które posiadają specjalne wcięcie. Narciarz podczas jazdy w dół wykonuje skręty, wykorzystując przy tym równoważenie siły odśrodkowej poprzez przenoszenie środka ciężkości swojego ciała na krawędzie nart. Co istotne, podczas gdy pokonywany jest kolejny skręt, przy carvingu narciarz nie traci szybkości. 

Nawet rekreacyjna jazda carvingowa na nartach jest szybka i potencjalnie kontuzjogenna, dlatego zdecydowanie nie poleca się jej osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z narciarstwem. Zdecydowanie warto odłożyć tego typu przygodę na moment, w którym będziemy już bardziej zaawansowani.

Unselected

Podstawy jazdy na nartach dla dorosłych – jak skręcać na nartach?

Naukę zjazdów należy zacząć od małych kroków. Na początek postarajmy się zjechać z góry w linii prostej bez zaliczenia upadku. Jeżeli opanujemy już technikę najbardziej podstawowego zjazdu, to warto wtedy dodać do tego naukę skręcania na nartach. Nie chodzi tutaj tylko o to, aby nauczyć się szybko i płynnie zjeżdżać. Ma to również duże znaczenie w kwestii bezpieczeństwa. Na stoku znajdują się także inni ludzie, a opanowanie skrętów pozwala nam w razie potrzeby ominąć narciarzy.

Według definicji skręt narciarski to płynne przenoszenie ciężaru nart zjazdowych z jednej strony na drugą. Pozwala to kontrolować prędkość, a także hamowanie, jeżeli zachodzi taka nagła potrzeba.

Przed wejściem na stok warto spróbować skręcania „na sucho”. Należy wtedy dotknąć obiema rękami jednego z kolan, stojąc miejscu. Mocny nacisk przednią częścią stopy na prawą nartę spowoduje skręt w lewo, a mocny nacisk na lewą nartę skręt w prawo. Podstawa metoda skręcania polega więc na przenoszeniu ciężaru na wybraną nogę bez tracenia przy tym równowagi.

Unselected
Mężczyzna zjeżdżający na nartach

Prędkość jazdy na nartach, promień skrętu i inne czynniki

Prędkość w przypadku jazdy na nartach jest nie bez znaczenia. Wielu początkujących narciarzy nie zdaje sobie sprawy z tego, że na niektórych trasach są w stanie rozwinąć niemałą prędkość, co sprawia, że cały czas należy skupiać się na bezpieczeństwie nie tylko nas samych, ale także innych osób obecnych na stoku. O czym warto wiedzieć?

Zjeżdżając w dół stoku, można rozwinąć prędkości rzędu 130 km/h. Teraz wystarczy wyobrazić sobie, że przed nami może pojawić się jeszcze niejeden zakręt. Praca nartami będzie dodatkowo utrudniona, jeżeli będziemy pochylać tułów do tyłu bądź też użytkowany przez nas sprzęt zostanie nieodpowiednio przygotowany na sezon.

Warto nauczyć się tak zwanej techniki skrętu podskokiem, która pomaga w redukcji prędkości. Pamiętaj, że tutaj każdy niepożądany ruch może skończyć się upadkiem, a to prosta droga do kontuzji. W tym przypadku mowa o płynnym przechodzeniu z jednego skrętu do drugiego, stosując dynamiczne wybicie się z jednej krawędzi i lądowanie na drugiej.

Góry same w sobie bywają niebezpieczne, natomiast jeżeli chcemy zadbać o to, aby podczas pokonywania trasy nie narażać się dodatkowo na urazy, powinniśmy zadbać o odpowiedni stan nart. Możemy zrobić to samodzielnie, ale równie polecane jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy w serwisie.

Jak dobrze jeździć na nartach? Aby komfortowo jeździć po śniegu, dobrze wchodzić w krótkie skręty, zadbać o kolana, osiągać pożądane prędkości i nie unikać nawet stromych stoków, kluczowe będzie ostrzenie krawędzi nart. W tym przypadku używamy specjalnych narzędzi, dzięki którym odzyskamy dawną świetność sprzętu. Narty mogą zużywać się podczas jazdy na krawędziach, a zwłaszcza gdy mają styczność z oblodzoną powierzchnią, która jest niezwykle twarda.

Unselected

Czego warto unikać podczas jazdy na nartach?

Jadąc na narty, zapewne liczymy przede wszystkim na dobrą zabawę i przyjemne spędzenie czasu bez rezygnowania z aktywności fizycznej. Przy planowaniu wypadu warto skupić się jednak na trasach, które zamierzamy pokonywać przy zjazdach. Unikaj tych, które mogą być dla Ciebie problematyczne. Dostosuj je do Twoich aktualnych umiejętności i predyspozycji. Niektóre trasy są zdecydowanie zbyt trudne dla osób początkujących.

Jak lepiej jeździć na nartach? Technika jazdy jest ważna, dlatego nie rezygnuj z możliwości jej dopracowania. Wielu narciarzy nie korzysta z pomocy profesjonalnych instruktorów, mając nadzieję, że ustawienie stopy czy dobór sprzętu są odpowiednie. Koniecznie należy zwrócić uwagę na to, czy na przestrzeni lat nic nie zmieniło się w naszej postawie czy nacisku.

Warto jednak pamiętać, że poprawę techniki możemy uzyskać szybciej, zapisując się na kurs lub na specjalne szkolenie. Wiele osób błędnie zakłada, że są to aktywności zarezerwowane przede wszystkim dla dzieci. Nic bardziej mylnego! Jazdę na nartach można doskonalić przez całe życie w każdym wieku.

Grupy zajęciowe można spotkać niemal we wszystkich ośrodkach narciarskich, jeżeli więc czujemy potrzebę poprawienia swoich umiejętności, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapisać się jeszcze w tym sezonie. Również w podeszłym wieku zaleca się skorzystać z tego rodzaju przypomnienia i udoskonalenia techniki jazdy.

Bezpieczeństwo Twoje oraz innych osób na stoku jest kluczowe, dlatego unikaj niebezpiecznych sytuacji, które mogą narazić czyjś zdrowie. Zawsze staraj się wybierać sprawdzone trasy i zważaj na innych narciarzy.

Unselected

Ile trwa nauka jazdy na nartach?

To jak dużo czasu potrzebujemy, aby przyswoić nową umiejętność, a w tym przypadku jazdę na nartach zależy od tego, jak szybko nauczymy się trzymać równowagę. Jest to kwestia indywidualna i zależy od poziomu sprawności fizycznej narciarza. W ciągu kilku godzin jazdy na nartach na pewno nie staniemy się mistrzami w tej dziedzinie, a technika jazdy na krawędziach nie będzie perfekcyjna. Jednak przyjmuje się, że po tygodniowym kursie początkujący narciarz jest w stanie zjechać ze stoku z niebieskiej trasy, a niekiedy nawet czerwonej oraz wyjechać na każdym wyciągu. Jazda na nartach to sport, którego podstawy można z łatwością opanować podczas jednego wypadu w góry. Eksperci i wytrawni narciarze są jednak zgodni co do tego, że doskonalenie jazdy na nartach odbywa się przez całe życie.

Sporty zimowe to sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu, który wzmacnia naszą odporność, a w narciarstwie fascynujące jest to, że z roku na rok narciarz uczy się czegoś nowego. Zalecane są nie tylko dla młodych, ale także starszych osób. Nauka jazdy na nartach nie jest trudna, ale wymaga czasu i odrobiny cierpliwości.

Osoby początkujące powinny się raczej skupić na utrzymaniu równowagi w skrętach, a nie na wielkich akrobacjach i zjazdach z czerwonej trasy. Na nie przyjdzie jeszcze czas. Na początku kluczowe jest nabycie wiedzy o podstawowej technice jazdy oraz jej opanowanie. To właśnie opanowanie podstaw sprawia, że narciarz jeździ bezpiecznie. Udanego szusowania po stokach!

Przed wyjazdem na narty warto sprawdzić ofertę Decathlon i zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria narciarskie.

Unselected

Przeczytaj także:

kobieta jadąca na nartach

Czym się różnią narty damskie od męskich?

Czym się różnią narty damskie od męskich? ⭐ Sprawdź na co należy zwracać uwagę przy zakupie aby narty były dobrze dopasowane i wygodne do jazdy

torba na narty stojąca w szafce

Jak prawidłowo przechowywać narty i sprzęt narciarski po sezonie?

Sprawdź, jak odpowiednio zabezpieczyć i przechowywać narty poza sezonem narciarskim, aby sprzęt służył Ci przez wiele lat.

ludzie trenujący na nartach biegowych

Co zabrać na narty? Lista niezbędnych rzeczy na wyjazd

Co zabrać na narty? ⭐ Sprawdź listę rzeczy niezbędnych na stok narciarski ⭐Czego nie może zabraknąć a które akcesoria można sobie podarować?

mężczyzna zjeżdżający ze stoku na desce snowboardowej

Narty czy snowboard – co jest łatwiejsze? Który sport wybrać? ⭐

Rozpocznij swoją przygodę ze sportami zimowymi! Sprawdź, snowboard czy narty? Która dyscyplina jest łatwiejsza i którą lepiej wybrać?

ludzie w strojach narciarskich z plecakami stoją w górach

Jaki strój na narty wybrać? Strój narciarski na stok

Jak wybrać strój narciarski? ⭐ Wybierz strój na narty, aby zachować komfort ⭐ Odzież do jazdy na nartach w sklepach Decathlon