Zalety pilatesu w ciąży. Jakie efekty daje trening?
Jeśli zastanawiasz się, dlaczego warto ćwiczyć pilates w ciąży, gwarantujemy, że jest do tego wiele uzasadnionych powodów. Trening ten łączy w sobie elementy jogi i tańca, czyniąc aktywność niezwykle atrakcyjną i korzystną formą ruchu. Koncentracja na prawidłowym oddechu, tak ważnym podczas porodu, pozwala na przygotowanie kobiety do szczęśliwego rozwiązania. To jednak nie wszystko. Największymi atutami, przemawiającymi za tym, by zacząć uprawiać pilates w ciąży, są:
wsparcie obciążonych mięśni oraz kręgosłupa,
poprawa postawy ciała,
zapobieganie lub minimalizowanie uciążliwych dolegliwości bólowych w tracie ciąży, takich jak bóle kręgosłupa,
zapobieganie zaparciom i powstawaniu hemoroidów,
ćwiczenia oddechowe, przygotowujące do porodu,
wzmocnienie mięśni, w tym mięśni miednicy i przepony,
aktywacja mięśni dna miednicy,
poprawa sprawności i koordynacji, a także budowanie świadomości ciała,
utrzymanie kondycji,
praca nad sylwetką,
zmniejszenie prawdopodobieństwa tworzenia się rozstępów,
zapobieganie problemowi nietrzymania moczu,
korzyści dla samopoczucia — relaks, rozluźnienie i zadowolenie z podjętej aktywności.
Na pilates dla kobiet w ciąży można zapisać się na zajęcia zorganizowane, prowadzone przez wykwalifikowanego instruktora. Jeżeli przyszłej mamie zależy na swobodzie i komforcie, nic nie stoi na przeszkodzie, by ćwiczenia wykonywać we własnym domu. Należy jednak pamiętać wówczas o zachowaniu precyzji i koncentracji na właściwej postawie, płynnych ruchach oraz nieobciążaniu mięśni, a ich rozciąganiu.
Zajęcia pilates dozwolone są nie tylko w pierwszym trymestrze ciąży. Również w trzecim trymestrze kobiety mogą kontynuować swoją aktywność, ciesząc się z korzyści, które z pełną świadomością można traktować jako przygotowanie do porodu.