Kobieta idąca z rakietą tenisową po korcie

Punktacja w tenisie ziemnym. Co warto wiedzieć o zasadach gry?

Zasady gry w tenisa oraz punktacja nie są bardzo skomplikowane. Punktacja w tenisie ziemnym – co warto o niej wiedzieć? Spieszymy z odpowiedzią!

Tenis to jeden z najpopularniejszych sportów na świecie. W Polsce zainteresowanie zawdzięcza on głównie sukcesom odnoszonym przez Igę Świątek i Huberta Hurkacza. Dla osób, które nie śledzą na co dzień tenisowych zmagań, sporym zaskoczeniem może być specyficzny sposób punktowania. Na pierwszy rzut oka wydaje się on trudny, jednak po dokładniejszym zapoznaniu staje się bardzo logiczny. Jak się liczy punkty w tenisie ziemnym? W poniższym tekście znajdziesz wszystko, co powinieneś wiedzieć o liczeniu punktów w tenisie.

Zasady gry w tenisa ziemnego – sety oraz gemy

Żeby zrozumieć zasady punktacji, najpierw trzeba wytłumaczyć ogólną strukturę meczu tenisowego. Mecz tenisa ziemnego składa się z setów. W przypadku mężczyzn gra toczy się do trzech wygranych setów (ogólnie może być ich rozegranych pięć), a w przypadku kobiet do dwóch wygranych setów (ogólnie może być ich rozegranych trzy). Z tego powodu mecze męskie trwają zazwyczaj dłużej niż spotkania w tenisie kobiecym.

Na seta składają się tak zwane gemy. Zawodnik lub zawodniczka, aby wygrać seta, musi zwyciężyć w minimum sześciu gemach, z przewagą co najmniej dwóch nad przeciwnikiem. W sytuacji, kiedy mamy w secie wynik 6:6, rozgrywany jest tie-break. Jego zadaniem jest ostatecznie zdecydować o wyniku seta. Gracze kolejno wykonują serwisy, a punkty są liczone od 1 do 7. Pierwszy zawodnik, który zdobędzie 7 punktów (z zachowaniem dwóch punktów przewagi nad przeciwnikiem), zostaje zwycięzcą seta.

Mężczyzna grający w tenisa ziemnego według zasad

Tenis – zasady punktacji

Tym samym możemy przejść do najmniejszego elementu meczu tenisowego, czyli punktacji składającej się na gema. Żeby zwyciężyć w gemie, zawodnik lub zawodniczka muszą zdobyć cztery punkty. Co ważne, nie są one numerowane od 1 do 4, a 15, 30 oraz 40. Kolejny punkt oznacza wygranego gema. Czasami zdarza się jednak sytuacja, kiedy wynik wynosi 40:40. Co wtedy?

Gdy obu graczy ma na swoim koncie 40 punktów, jest to tak zwany deuce. Żeby zwyciężyć w gemie, gracz musi wygrać dwa następne punkty z rzędu. Pierwszy zdobyty punkt po deuce nazywany jest „advantage in”, czyli „przewaga jednego z graczy”. Jeżeli zawodnik zdobędzie kolejny punkt, oznacza to rozstrzygnięcie gema na jego korzyść.

Punkty w tenisie – dlaczego 15, 30, 40?

Punktacja stosowana w tenisie zdecydowanie wyróżnia się na tle innych sportów. Dla osób, które nie miały wcześniej do czynienia z tą dyscypliną, oznaczanie punktów za pomocą liczb 15, 30 oraz 40 może wydawać się bardzo nienaturalne. Jak się można jednak domyślić – stoi za tym jakaś historia. W tym przypadku mamy dwie teorie, które próbują wyjaśnić taki, a nie inny sposób zapisywaniu punktów. Skąd taka punktacja w tenisie?

Tenisistka grająca w tenisa ziemnego na korcie

Teoria francuskiego zegara

Według jednej z teorii genezy tego specyficznego systemu punktacji powinniśmy szukać w XV-wiecznej Francji. Już wtedy rozgrywano pierwsze mecze w dyscyplinie, która później wyewoluowała w tenisa ziemnego. Według tej tezy punkty w meczu odliczał zegar, który był podzielony na ćwiartki (15, 30, 45 i 60 minut). Osiągnięcie wartości 60 oznaczało zakończenie gry.

System ten był jednak wadliwy, ponieważ nie uwzględniał zasady przewagi dwóch punktów. Z tego powodu postanowiono zmienić oznaczenie z 45 na 40 jako stan równowagi. Jeżeli przeciwnik zdobywał przewagę, wskazówkę przesuwano na 50, a gdy mecz wracał do stanu równowagi, cofano ją na 40. Choć teoria ta cieszy się dużą popularnością, jest ona otwarcie kwestionowana przez historyków. Zauważają oni, że zegary w XV wieku wskazywały godziny od 1 do 12, a wskazówkę minutową dodano dopiero w 1690 roku.

Teoria hazardowego denara

Za bardziej prawdopodobną uznaje się drugą z teorii. Jest ona ściśle związana z hazardem. W dawnych czasach powszechną praktyką było zakładanie się kibiców z zawodnikami o wynik meczu. Taki zakład opierał się zwykle o 1 denara, który dzielił się na 60 sous. Każda wygrana piłka była wyceniana na 15 sous, natomiast oznaczenie trzeciego punktu skrócono z „forty-five” do „forty” z powodów praktycznych. Tego typu określenia przetrwały do dzisiejszych czasów pod postacią punktacji meczu opartej na oznaczeniach 15, 30 oraz 40.

Tenis – punktacja turniejowa

Kilka słów warto również poświęcić tak zwanej punktacji turniejowej, czyli punktom do rankingu przyznawanym za poszczególne turnieje. Najlepiej punktowanymi turniejami w tenisie są oczywiście te zaliczane do Wielkiego Szlema, czyli Australian Open, French Open, Wimbledon oraz US Open. Za zwycięstwo w jednej z tych prestiżowych imprez zawodnik lub zawodniczka otrzymuje po 2000 punktów do dedykowanego im rankingu.

Mężczyzna grający w tenisa według przyjętej punktacji

Punktacja w tenisie ziemnym – jak działają rankingi tenisowe?

Rankingi tenisowe stanową podstawę do oceny danego zawodnika lub zawodniczki. W przypadku mężczyzn mamy do czynienia z rankingiem ATP, a w przypadku kobiet WTA. Są one oparte na sumach punktów zdobytych w turniejach. W tym miejscu trzeba jednak sprecyzować, że punkty zdobywane przez graczy utrzymują się w rankingu przez okres 52 tygodni. Na ogół rankingi aktualizowane są w każdy poniedziałek.

Zasady punktacji w tenisie – co warto wiedzieć?

Zasady punktacji w tenisie są dosyć proste, jednak dla osoby, która dopiero zaczyna się interesować tą dyscypliną, mogą być nieco niezrozumiałe. Aby dyscyplina stała się przejrzysta, konieczne jest zrozumienie struktury meczu i takich pojęć jak set, gem oraz podstawy naliczania punktów. Te ostatnie są dosyć specyficzne, jednak mają one swoje uzasadnienie w historii. 

Chciałbyś zacząć zgłębiać tajniki tenisa? A może samodzielnie grać? Jeżeli tak, sprawdź ofertę Decathlon, która oferuje zarówno początkującym, jak i zaawansowanym tenisistom cały potrzebny sprzęt taki jak na przykład rakiety tenisowe i piłki tenisowe oraz odzież do gry!

Przeczytaj także:

Tenisistka starająca się uderzyć rakietą w piłkę

Historia tenisa ziemnego. Czym jest Wielki Szlem?

Gra w tenisa ziemnego kiedyś i dziś. Czym się różnią mecze, korty i zasady gry? Wyjaśniamy!

Mężczyzna grający w tenisa w butach do tenisa

Jakie buty do tenisa ziemnego wybrać?

Właściwe buty do tenisa ziemnego pozwalają wygodnie poruszać się po korcie. Dowiedz się jak wybrać obuwie tenisowe, które sprawdzi się świetnie.

kobieta w stroju tenisowym trzymająca rakietę tenisową na korcie

Rodzaje kortów tenisowych - jaka nawierzchnia do tenisa?

Nawierzchnie kortów tenisowych różnią się od siebie. Sprawdź, o czym świadczą kolory nawierzchni do tenisa ziemnego i wybierz najlepszy dla siebie.

kobieta grająca w tenisa ziemnego na profesjonalnym korcie w odzieży sportowej

Squash a tenis – podobieństwa i różnice sportów rakietowych

Sporty rakietowe, jak squash czy tenis ziemny, to doskonały sposób na aktywność. Squash i tenis – czym różnią się te dyscypliny?

Mężczyzna w odzieży tenisowej trzymający rakietę do tenisa ziemnego stojąc na korcie

Zasady gry w tenisa ziemnego

Jakie są podstawowe zasady gry w tenisa ziemnego? Ile trwa mecz, z ilu gemów się składa? Poznaj zasady tej dyscypliny.