mężczyzna grający w badmintona na boisku

Owijka do rakiety - jak wybrać i wymieniać owijki w paletkach do badmintona?

Owijki - ważny element rakiety. Owijki dzielimy na bazowe i wierzchnie. Jak dobrać owijkę do rakiety i jak ją wymienić, gdy już się zużyje?

Ważnym elementem rakiety do badmintona jest owijka do rakiety. Jak dobrać owijkę, aby zapewniała dobrą przyczepność? Dlaczego na owijkę bazową musi nałożyć owijkę wierzchnią? Sprawdź, na czym polega wybór owijek oraz jak założyć owijkę w kilku prostych krokach.

owijka do rakiety badmintonowej

Jak wybrać owijki do rakiety?

Po wyborze rakiety do badmintona przychodzi czas na zakup owijki, a właściwie: dwóch owijek. Na rączce rakiety montujemy bowiem owijkę bazową oraz owijkę wierzchnią. Wszystko po to, aby zwiększyć precyzyjność chwytu.

Owijka bazowa to owijka, którą mocuje się bezpośrednio do rękojeści rakiety. Jest gruba (ok. 2 mm grubości), posiada specjalne dziurki, tzw. perforację, które mają za zadanie wchłaniać pot i odprowadzać wilgoć. Na tę owijkę zakłada się jeszcze cienką owijkę wierzchnią (0,4-0,7 mm grubości). Jej zadaniem jest ochrona owijki bazowej. Dodatkowo pozwala na lepsze czucie rakiety, a więc zwiększa precyzyjność uderzeń. Owijki wierzchnie dzielą się na suche i mokre. Te mokre określa się “klejącymi” i choć nazwa nie jest zachęcająca, to właśnie ta właściwość sprawia, że owijka dobrze zbiera pot, a rakieta nie wyślizguje się z dłoni.

Kupują owijki do gry w badmintona, zwracamy uwagę na:

przyczepność,

zbieranie wilgoci,

trwałość,

cenę.

Owijki dość szybko się zużywają, ale nie jest to drogi sprzęt. Regularne wymienianie owijek zapewnia lepszą grę i higienę.

Owijki – jak je wymieniać?

Owijki do rakiet badmintonowych wymieniamy tak często, jak jest to potrzebne. Wszystko zależy od tego, jak często gramy. Moment, w którym potrzebna jest zmiana, zauważymy podczas używania rakiety. Jeśli owijka zacznie mieć obniżoną absorpcję potu i słabszą przyczepność albo wyraźnie będzie brudna i zużyta, to czas na wymianę.

Na początek z rakiety do badmintona zdejmujemy starą owijkę i ją wyrzucamy. Odklejamy z rączki górną taśmę w taki sposób, aby usunąć ją w całości, bez pozostawiania brudu i lepich kawałków. Następnie otwieramy nową owijkę, odkładając w bezpieczne miejsce dołączoną do zestawu taśmę klejącą. Rozwijamy całą owijkę, a rakietę trzymamy rączką do góry ręką niedominującą. Owijkę zakładamy ręką dominującą lekko ją naciągając na trzon, a potem obracając rakietą delikatnie owijamy ją owijką, kierując się ku główce. Zaczynamy od jednego pełnego obrotu wokół trzonu, a potem lekko zmieniamy kąt nachylenia. Owijka musi być cały czas naprężona. Potem odcinamy nożyczkami nadmiar owijki.

Początkującym założenie owijki zajmuje ok. 15 minut. Jeśli podczas nakładania pojawiają się wybrzuszenia, należy poprawić owijkę. Z czasem dojdziemy do wprawy! Na pewnym etapie owijki zmienia się kilkoma ruchami podczas przerwy w meczu.

Przeczytaj także

zawodnicy trzymający w rękach uniesione rakiety do badmintona

Jaką rakietę do badmintona wybrać?

Istotne parametry przy wyborze rakiety do badmintona. Czym jest balans i elastyczność rakiety ? Jak dobrać rakietę do poziomu zaawansowania gracza.

dzieci stojące z rakietami do gry w badmintona w rękach na boisku

Badminton dla dzieci ‒ co warto wiedzieć

Gra w badmintona dla dzieci – kiedy rozpocząć naukę, jakie korzyści niesie za sobą uprawianie tej dyscypliny oraz jaki sprzęt kupić na początek ?

Naciąganie rakiety do badmintona - jaką siłę naciągu wybrać?

Naciąganie rakiety do badmintona - jaką siłę naciągu wybrać?

Siła naciągu w rakiecie do badmintona może wynosić od 8 do 15 kg. Jakie czynniki decydują o doborze siły naciągu? Dlaczego jego wymianę warto zlecić ?

kobieta w odzieży do badmintona trzymająca lotkę i rakietę badmintonową

Strój do badmintona – czego nie powinno zabraknąć?

Badminton to Twoja ulubiona dyscyplina sportowa? Koniecznie zadbaj o właściwą odzież! Sprawdź, jak się prezentują najlepsze stroje do badmintona.