mężczyzna łowiący ryby z pontonu rybackiego

Poradnik - jaki ponton na ryby wybrać, jak dobrać dobry ponton wędkarski do wymagań wędkarza

Rozważasz zakup pontonu wędkarskiego i akcesoriów? Nie wiesz jaki ponton na ryby wybrać? Sprawdź w naszym poradniku dla miłośników wędkarstwa.

Łowienie ryb z pontonu to ciekawa aktywność, która pozwala nie tylko odpocząć psychicznie i fizycznie, ale także nacieszyć się obcowaniem z przyrodą. Lekkie kołysanie, odgłosy natury i możliwość wędkowania z miejsca oddalonego od brzegu, to propozycja dla miłośników wędkarstwa o różnym stopniu zaawansowania. Jeśli rozważasz zakup jednostki pływającej, ale nie wiesz jak wybrać ponton, najlepiej dopasowany do swoich potrzeb, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.

Dowiesz się z niego między innymi:

jaką długość pontonu należy wybrać,
jakie parametry powinny cechować wysokiej jakości ponton wędkarski,
czym są kategorie żeglugi i jakie mają znaczenie podczas zakupu pontonu,
w jakie akcesoria powinien być wyposażony dobry ponton,
która jednostka pływająca jest najskuteczniejsza w łowieniu ryb
jak łowić z pontonu w sposób bezpieczny.

Ponton wędkarski - zobacz, jaką wielkość pontonu wybrać i do czego ją dopasować

Jaki ponton na ryby będzie najlepszy? Taki, który w jak największym stopniu dopasowany będzie do Twoich wymagań. Zakup pontonu wysokiej jakości wiąże się z dużym wydatkiem. Można oczywiście kupić tańszy model rekreacyjny, jednak z dużym prawdopodobieństwem, będzie to jedynie pozorna oszczędność. Materiał, z którego powinien być wykonany ponton, musi być bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne. Pontony rekreacyjne mogą być w tym przypadku niewystarczające. Aby zapewnić sobie zarówno wygodę jak i bezpieczeństwo, warto zainwestować w naprawdę dobry ponton wędkarski. W sklepach wędkarskich znaleźć można różnego rodzaju pontony. Pierwsze, co należy wziąć pod uwagę przy zakupie, to jego wielkość. Jeśli nie wiesz, jak należy dopasować ją do swoich potrzeb, postaramy się pomóc w dalszej części poradnika.

Warunki

To, w jakich warunkach masz zamiar realizować swoją pasję, w dużej mierze wpływa na to, jakiej wielkości ponton powinieneś/powinnaś wybrać. Wędkowanie na terenie spokojnych akwenów wodnych, takich jak na przykład staw, jezioro czy spokojna rzeka, nie wymaga zbyt wielkiego sprzętu. Spokojnie sprawdzi się więc w tym przypadku model o długości od 180 centymetrów do 3 metrów. Wędkowanie na zdecydowanie mniej bezpiecznych wodach, na przykład na terenach morskich, wymaga poważniejszego i większego kalibru. W takich sytuacjach najlepszy będzie egzemplarz o długości powyżej 3 metrów, czasami nawet taki o długości 4 metrów. Bez względu na to, jaką wielkość wybierzesz, pamiętaj, że warto zwrócić uwagę także na jakość wykonania tego produktu. Polecamy więc zainwestowanie w sprzęt sprawdzonej marki, na przykład marki Caperlan, w której ofercie znajdują się pontony wędkarskie w wielkościach: 180, 230, 270 i 320 centymetrów.

Liczba osób na pokładzie

Jeżeli zastanawiasz się, jaki ponton na ryby wybrać, pomyśl o tym, ile osób w jednym czasie będzie z niego korzystać. Czy masz zamiar wędkować w samotności, czy z towarzystwem? A jeśli będzie Ci ktoś towarzyszył, to ile dodatkowych osób zamierzasz zabrać na pokład? Odpowiadając na te pytania, przybliżasz się do wyboru wielkości pontonu. Jeżeli należysz do wędkarzy, którzy cenią sobie ciszę, spokój i samotność, możesz wybrać ponton jednoosobowy. Jeżeli masz zamiar zabierać ze sobą dodatkowe osoby bądź dużą ilość sprzętu postaw na modele powyżej 230 centymetrów.

Parametry - podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze tego sprzętu

Dobry ponton to taki, który jest wytrzymały, komfortowy i posiada odpowiednią wyporność. Jaki ponton na ryby będzie więc najlepszy? I na co zwrócić uwagę przy jego zakupie? Spieszymy z pomocą.

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o kupnie konkretnego modelu, upewnij się, że:

-
materiał, z którego jest wykonany cechuje się wysoką jakością. Najkorzystniej jest wybrać taki, który w 100% zrobiony jest z polichlorku winylu, czyli PVC;

- w newralgicznych miejscach jest on dodatkowo wzmocniony. Zderzenie z dnem, wpłynięcie na przewrócone drzewa, zahaczenie o gałęzie czy przenoszenie pontonu nie mogą w żadnym stopniu uszkodzić sprzętu;

- gramatura materiału zabezpiecza ponton przed uszkodzeniami mechanicznymi. Gęstość tworzywa powinna być w tym przypadku jak największa. 1000 g/m2 będzie wartością wystarczającą.

ponton rybacki

Kategorie żeglugi - przeczytaj, jaki ponton na ryby będzie najlepszy

Większość osób, która nie ma jeszcze doświadczenia w kupowaniu pontonów, nie wie, że istnieje coś takiego, jak kategoria żeglugi. Czynnik ten jest niezwykle istotny podczas wybierania odpowiedniego sprzętu. Wspomniane kategorie opisywane są literami. Taki system zapewnia łatwy i szybki sposób rozpoznawania przeznaczenia pontonu. A co one tak naprawdę oznaczają? I jak należy je odczytywać? Mówiąc w skrócie, kategorie żeglugi mówią nam, jakie fale jest w stanie pokonać ponton. Jest to więc niezwykle istotny czynnik, który wpływa na bezpieczeństwo połowu.

Kategoria D jest w tym przypadku najsłabsza, ponieważ pozwala na bezpieczne użytkowanie jednostki pływającej na wodach osłoniętych oraz na niedużych jeziorach, zatokach i rzekach, na których wielkość fal jest mniejsza niż pół metra. Sprawdzi się ona mimo wszystko w zdecydowanej ilości przypadków. Największa dopuszczalna siła wiatru wynosi tu 4 stopnie w skali Beauforta.

Kategoria C natomiast, to propozycja dla osób, które mają zamiar poruszać się po dużych zatokach, wodach przybrzeżnych i zalewach, na których fale osiągać mogą nawet 2 metry. Maksymalna siła wiatru w tym przypadku to 6 stopni w skali Beauforta.

Klasa B to już opcja dla szukających przygody wędkarzy, którzy szykują się na podbój otwartego morza. Czterometrowe fale i wiatr wiejący do 8 stopni w skali Beauforta to dla takiego sprzętu chleb powszedni.

Natomiast w warunkach naprawdę ekstremalnych, czyli takich, w których fale mogą być przekraczać wysokość wspomnianych 4 metrów, a siła wiatru 8 stopni w skali Beauforta, najlepszym (i jedynym) wyjściem jest kupno modelu z kategorii A, czyli z klasy oceanicznej.

Akcesoria - sprawdź, jakie dodatki podniosą komfort użytkowania pontonu do wędkowania

W ofercie wielu producentów dostępne są różne udogodnienia, które sprawiają, że wędkowanie jest jeszcze bardziej przyjemne. Do takich elementów należą między innymi:

- ławka, na której można przyjąć wygodną pozycje siedzącą,

- dmuchana podłoga, która tłumi odgłosy chodzenia po łodzi pontonowej,

- uchwyt na podbierak,

- miejsce na umocowanie toreb bakkan na komorach,

- uchwyt na wędkę,

- uchwyt na wiosła,

- rączki, dzięki którym można przenieść ponton z lądu do wody.

Podsumowanie - jaki ponton na ryby warto wybrać

Jaki ponton na ryby będzie więc najlepszy? Przede wszystkim taki, który zagwarantuje najwyższy komfort i jak największe bezpieczeństwo. Warto wybrać więc model wykonany z wysokiej jakości materiału PVC. Dobrą opcją są w tym przypadku dodatkowo wzmacniane  elementy, które są najbardziej narażone na uszkodzenia. Łódka pontonowa powinna mało ważyć po złożeniu i zajmować możliwie jak najmniej miejsca. Świetnym rozwiązaniem jest więc zakup jednego z modeli pontonów marki Caperlan, które w zależności od długości ważą od 21 do 43 kilogramów, przy czym najwyższa wymieniona waga dotyczy sprzętu o długości 320 centymetrów. Uwagę podczas zakupu warto również zwrócić na stabilność sprzętu i jego dodatkowe wyposażenie, o którym pisaliśmy w poprzednim akapicie, a także kolor produktu. Najlepsze do łowienia ryb są barwy maskujące (moro) albo kolory takie jak na przykład: ciemnoszary, szary, stalowy, czarny i ciemnozielony. Przy podejmowaniu decyzji zakupowej warto także zwracać uwagę na elementy takie jak dmuchana podłoga. Gwarantuje ona nie tylko ciszę na wodzie, ale również większą stabilność jednostki pływającej.

Przeczytaj także

mężczyźni  łowiący ryby z łodzi wędkarskiej

Jak dobrać kotwicę do łodzi - jak wybrać odpowiedni rodzaj kotwicy

Jakie są rodzaje kotwic? Jaki typ kotwicy dobiera się do konkretnego dna? Jak dobrać kotwicę do łodzi? Jaka kotwica do łodzi będzie najlepsza ?

pontony wędkarskie na wodzie

Jaka kotwica do pontonu - jak dobrać kotwicę do łodzi pontonowej

Zastanawiasz się, jaka kotwica do pontonu będzie najlepsza? W naszym poradniku podpowiadamy jak dobrać ciężarek do łodzi pontonowej i wędkarskiej.

mężczyzna w czapce i okularach przeciwsłonecznych łowiący wędką ryby

Łowienie ryb - jak zacząć, jakie są metody, na co łowić ?

Jak wygląda rekreacyjne łowienie ryb ⭐ Dowiedz się jak zacząć łowić ryby i jakie są metody połowu ✨ Sprawdź na co łowić ryby

wędka feeder z kołowrotkiem

Jaki kołowrotek do feedera wybrać? Wskazówki

Nie wiesz, jaki kołowrotek do feedera będzie najlepszy? Początkujący dowiedzą się tutaj, jak skompletować sprzęt do method feeder.