Trening na 5 km – podstawowe informacje dotyczące harmonogramu
Harmonogram treningowy 5-kilometrowy dla osób rozpoczynających przygodę z bieganiem umożliwia bezpieczne pokonanie dystansu 5 kilometrów, z satysfakcjonującym rezultatem czasowym. Plan ćwiczeniowy pozwala usystematyzować treningi, nie stawiając zbyt wygórowanych standardów. Dzięki temu każdy będzie mógł osiągnąć zamierzony rezultat (np. ukończenie biegu), nie zniechęcając się i nie forsując nadmiernie swojego organizmu. Pamiętaj, że zbyt długie i intensywne treningi, mogą być także przyczyną kontuzji. Plan z rozpisanym treningiem przyda się, jeśli chcesz wziąć udział w amatorskim wyścigu na krótkie odległości.
Rozpiska biegowa, zawiera trzy podstawowe sekcje ćwiczeniowe:
Spacer – ta forma aktywności fizycznej pobudza ok. 80% mięśni. Oznacza to, że spacery pozwalają oswoić biegacza ze wzmożonym wysiłkiem fizycznym, nie nadwyrężając ani nie przeciążając organizmu. Spacer jest odmienną formą aktywności niż trucht czy bieg spokojny. Nie należy zatem stosować ich zamiennie, zwłaszcza w przypadku amatorów. W tym czasie istotne jest, aby jak najlepiej przygotować ciało do pokonania kilku kilometrowego odcinka, unikając ryzyka kontuzji lub urazów. Natomiast osoby na poziomie średniozaawansowanym, które korzystają z planu biegowego dla amatorów, zamiast spaceru mogą wprowadzić umiarkowany marszobieg.
Cross-training – inaczej nazywany treningiem ogólnorozwojowym albo uzupełniającym. Poprawia on wytrzymałość, wzmacnia mięśnie i przyspiesza proces ich regeneracji. W czasie wyznaczonym na ćwiczenia ogólnorozwojowe można skorzystać z dowolnej dyscypliny sportowej. Do najpopularniejszych form aktywności należą m.in. ćwiczenia siłowe, jazda na rowerze, pływanie, pilates, tenis czy zumba. Rodzaj aktywności ruchowej powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb i możliwości biegacza.
Regeneracja – niezwykle istotny element, który powinien być uzupełnieniem każdego planu treningowego. Jakościowy odpoczynek pozwala nabrać sił, umożliwia ciału zregenerować się, redukuje poziom zmęczenia oraz zapobiega kontuzjom. W dniach przeznaczonych na odpoczynek zaleca się całkowitą abstynencję od aktywności fizycznej lub wykonanie lekkiego treningu uzupełniającego. W tym czasie można także skorzystać z usług masażysty lub wykonać rolowanie mięśni samodzielnie w warunkach domowych.