mężczyzna jadący na rowerze w kasku

Rower dla dorosłego – jak wybrać model, który spełni oczekiwania?

Jak właściwie wybrać rower dla dorosłego pod względem rozmiaru i wzrostu danej osoby? Jakie inne porady rowerowe mają kluczowe znaczenie?

Szukasz odpowiedniego roweru dla dorosłego? Zastanawiasz się, jaki model i typ pojazdu będzie dla ciebie odpowiedni? Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami z punktu widzenia rowerzysty i dobierz sprzęt dostrojony do twoich potrzeb.
Na jaki zdecydować się model roweru dla dorosłego? Czy lepsza będzie szosówka, rower miejski a może trekkingowy? Czym różnią się od siebie poszczególne typy i w jakich sytuacjach będą sprawdzać się najlepiej? Skorzystaj z informacji i porad zawartych w tym artykule i dowiedz się, jaki rower będzie najlepszy dla ciebie.
Odpowiedz sobie nie tylko na pytania o typ roweru właściwy dla ciebie, ale także o kwestie kluczowych parametrów. Przekonaj się, na co zwracać uwagę, wybierając różnorakie komponenty i akcesoria. Spraw, aby twój sprzęt był efektywny i spełniał idealnie swe zadania!

Typy roweru dla dorosłego

Na początek kwestia podstawowa. Jakie w ogóle rodzaje rowerów występują i który z nich jest najlepszy? A w zasadzie, który jest najlepszy dla ciebie? Bo przecież nie istnieje jeden uniwersalny pojazd, który sprawdziłby się w każdych okolicznościach. Najprościej rzecz ujmując, możemy wskazać:

To najbardziej podstawowe i popularne rodzaje, z których korzysta najwięcej rowerzystów. Naturalnie w obrębie wymienionych obszarów można wyróżnić także rowery męskie i rowery damskie, które różnią się od siebie szczegółowymi parametrami.

Rower dla dorosłego – jaki i dla kogo?

Poszczególne rodzaje rowerów służą innym celom. I tak rowery trekkingowe będą idealne do długich wycieczek. Można do nich łatwo domontować bagażnik czy sakwy rowerowe. Nie bez przyczyny ich inna nazwa to rowery turystyczne. Rowery miejskie to wygodne uniwersalne konstrukcje, dzięki którym będzie z łatwością pokonywać kręte miejskie uliczki. Z kolei rowery szosowe to propozycja dla osób z pewnym kolarskim doświadczeniem, które chcą aspirować, przynajmniej częściowo, do osiągnięć zawodowych kolarzy.

Podobne marzenia mogą towarzyszyć tym, którzy zdecydują się na zakup roweru dla dorosłych w stylu MTB. Ten rower to pojazd przeznaczony do kolarstwa górskiego i pokonywania trudnych podjazdów oraz pagórków różnej maści. Z kolei rowery gravel to jednoślady przystosowane do jazdy po szutrze. Ten typ roweru ma korzenie w USA, gdzie w wielu stanach w dawnych czasach nie wylewano dróg asfaltem, co motywowało konstruktorów rowerów do przyjęcia odpowiednich założeń konstrukcyjnych. Tak, aby łatwiej można było pokonywać piaszczyste tereny. Wreszcie rowery elektryczne to hit ostatnich lat, coraz bardziej popularny wśród tych, którym zależy na komforcie.

rower miejski oparty o ścianę

Rower dla dorosłego – siodełko i kierownica

To, który rower jest dla ciebie najlepszy, zależeć powinno przede wszystkim od tego, gdzie i jak chcesz jeździć. To podstawowe pytanie, które powinieneś sobie zadać przy zakupie. Istnieją jednak również pewne naczelne zasady, o których warto pamiętać, wybierając rower dla dorosłego niezależnie od jego typu.

Pierwsza z nich to właściwe dostosowanie siodełka. W taki sposób, aby kierownica nie znajdowała się ani za nisko, ani za wysoko. Każdy typ roweru ma nieco inną budowę pod tym względem (przykładowo nieco inaczej jest skonstruowany rower MTB a inaczej szosowy), jednak można przyjąć pewną podstawową zasadę przy wyborze siodełka. Ma ona związek ze wzrostem użytkownika. Powinieneś zmierzyć długość wewnętrznej części swojej nogi i pomnożyć wynik przez 109 procent. W ten sposób dowiesz się, na jakiej wysokości ustawić siodełko.

Rower dla dorosłego – rama i koła

Kolejny kluczowy element to rama. Nie powinna być ani za długa, ani zbyt krótka. Rozmiary ram podobne są przy tym do rozmiarów ubrań (M, XL itp.). Dzięki temu możesz łatwo dobrać rozmiar ramy do swoich wymiarów. Jednak nawet jeżeli znajdziesz swoją wymarzoną „emkę”, warto udać się do sklepu i przymierzyć się do roweru na żywo, by zweryfikować realne dopasowanie.

Kolejna kwestia to koła. Ich wielkość często skorelowana jest z wielkością ramy. Zasada jest prosta – im większe koło, tym większa potencjalna prędkość maksymalna. Ale zarazem tym trudniejsze może być napędzanie roweru. Poza tym również koła należy dobierać pod wzrost danej osoby. Przykładowo rower o rozmiarze kół wynoszącym 26 cali będzie dobry dla osoby niższej (o wzroście około 160 centymetrów), osoby wyższe powinny spoglądać w stronę większych kół i opon na przykład mających 27,5 cala.

Rower dla dorosłego – podsumowanie

Wybierając rower, patrz na parametry, ale przede wszystkim na swoje zapotrzebowanie i na cele, które przed sobą stawiasz. Dobierz maszynę tak, by spełniała twoje oczekiwania. A także tak, by zapewniała ci pełen komfort. Wtedy będziesz mógł się w pełni cieszyć radością z jazdy niezależnie od okoliczności. Jeśli nie możesz zdecydować się na konkretny model, przetestuj go przed zakupem korzystając z wypożyczalni rowerów.

Przeczytaj także

kobieta trenująca na trenażerze rowerowym w stroju i  butach rowerowych

Jaki trenażer wybrać do wirtualnej jazdy?

Jaki trenażer wybrać do wirtualnej jazdy? ✨ Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas wyboru sprzętu ⭐ Dowiedz się więcej na temat trenażerów

koło roweru

Rower 26 cali. Na jaki wzrost taki rozmiar ramy rowerowej?

Rower 26 cali? Na jaki wzrost będzie odpowiedni? Sprawdź, kiedy taki rozmiar ramy rowerowej może się sprawdzić i jak dobrać właściwie rower do wzrostu

rower elektryczny stojący w terenie

Rower elektryczny dla seniora - jaki wybrać? Poradnik

Sprawdź, jak wybrać rower elektryczny dla seniora ✓ Zobacz, na co zwrócić uwagę ✓ Sprawdź poradnik ekspertów Decathlon

kobieta jadąca na rowerze trekkingowym

Jaki rower trekkingowy w 2023 roku? Zobacz!

Zastanawiasz się, jaki rower trekkingowy wybrać? Zobacz rowerowy poradnik dotyczący jazdy na jednośladach!