Rower cargo - jaki wybrać? Czym jest rower towarowy?

Czym jest rower cargo? Jaki rower towarowy wybrać?

Rowery towarowe cieszą się coraz większą popularnością. Są one częstą alternatywą dla drugiego samochodu. Jaki rower cargo wybrać? Podpowiadamy!

Rowery cargo cieszą się ogromną popularnością w takich krajach jak Holandia czy Dania. W Polsce częściej możemy je spotkać na starych, przedwojennych fotografiach niż na ulicach, jednak również i u nas powoli się to zmienia. Rowery towarowe można wykorzystać w różny sposób - do przewozu rzeczy, osób lub zwierząt. Często stanowią one dobrą alternatywę dla posiadania drugiego samochodu. Jakie są rodzaje rowerów cargo i co warto o nich wiedzieć? O tym przeczytacie w poniższym artykule.

Czym jest rower cargo?

Rower cargo określany jest również mianem roweru towarowego. Jak sama nazwa wskazuje - jest to rower przeznaczony do przewozu dodatkowych osób lub towarów. Ten rodzaj jednośladu ma szerokość nieprzekraczającą 90 cm, co odróżnia go od wózka rowerowego, który jest szerszy, a także od rikszy, która służy wyłącznie do przewozu osób. Popularność cargo w Polsce wciąż rośnie, jednak najczęściej spotkać się z nimi możemy w Holandii oraz Danii. W samej Kopenhadze spotkać ich można ponad 40 tys.

Warto wiedzieć, że cargo nie jest wynalazkiem ostatnich lat. Pierwsze tego typu modele tworzone były już w XIX wieku, kiedy rowery ogólnie wchodziły do ogólnego użytku. Bardzo dużą popularnością cieszyły się one w pierwszej połowie XX wieku, kiedy to służyły jako pojazdy transportowe. Możemy się z nimi spotkać m.in. na starych polskich fotografiach. Ten typ roweru został nieco zapomniany po II wojnie światowej, kiedy to nastąpił gwałtowny rozwój motoryzacji. Ponowny okres świetności zaczęły przeżywać w latach 70. i 80., kiedy to ponownie pojawiły się na ulicach miast Europy Zachodniej. W państwach takich jak Dania i Holandia moda ta trwa do dzisiaj.

Jakie są rodzaje rowerów cargo?

Ze względu na liczbę kół rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje rowerów towarowych. Są to trójkołowce oraz dwukołowce. Czym charakteryzuje się każdy z nich?

Trójkołowiec

„Trike” jest to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj roweru towarowego. Jest to model, który ma z przodu dużą skrzynię i dwa koła. Opiera się on zazwyczaj na stalowej ramie oraz długiej skrzyni wykonanej z tworzywa sztucznego lub sklejki. Tuż za skrzynią znajduje się siodełko, napęd oraz trzecie koło. Co ciekawe - skrzynia wraz z przednimi kołami są skrętne, co pozwala na swobodne manewrowanie. Rower trzykołowy ma najczęściej 90 cm szerokości oraz do 220 cm długości. Skrzynia pozwala przewieźć ładunek o ciężarze nawet do 100 kg.

Ze względu na swoją konstrukcję, rower trójkołowy nie należy do rowerów szybkich. Zwłaszcza jeżeli rower jest obciążony towarem to dosyć ciężko nim ruszyć, jednak w tym przypadku wystarczy zmienić przełożenia. Jak wiadomo - cięższy rower będzie jechał szybciej na zjeździe, jednak nie musimy się martwić o ewentualnie niezapanowanie nad maszyną. Tego rodzaju rowery wyposażone są w hamulce tarczowe, które są lepsze od tradycyjnych hamulców zaciskowych. Są one w stanie skutecznie zahamować obciążony rower.

Warto również zdawać się sprawę, że rowery trójkołowe zaprojektowane są w ten sposób, aby dobrze znosić obciążenie. Załadowana skrzynia sprawia, że rower jest bardziej mobilny, a jego prowadzenie jest stabilne. Zdecydowanie więcej trudności przysparza kierowanie pojazdem bez załadowanej skrzyni.

Dwukołowiec

Rowery dwukołowe nazywane są „long johns”. Są to zdecydowanie szybsze i bardziej sterowne modele, w przypadku, których pedałowanie jest znacznie przyjemniejsze. Przemieszczanie się nimi przypomina zwykłą jazdę na rowerze. Ze względu na wygodę wykorzystywane są one często przez firmy kurierskie. Należy zdawać sobie jednak sprawę, że większa mobilność odbywa się kosztem ładowności. Skrzynia w przypadku dwukołowców jest mniejsza oraz wytrzymuje ciężar do około 80 kg.

Rowery dwukołowe od trójkołowych różnią także wymiary. Te pierwsze są nieco węższe, gdyż osiągają około 60 cm szerokości. Jednocześnie ich długość może wynosić nawet 2,5 metra. Kolejną różnicą jest fakt, że w przypadku rowerów typu „long johns” skrzynia może zostać w każdej chwili zdemontowana. 

Rower cargo - jaki wybrać? Czym jest rower towarowy?

Cargo bike - co można nim przewozić?

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na dwukołowca, czy trójkołowca, obecność skrzyni o ładowności od 80 do 100 kg pozwala nam na spory wachlarz możliwości. Rowery cargo są często wykorzystywane do wożenia codziennych zakupów. Jeżeli istnieje konieczność wybrania się po większe zakupy do sklepu znacznie oddalonego od domu, to wykorzystanie roweru towarowego będzie bardzo dobrym pomysłem. Można na nim przewozić również rzeczy o dużych gabarytach, pod warunkiem że są dobrze zabezpieczone.

Wiele tego typu rowerów jest przystosowanych do przewożenia pasażerów. Niektóre modele są wyposażone w specjalne ławeczki, foteliki oraz pasy bezpieczeństwa. Pozwala to m.in. bezpiecznie przewozić dzieci. Można to zrobić w ramach wspólnej wycieczki lub wykorzystać jako środek transportu w celu zawiezienia do szkoły. Niektóre skrzynie zmieszczą nawet dwie osoby.

ZOBACZ: Rower elektryczny Velocargo Longtail R500 do przewożenia ładunku

Dlaczego warto zdecydować się na rower cargo?

Jeżeli wahasz się, czy zakup roweru cargo będzie dobrym pomysłem to warto zapoznać się z plusami takiego rozwiązania. Przede wszystkim rowery towarowe mogą być wykorzystywane jako szybki i tani pojazd dostawczy w mieście. Jest to ekologiczny środek transportu, który nie generuje spalin. Pozwala przetransportować drobne i większe rzeczy bez zanieczyszczenia środowiska. Przekłada się to także na oszczędności, ponieważ nie musimy wydawać pieniędzy na paliwo.

Nie można lekceważyć również aspektów zdrowotnych. Jazda na rowerze (zwłaszcza z dodatkowym obciążeniem) pozytywnie wpływa na naszą kondycję fizyczną, pozwalając zachować organizm w dobrym zdrowiu. Przełoży się to nie tylko na poprawę samopoczucia, ale także może pomóc w zgubieniu zbędnych kilogramów.

Jaki rower cargo wybrać?

Kupując rower cargo, musimy dokładnie przyjrzeć się własnym potrzebom. Pierwszy dylemat brzmi: wersja dwukołowa czy trzykołowa? Rowery dwukołowe są szybsze i bardziej mobilne, jednak przekłada się to również na mniejszą pakowność skrzyni. Modele trzykołowe są większe, cięższe i rozwijają mniejsze prędkości, jednak pozwalają na zabranie większego towaru. Musimy sami przed sobą odpowiedzieć, który model bardziej będzie odpowiadał naszym potrzebom.

Głównym kryterium przy wyborze roweru towarowego powinien być cel, jaki nam przyświeca. Do czego będziemy go używać? Będzie on nam bardziej służył do przewożenia osób czy może ciężkich rzeczy? A może planujemy otworzenie mobilnej gastronomii? Odpowiedzi na te pytania będą miały bezpośrednie przełożenie na wybór modelu.

Bez względu, na którą wersję się zdecydujemy, rower musi być również wygodny. Rozważając konkretny, warto odbyć na nim jazdę próbną, sprawdzając, jak się nim czujemy. Duże znaczenie mają także aspekty jak dobrze wyprofilowane siodełko oraz kierownica. Swoją uwagę powinniśmy zwrócić także na sprawy techniczne. Grubość opon, rodzaj hamulców, czy obecność amortyzatorów. Niektóre rowery cargo posiadają także wspomaganie elektryczne.

Rower cargo - jaki wybrać? Czym jest rower towarowy?

Gdzie przechowywać rower cargo?

Wbrew pozorom nie jest bezzasadne pytanie. Rowery towarowe są to pojazdy o dosyć dużych gabarytach i w przeciwieństwie do zwykłego roweru niekoniecznie jest możliwość wniesienia ich na piętro w bloku. Jeżeli jesteś posiadaczem garażu, to będzie on najlepszym miejscem do przechowywania roweru towarowego. Dobrym pomysłem może być również umieszczenie go w piwnicy, jednak ze względu na swoje gabaryty nie zawsze musi się tam zmieścić. W ostateczności można go przypiąć gdzieś na ulicy. Należy jednak pamiętać o dobrym zabezpieczeniu.

Zobacz także

kobieta i mężczyźni jadący na rowerach w kaskach

Rodzaje rowerów - jakie są modele? Jaki najlepszy rower kupić?

Jakie są najważniejsze rodzaje rowerów? Jaki rower kupić? Wiele zależy od tego, po jakich terenach chcesz jeździć - górskich czy szosowych.

świecąca lampka rowerowa na kierownicy

Jakie oświetlenie rowerowe wybrać? Przednie i tylne lampki do roweru

Dobre oświetlenie rowerowe zwiększa bezpieczeństwo rowerzysty. Przednia i tylna lamka do roweru powinna być jednak odpowiednio dobrana. Jak wybrać?

siodełko rowerowe z zamocowaną sakwą

Jakie siodełko do roweru wybrać? Rodzaje siodełek

Odpowiednie siodełko rowerowe to kluczowy element, jeżeli planujemy pokonywać długie trasy na rowerze. Jakie siodełko do roweru wybrać? Podpowiadamy.