Periodyzacja treningu siłowego – cykle, fazy, planowanie
Gdy już określisz swój nadrzędny cel oraz cele poboczne do zrealizowania, uwzględnij je w odpowiednim czasie. Nie ważna jest szybkość dążenia do nich, ale efekt, jaki ostatecznie osiągniesz. W przypadku treningu siłowych, a także innego rodzaju dyscyplin sportu wykorzystuje się poniższy podział na cykle:
makrocykl (pełen cykl pracy nad realizacją celów, rozpatrywany w perspektywie np. 1 roku),
mezocykl (średniej długości, time-part training o wartości np. 4 tygodni),
mikrocykl (najkrótszy, zwykle tygodniowy).
W zależności od tego, na jakim etapie rozwoju osobistego jesteś, jakie stawiasz przed sobą wyzwania oraz w jakiej dyscyplinie się z nimi mierzysz, na podstawie powyższych parametrów periodyzacji możesz dokonać ogólnego rozpisania okresów treningowych. Kolejnym krokiem będzie wyszczególnienie podziału na fazy w obrębie określonego cyklu. Na tym etapie należy skupić się na detalach. Rozplanowanie ich układu to działanie praktyczne, mające na celu odpowiednią stymulację organizmu do pracy, zgodnie z jego indywidualnymi wymaganiami według zależności pobudzenie – regeneracja. Wyróżnia się kilka faz treningowych:
wprowadzającą/akumulacyjną (ważny okres przygotowania ogólnego – bardzo indywidualny; wprowadzenie obejmuje poprawę postawy, wyrównanie asymetrii, zwiększenie mobilności, zwiększenie wytrzymałości mięśniowej),
intensyfikacji (główna faza treningowa, ukierunkowana na cel oraz technikę pracy; ważna jest objętość i intensywność treningu; skupia się na kształtowaniu określonych postaw i zwiększeniu hipertrofii; szybkość, moc i siła;)
pikowania/roztrenowania się (często bywają rozdzielane z uwagi na cel oraz jego realizację).
W pikowaniu liczy się maksymalizacja potencjału. Dla osób ćwiczących bardziej rekreacyjne niż sportowo to opcjonalna faza treningowa. Polega na tym, że zawodnik wykonuje ćwiczenia o większej intensywności i ma na celu wykorzystanie siły maksymalnej, rozwój prędkości w działaniu oraz boom potencjału. Chodzi w niej głównie o zwiększenie produkcji mocy np. w ultraszybkich seriach po 6 powtórzeń. Faza roztrenowania się planowo kończy cykl. To wówczas możesz ocenić rozwój siły, cele zrealizowane w trakcie okresu przygotowawczego oraz następujących kolejno po nim.
Powyższe okresy obejmują przygotowanie ogólne, zwiększenie siły i mocy, rozwijanie konkretnych zdolności tudzież wzmacnianie potencjału organizmu, jako całokształtu procesów. Dzięki poszczególnym fazom periodyzacja pozwala lepiej skupić się na celu, a jednocześnie stanowi kompletny program działania. Niezależnie od rodzaju treningu, jedna faza powinna trwać minimum 4 tygodnie. To czas, gdy wykonywać będziesz te same ćwiczenia bez drastycznych zmian intensywności treningu. Opracowanie techniczno-taktyczne takiego okresu pozwala na ustalenie parametrów pracy, w tym czasu pracy, poziomu siły oraz objętości treningu. Rozpisanie kolejności faz jest kwestią całkowicie indywidualną, dlatego sam lub z pomocą trenera ustal, czy wprowadzić je w obrębie cyklu w podstawowej kolejności, przeplatając je bądź też powtarzając sekwencje, dla zwiększenia efektywności rozwoju, np. danej cechy motorycznej. W czasie tej fazy możesz ćwiczyć lub wprowadzać czas całkowitego odpoczynku w ramach każdej z dyscyplin sportowych. Zmniejsza się objętość treningowa, zachodzi redukcja liczby jednostek, a zmianie ulega schemat wykonywanych ćwiczeń. Aktywność ruchowa w tym czasie wpływa na obniżenie napięć, usunięcie zmęczenia oraz wsparcie naturalnych procesów regeneracji bez nadmiernych obciążeń treningowych. To również moment na nowe określenie celu.