Jakie są zasady gry w padla?
Czy w paddle tennisie zasady są skomplikowane? Gra w padla polega na odbijaniu piłki na stronę przeciwnika za pomocą rakiety. Musi ona zostać uderzona w nią w taki sposób, aby znalazła się na podłożu kortu po stronie przeciwnej. Każda drużyna może odbić piłkę znajdującą się po jej stronie kortu tylko raz. Odbijając ją za linię serwisową przeciwnika, trzeba uważać na to, aby nie uderzyła w obszar znajdujący się poza linią boiska. Dopuszczalne jest odbicie się piłki o tylną część ściany gracza, można też samemu ją o nią uderzyć, ale nie może dotknąć podłoża, tylko bezpośrednio przelecieć na połowę drużyny przeciwnej. Punkt naliczany jest dopiero w momencie dwukrotnego uderzenia o kort rywali. Może też uderzyć o boisko po stronie przeciwnej, następnie przelecieć poza boiskiem i ponownie uderzyć o podłoże. Należy pamiętać o tym, że możliwe jest wybieganie poza boisko i wbicie piłki na część kortu drużyny przeciwnej, zanim upadnie ona na ziemię.
W pierwszej kolejności trzeba wybrać drużynę, która jako pierwsza będzie mogła serwować, co można zrobić szybko poprzez rzut monetą. Punkt o serwis można też wygrać, rozgrywając pierwszy mecz w formie rozgrzewki. Wygrana drużyna zdobywa punkt uprawniający ją do serwowania w pierwszej kolejności.
W grze w padla serwis wykonuje się zawsze od dołu – wystarczy pchnąć piłkę do padla o podłogę, a po odbiciu się od niego, uderzyć ją rakietą. Istotne jest to, aby piłka w chwili zetknięcia się z rakietą była na wysokości poniżej wyznaczonej linii pasa serwującego. Pierwszy serwis w gemie gra się z prawej strony na lewą ćwiartkę kortu, po czym serwuje na przemian z lewej i prawej strony przeciwników. Piłka musi uderzyć o pole przeciwnika w konkretnej ćwiartce przed linią serwisową, aby serwis został uznany za prawidłowo wykonany.
Zasada jest taka, że po każdym odbiciu piłka uderza o ziemię, po czym może odbić się po raz drugi i uderzyć o kort lub jego tylną ścianę. Serwis będzie nieudany w przypadku uderzenia piłką o kort, po czym o metalową siatkę znajdującą się po bokach. Za nieprawidłowy serwis uznaje się każde zatrzymanie piłki na środkowej siatce. Warto od razu zaznaczyć, że każdy zawodnik może się pomylić, ma dwie próby serwisowe. W przypadku piłki, która tylko zahaczyła się o siatkę, ale przeszła na drugą stronę i właściwie odbiła, trzeba powtórzyć serwis. Nie nalicza się za to punktu, gracz nie traci też swojej próby serwisowej. Do zmiany serwisującego dochodzi dopiero po zdobyciu gema. Punktacja w grze wygląda dokładnie tak samo jak w tenisie ziemnym, czyli 15, 30, 40 gem. Mecz grany jest do dwóch wygranych setów, a jeden set trwa do czasu, aż gracz zdobędzie 6 gemów.