mężczyzna łowiący ryby w okularach polaryzacyjnych

Najlepsze okulary polaryzacyjne wędkarskie - jak wybrać dobre okulary wędkarskie, czy warto zainwestować w te akcesoria dla wędkarza

Czym się cechują okulary polaryzacyjne na ryby? Jakie są najlepsze modele okularów dla wędkarzy? Czy warto kupić okulary wędkarskie polaryzacyjne?

Wędkowanie to wspaniała aktywność na świeżym powietrzu. Przebywanie w pobliżu zbiorników wodnych w słoneczny dzień, może jednak negatywnie wpływać na nasze oczy. Aby zapewnić im ochronę, należy zaopatrzyć się w odpowiednie okulary. Zwykłe okulary przeciwsłoneczne nie będą w tej sytuacji wystarczające, ponieważ nie eliminują one odblasków. Odbijające się od wody promienie światła słonecznego, mogą nie tylko obniżyć komfort wędkowania, ale i uszkodzić wzrok. Z tego powodu, warto zainwestować w wysokiej jakości wędkarskie okulary polaryzacyjne. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje, dotyczące tego:

co to jest polaryzacja,
czym są i jak powstają odblaski,
jak działają okulary polaryzacyjne,
jakie są najważniejsze zalety okularów z filtrem polaryzacyjnym,
czy wędkarze powinni posiadać to akcesorium,
czym są nakładki polaryzacyjne,
okulary polaryzacyjne wędkarskie jakie wybrać,
jakie są najlepsze modele okularów dla wędkarzy.

Polaryzacja – na czym polega to zjawisko

Polaryzacja światła to zjawisko, które nierozerwalnie związane jest z rozchodzeniem się fal elektromagnetycznych, a dokładniej z ich kierunkiem. Naturalne światło, czyli światło słoneczne, spolaryzowane nie jest. Emituje bowiem je w różnych kierunkach. Wpadając na gładką powierzchnię, taką jak na przykład tafla wody, karoseria samochodu czy szyba, ulega rozbiciu. To z kolei skutkuje rozproszeniem światła. Odbite promienie (odblaski) przybierają wtedy postać smugi światła o ostrym, białym kolorze. Po trafieniu do oka, obniżają znacząco jakość widzenia. Zmniejszają ostrość obrazu a także odcienie kolorów. Ponadto, powodują dyskomfort, czyli negatywnie wpływają na nasze samopoczucie. Uczucie oślepienia, swędzenia, bólu, chęci marszczenia powiek i konieczności mrugania to powody, dla których warto zastanowić się nad kupnem dobrych okularów polaryzacyjnych. Polaryzacja w okularach jest bowiem gwarancją bezpieczeństwa, ostrości widzenia i ochrony oczu przed promieniowaniem UV.

Odblaski świetlne – czym są i jak powstają

Jak wspomnieliśmy wyżej, promienie świetlne, które nie są spolaryzowane, rozchodzą się w różnych kierunkach. Odbijając się od gładkiej powierzchni, rozpraszają się pionowo i poziomo. Wiązki, które rozproszone zostały pionowo, dostarczają oczom informacji o tym, jak wygląda dana rzecz, jaki ma kształt i jaki jest jej kolor. Odpowiadają więc one za obraz i kontrast. Wiązki, które uporządkowane zostały poziomo, powodują powstawanie odblasków, które oślepiają patrzącego. Odbicie światła tego typu wędkarze powinni kojarzyć z łowieniem ryb w pełnym słońcu. W takiej sytuacji, odczuwa się silny dyskomfort, z którym poradzić sobie można poprzez założenie okularów z soczewkami polaryzacyjnymi.

Filtr polaryzacyjny – jak działają okulary polaryzacyjne

Szkła polaryzacyjne to takie, które pokryte są filtrującą światło powłoką. Filtr, użyty w polaryzowanej soczewce, minimalizuje odblaski świetlne, które powstają w wyniku odbijania się promieni światła od powierzchni płaskich i gładkich. Filtr polaryzacyjny w okularach powoduje zatrzymanie poziomej fali świetlnej. Dopuszcza on tylko takie wiązki, które zorientowane są pionowo. Dzięki takiemu rozwiązaniu okulary nie tylko chronią nasze oczy przed działaniem szkodliwego promieniowania ultrafioletowego, ale także zapewniają nam wyższy komfort widzenia. Wyostrzają kształty, podkreślają kontrast i podkreślają naturalne barwy otoczenia. Obraz, który dzięki nim widzimy, jest nieco ciemniejszy niż w rzeczywistości, jednak jest on też zdecydowanie wyraźniejszy i bardziej szczegółowy. Zwłaszcza podczas naprawdę słonecznych dni.

mężczyźni w okularach polaryzacyjnych płynący łódką

Charakterystyka – najważniejsze zalety okularów wędkarskich polaryzacyjnych

Okulary polaryzacyjne to świetna propozycja dla wędkarzy. Nie tylko dla nich jednak stworzony jest ten produkt. Polaryzowane soczewki rewelacyjnie sprawdzają się bowiem również podczas jazdy samochodem, jazdy rowerem, wykonywania prac ogrodowych, gry w tenisa i uprawiania różnego typu sportów wodnych. W czasie wędkowania natomiast, nie tylko zapewniają one skuteczną ochronę wzroku, ale też pozwalają... w ogóle widzieć spławik. Jest to oczywiście żart, jednak wskazuje on powód, dla którego warto nabyć dobre okulary mające filtr polaryzacyjny. Dlaczego więc warto posiadać okulary polaryzacyjne? Dlatego, że:

- eliminują one odblaski,

- zapewniają lepszy obraz,

- podkreślają naturalne barwy,

- zwiększają kontrast widzenia,

- zapobiegają przymrużaniu oczu z powodu oślepienia rażącym światłem,

- zapewniają pełną ochronę oczu przed promieniowaniem UVA i UVB.

Okulary polaryzacyjne na ryby – czy wędkarze powinni mieć okulary na ryby

W dzisiejszym artykule postanowiliśmy skupić się na okularach polaryzacyjnych dla miłośników wędkarstwa. Dlaczego? Ponieważ narażeni są oni na szkodliwe działanie promieni słonecznych bardziej, niż przeciętny człowiek. Spędzają oni bowiem bardzo dużo czasu nad wodą, od której odbijają się promienie słoneczne. Jeziora, stawy a nawet rzeki w konkretnych porach dnia stanowić mogą dla nich niebezpieczeństwo. Wybór okularów na takie okoliczności jednoznacznie pada na model z polaryzacyjnymi soczewkami. Ciągła ekspozycja na słońce wymusza bowiem od nich noszenie okularów przeciwsłonecznych. A wysokie prawdopodobieństwa występowania odblasków, filtrów polaryzacyjnych.

Nakładki polaryzacyjne na okulary – czy warto je mieć

Dobre szkła z polaryzacją zapewniają lepsze widzenie nie tylko w słoneczne, ale również w pochmurne dni. Jednak, jeśli nosisz okulary korekcyjne, zamiast kupowania modelu polaryzacyjnego przeciwsłonecznego, dostosowanego do Twoich potrzeb, możesz postawić na nakładkę z filtrem. Tego typu akcesoria zakłada się na swoje okulary korekcyjne, dzięki specjalnemu systemowi mocowania. Nakładka trzyma się na okularach stabilnie, nie występuje tu więc ryzyko zarysowania ramek. Jeżeli więc nie chcesz inwestować w okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją i korekcją wady wzorku, możesz do swoich codziennych okularów korekcyjnych, założyć stosowną nakładkę.

Okulary polaryzacyjne wędkarskie – jakie wybrać

Najlepsze okulary z polaryzacją dla wędkarza powinny charakteryzować się wysoką skutecznością. Z tego powodu warto wybierać tylko produkty najwyższej jakości. Zanim podejmiesz decyzję o zakupie, sprawdź więc czy od wewnętrznej części zauszników widnieje napis: polarized. Niektórzy producenci stosują innego rodzaju oznaczenia, więc jeśli na danych okularach nie widnieje wspomniany napis, upewnij się, że dana marka nie sygnalizuje polaryzacji w inny sposób.

Wybór odpowiednich okularów dla wędkarzy powinien opierać się także o komfort ich użytkowania. Okulary muszą być wygodne, a więc nie mogą zsuwać się z nosa. Po pierwsze może doprowadzić to do ich upadku, a co za tym idzie do uszkodzenia mechanicznego. Po drugie, ciągłe poprawianie oprawek na nosie, przeszkadzać może w łowieniu ryb. Z tego powodu, należy zadbać o to, by okulary były odpowiednio dopasowane pod względem rozmiaru i fasonu. Pamiętaj, że oprawki nie mogą również uciskać, ponieważ może doprowadzić to do bólu głowy. A także o tym, że szkła powinny być wyposażone w filtry UV. Jeśli więc chcesz wybrać okulary, które sprawdzą się najlepiej podczas wędkowania, postaw na model, który zapewnia jak największy kąt widzenia i jak największy komfort noszenia. Pozwoli to na swobodne odbieranie otoczenia i ochronę oczu przed promieniowaniem.

okulary polaryzacyjne Caperlan

Okulary wędkarskie – ranking akcesoriów do wędkarstwa

Rozważasz zakup wysokiej jakości okularów polaryzacyjnych dla wędkarzy? Sprawdź nasz ranking. Da Ci on odpowiedź na pytanie: okulary polaryzacyjne wędkarskie jakie wybrać. A więc, aby ułatwić Wam wybór, przedstawiamy trzy najlepsze naszym zdaniem pary okularów polaryzacyjnych dla miłośników wędkowania:

- Okulary polaryzacyjne Caperlan Skyrazer 500 - zatrzymują promienie które odbijają się od wody, poprawiają poziom widoczności, minimalizują odblaski, są wykonane z tworzywa, które utrzymuje się na wodzie. Okulary nie toną, co jest ich ogromną zaletą w przypadku tego sportu. Są lekkie i solidne. Szkła wykonano bowiem z odpornego poliwęglanu. Zapewniają polaryzację na poziomie 92%;

- Caperlan FG 500 - gwarantują wszystko to, co model Caperlan Skyrazer 500, z tym że polaryzacja skuteczna jest w 85%;

- Caperlan FG 100 C - skuteczne w 90% szkła pozwalają na lepsze widzenie. Są nieco cięższe od swoich poprzedników, dlatego umieściliśmy je na miejscu trzecim. Są jednak świetne pod względem jakościowym, dlatego jeśli dysponujesz nieco niższym budżetem, ten model będzie świetnym rozwiązaniem.

Przeczytaj także

wędka feeder z kołowrotkiem

Jaki kołowrotek do feedera wybrać? Wskazówki

Nie wiesz, jaki kołowrotek do feedera będzie najlepszy? Początkujący dowiedzą się tutaj, jak skompletować sprzęt do method feeder.

pontony wędkarskie na wodzie

Jaka kotwica do pontonu - jak dobrać kotwicę do łodzi pontonowej

Zastanawiasz się, jaka kotwica do pontonu będzie najlepsza? W naszym poradniku podpowiadamy jak dobrać ciężarek do łodzi pontonowej i wędkarskiej.

mężczyzna w czapce i okularach przeciwsłonecznych łowiący wędką ryby

Łowienie ryb - jak zacząć, jakie są metody, na co łowić ?

Jak wygląda rekreacyjne łowienie ryb ⭐ Dowiedz się jak zacząć łowić ryby i jakie są metody połowu ✨ Sprawdź na co łowić ryby

wędki z kołowrotkami i przynętami na ryby

Jaka żyłka na szczupaka – plecionki wędkarskie, łowienie ryb.

Jaka żyłka na szczupaka będzie najlepsza? Kiedy wziąć plecionkę? Łowić spinningiem czy inaczej? Zobacz nasz poradnik dla wędkarzy!

kołowrotki karpiowe

Jaki kołowrotek karpiowy? Jak dobrać osprzęt wędkarski?

Jaki kołowrotek karpiowy będzie najlepszy? Jakie powinien mieć parametry? Poznaj sprzęt wędkarski do łowienia karpi!